Przyjęcie zaręczynowe

Przyjęcia zaręczynowe są coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Oczywiście moda na nie, jak i na połowę innych tradycji ślubnych przyszła do nas z zachodu. Same przyjęcia zaręczynowe nie są oczywiście tak huczne, jak samo wesele. Na przyjęcia zaręczynowe zapraszamy tylko najbliższą rodzinę. W końcu o ile wesele to huczne przyjęcie, o tyle zaręczyny to intymne wydarzenie w każdej rodzinie.

Czy warto organizować przyjęcie zaręczynowe?

Jeżeli mamy zamiar oficjalnie zakomunikować dziadkom czy rodzeństwu, że planujemy ślub oraz wesele, możemy zaprosić całe to towarzystwo do jakiejś wytwornej restauracji. Możemy również (o ile warunki lokalne nam to umożliwiają) zorganizować uroczysty obiad lub wykwintną kolację w domu. Organizacja takiego poczęstunku jest wskazana w domu narzeczonej – zgodnie z tradycją, to ojciec Panny Młodej pokrywał wydatki związane z takim przyjęciem zaręczynowym. W obecnych czasach jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by stroną finansową zajął się kto inny. Najczęściej oczywiście przyszła młoda para sama finansuje przyjęcie zaręczynowe.

Rozmieszczenie gości na przyjęciu zaręczynowym

Na przyjęciu zaręczynowym tata narzeczonej powinien zasiadać tuż obok matki narzeczonego, a jego żona – koło ojca narzeczonego. Oczywiście w celu bliższego zapoznania się teściów. Centralne miejsce przy stole zajmuje oczywiście przyszła młoda para. W dalszych miejscach usadzamy gości, kierując się tradycyjną zasadą pierwszeństwa (kobiety przed mężczyznami, osoby starsze przed młodszymi). Oczywiście jest to tylko tradycja i najczęściej goście usiądą tam, gdzie im wygodnie. Teściów jednak warto wymieszać.

Wszyscy zaproszeni goście wiedzą oczywiście, z jakiej okazji zostali zaproszeni, ale – by tradycji stało się zadość – należy wygłosić to ważne oświadczenie (i poinformować o dacie ślubu, choćby przybliżonej: “Pobierzemy się w czerwcu”). Najodpowiedniejszy moment na tą tradycyjną mowę zaręczynową jest przerwa pomiędzy głównym daniem i deserem. Mowę zaręczynową wygłasza ojciec narzeczonej (jeśli to on jest organizatorem przyjęcia) lub narzeczony (w zależności kto zapraszał gości). Po przemowie zaręczynowej wszyscy goście dają wyraz swojej radości, klaszcząc, wznosząc toasty i gratulując przyszłej młodej parze. Jeśli w przyjęciu zaręczynowym bierze udział większa liczba gości, gratulacje i toasty najlepiej przełożyć na później, by goście nie musieli oczekiwać na deser.

Oczywiście, jeżeli ta moda Wam nie odpowiada to nie warto na siłę przygotowywać przyjęcia zaręczynowego. Pieniądze, który wydalibyśmy na tego typu przyjęcie, równie dobrze możemy przeznaczyć na samą uroczystość ślubną.

Dodaj komentarz

Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Test pieluszek jednorazowych

Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

Czytaj dalej →
Obrączki ślubne, Pierścionki zaręczynowe

Biżuteria na zawsze

Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się – przynajmniej z założenia i tradycji – przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną. U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Karmienie niemowląt

Ile mleka dla noworodka?

Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo