Przepuklina pachwinowa u niemowlaka

Przepuklina pachwinowa to zazwyczaj wrodzona wada polegająca na przemieszczaniu się narządów wewnętrznych. W przeważającej liczbie przypadków przemieszczają się jelita, znacznie rzadziej problem dotyczy innych organów. Przepuklina pachwinowa wrodzona występuje znacznie częściej niż przepuklina nabyta. Przepuklina pachwinowa u dzieci możliwa jest do wykrycia już w czasie życia płodowego.

Przepuklina pachwinowa u niemowlaka

Przepuklina pachwinowa u niemowlaka

Jeżeli obecność przepukliny nie ujawniła się już w czasie ciąży to zazwyczaj wadę odkrywają po pewnym czasie rodzice. Przepuklina pojawia się w okolicy pachwiny podczas wysiłku podejmowanego przez malca – na przykład podczas kasłania, płaczu czy robienia kupki. Przepuklina jest zazwyczaj niebolesna i najczęściej dotyczy chłopców. Przepuklina pachwinowa u dziewczynek pojawia się znacznie rzadziej.

Jakie objawy niesie ze sobą przepuklina pachwinowa?

Wygląda jak niewielki, miękki guzek, który poddaje się po lekkim uciśnięciu – oznacza to, że jelita zostały wtłoczone z powrotem na swoje miejsce. Gdy znika to nie znaczy, że znika również cały problem z nią związany. Problem należy koniecznie skonsultować z lekarzem. Nie próbuj stosować domowych sposobów na zwalczenie przepukliny. Nie wierz opiniom, że jednym z najlepszych sposób leczenia są plastry na przepuklinę pachwinową. One się sprawdzają, owszem, ale w przypadku przepukliny brzusznej.

Problem przepukliny pachwinowej znacznie częściej dotyka chłopców niż dziewczynki

Kiedy operować przepuklinę pachwinową u dziecka?

Przepukliny pachwinowe operuje się bez względu na wiek dziecka, nawet u niemowlaków. Ujawnienie się tego rodzaju przepukliny jest wyjątkowo groźne. Może dojść do uwięzienia przepukliny. Może to spowodować martwicę jelit spowodowaną niedokrwieniem tkanek, która zagraża nie tylko zdrowiu, ale również życiu.

Przepukliny pachwinowe operuje się nawet u noworodków

Inaczej wygląda sprawa z innym rodzajem przepukliny, czyli przepukliną pępkową. Taka przepuklina nawet u dziecka 4-letniego jest jeszcze normalnością, ale jeżeli w okolicach ukończenia przez dziecko czwartego roku życia nadal pojawia się problem to lekarz rozważy wkrótce operację, ponieważ szanse na samoistne zrośnięcie się powłok brzusznych są bliskie zeru, gdy dziecko osiąga taki wiek.

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka
Przerost migdałków u dzieci
Przerost migdałków jest najczęściej spotykany u maluchów w wieku od 3 do 7 lat. Powody mogą być różne. Najczęstszymi z nich są stale powtarzające się infekcje bakteryjne i wirusowe górnych
Czytaj dalej
Ciąża Mama
Mleczna kąpiel: Nowy trend w fotografii ciążowej
Jesteś w ciąży i chcesz uwiecznić ten cudowny stan na zdjęciach? Dopadają Cię jednak jeszcze większe mdłości na myśl o oklepanych pozach w studiu, przy drzewie i w zwiewnych sukienkach?
Czytaj dalej
Choroby niemowląt
Atopowe zapalenie skóry [przyczyny, objawy, dieta, leczenie]
Sucha skóra, swędzenie, wysypka, czerwone plamy, problemy ze snem — wielu rodziców dzieci, u których diagnozowane jest atopowe zapalenie skóry, wymienia takie właśnie objawy, pojawiające się u malucha. Atopowe zapalenie
Czytaj dalej
Choroby dzieci Choroby niemowląt
Po jakim czasie spada gorączka po lekach przeciwgorączkowych?
Młodzi rodzice, których maluch po raz pierwszy zachorował i wysoko gorączkuje, martwią się, że podawane przez nich leki nie działają wystarczająco szybko. Tymczasem to, po jakim czasie działa lek przeciwgorączkowy
Czytaj dalej
Choroby niemowląt
Egzema u dzieci: przyczyny, objawy i postępowanie [Wyprysk kontaktowy]
Egzema to zgodnie z medyczną definicją "wyprysk kontaktowy", manifestujący się w postaci przewlekłego stanu zapalnego skóry o różnym nasileniu. Egzema może przybierać różne formy: nadżerek, przesuszonej skóry, strupków czy grudek.
Czytaj dalej
Choroby niemowląt Zdrowie dziecka
Zapalenie krtani u dziecka lub niemowlaka [Przyczyny, objawy, leczenie]
Zapalenie krtani u dziecka lub niemowlaka to bardzo powszechna dolegliwość dzieci, między 2 a 8 rokiem życia. Najczęściej, jest ono wywołane przez wirusy. Zapalenie krtani jest dla dziecka uciążliwe i nieprzyjemne.
Czytaj dalej