Ranking Liceów Kraków. Które szkoły ponadpodstawowe są najlepsze?

Ranking Liceów Kraków co roku budzi spore emocje nie tylko wśród uczniów, ale także ich rodziców. Niezależnie bowiem od swoich wad czy niedociągnięć, stanowi jasną wskazówkę w kwestii wyboru dalszego kształcenia przez ambitnych ósmoklasistów. Listę rankingową z pewnością warto znać, nawet jeśli nie zamierzamy darzyć jej szczególnym zaufaniem.

Ranking Liceów Kraków 2022

Licea w Krakowie cieszą się opinią najlepszych szkół średnich w Polsce. Potwierdza to szereg niezależnych rankingów, na czele z najbardziej znanym zestawieniem czasopisma Perspektywy. Co najmniej jedno krakowskie liceum zawsze zajmuje tam pozycję w pierwszej “piątce”. I nic nie wskazuje na zmianę takiego trendu w najbliższej przyszłości.

Zanim przejdziemy do konkretnych szkół i ich aktualnych lokat, warto zatrzymać się na moment przy metodologii sporządzania poszczególnych rankingów. Najczęściej powstają one w oparciu o trzy kryteria:

  • wyniki egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych,
  • wyniki egzaminu maturalnego z przedmiotów dodatkowych,
  • sukcesy szkoły w olimpiadach przedmiotowych na szczeblu ogólnopolskim.

Każdy ranking może oczywiście nieco inaczej oceniać wagę powyższych danych, co jednak nie zmienia faktu, że końcowe klasyfikacje najczęściej się ze sobą pokrywają. Ich autorzy czerpią ze sprawdzonych, wiarygodnych źródeł, takich jak protokoły okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) bądź zestawienia komitetów głównych olimpiad. Dzięki temu rzetelnie sporządzony ranking liceów w Krakowie posiada rzeczywistą (a nie tylko ciekawostkową) wartość.

Sprawdź: Kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty 2022? Gdzie można je sprawdzić?

Licea Kraków ranking – najlepsze licea w Krakowie

Dobre licea w Krakowie są ze sobą zestawiane przez dwa poważne rankingi: wspomnianą już klasyfikację Perspektyw oraz ogólnokrajowy portal dla uczniów i rodziców WaszaEdukacja.pl. Ustalenia obu serwisów okazują się na tyle podobne, że możemy na ich bazie stworzyć skrócony ranking LO Kraków 2022.

Najlepszą szkołą w Krakowie – a tym samym i w całej Małopolsce – już od lat jest V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego. Może się ono poszczycić zarówno największą liczbą olimpijczyków, jak i bardzo dobrymi wynikami egzaminów dojrzałości. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że nauczyciele V LO ściśle współpracują przy ustalaniu programu z pracownikami naukowymi Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczniowie odbywają zatem część zajęć w murach uczelni, co z pewnością bardzo podnosi atrakcyjność lekcji.

Kolejne bardzo dobre liceum w Krakowie to I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego. Ta szkoła prowadzi z kolei nauczanie pod patronatem aż dwóch uniwersytetów: Jagiellońskiego i Ekonomicznego. Młodzież otrzymuje dzięki temu szansę na wszechstronny rozwój, zwieńczony – jak pokazuje ranking szkół w Krakowie – świetnymi wynikami matur.

Trzy dalsze pozycje w zestawieniu zajmują kolejno: II LO im. Króla Jana III Sobieskiego, VIII LO im. Stanisława Wyspiańskiego oraz VI LO im. Adama Mickiewicza. Na szczególną pochwałę zasługuje ta ostatnia szkoła, posiadająca niezwykle bogatą ofertę języków obcych – zarówno europejskich, jak i hebrajskiego (ten ostatni proponowany jest uczniom w ramach specjalnego cyklu edukacyjnego, poświęconego dziedzictwu polskich Żydów).

Zobacz: Wystawienie ocen 2022. Do którego czerwca muszą być wystawione oceny?

Ranking szkół średnich Kraków

Odwracając nasze zestawienie, moglibyśmy zapytać o najgorsze licea w Krakowie. Akurat w tym punkcie rankingi okazują się jednak nieco zawodne i nie ma sensu bezkrytycznie im wierzyć. To, że jakaś szkoła nie kształci laureatów olimpiad, niekoniecznie musi ją przekreślać w oczach aktualnych i przyszłych uczniów. Liczy się przecież także klimat danej placówki, jej wewnętrzne życie i działalność dla dobra lokalnej społeczności – a takich rzeczy Ranking Liceów Kraków nie uwzględnia.

U dołu tabeli znajdziemy zatem np. XIV Liceum Ogólnokształcące, które zarazem uzyskało status Szkoły Przyjaznej Uczniom z Dysleksją. Jeszcze niżej uplasowało się XVI LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, stawiające na newralgiczne dziś kwestie obronności i przysposobienia wojskowego. Jak widać, nawet słabsze krakowskie szkoły mają swoim kandydatom całkiem sporo do zaproponowania. Nie zmienia to oczywiście faktu, że Ranking Liceów Kraków jest narzędziem bardzo użytecznym.

Sprawdź: Kiedy jest koniec roku szkolnego 2022? Uczniowie powinni być zadowoleni

Rodzice pytają o Ranking Liceów Kraków

Najlepsze licea Kraków – jakie?

W 2022 roku trzy najlepsze krakowskie licea to: V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego,  I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego oraz II LO im. Króla Jana III Sobieskiego. 

Jakie liceum wybrać w Krakowie?

Warto odpowiedzieć sobie przede wszystkim na pytanie, jaką ścieżkę edukacyjną chcielibyśmy obrać. Szkoły oferują zróżnicowane programy zarówno dla humanistów, jak i umysłów ścisłych. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Liceum Pijarów Kraków ranking – które miejsce?

W małopolskim rankingu Perspektyw szkoła zajmuje 13. miejsce. W rankingu portalu WaszaEdukacja.pl jest to miejsce 14. 

Dodaj komentarz

Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe

Pierścionek zaręczynowy

Bardzo mocno w ostatnim czasie na moim blogu wzrosło zainteresowanie oświadczynami i zaręczynami. Na specjalne życzenie jednej z czytelniczek, opisałam dziś przyjęcia zaręczynowe. Dopiero przed chwilą jednak dotarło do mnie,...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Obyczaje ślubne

Obyczaje ślubne mimo, że nie zmieniają się zbyt często to jednak można w nich zaobserwować pewne trendy. Sprawdź co takiego się zmienia w najważniejszych elementach ślubu oraz wesela. Suknie ślubne...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo