500+: Coraz więcej rodziców nie dostaje pieniędzy na czas! Skąd problemy z wypłatą 500+?

500+ nie zawsze jest wypłacane na czas, a w niektórych wypadkach urzędy zwlekają z rozpatrzeniem wniosków nawet kilka miesięcy. Problemy dotyczą przede wszystkim jednego rodzaju wniosków o 500+. Urzędy w wielu rejonach Polski zwyczajnie nie wyrabiają się z wypłatami 500 zł na dziecko. Dlaczego? I kogo najczęściej dotyczy problem?

500+: problemy z wypłatą 500 zł na dziecko

Chcąc uzyskać 500+ rodzic musi w odpowiednim terminie złożyć wniosek o 500 zł na dziecko. Wnioski na okres trwający od 1.10.2018 do 30.09.2019 r. można było składać online od 1.07.2018., a miesiąc później również w urzędach. Pięćset plus otrzymują rodzice drugie i każde kolejne dziecko. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy rodzina nie przekracza kryterium dochodowego 800 zł netto na osobę w rodzinie (1200 zł netto w rodzinach z dziećmi niepełnosprawnymi). Wówczas otrzymuje 500+ na pierwsze i każde kolejne dziecko.

I choć procedura wydaje się prosta, okazuje się, że wielu rodziców wciąż nie otrzymało wypłaty pięćset plus nawet za kilka miesięcy wstecz. Jak to możliwe? Okazuje się, że urzędnicy nie nadążają z rozpatrywaniem wniosków!

Kto ma problem z otrzymaniem 500+ na czas?

Problem z wypłatą 500+ dotyka przede wszystkim te rodziny, w których jeden z rodziców lub oboje pracują za granicą. Wówczas rodzice muszą wybrać, czy chcą pobierać 500 zł na dziecko w Polsce, czy wolą skorzystać z podobnego programu w kraju, w którym mieszkają i pracują. Jeśli zatem złożyli wniosek o wypłatę pieniędzy za granicą, w Polsce świadczenie im nie przysługuje. Na mocy umów międzynarodowych właściwy organ za granicą, przesyła stosowne informacje do marszałka województwa w Polsce, a on dalej – do gminy. I tu pojawia się problem.

“Przejęcie dużej liczby zaległych wniosków od marszałka województwa istotnie wpłynęło na opóźnienia w realizacji zadania” – cytuje urzędników Gazeta Pomorska.

Takich wniosków o 500+ jest coraz więcej. Jak wynika z informacji se.pl do tej pory w wielu urzędach nie rozpatrzono wniosków o 500 zł na dziecko z 2018 roku, a wciąż napływają nowe. Problematyczne bywa też przeszkolenie pracowników, którzy mają się zająć koordynacją procesu. W efekcie nawet Ci rodzice, którzy powinni bez dodatkowych zaświadczeń otrzymać 500 zł na drugie i kolejne dziecko, a także Ci, którzy mieszczą się w kryterium dochodowym i mogą otrzymać 500+ na pierwsze dziecko, wciąż czekają na wypłatę świadczenia.

 

[Zdjęcie główne: depositphotos.com]

Dodaj komentarz

500+

500+ na dziecko a opieka naprzemienna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach rozpatrzył sprawę ojca, który złożył skargę po nieotrzymaniu świadczenia 500+. Mężczyzna opiekuje się synem na przemian z byłą partnerką. WSA postanowił nie przyznać dofinansowania ojcu....

Czytaj dalej →
Toasty weselne

Toasty weselne

Witam czytelników ponownie. Jak pisałam we wcześniejszych postach, wesele mojej siostry zbliża się wielkimi krokami (przyszła sobota) i wczoraj zaczęłam zastanawiać się na toastami weselnymi. Co prawda toasty najczęściej wznoszą...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę Dziecko to niekończący się wydatek. Każdy rodzic chce dla dziecka wszystkiego co najlepsze. Producenci o tym wiedzą i często zawyżają ceny swoich produktów. Jak zatem...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general