Przechowywanie mleka matki – jak i ile można przechowywać pokarm?

Przechowywanie mleka matki bywa konieczne, gdy musisz na dłużej rozstać się z niemowlęciem. Jak prawidłowo przechowywać pokarm w lodówce lub zamrażalce? Jak długo można przechowywać pokarm w zależności od warunków? W czym je przechowywać? O tym wszystkim dowiesz się z naszego artykułu.

Przechowywanie mleka matki

Przechowywanie mleka matki wymaga niewielkich przygotowań. Po pierwsze, co oczywiste, musisz zaopatrzyć się w laktator oraz woreczki lub pojemniczki do przechowywania pokarmu. Pierwsze z nich są jednorazowe, drugich możesz użyć wielokrotnie. Jeśli niemowlę ma mniej niż 6 miesięcy pamiętaj, by przed każdym użyciem wyparzyć zarówno laktator, jak i pojemniki.

Sprawdź: Laktatory, pojemniki oraz woreczki do przechowywania pokarmu

Jak długo można przechowywać pokarm?

Czas przechowywania mleka matki zależy od temperatury, w jakiej to robisz. W przypadku dzieci urodzonych o czasie (pomiędzy 38 a 42 tygodniem ciąży) pokarm można przechowywać:

  • w temperaturze pokojowej: 8-12 godzin
  • przechowywanie mleka matki w lodówce: 4 dni
  • w zamrażalniku wewnątrz lodówki: 2 tygodnie
  • zamrażalka umieszczona przy lodówce: 3 miesiące
  • mrożenie mleka matki w temperaturze -20°C: 6-12 miesięcy

Trochę inaczej wygląda to w przypadku wcześniaków: w temperaturze pokojowej można pozostawić mleko na 2-4 godzin, a w lodówce na 2 dni.

Rozmrażanie i podgrzewanie mleka matki

Zamrożonego mleka matki nie wolno gotować ani podgrzewać w mikrofalówce. Pojemnik z zamrożonym pokarmem włóż do ciepłej wody i zaczekaj. Następnie podgrzej go w kąpieli wodnej do temperatury zbliżonej do 30°C. Po rozmrożeniu mleko możesz przechowywać w temperaturze pokojowej od 4 godzin (dla dzieci donoszonych) do 2 godzin (w przypadku wcześniaków). Można go także wstawić do lodówki na 24 godziny. Po karmieniu niewykorzystane mleko wylej. Nie zamrażaj go ani nie podawaj ponownie.

3 zasady dotyczące odciągania pokarmu i przechowywania go

1. Mycie rąk to podstawa

Niby wszyscy o tym wiedzą, ale warto przypomnieć: przed każdym odciąganiem pokarmu umyj ręce. Staraj się też nie dotykać wewnętrznych części uprzednio wyparzonego laktatora. Umyj go od razu po zakończeniu odciągania pokarmu. Zaschnięte w zakamarkach urządzenia mleko trudno będzie doczyścić.

2. Przechowywanie mleka kobiecego

Jak już wspomnieliśmy, kobiece mleko powinnaś przechowywać w specjalnych pojemniczkach. Podziel je tak, by każda porcja starczała na jedno karmienie. Rozmrożonego pokarmu nie powinnaś mrozić drugi raz.

3. Nie mieszaj odciągniętego mleka

Kobiece mleko z każdej sesji odciągania przechowuj w oddzielnych pojemniczkach. Opisuj je datą i godziną.

Sprawdź: Podgrzewacze do mleka dla niemowląt

Rodzice pytają o przechowywanie pokarmu

Ile można przechowywać mleko matki?

Odciągnięty pokarm można przechowywać od 8 godzin, nawet do 12 miesięcy (w zależności od tego, czy przechowujemy go w temperaturze pokojowej, lodówce lub zamrażarce).

Jak przechowywać mleko z laktatora?

Mleko kobiece najlepiej przechowywać w specjalnych pojemniczkach lub woreczkach. Ceny przykładowych pojemniczków można porównać tutaj.

Ile można trzymać mleko matki w lodówce?

Czas przechowywania mleka matki wynosi maksymalnie 4 dni.

Jak długo można mrozić mleko matki?

Mrożąc pokarm w temperaturze -20°C możemy go przechowywać nawet przez 12 miesięcy. Sugeruje się jednak, by nie robić tego przez okres dłuższy niż 6 miesięcy.

Jak podgrzać odciągnięte mleko?

Pokarm możemy podgrzewać w kąpieli wodnej. Temperatura wody powinna być zbliżona do 30°C. Wkładamy do niej butelkę z pokarmem i trzymamy w niej do momentu, gdy ten osiągnie temperaturę pokojową. Wówczas wstrząsamy butelką, żeby wymieszać mleko i możemy je podać dziecku.

Dodaj komentarz

Strona 2 komentarzy: Przechowywanie mleka matki – jak i ile można przechowywać pokarm?

  1. przechowywanie swojego mleka-pytanie

    Mam pytanie, bo zdarza sie ze czasem sciągne 120ml mleka ale w piersiach jeszcze mam i udaje mi sie sciągnąc 60ml i czy można zmieszać odciągnięty mój pokarm który stoi w lodówce od kilku godzin -to 60 ml z mlekiem który właśnie ściągnełam?

    Z góry dziekuje za odpowiedzi.

    pozdrawiamy

    • Zamieszczone przez mloda
      Mam pytanie, bo zdarza sie ze czasem sciągne 120ml mleka ale w piersiach jeszcze mam i udaje mi sie sciągnąc 60ml i czy można zmieszać odciągnięty mój pokarm który stoi w lodówce od kilku godzin -to 60 ml z mlekiem który właśnie ściągnełam?

      Z góry dziekuje za odpowiedzi.

      pozdrawiamy

      A po co ?

      Jeśli chcesz zmieszać i od razu podać – to mieszaj.
      Jeśli masz zamiar wsadzić z powrotem do lodówki to lepiej osobno – pokarm z tego co pamiętam może stać w lodówce kilka – kilkanaście godzin, jak będziesz wylewać, to jedną (starszą) porcję, a nie dwie…
      Do mrożenia też lepiej od razu do zamrażalnika, a nie po kilku godzinach stania w lodówce…

    • a JAK DŁUGO W ZAMRAŻARCE MOŻNA TRZYMAĆ SWOJE MLEKO?

    • Zamieszczone przez kurczak
      A po co ?

      Jeśli chcesz zmieszać i od razu podać – to mieszaj.
      Jeśli masz zamiar wsadzić z powrotem do lodówki to lepiej osobno – pokarm z tego co pamiętam może stać w lodówce kilka – kilkanaście godzin, jak będziesz wylewać, to jedną (starszą) porcję, a nie dwie…
      Do mrożenia też lepiej od razu do zamrażalnika, a nie po kilku godzinach stania w lodówce…

      ja chyba ze dwa razy zmieszałam i nic małemu nie było, ale raczej tego nie robię, mi położna mówiła ze mleko może być w lodówce 24 godziny, a co do mrożenia to nie wiem bo nigdy nie mroziłam.

  2. przechowywanie mleka – jak dlugo?

    Wiem ze to nie dzil o KARMIENIU ale tam tak zadko ktos odpisuje ze postanowilam napisac tutaj

    Jak dlugo mozna przechowywac sciagniety pokarm do buteleczki – w lodowce? Musi byc jakos specjalnie zamkniety, zabezpieczony a lodowka zdezynfekowana?

    • Re: przechowywanie mleka – jak dlugo?

      Lodówka normalnie po prostu musi byc czysta, pokarm przechowuje w butelka aventu z ktorych karmie, musza byc czyste, dla malutkiego dziecka wygotowane, potem tylko przelewane wrzatkiem
      mozna przechowywac do 48 godzin od sciągniecia pierwszych kropli 😉 ale niektorzy twierdza ze 24
      no i mona zamrazac, jesli masz -20 stopni to nawet moze lezec do 3 miesiecy

    • Re: przechowywanie mleka – jak dlugo?

      normalnie wkladasz mleko w butelce, w odparzonej butelce oczywiscie. Mozna przechowywac 2 dni [czasami pisza ze do 72godzin,czasami ze do 48miu wiec my trzymamy gora dwa dni],dla wczesniakow mozna tylko 24godziny

    • Re: przechowywanie mleka – jak dlugo?

      W lodowce przechowuje 24 godziny a w zamrazalniku do 3 miesiecy.
      Przechowuje w butelkach i woreczkach Aventu.

  3. Zamrażanie pokarmu

    Witam,
    Czy ktoś może mi napisać ile czasu pokarm może być przechowywany w lodówce, zanim trafi do zamrażarki? Nie jestem w stanie jednorazowo odciągnąc tyle pokamu ile potrzeba – musze zbierać po troszkę po każdym karmieniu, a chciałabym zrobić małe zapasy na wszelki wypadek. Będę wdzieczna za pomoc. Pozdrawiam

    • Re: Zamrażanie pokarmu

      Ja wieczorem mroziłam całodniowy ‘uduj’ Dorocie nigdy nic nie było, zawsze chętnie piła moje mleko z butli, a zapasu narobiłam na 2 miesiące


      Wejdź: tiny.pl/tzxj

    • Re: Zamrażanie pokarmu

      na tej stronie jest wszystko 🙂

    • Re: Zamrażanie pokarmu

      a i zapomnialam dopisac 🙂 mleko mozna ze soba mieszac,ale roznica czasu sciagniecia mleka nie moze przekraczac 12 godzin, i mleko najpierw trzeba schlodzic dopiero potem mozna dolewac(zeby mialy taka sama temperature). Troche namacilam,ale mam nadzieje, ze zrozumiesz 🙂

  4. zamrażanie pokarmu

    W czym można zamrażać odciągnięty ppkarm z piersi, tak by byl zamrożony w małych porcjach??. Szkoda by było potem wylewać resztę niezjedzonego pokarmu.
    Problem polega na tym, że ja mogę pokarm odciągnąć w nocy, w dzień Mała na bieżąco opróżnia piersi,ale nie zawsze wtedy już wiem, że będę wychodzić gdzieś i pokarm będzie mi potrzebny, stąd wolałabym go zamrażać i mieć na ewentualność niespodziewanego wyjścia z domu.

    • Re: zamrażanie pokarmu

      U nas dobrym rozwiązaniem okazały się woreczki na lód(kiedys mi ktoś zarzucił niejałowość tego ale ja do sterylizacji aż tak wagi nie przywiązywałam)- tak zamrażałam malutkie porcje, wieksze w pojemnikach na mocz(sorki) z apteki
      Polecam
      Ania

      Ania i

    • Re: zamrażanie pokarmu

      Też myślałam o woreczkach do lodu,ale nie byłam pewna czy należy je stosować. Skoro to wypróbowałaś i są oki, to ja też spróbuję. Dzięki za podpowiedź.

    • Re: zamrażanie pokarmu

      ja uzywałam słoiczków po koncentracie pomidorowym, pasuja do laktatoa aventu.
      krótko uzywałam pojemniczków na mocz 😉 ale słoiczki łatwiej się zakręcają.
      no i, moze to nie odkrywcze, ale nie musisz napełniać do konca słoiczka, tylko wlać jedną porcję 🙂

    • Re: zamrażanie pokarmu

      Ja też używałam woreczków – 1 kostka w woreczkach jana wychodziło mi około 10 ml.
      Pytałam połoznej i lekarki – obie nie widziały przeciwskazań w stosowaniu woreczków.

      Pozdrawiam,

  5. pytanie o zamrażanie pokarmu

    Dziewczyny poradźcie mi proszę jak mam właściwie zamrażać pokarm. Mam laktator Avent, do którego dołączone były jednorazowe torebki do mrożenia. Ściągam mleczko i mrożę, ale niestety jakoś jeszcze nie odważyłam się na podanie go małemu, bo mam następujące wątpliwości. Jak właściwie później podawać mleko (po rozmrożeniu)? Mam je przelewać do butelki, czy folię wkładać do butelki i tak podawać. No i zastanawiam się jeszcze nad tymi foliami, czy trzeba je w jakiś sposób sterylizować przed użyciem ( przecież butelki zawsze się sterylizuje). Pomóżcie proszę mamusie kochane, bo jestem w kropce. I jeszcze jedno – ile czasu mogę przechowywać zamrożony w zamrażarce pokarm, bo wszędzie piszą o tym bardzo różnie.

    • Re: pytanie o zamrażanie pokarmu

      Ja kupowalam specjalne torebki Gerbera do mrozenia pokarmu, ktore sa sterylne i oczywiscie jednorazowe.
      Mozesz uzywac butelek z wkladami, albo przelac do butelki, tak jest wedlug mnie wygodniej
      Ja nie przechowywalam mleczka dluzej niz 3 mce.

      Marta i Kasper

  6. ściąganie i zamrażanie

    Postanowiłam zacząć po trochu odciągać pokarm i zamrażać bo nie mogę się nigdzie ruszyć bez synka a bardzo bym chciała pujść np. na basen. Zaczełam dzisiaj ale udało mi się ściągnąć zaledwie ze 2 łyżki. Wiem że pokarm można zamrozić ale czy do już zamrożonego pokarmu mogę dolać kolejną “porcyjkę” i ponownie zamrozić? Oczywiście bez rozmrażania tego poprzedniego!! Bo inaczej to za chwile moja zamrażarka będzie wypełniona woreczkami z paroma kroplami mleczka w każdym :-/
    będe wdzięczna za odpowiedź

    • Re: ściąganie i zamrażanie

      Ja też na początku miałam problemy ze ściąganiem mleka. Nie wiedziałam, że tyle to zaangażowania kosztuje, ale teraz jestem specjalistką w tej dziedzinie, bo zostawiam Majke na 4 dni u babci, kiedy ja jadę w sprawach zawodowych.
      1. Musisz nazbierać mleko w jednej piersi min. przez 6 godz.
      2.Z pełnej piersi będzie tryskało jak trzeba
      3. Musisz tez miec pewność że laktator jest odpowiednio złożony, bo inaczej nie działa prawidłowo
      4.Jeżeli chcesz w ciągu dnia kilka razy odciągać – chociaż nie polecam, bo lepiej jednak nagromadzić w jednej piersi i na raz ściągnąć pokarm, to wkładaj w buteleczce do lodówki i dolewaj, a na samym końcu w woreczku całość zamrażaj
      5. Nie wolno zamrażać już raz zamrożonego mleka!
      6. Od razu po ściągnieciu należy mleko schłodzić
      To chyba tyle z cennych uwag, podobno kiedy jesteś zrelaksowana, mleczko łatwiej ściągać.

      Alicja,Maja (09.09.03)

    • Re: ściąganie i zamrażanie

      Dzięki, spróbuję zastosować, zwłaszcza te 6 godzin. I chyba muszę zainwestować w laktator bo co prawda mam taki najprostszy z gruszką gumową ale on jest do d… i ściągam ręcznie.

      Anka i Staś (23.02.04)

Planowanie ślubu oraz wesela

Sala weselna

Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

Czytaj dalej →
Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo