Przelewanie jajka – co to jest? To wyjątkowy zwyczaj praktykowany przez nasze babki. Tak dbano o dzieci

Magiczne rytuały, uroki, czary czy klątwy niegdyś zajmowały bardzo ważne miejsce w życiu naszych przodków. Wiele z nich odwoływało się przede wszystkim do natury i pierwotnych symboli. Przed złymi mocami chroniono się na rozmaite sposoby poprzez nietypowe obrzędy czy wyjątkowe amulety. Takimi metodami starano się dbać głównie o bezpieczeństwo najmłodszych. Jednym z takich zwyczajów było przelewanie jajka – co to jest?

Przelewanie jajka – co to jest?

Jajko ma w naszej kulturze bardzo bogate znaczenie już od wieków. Wszystko ze względu na to, że tkwi w nim zarodek życia. Symbolizuje nowy początek, odrodzenie, zmartwychwstanie, siłę, rozkwit i życiodajną energię. Z tego powodu w tradycji naszych przodków jajko wykorzystywano jako magiczny atrybut przeciwko złym mocom i urokom. Skorupki wielkanocnych jaj rozrzucano na polach, aby plony były bardziej obfite, dorzucano je zwierzętom gospodarskim do jedzenia, aby lepiej rosły. Były także używane do ochrony najmłodszych członków rodziny.

Jednym z popularniejszych sposobów na obronę malucha przed złymi mocami lub na odczarowanie dziecka było przelewanie jajka. Do wykonania tego rytuału potrzebne były dwa naczynia – jedno z rozbitym jajkiem, a drugie wypełnione wodą. Naczynia ustawiało się nad głową dziecka i przelewało jajko do wody. Wierzono, że dzięki temu siła złego uroku jest neutralizowana, a dziecko może się zdrowo chować.

Zobacz: Szok! Zabobony w ciąży – niektóre z nich naprawdę się sprawdzają

Zabobony dotyczące dzieci

Przelewanie jajka to niejedyny przesąd, w którym upatrywano ochrony przed zauroczeniem czy przekleństwem. Inny, praktykowany w niektórych rodzinach do dziś zabobon polega na ty, że przy łóżeczku lub przy wózku przyczepia się czerwoną wstążkę, aby na dziecko nie spadły żadne złe uroki.

Złe moce odganiano także, bujając płaczące dziecko do momentu uspokojenia w specjalnej chuście, którą matka wcześniej nosiła na głowie. Czasami pocierano też czoło malucha złotą obrączkę celem ochrony.

Wierzono również, że pierwsze ubranko dla noworodka warto pożyczyć od innego dziecka, które chowało się spokojnie i w dobrym zdrowiu. Co więcej, nasi przodkowie nigdy nie obcinali włosów dziecku przed ukończeniem przez nie roczku. Uważano, że w ten sposób skraca się maluchowi rozum.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo