Rozmiar buta 3 latka – Jak dobrać rozmiar buta dla dziecka?

Wybór właściwego rozmiaru obuwia dla 3-latka to spore wyzwanie. W tym wieku, dziecko rośnie bardzo szybko, naturalne jest więc, że w głowie mamy lub taty pojawiają się pewne wątpliwości w tym temacie. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając rozmiar buta 3 latka? Jaki numer obuwia będzie w tym przypadku odpowiedni? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • W większości przypadków, właściwym rozmiarem obuwia dla 3-latka będzie 25.
  • Należy jednak pamiętać, że przed zakupem należy obowiązkowo zmierzyć stopę dziecka (od pięty do czubka palucha) i dobrać buty, w których wkładka będzie dłuższa o 1,0-1,5 cm. Pozwoli to uniknąć pomyłki i w rezultacie - zamieszania ze zwrotem lub wymianą butów na inne.

Rozmiar buta a wiek dziecka

Nie bez powodu mówi się, że dzieci rosną jak na drożdżach. Ani się obejrzymy, a buciki, które kupiliśmy dla malca, zrobią się zbyt ciasne. Z tego właśnie powodu, zwykle wybieramy obuwie “z zapasem”, czyli zapewniające pewien luz stopie. Należy jednak pamiętać, że w tej kwestii nie można przesadzić. Rozwijająca się stopa potrzebuje odpowiedniej stabilizacji. Podobnie jak zbyt ciasne buciki, wyraźnie za duży model nie stworzy odpowiednich warunków dla wzrastających struktur kostnych.

Nie każdy o tym wie, ale stopa dziecka rośnie w tempie 1 cm na rok, przy czym należy podkreślić, że wzrost nie następuje gwałtownie, a stopniowo. Błędem jest więc kupowanie bucików dopasowanych “na styk”, tym bardziej, że malec na stópce będzie miał także skarpetkę, zależnie od sezonu – cieńszą lub grubszą. Jaki luz powinien zapewniać idealny but? 

Zobacz też: Waga i wzrost 3 latka – Ile waży i mierzy 3 letnie dziecko? [plus rozmiar buta]

Jak dobrać rozmiar buta dla dziecka?

To w dużej mierze zależy od tego, jak często i w jakich warunkach obuwie ma być noszone. Mając to na uwadze, buty dla 3-latka należy podzielić na trzy kategorie:

  • codzienne – obuwie noszone najczęściej, przeważnie przez minimum 6 miesięcy w roku. Taki but będzie noszony zwykle z cieńszą, ale czasami także z nieco grubszą skarpetką. Mając to na uwadze, warto wybrać rozmiar większy o 1 cm niż stopa dziecka;
  • letnie – czyli zwykle sandały. Te buty będą noszone najkrócej, bo maksymalnie kilka dwa, trzy miesiące w roku. W najcieplejsze dni, do sandałów nie zakładamy dziecku skarpetek, więc luz wynoszący ok. 1 cm będzie wystarczający;
  • zimowe – ciepłe buty będą noszone przez ok. cztery, a nawet sześć miesięcy, przez większą część czasu wraz z ciepłymi skarpetkami. Tutaj luz powinien być największy. 1,5 cm – taka przestrzeń powinna zapewnić wystarczający komfort, uwzględniając tempo wzrostu stopy malca i przestrzeń na skarpetę.

Rozmiar buta 3 latka

Jak to wszystko przełożyć na rozmiar buta? Cóż, nie jest to łatwe, bo tempo wzrostu nie jest wartością stałą dla wszystkich dzieci. Uśredniając, stópka 3-letniego malca osiąga 14-16 cm. Mając to na uwadze, powinniśmy celować w buciki o rozmiarze 25 (czyli w odpowiednik amerykańskiego rozmiaru 8.0 i angielskiego 7,5K).

Długość wkładek w takich butach to 15,5-16 cm. Będą zatem odpowiednie (z uwzględnieniem niezbędnego luzu) dla większości malców w tym wieku. 

Warto jednak pamiętać, że to tylko wskazówka. Zanim wybierzesz rozmiar obuwia dla swojej pociechy, zmierz stópki malca i wybierz odpowiednio dopasowany model. Wkładka powinna być dłuższa o 1-1,5 cm (zależnie od typu obuwia).

Sprawdź:Rozmiary niemowlęce i dziecięce: 56, 62, 68… Jak dobrać rozmiar ubranek?

Rodzice pytają o rozmiar buta dla 3 latka

Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania odnośnie doboru rozmiaru buta do stopy 3-letniego dziecka.

Jaki rozmiar buta dla 3 latka?

Najczęściej, odpowiednim rozmiarem buta dla 3-latka jest 25, choć niektóre dzieci muszą nosić rozmiar 26.

Rozmiar buta 21 – jaki wiek?

21 to zdecydowanie zbyt mały rozmiar dla 3-latka. W tym przypadku, długość wkładki to 13,5-14,0 cm, więc takie buty będą właściwe dla dzieci w wieku 12-18 miesięcy.

Rozmiar buta 23 – na jaki wiek?

W przypadku rozmiaru 23, długość wkładki zamyka się w przedziale 14,5-15 cm. To sprawia, że takie buty będą odpowiednie dla malców w wieku 18-24 miesiące.

12 cm – jaki to rozmiar buta?

12-centymetrowa wkładka jest stosowana w obuwiu o rozmiarze 19.

Zobacz też: Rozmiar pieluszki ma znaczenie. Jak dobrać i kiedy zmienić jej wielkość?

Dodaj komentarz

Mama, Moda, Zakupy

Sukienki na wesele: duże rozmiary

Sukienki na wesele to jeden z najczęściej szukanych przez panie elementów garderoby. Sezon letni jest zazwyczaj wysypem ślubów, nierzadko nawet dwóch-trzech przyjęć w ciągu lata. Z uwagi na zmieniające się...

Czytaj dalej →
Objawy ciąży

Objawy ciąży pozamacicznej

Około 1-1,5% wszystkich ciąż to ciąża pozamaciczna. Jakie są jej pierwsze objawy i skąd będziesz wiedzieć, że to właśnie ty jesteś tym jednostkowym przypadkiem? Ciąża pozamaciczna (ektopowa) O ciąży pozamacicznej (ektopowej)...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general