Protest katechetów przeciw zmianom w lekcjach religii. To odpowiedź na rozporządzenie ministra edukacji. “Mówimy stop przepisom”

W środę 21 sierpnia w Warszawie odbył się protest zorganizowany przez Stowarzyszenie Katechetów Świeckich. Nauczyciele religii wyszli na ulice pod hasłami “Nauka i religia” oraz “Stop dyskryminacji wierzących”, aby zaprotestować przeciwko rozporządzeniu ministerstwa edukacji dotyczącemu organizacji katechezy w szkole. Zdaniem protestujących zmiany mają na celu rugowanie religii z publicznych placówek.

Protest katechetów przeciw zmianom w organizacji lekcji religii

26 lipca tego roku ministerstwo edukacji ogłosiło rozporządzenie w sprawie organizacji lekcji religii w szkole, które ma wejść w życie od 1 września. Stowarzyszenie Katechetów Świeckich postanowiło zareagować na te zmiany i zorganizowało 21 września strajk w Warszawie. Protestujący obawiają się, że nowe przepisy ograniczą naukę religii w szkole, a w konsekwencji pozbawią część z nich pracy. Tym bardziej, że resort edukacji już teraz zapowiada kolejne zmiany dotyczące katechezy w szkołach.

Zdaniem rzecznika organizacji Dariusza Kwiecienia działanie ministerstwa to “rugowanie religii ze szkół”. Zgromadzeni na proteście oceniają rozporządzenie jako „niestaranne i wprowadzone pospiesznie”. Organizacja skarży się, że katecheci zostali całkowicie pominięci w konsultacjach projektu.

Jest nas w szkołach prawie 30 tysięcy, z czego większość stanowimy my, nauczyciele świeccy. Chcemy w obrazach i muzyce pokazać, jak wielką funkcję pełniła religia chrześcijańska w powstaniu naszej wyjątkowej cywilizacji i pełni ją nadal w wychowaniu młodych pokoleń.rzecznik prasowy Stowarzyszenia Katechetów Świeckich Dariusz Kwiecień

Zobacz: Kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Nauka potrwa dłużej! Wiadomo, kiedy wypada wolne i kiedy planować urlop

Reakcja na rozporządzenie ministra edukacji

Zgodnie z nowymi przepisami w nowym roku szkolnym dyrektor szkoły będzie mógł łączyć uczniów z różnych oddziałów w większe grupy w ramach jednych zajęć katechezy. Zmiana przepisów daje możliwość połączenia dzieci z oddziałów, w których na religię zgłosiło się siedmioro lub więcej uczniów z uczniami z klas, w których chętnych na naukę religii jest mniej niż siedmioro. Jedną grupę mogą utworzyć uczniowie z klas I-III, IV-VI lub VII-VIII.

To z kolei doprowadzi do wypisywania się uczniów z lekcji etyki i religii. Prawdopodobnie pod hasłem racjonalizacji czasu ukryte jest osiągnięcie takiego właśnie celu, osłabiania religii i etyki poprzez masowe wypisywanie się uczniów, czyli zawoalowane wyprowadzenie religii i etyki ze szkół tzw. tylnymi drzwiami. przewodniczący SKŚ Piotr Janowicz

Stowarzyszenie zwróciło się już do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o zaskarżenie rozporządzenia MEN do Trybunału Konstytucyjnego.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo