Przerwa w wypłatach 500+ to nawet trzy miesiące. Niektórzy mogą jej jednak uniknąć. Jest warunek

ZUS rozpoczął procedurę przyjmowania wniosków o świadczenie 500 plus na nowy okres świadczeniowy. Formalności należy dopełnić we wskazanym terminie, aby otrzymać wypłaty i nie stracić przysługujących środków. Przegapienie jednej ważnej daty może skutkować opóźnieniami w przelewach. Przerwa w wypłatach 500+ może trwać nawet trzy miesiące. Da się jej uniknąć, ale jest jeden warunek.

Wnioski o 500 plus – do kiedy?

Od 1 lutego 2023 można już składać wnioski o 500 plus na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca. Rodzice, którym przyznano już wcześniej prawo do świadczenia, mają zapewnione wypłaty bez przerwy tylko do końca maja. Jeśli nie dostarczą nowego wniosku, stracą dodatek – nie jest on bowiem przyznawany automatycznie.

Wnioski można składać wyłącznie drogą internetową: za pośrednictwem portalu [email protected], bezpłatnej aplikacji mZUS, portalu PUE ZUS lub przez bankowość elektroniczną. Czasu na dopełnienie formalności jest całkiem sporo, ale lepiej z tym nie zwlekać. Tylko rodzice, którzy dostarczą wniosek najpóźniej do 30 kwietnia, mają gwarancję, że nie będzie żadnych przerw w wypłatach i pieniądze w nowym okresie świadczeniowym dostaną od razu w czerwcu.

Sprawdź: Ulga na dziecko 2023. Ważne zmiany po nowym roku. Kto nie otrzyma zwrotu za dzieci?

Przerwa w wypłatach 500+ nawet do trzech miesięcy?

Nieco inaczej wygląda ta kwestia w przypadku spóźnialskich. Dostarczenie wniosku po 30 kwietnia oznacza, że świadczenie w nowym okresie świadczeniowym pojawi się na koncie dopiero do 31 lipca (z wyrównaniem również za czerwiec). Może to więc wiązać się z niemal dwumiesięczną przerwą od wypłat.

Jeszcze dłużej na pieniądze będą czekać rodzice, którzy zdecydują się na złożenie wniosku już w nowym okresie świadczeniowym. Co prawda, ZUS przyzna prawo do świadczenia od daty otrzymania wniosku, ale na wypłatę będzie miał aż trzy miesiące. Warto mieć świadomość, że złożenie wniosku w lipcu lub później oznacza utratę środków za poprzednie miesiące danego okresu świadczeniowego. Szczegółowy terminarz prezentujemy poniżej.

Jeśli rodzice złożą wniosek do ZUS w terminie:

  • od 1 do 31 maja 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca 2023 r.,
  • od 1 do 30 czerwca 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia 2023 r.,
  • od 1 do 31 lipca 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 30 września 2023 r.,
  • od 1 do 31 sierpnia 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 października 2023 r.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Torty weselne

Tort Weselny

Tort weselny to tradycyjny deser podawany na przyjęciu weselnym. Według tradycji brak tortu na weselu oznacza brak słodkiego życia po ślubie, także lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku ślubno-weselnym możemy...

Czytaj dalej →
Prezenty dla świadków

Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo