Rodzice i dzieci: Myjmy wspólnie zęby! Jak wyrobić to przyzwyczajenie? Jak wybrać najlepszą pastę?

Ponad 530 milionów dzieci na całym świecie cierpi z powodu próchnicy zębów mlecznych. Jest to głównie skutek nadmiernego spożycia cukru i niedostatecznej higieny jamy ustnej. Dlatego tak ważne jest, byśmy wpoili swoim pociechom nawyk szczotkowania, a także używali odpowiedniej jakości środków. Zaprocentuje to pięknym uśmiechem naszych dzieci – a także naszym własnych. 

Jak nauczyć dziecko regularnego mycia zębów? 

Choć sami doskonale wiemy, jak ważne jest regularne mycie zębów, musimy jeszcze umieć przekazać tę wiedzę naszym dzieciom w sposób przyjemny, bezstresowy i taki, który ułatwi wyrobienie odruchu dbania o uzębienie na całe życie. 

Edukacja przez zabawę to od dawna znany środek wychowawczy i także w nauce mycia zębów przyjdzie nam z pewnością z pomocą. Stworzone z myślą o najmłodszych kolorowe kubeczki z obrazkami, szczoteczki z melodyjką wprowadzą w naszej łazience wesołą atmosferę, która zakoduje w dziecku pozytywne skojarzenia. Powinniśmy zdecydować się także na pastę o przyjemnym smaku, której nasze dziecko będzie z przyjemnością używać. Na rynku znajdziemy ogromną ilość takich produktów, godnym polecenia jest na przykład naturalna i przyjazna zdrowiu i środowisku pasta do zębów Ecodenta o smaku truskawkowym. Warto sięgać po produkty nowoczesne, bez chemicznych wzmacniaczy, także z tego względu, że najmłodsze dzieci często mają tendencję do połykania pasty w czasie szczotkowania – często właśnie z powodu jej przyjemnego smaku.  

Odpowiednia technika zapewnia najlepsze efekty.

Znajomość profesjonalnej techniki mycia zębów przyda się naszym dzieciom, a także nam samym na całe życie. Wiele osób wykonuje ten zabieg bez większego zastanowienia, z czego czasami rodzi się niedokładność. Pamiętajmy, aby oczyszczać zęby i rowek dziąsłowy okrężnymi ruchami szczoteczki przyłożonej pod kątem 45 stopni. By skutecznie usunąć płytkę nazębną, wykonujemy ruchy wymiatające od dołu do góry i na odwrót. Nauczmy dzieci, aby nie dociskały zbyt mocno szczoteczki, bo może to doprowadzić do krwawienia dziąseł. Nie zapominajmy o wyszczotkowaniu również powierzchni żującej trzonowców i przedtrzonowców. W późniejszym okresie powinniśmy wdrożyć pociechy do korzystania z nici dentystycznej w celu oczyszczenia przestrzeni międzyzębowej. Nie uczmy się także myć zębów przez trzy minuty – to mit. Zęby należy myć tyle czasu, ile zajmuje nam wykonanie wszystkich wymienionych czynności i dokładne oczyszczenie uzębienia i języka. 

Nowoczesne pasty do zębów dla dzieci i ich rodziców. 

Rynek past do zębów zdominowany jest przez międzynarodowych gigantów kosmetycznych, co często niestety odbija się na jakości i pochodzeniu składników w składzie ich past. Ciekawą alternatywą mogą być producenci łączący ekologiczny charakter z nowoczesną technologią tworzenia swoich produktów. Marka Natura Siberica sięga po właściwości ręcznie zbieranych syberyjskich ziół, roślin i jagód w tworzeniu swoich kosmetyków, równocześnie unikając syntetycznych substancji. Jej produkty zdobywają dzięki temu wiele międzynarodowych nagród. 

Podobnie wspomniana wcześniej firma Ecodenta stawia na pasty do zębów przyjazne dla środowiska, których skład oparty jest na łagodnie działających substancjach czynnych roślin i naturalnym źródle wapnia – kalidencie. 

Dla entuzjastów zdrowego trybu życia dobrym wyborem mogą być także, oparte na roślinnych i mineralnych składnikach, pasty do zębów Schmidt’s. Pasty wzbogacone o aktywny węgiel pozwolą nam zachować biel uśmiechu, a najmłodsi mogą polubić niebanalny smak pasty kokosowo-limonkowej. 

Co daje nam mycie zębów? 

Regularne mycie zębów przynosi nam wiele korzyści poza tą najbardziej oczywistą – ochroną przed próchnicą. Uważne mycie zębów pastą dobrej jakości zapewnia nam również białe zęby, a co za tym idzie większą pewność siebie i łatwość uśmiechu. Na brak kompleksów doskonale działa też świeży oddech. Brzydki zapach z ust jest uciążliwy zarówno dla nas, jak i dla naszego otoczenia. Regularna higiena jamy ustnej uwolni nas od tego kłopotu. Pamiętajmy więc, aby nie pomijać wieczornego mycia zębów, gdyż zapobiega ono rozwojowi bakterii w czasie naszego snu. Ścieranie zębów, wady zgryzu i próchnica może powodować wiele różnych dolegliwości organizmu. Nasze usta są także drogą dla wielu mikroorganizmów do wnętrza naszego ciała – mycie zębów, i czyszczenie języka może wpłynąć pozytywnie na naszą odporność. Zadbane zęby wpływają więc na całokształt naszego zdrowia. Dodatkowo, gdy jesteśmy zadowoleni ze stanu naszego uzębienia mniej boimy się wizyt u dentystów – to ważne, zwłaszcza w przypadku dzieci. 

Ekologia w łazience. 

Gdy uczymy nasze dziecko techniki i znaczenia mycia zębów w codziennym życiu, to także dobra okazja, by połączyć to z wątkiem edukacji ekologicznej w naszym domu. Warto zwrócić uwagę jakie znaczenie dla środowiska ma nasz wybór naturalnych past i środków higieny pozbawionych szkodliwych składników chemicznych. Także wybór szczoteczek stworzonych z biodegradowalnych materiałów takich jak bambus, może zaszczepić w naszej rodzinie upodobanie do postaw ekologicznych. Wspólny rytuał mycia zębów z naszymi dziećmi, to dobry pretekst, by porozmawiać z nimi na temat ochrony środowiska. 

Dodaj komentarz

Rozrywka

Problemy młodych rodziców

W ostatni piąteczek na naszym ołpen spejsie zasłyszałem ten oto rodzicielski suchar:   Przypomniał mi on wpis, który czytałem na jakimś blogu rodzicielskim. Wpis dotyczył rzeczy, które rodzice robią TYLKO przy pierwszym dziecku. Było...

Czytaj dalej →
Noworodek, Rozrywka

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

Czytaj dalej →
Rodzice

Kalendarz szczepień + analiza SWOT

We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo