Rekompensata dla nauczycieli może znacząco podnieś wysokość emerytury. Kto może ją otrzymać?

Wysokość świadczeń emerytalnych w Polsce, zwłaszcza w obliczu ostatnich podwyżek cen wszystkich towarów i usług, wciąż pozostawia wiele do życzenia. Nic więc dziwnego, że po osiągnięciu wieku emerytalnego poszukujemy wszelkich dostępnych dodatków, które mogłyby podwyższyć wypłaty. Jednym z nich jest rekompensata do emerytury dla nauczycieli. Kto może ją otrzymać i na jakich zasadach? Ile wynosi rekompensata do emerytury nauczyciela?

Rekompensata nauczycielska do emerytury

Nie wszyscy nauczyciele zdają sobie sprawę, że mają prawo ubiegać się o emeryturę z rekompensatą. Jest to specjalny dodatek do kapitału początkowego, który przysługuje na specjalnych warunkach i może w istotnie zwiększyć wysokość comiesięcznego świadczenia. Zgodnie z aktualnymi przepisami Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje rekompensatę, jeśli dana osoba przed 1 stycznia 2009 r. pracowała w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze stale i w pełnym wymiarze czasu pracy przez co najmniej 15 lat (do okresu pracy nie wyliczają się przerwy, czyli np. urlop macierzyński, okres pobierania zasiłku macierzyńskiego czy urlop dla poratowania zdrowia).

Co ważne, za okres pracy w szczególnym charakterze uznaje się zatrudnienie na stanowisku nauczyciela, w placówce oświaty (niezależnie od wymiaru czasu pracy). O dodatek mogą się ubiegać osoby, które osiągnęły już powszechny wiek emerytalny (w przypadku kobiet – 60 lat, a w przypadku mężczyzn – 65).

Emerytury nauczycielskie z rekompensatą nie przysługują osobom, które skorzystały ze świadczenia kompensacyjnego.

Zobacz: Ile komornik może zabrać z emerytury lub renty 2023? Kwota zależy od rodzaju zadłużenia

Ile wynosi rekompensata dla nauczycieli?

Przyznawana rekompensata, czyli dodatek do kapitału początkowego, nie ma określonej stałej kwoty. Jego wysokość zależy od kilku, indywidualnych czynników. Jak informuje oficjalna strona ZUS, kwotę ustala się na podstawie:

  • stażu ubezpieczeniowego (okresów składkowych i nieskładkowych sprzed 1 stycznia 2009 r.),
  • czasu wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, przed 1 stycznia 2009 r.,
  • obniżonego wieku emerytalnego określonego dla danego rodzaju pracy,
  • wieku osiągniętego 31 grudnia 2008 r.

Kapitał początkowy wraz z rekompensatą podlega waloryzacji.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Pielęgnacja niemowląt

Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?

Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kameralne przyjęcie weselne

Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo