Rozmiar buta 3 latka – Jak dobrać rozmiar buta dla dziecka?

Wybór właściwego rozmiaru obuwia dla 3-latka to spore wyzwanie. W tym wieku, dziecko rośnie bardzo szybko, naturalne jest więc, że w głowie mamy lub taty pojawiają się pewne wątpliwości w tym temacie. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając rozmiar buta 3 latka? Jaki numer obuwia będzie w tym przypadku odpowiedni? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • W większości przypadków, właściwym rozmiarem obuwia dla 3-latka będzie 25.
  • Należy jednak pamiętać, że przed zakupem należy obowiązkowo zmierzyć stopę dziecka (od pięty do czubka palucha) i dobrać buty, w których wkładka będzie dłuższa o 1,0-1,5 cm. Pozwoli to uniknąć pomyłki i w rezultacie - zamieszania ze zwrotem lub wymianą butów na inne.

Rozmiar buta a wiek dziecka

Nie bez powodu mówi się, że dzieci rosną jak na drożdżach. Ani się obejrzymy, a buciki, które kupiliśmy dla malca, zrobią się zbyt ciasne. Z tego właśnie powodu, zwykle wybieramy obuwie “z zapasem”, czyli zapewniające pewien luz stopie. Należy jednak pamiętać, że w tej kwestii nie można przesadzić. Rozwijająca się stopa potrzebuje odpowiedniej stabilizacji. Podobnie jak zbyt ciasne buciki, wyraźnie za duży model nie stworzy odpowiednich warunków dla wzrastających struktur kostnych.

Nie każdy o tym wie, ale stopa dziecka rośnie w tempie 1 cm na rok, przy czym należy podkreślić, że wzrost nie następuje gwałtownie, a stopniowo. Błędem jest więc kupowanie bucików dopasowanych “na styk”, tym bardziej, że malec na stópce będzie miał także skarpetkę, zależnie od sezonu – cieńszą lub grubszą. Jaki luz powinien zapewniać idealny but? 

Zobacz też: Waga i wzrost 3 latka – Ile waży i mierzy 3 letnie dziecko? [plus rozmiar buta]

Jak dobrać rozmiar buta dla dziecka?

To w dużej mierze zależy od tego, jak często i w jakich warunkach obuwie ma być noszone. Mając to na uwadze, buty dla 3-latka należy podzielić na trzy kategorie:

  • codzienne – obuwie noszone najczęściej, przeważnie przez minimum 6 miesięcy w roku. Taki but będzie noszony zwykle z cieńszą, ale czasami także z nieco grubszą skarpetką. Mając to na uwadze, warto wybrać rozmiar większy o 1 cm niż stopa dziecka;
  • letnie – czyli zwykle sandały. Te buty będą noszone najkrócej, bo maksymalnie kilka dwa, trzy miesiące w roku. W najcieplejsze dni, do sandałów nie zakładamy dziecku skarpetek, więc luz wynoszący ok. 1 cm będzie wystarczający;
  • zimowe – ciepłe buty będą noszone przez ok. cztery, a nawet sześć miesięcy, przez większą część czasu wraz z ciepłymi skarpetkami. Tutaj luz powinien być największy. 1,5 cm – taka przestrzeń powinna zapewnić wystarczający komfort, uwzględniając tempo wzrostu stopy malca i przestrzeń na skarpetę.

Rozmiar buta 3 latka

Jak to wszystko przełożyć na rozmiar buta? Cóż, nie jest to łatwe, bo tempo wzrostu nie jest wartością stałą dla wszystkich dzieci. Uśredniając, stópka 3-letniego malca osiąga 14-16 cm. Mając to na uwadze, powinniśmy celować w buciki o rozmiarze 25 (czyli w odpowiednik amerykańskiego rozmiaru 8.0 i angielskiego 7,5K).

Długość wkładek w takich butach to 15,5-16 cm. Będą zatem odpowiednie (z uwzględnieniem niezbędnego luzu) dla większości malców w tym wieku. 

Warto jednak pamiętać, że to tylko wskazówka. Zanim wybierzesz rozmiar obuwia dla swojej pociechy, zmierz stópki malca i wybierz odpowiednio dopasowany model. Wkładka powinna być dłuższa o 1-1,5 cm (zależnie od typu obuwia).

Sprawdź:Rozmiary niemowlęce i dziecięce: 56, 62, 68… Jak dobrać rozmiar ubranek?

Rodzice pytają o rozmiar buta dla 3 latka

Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania odnośnie doboru rozmiaru buta do stopy 3-letniego dziecka.

Jaki rozmiar buta dla 3 latka?

Najczęściej, odpowiednim rozmiarem buta dla 3-latka jest 25, choć niektóre dzieci muszą nosić rozmiar 26.

Rozmiar buta 21 – jaki wiek?

21 to zdecydowanie zbyt mały rozmiar dla 3-latka. W tym przypadku, długość wkładki to 13,5-14,0 cm, więc takie buty będą właściwe dla dzieci w wieku 12-18 miesięcy.

Rozmiar buta 23 – na jaki wiek?

W przypadku rozmiaru 23, długość wkładki zamyka się w przedziale 14,5-15 cm. To sprawia, że takie buty będą odpowiednie dla malców w wieku 18-24 miesiące.

12 cm – jaki to rozmiar buta?

12-centymetrowa wkładka jest stosowana w obuwiu o rozmiarze 19.

Zobacz też: Rozmiar pieluszki ma znaczenie. Jak dobrać i kiedy zmienić jej wielkość?

Dodaj komentarz

Prezenty dla świadków

Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

Czytaj dalej →
Turystyka

Cicha strefa bez dziecka w samolocie?

Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe

Pierścionek zaręczynowy

Bardzo mocno w ostatnim czasie na moim blogu wzrosło zainteresowanie oświadczynami i zaręczynami. Na specjalne życzenie jednej z czytelniczek, opisałam dziś przyjęcia zaręczynowe. Dopiero przed chwilą jednak dotarło do mnie,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo