Ratowanie życia matki czy dziecka? Ksiądz komentuje dylemat moralny, internauci podzieleni

Los jest nieprzewidywalny i niestety czasami zsyła wyjątkowo dramatyczne sytuacje, które wymagają od nas podjęcia trudnych i etycznie skomplikowanych decyzji. Przykładem takiego zdarzenia jest zagrożona ciąża, która może narazić życie zarówno matki, jak i płodu. Niedawno w internecie rozgorzała dyskusja, kogo w takiej sytuacji lekarze powinni ratować w pierwszej kolejności. Głos zabrał również przedstawiciel Kościoła. Ratowanie życia matki czy dziecka – jak na to zagadnienie patrzeć z perspektywy wiary?

Ratowanie życia matki czy dziecka. Dylemat wywołał gorącą dyskusję

Gdy dochodzi do sytuacji zagrożenia życia ciężarnej kobiety i płodu, jest to dramat dla wszystkich bliskich. Często pojawia się wówczas konieczność podjęcia decyzji, kogo ratować w pierwszej kolejności. Pewne jest, że lekarze powinni kierować się przede wszystkim wytycznymi medycznymi i standardami etycznymi. Najważniejsze jest jednak, aby kobieta i jej rodzina na bieżącą byli informowani o aktualnym stanie i zamiarach medyków tak, aby mieli możliwość podjęcia decyzji w oparciu o własne wartości i rzetelne komunikaty.

W większości dyskusji na ten temat przeważają komentarze mówiące o wartości świadomego wyboru. Każda kobieta, która znajdzie się kiedyś w tak trudnej i dramatycznej sytuacji, chciałaby mieć możliwość samodzielnego podjęcia decyzji. W końcu chodzi to o jej życie i życie jej nienarodzonego dziecka.

Rozmowy dotyczące tej kwestii stają się jednak za każdym razem coraz bardziej zajadłe, odkąd zaostrzono prawo aborcyjne. Co jakiś czas docierają do nas informacje o kobietach, którym odmówiono aborcji, mimo że ich stan zdrowia tego wymagał, aby ratować życie. Często w takich sytuacjach osoby odpowiedzialne zasłaniają się wartościami katolickimi, a co rzeczywiście mówi w tym temacie Kościół?

Zobacz: Groźna internetowa zabawa powodem okaleczeń i śmierci dzieci? Niebieski wieloryb owiany jest złą sławą. Na czym polega?

Ksiądz komentuje kontrowersyjny temat

Dylemat postanowił skomentować ksiądz Sebastian Picur, jeden z najpopularniejszych duchownych na TikToku, który stara się trafiać ze swoim przekazem do młodych osób za pośrednictwem tej platformy. Jego głos wywołał spore zaskoczenie, ponieważ sprawa dotyczy również ewentualnej aborcji, jeśli byłaby ona konieczna, aby uratować matkę. Okazuje się, że Kościół dopuszcza taką możliwość w ostateczności.

W obliczu komplikacji może pojawić się zagrożenie życia matki i tym samym dziecka. W takiej sytuacji należy podjąć próbę ratowania obu żyć. Może jednak zdarzyć, że trzeba będzie podjąć decyzję: które życie ma być ratowane. Najczęściej jest to matka, która może mieć inne dzieci. ksiądz Sebastian Picur

Warto zaznaczyć, że to nie jest ratowanie jednego życia kosztem drugiego – “życie za życia” – tylko ratowanie przynajmniej jednego możliwego do ocalenia życia z dwóch śmiertelnie zagrożonych. Pierwszym skutkiem (zamierzonym) jest coś dobrego. Drugim (niezamierzonym, ale do przewidzenia) jest coś złego np. utrata życia dziecka w wyniku podania silnego lekarstwa matce. 

Ksiądz podkreślił jednak, że każda sytuacja powinna być traktowana indywidualnie, a jego słowa to jedynie ogólne zasady. Komentarz duchownego wywołał zaskoczenie, niektórzy pochwalili go za wyważony i rozsądny głos w dyskusji. Inni podkreślali, że niestety to tylko słowa, a w praktyce często kobieta nie ma żadnego wyboru, a o jej życiu decyduje lekarz lub nieludzkie prawo.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo