RKO – co to? Sprawdź, co kryje się pod tym skrótem

W ostatnich dniach wyszukiwarki internetowe zalała fala pytań: “RKO – co to jest?”. Okazuje się bowiem, że rozwinięcie tego skrótu nie jest aż takie oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Każdy, kto próbuje go rozszyfrować, zapewne spodziewa się nieco innej odpowiedzi, dlatego można się zaskoczyć. Co dokładnie oznacza RKO?

RKO – co to? Rodzinny kapitał opiekuńczy

Skrót RKO w ostatnim czasie zyskał na popularności i jest często obecny w rozmaitych artykułach prasowych. Oznacza bowiem Rodzinny kapitał opiekuńczy, czyli niedawno wprowadzone świadczenie dla rodzin. Nowy program rządowy wszedł w życie z początkiem 2022 roku. Zgodnie z przepisami mogą się o niego ubiegać rodzice co najmniej dwójki dzieci. Należy jednak spełniać pewne warunki.

Dodatek w kwocie maksymalnie 12 tysięcy złotych przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie (500 zł miesięcznie przez dwa lata lub 1000 miesięcznie przez rok). Co jednak ważne, dotyczy to tylko pociech w wieku od 12. do 36 miesięcy. Celem dofinansowania jest wsparcie rodziców w opiece nad tymi maluchami, których mama zakończyła już urlop macierzyński, a one same są jeszcze zbyt małe, aby uczęszczać do przedszkola. Warto dodać, że o środki mogą się ubiegać także rodzice dzieci, które skończyły 12 miesięcy przed styczniem 2022, ale nie mają jeszcze skończonych 3 lat. Aby uzyskać prawo do świadczenia, trzeba złożyć odpowiedni wniosek w konkretnym terminie.

Sprawdź: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy: kiedy wypłaty? Nie wszyscy dostaną tyle samo. Jak wyliczany jest RKO?

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa

Pierwotne znaczenie skrótu RKO jest jednak zdecydowanie inne – rozwija się go bowiem jako resuscytacja krążeniowo-oddechowa. Jest to szereg działań podejmowanych w momencie, gdy u osoby poszkodowanej w wypadku lub chorej pojawi się podejrzenie nagłego zatrzymania krążenia – czyli brak oddechu i zatrzymanie akcji serca. Resuscytację wykonuje się w celu przywrócenia czynności układu krążenia i aby utrzymać przepływ krwi przez mózg i serce.

Każdy, kto choć raz był świadkiem przeprowadzania reanimacji lub sam miał okazję ją wykonywać, wie, że resuscytacja należy do podstawowych czynności w takiej sytuacji. Znajomość zasad jej wykonywania może okazać się nieoceniona, ponieważ może uratować komuś życie.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Niemowlę, Karmienie niemowląt

Ile mleka dla noworodka?

Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo