Przygotowanie do ciąży – jakie suplementy są ważne?

Zapotrzebowanie na składniki odżywcze dla zdrowego człowieka i przyszłej matki praktycznie niczym się nie różni. Ważne jest, aby zachować odpowiedni poziom składników pokarmowych oraz uzupełniać ewentualne niedobory witamin i mikroelementów. Kobieta przygotowująca się do ciąży powinna zwrócić jednak szczególną uwagę na niektóre z nich.

Kwas foliowy – dlaczego jest tak istotny przed ciążą?

W Polsce zalecana jest suplementacja kwasu foliowego, czyli witaminy B9 otrzymywanej syntetycznie przez okres przygotowania się do ciąży, jak i w trakcie jej trwania. Przyjmowanie preparatów zawierających kwas foliowy jest konieczne z uwagi na jego dużą niestabilność (wrażliwość na wysoką temperaturę, promieniowanie UV, pH środowiska), jeśli bierzemy pod uwagę naturalne źródła.

Kwas foliowy wspomaga rozwój układu krwiotwórczego, nerwowego i ma kluczowe znaczenie przy implantacji zarodka. Niedobór folianów w okresie przedkoncepcyjnym i pierwszych tygodniach ciąży może powodować ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej.

W organizmie człowieka zapasy kwasu foliowego wynoszą około 5-10 mg, z czego większość znajduje się w wątrobie. Przy prawidłowym odżywianiu w surowicy krwi wskaźnik waha się od 6 do 20 ng/ml, a w erytrocytach 160- 640 ng/ml. Stężenie w granicach 3-5 ng/ml świadczy o niedostatecznym spożyciu tej witaminy, natomiast zawartość kwasu foliowego poniżej 3 ng/ml świadczy o poważnym niedoborze klinicznym. Zapotrzebowanie na foliany zależy od wieku i stanu fizjologicznego, większe również jest u kobiet w ciąży i karmiących.  Zaleca się uzupełnianie kwasu foliowego w dawce 0,4 mg/dobę w okresie ciąży, jak i przed zajściem w ciążę.

Prawidłowe wchłanianie folianów wymaga obecności witaminy B12, witaminy C, żelaza oraz cynku.

O jakie witaminy warto zadbać przed ciążą?

 Na wstępie, należy podkreślić, że składniki mineralne i witaminy powinny być dostarczane wraz z dietą przyszłej mamy. Wiele cateringów dietetycznych posiada w swojej ofercie posiłki skomponowane specjalnie pod potrzeby kobiet starających się o dziecko, jak i kobiet w ciąży. Dieta pudełkowa w Warszawie i innych większych miastach to rozwiązanie, które zapewnia zbilansowane posiłki dla mam, o optymalnej zawartości wszystkich makro i mikroskładników. 

Składniki diety ważne dla kobiet w ciąży

  • Witamina A jest ważna w trakcie starania o dziecko, gdyż jej niedobór może stwarzać trudności z zajściem w ciążę. Norma spożycia dla kobiet starających się o dziecko, a także w ciąży wynosi 770 µg/ dobę.
  •  Jod to istotny pierwiastek szczególnie przy niedoczynności tarczycy, może to rzutować na poważne problemy hormonalne, uniemożliwiające prawidłowe prowadzenie ciąży czy nawet trudności z zapłodnieniem. W czasie ciąży zapotrzebowanie na jod zwiększa się z uwagi na zabezpieczenie potrzeb płodu oraz wyrównania zwiększonego wydalania z moczem kobiety w stanie fizjologicznym i waha się w zależności od wieku, oraz stanu fizjologicznego wynosząc od 40 do blisko 300 mg/dobę.
  • Selen to kolejny składnik, na który kobiety przygotowujące się do ciąży powinny zwrócić uwagę, ponieważ pełni on funkcję w metabolizmie komórek i ma działanie przeciwutleniające. Niedostateczna podaż selenu wiąże się ze zwiększeniem ryzyka chorób nowotworowych i sercowo-naczyniowych. Dla kobiet w okresie przedkoncepcyjnym właściwy poziom selenu warunkuje prawidłową pracę tarczycy, zmniejsza wystąpienie niepłodności i powikłań rozrodczych. Norma żywienia na selen wynosi 60 µg/ dobę.
  • Magnez to pierwiastek pełniący ważne funkcje w układzie nerwowym człowieka. Dla prawidłowego funkcjonowania od 1 do 20 r.ż. norma żywieniowa wynosi 3,2 mg. Wraz ze wzrostem organizmu, zwiększa się zapotrzebowanie na magnez. 
  • Żelazo – niedobór żelaza to zjawisko powszechne wśród kobiet będących w okresie rozrodczym. Niesie to ze sobą rozwój niedokrwistości oraz może powodować niską masę urodzeniową noworodka. Najlepiej przyswajalne dla organizmu człowieka jest żelazo hemowe, którego źródłem są produkty pochodzenia zwierzęcego. Wzmocnienie wchłaniania żelaza uzyskuje się przy obecności cynku i witaminy C. Przed wprowadzeniem suplementacji zawsze należy sprawdzić parametry gospodarki żelaza (żelazo, ferrytyna, transferyna) i na tej podstawie indywidualną dawkę dobiera lekarz. Prawidłowy poziom żelaza u zdrowej kobiety przed ciążą wynosi 300 mg. Odzwierciedleniem zapasu żelaza jest stężenie ferrytyny i 1 ng/ml we krwi przekłada się na 8 mg zmagazynowanego żelaza. Kobiety, u których przed ciążą stwierdzono niedobór żelaza, zaleca się suplementację w dawce zwykle w rutynowej 30 mg na dobę lub według indywidualnych zaleceń lekarza.

Suplementacja składników mineralnych zawsze powinna być poprzedzona konsultacją z lekarzem.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo