Przerwa w wypłatach 500+ to nawet trzy miesiące. Niektórzy mogą jej jednak uniknąć. Jest warunek

ZUS rozpoczął procedurę przyjmowania wniosków o świadczenie 500 plus na nowy okres świadczeniowy. Formalności należy dopełnić we wskazanym terminie, aby otrzymać wypłaty i nie stracić przysługujących środków. Przegapienie jednej ważnej daty może skutkować opóźnieniami w przelewach. Przerwa w wypłatach 500+ może trwać nawet trzy miesiące. Da się jej uniknąć, ale jest jeden warunek.

Wnioski o 500 plus – do kiedy?

Od 1 lutego 2023 można już składać wnioski o 500 plus na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca. Rodzice, którym przyznano już wcześniej prawo do świadczenia, mają zapewnione wypłaty bez przerwy tylko do końca maja. Jeśli nie dostarczą nowego wniosku, stracą dodatek – nie jest on bowiem przyznawany automatycznie.

Wnioski można składać wyłącznie drogą internetową: za pośrednictwem portalu Emp@tia, bezpłatnej aplikacji mZUS, portalu PUE ZUS lub przez bankowość elektroniczną. Czasu na dopełnienie formalności jest całkiem sporo, ale lepiej z tym nie zwlekać. Tylko rodzice, którzy dostarczą wniosek najpóźniej do 30 kwietnia, mają gwarancję, że nie będzie żadnych przerw w wypłatach i pieniądze w nowym okresie świadczeniowym dostaną od razu w czerwcu.

Sprawdź: Ulga na dziecko 2023. Ważne zmiany po nowym roku. Kto nie otrzyma zwrotu za dzieci?

Przerwa w wypłatach 500+ nawet do trzech miesięcy?

Nieco inaczej wygląda ta kwestia w przypadku spóźnialskich. Dostarczenie wniosku po 30 kwietnia oznacza, że świadczenie w nowym okresie świadczeniowym pojawi się na koncie dopiero do 31 lipca (z wyrównaniem również za czerwiec). Może to więc wiązać się z niemal dwumiesięczną przerwą od wypłat.

Jeszcze dłużej na pieniądze będą czekać rodzice, którzy zdecydują się na złożenie wniosku już w nowym okresie świadczeniowym. Co prawda, ZUS przyzna prawo do świadczenia od daty otrzymania wniosku, ale na wypłatę będzie miał aż trzy miesiące. Warto mieć świadomość, że złożenie wniosku w lipcu lub później oznacza utratę środków za poprzednie miesiące danego okresu świadczeniowego. Szczegółowy terminarz prezentujemy poniżej.

Jeśli rodzice złożą wniosek do ZUS w terminie:

  • od 1 do 31 maja 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca 2023 r.,
  • od 1 do 30 czerwca 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia 2023 r.,
  • od 1 do 31 lipca 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 30 września 2023 r.,
  • od 1 do 31 sierpnia 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 października 2023 r.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo