Boże Narodzenie prawosławne 2023. Kiedy prawosławni obchodzą Święta Bożego Narodzenia?
Boże Narodzenie w Kościele Prawosławnym wypada w innym terminie niż święta katolickie. Większość mieszkańców m.in. Rosji czy Ukrainy, a także niektórzy Polacy wyznający prawosławie celebrację rozpoczynają 13 dni później. Kiedy prawosławni obchodzą Święta? Kiedy wypada prawosławna Wigilia 2023? Sprawdź, jak wygląda prawosławne Boże Narodzenie. Prawosławni kiedy mają Święta?

Boże Narodzenie 2023 prawosławne. Kiedy prawosławni obchodzą Boże Narodzenie?
Święta Bożego Narodzenia w prawosławiu obchodzone jest w innym terminie niż w obrządku katolickim. Wierni tego odłamu chrześcijaństwa rozpoczynają świętowanie 13 dni później, a więc na długi po tym, jak katolicy pożegnają już gwiazdkowy nastrój. Powodem różnicy jest obowiązywanie w Kościele prawosławnym innego kalendarze. Daty świąt prawosławnych wyznaczane są według kalendarza juliańskiego, którego opóźnienie względem kalendarza gregoriańskiego (używanego przez katolików) wynosi właśnie 13 dni. Z tego też powodu prawosławna Wigilia wypada 6 stycznia.
Najwięcej wyznawców prawosławia zamieszkuje tereny Europy Wschodniej oraz Południowo-wschodniej. Procentowo najwięcej wiernych jest m.in. w Mołdawii, Grecji, Rumunii, Serbii, Gruzji czy Ukrainie. Bardzo wielu prawosławnych jest także wśród obywateli Rosji, Białorusi czy Bułgarii. Kościół prawosławny ma też sporo wiernych w Polsce – według danych obecni jest ich około 600 tysięcy.
Kiedy są Święta prawosławne 2023?
W nadchodzącym 2023 roku prawosławne Boże Narodzenie rozpocznie się tradycyjną Wigilią 6 stycznia. Kościół wschodni zgodnie z tradycją świętuje przez trzy dni, dlatego obchody potrwają do 9 stycznia, kiedy to wypada III Dzień Bożego Narodzenia.
Boże Narodzenie prawosławne 2023 – kalendarz:
- 7 stycznia – Boże Narodzenie,
- 8 stycznia – II Dzień Bożego Narodzenia,
- 9 stycznia – III Dzień Bożego Narodzenia.
Kiedy wigilia prawosławna 2023?
Wigilia w Kościele prawosławnym w czasie nadchodzących Świąt odbędzie się 6 stycznia 2022 roku. W kulturze prawosławnej data ta bywa określana mianem “soczelnik” lub “nawieczerie”. Tego dnia, podobnie jak u katolików, zasiada się rodzinnie do tradycyjnego posiłku, który jest jednocześnie zakończeniem długiego postu obowiązującego przed okresem świątecznym.
Wigilia prawosławna – data: 6 stycznia 2022
Sprawdź: Filmy świąteczne dla całej rodziny. Sprawdź najlepsze propozycje na świąteczny seans
Prawosławie: Święta Bożego Narodzenia
Boże Narodzenie w prawosławiu jest świętem niezwykle ważnym – należy do 12 tzw. wielkich świąt nieruchomych. Obchody rozpoczynają się już rankiem w Wigilię. Wierni biorą wówczas udział w nabożeństwie zwanym “wielikije czasy z paramijami i Ewangelią”, podczas którego opowiada się dużo o znaczeniu Bożego Narodzenia. Przygotowania do Świąt zaczynają się już jednak znacznie wcześniej, ponieważ zgodnie z tradycją wyznawcy prawosławia muszą pościć przez dłuższy okres. Post prawosławny poprzedzający Święta trwa bowiem 40 dni.
Jak prawosławni obchodzą Boże Narodzenie?
Święta Bożego Narodzenia u prawosławnych rozpoczynają się, podobnie jak u katolików, uroczystą Wigilią. Wspólny posiłek poprzedza jednak wspomniane wyżej nabożeństwo. Następnie wierni zbierają się przy wigilijnym stole i dzielą się prosforą, czyli małym pszennych chlebkiem wypiekanym z dodatkiem drożdży przyniesionym z cerkwi. W tradycyjnym menu powinno znaleźć się 12 postnych potraw, wśród których jedną z najważniejszych jest kutia. Poza nią wśród dań znajdą się także barszcz z suszonych grzybów, solone śledzie z cebulą i olejem, kisiel z owsa (kisełycia), groch z solą, pieczone pierożki nadziewane makiem, surowymi gruszkami lub jagodami, zwane koladnykami. Na stole nie może zabraknąć szczułoku, czyli kompotu z suszonych owoców, a także czosnku, chleba czy miodu. Każda z potraw ma przypisaną inną pozytywną symbolikę (np. czosnek jest symbolem zdrowia), spróbowanie ich wszystkich ma zapewnić szczęście i pomyślność na kolejny rok.
Prawosławne Święta – tradycyjne potrawy:
- kutia,
- barszcz z grzybami lub uszkami,
- kapusta z grochem,
- kapusta z grzybami,
- śledzie z cebulą i olejem,
- kisełycia – kisiel z owsa,
- koladnyki – pieczone pierożki nadziewane makiem, surowymi gruszkami lub jagodami,
- karp w galarecie,
- pierogi z kapustą i grzybami,
- groch z solą,
- gołąbki z kaszą lub ziemniakami,
- grzyby smażone.
Święta w kościele prawosławnym
Boże Narodzenie u prawosławnych i katolików ma wiele punktów wspólnych. Na wigilijnym stole w przypadku obu obrządków nie może zabraknąć sianka pod obrusem oraz dodatkowego nakrycia dla zbłąkanego wędrowca. Obchody również mają charakter bardzo rodzinny i zazwyczaj przy posiłku spotykają się wszyscy najbliżsi. Zarówno katolicy, jak i prawosławni o północy wybierają się także do świątyni, na nocne nabożeństwo. Jednak w Kościele wschodnim trwa ona zdecydowanie dłużej, nocne czuwanie bowiem może się zakończyć nawet po 4 godzinach. W cerkwi nie ma jednak tradycyjnego dla Kościoła katolickiego żłobka, ale ikona Bożego Narodzenia, którą wierni adorują.
Zamiast katolickiego “Wesołych Świąt!” wyznawcy prawosławia pozdrawiają się w tym czasie słowami “Chrystos Rażdajetsia! Sławite Joho”, oznaczającymi “Chrystus się rodzi! Chwalmy Go!”. Bardzo popularną tradycją jest także wspólne kolędowanie.
Zobacz: Dzieci zachwycone! To najlepszy prezent dla sześciolatka na Święta
Dlaczego prawosławni obchodzą Boże Narodzenie 6 stycznia?
Święta u prawosławnych rozpoczynają się w Wigilię, która wypada 6 stycznia. Powodem różnicy terminów Bożego Narodzenia jest fakt, że Kościół wschodni posługuje się do wyznaczania dat świąt kalendarzem juliańskim, który jest opóźniony względem gregoriańskiego o 13 dni.
Rodzice pytają o prawosławne Boże Narodzenie
Tak, prawosławie jest odłamem chrześcijaństwa, dlatego jego wyznawcy obchodzą Boże Narodzenia. Kalendarz Świąt prawosławnych wygląda jednak nieco inaczej niż w Kościele Katolicki.
Święta Bożego Narodzenia prawosławne wypadają 13 dni po katolickich. Wigilia jest 6 stycznia. Powodem tej różnicy jest fakt, że w tradycji Kościoła prawosławnego obowiązuje inny kalendarz – juliański.
Wyznawcy prawosławia Wigilię obchodzą 6 stycznia, czyli 13 dni po katolickiej Wigilii. Prawosławne święta przypadają niemal dwa tygodnie po katolickich.
Prawosławne święta Bożego Narodzenia 2023 rozpoczną się uroczystą Wigilią w piątek 6 stycznia, a zakończą w poniedziałek 9 stycznia III Dnia Bożego Narodzenia. Prawosławni bowiem świętują narodziny Chrystusa przez trzy dni, a nie jak katolicy przez dwa.
Wigilia Prawosławna 2023 przypada na piątek 6 stycznia.
Wigilia na Ukrainie 2023 wypada w piątek 6 stycznia, a święta prawosławnych przypadają na 7-9 stycznia.
Sprawdź też: Nie stój w kolejkach! Kup świąteczne prezenty online z dostawą
Sprawdź też: Cytaty świąteczne na Boże Narodzenie [krótkie, z książek i z piosenek]
Sprawdź też: Lepienie uszek na wigilię – Jak lepić uszka?
Te imiona już nie pojawiają się na porodówkach. Kilkadziesiąt lat temu można było je usłyszeń na każdym podwórku
Najładniejsze imiona do bierzmowania damskie. Wśród nich patronki kobiet, młodzieży, nauki i… chorych na gardło
O tych pieniądzach urzędnicy nie zawsze informują. Środki z ZUS i OFE można wypłacić. Wystarczy wniosek
Ta zapiekanka nie raz wyciągnęła mnie z opresji. Podaj gościom. Na talerzach nic nie zostanie
Jesteś właścicielem kota? Być może masz dwa tygodnie na zapłacenie podatku. Grozi ci kara lub zajęcie komornicze zwierzęcia
Mało kto podlewa tuje w tym terminie. A potem płacz i cała pielęgnacja na marne
- Rodzice.pl
- Rodzice
- Ważne Okazje
- Boże Narodzenie
- Boże Narodzenie prawosławne 2023. Kiedy prawosławni obchodzą Święta Bożego Narodzenia?
Cicha strefa bez dziecka w samolocie?
Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...
Czytaj dalej →Niemowlak na basenie: Pierwszy wypad na basen (z pierwszym dzieckiem)
Nareszcie! Po wielu nieudanych próbach dotarliśmy z córką na basen. Sprawdź, dlaczego nie udało się to wcześniej. Przeczytaj, jak się przygotowaliśmy do tego wypadu. Poznaj nasze wpadki i ich nie...
Czytaj dalej →Jak uspokoić płaczące dziecko?
Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...
Czytaj dalej →- Czy zielona kupa po borówkach jest normalna? - Forum 2023
- Ile dac na wesele - Forum 2023
- Augustyn czy Milan - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Wasze "tajne" sposoby na wywołanie porodu !!! - Forum 2023
- Co może piszczeć na bramkach w sklepie? - Forum 2023
- Czy spływ kajakowy w ciąży jest bezpieczny? - Forum 2023
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2023
- Jak przykładać rywanol na siusiaka - Forum 2023
- Jak rozpoznać czy sączą się wody płodowe? - Forum 2023
- Koncert rockowy w ciazy???? - Forum 2023
- Kto U was w związku gotuje obiadki? - Forum 2023
- Moje Dziecko jest opoznione?! :( - Forum 2023
- Negatywny test pomimo ciąży?Czy to możliwe? - Forum 2023
- Pobolewanie i kłucie w brzuchu w 15 tygodniu ciąży - Forum 2023
- Telefon na kartę dla dziecka - gdzie najtaniej ? - Forum 2023
- Trzęsące się dziecko zaraz po przebudzeniu... - Forum 2023
- Tunezja - Forum 2023
- Urząd pracy - zmiana terminu wizyty - Forum 2023
- czy jarzębina jest trująca? - Forum 2023
- Teściowa zdradziła mi trik na czystą i pachnącą pralkę. Wlewa do bębna jedną rzecz
- Czym umyć brudne ściany? Wykorzystaj prosty trik za 5 zł. W mig zapomnisz o malowaniu
- Dociśnij obcinacz do paznokci w tym miejscu. Niewiele osób wie, o jego ukrytej funkcji
- Specjalny dodatek za wychowanie dzieci? ZUS wypłaca nawet 1500 zł. Skorzystają także babcie
- Położyła makaron na stół i zalała zimnym sosem. Tak wyprawiła synowi przyjęcie urodzinowe
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik
- ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie
- Początek roku szkolnego 2023/2024 przesunięty! Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września, wakacyjny odpoczynek potrwa dłużej
- To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza "prawdę i szlachetność"
- Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/24 może być niewesoły
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!
- Dodatkowe pieniądze za okres choroby. Od 1 lipca w ZUS obowiązują nowe zasady
- Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Z tym prostym trikiem żadna zakrętka nie będzie problemem