Problem z wypróżnianiem po porodzie. Czego się spodziewać i jak sobie radzić? Problem z wyproznianiem po porodzie

Problem z wypróżnianiem po porodzie. Czego się spodziewać i jak sobie radzić?

Poród to wyjątkowe, ale także wyczerpujące doświadczenie, po którym organizm kobiety musi się porządnie zregenerować. Jednym z częstych objawów, z którymi borykają się młode mamy, są trudności z wypróżnianiem. Warto wiedzieć, które symptomy są całkowicie naturalne, a które powinny zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza. Z czego wynika problem z wypróżnianiem po porodzie? Kiedy stolec po CC?

Problem z wypróżnianiem po porodzie. Jak może wyglądać pierwszy stolec po porodzie?

Po porodzie ciało kobiety musi przejść przez skomplikowany proces regeneracji, jest to czas intensywnych zmian fizjologicznych i hormonalnych, który trwa zwykle około sześciu tygodni. U niektórych mam połóg ma dość łagodny przebieg, ale innym okres i dolegliwości z nim związane ten daje się mocno we znaki. Po porodzie występuje krwawienie, zwane odchodami połogowymi, które jest wynikiem gojenia się miejsca, gdzie łożysko było przytwierdzone do ściany macicy. Na początku krwawienie jest intensywne i czerwone, a z czasem staje się lżejsze, jaśniejsze i zmienia kolor na brunatny, aż w końcu ustaje.

W trakcie połogu mogą pojawić się problemy z wypróżnianiem, w tym np. ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, szczególnie jeśli doszło do pęknięcia lub nacięcia krocza.

Po porodzie naturalnym może występować także ból odbytu oraz swędzenie i pieczenie jego okolic. W trakcie ciąży powiększona macica naciska na naczynia krwionośne, które mogą pękać podczas parcia, wywołując chorobę hemoroidalną. Często z powodu bólu (lub obawy o rozejście szwów) kobiety wstrzymują stolec, co prowadzi do zaparć i kolejnych nieprzyjemnych dolegliwości.

Co ważne, w pierwszych dniach po porodzie może w ogóle nie występować potrzeba wypróżniania i może dochodzić do zaparć. Ze względu na poród mięśnie odpowiedzialne za parcie na stolec bywają osłabione. W takich wypadkach warto zadbać o dietę bogatą w błonnik oraz odpowiednią ilość wody, ewentualnie wspomóc się czopkami glicerynowymi lub środkami na hemoroidy z apteki. W razie nasilenia dolegliwości trzeba udać się do lekarza.

Sprawdź: Biegunka przed porodem. Czy jest normalna? Jak długo trwa? Przyszłe mamy muszą pamiętać o jednym

Kiedy pierwszy stolec po porodzie naturalnym?

Zaparcia i brak potrzeby wypróżnienia tuż po porodzie są zupełnie naturalne. Pierwszy stolec po porodzie naturalnym kobieta oddaje zazwyczaj w 3. dniu połogu.

Zobacz: Połóg – co każda mama powinna o nim wiedzieć?

Pierwszy stolec po cesarce. Jak wypróżnić się po cesarce?

Warto postarać się o wypróżnienie już w drugiej dobie po operacji. Jeśli pojawią się trudności, można poprosić o czopek glicerynowy lub inne środki wspomagające prawidłową pracę jelit. Pomoże także dieta bogata w błonnik oraz odpowiednie nawodnienie.

Sprawdź: Jak długo krwawi się po cesarce? Mamy zastanawiają się, jak wygląda połóg po CC

Rodzice pytają o problem z wypróżnianiem po porodzie

Kiedy pierwsza kupa po porodzie?

Wypróżnienie po porodzie następuje zwykle trzy dni po porodzie.

Jak wygląda pierwsze wypróżnienie po CC?

W pierwszych dniach po porodzie mogą pojawić się problemy z oddawaniem stolca. Pomóc może np. czopek glicerynowy.