Rozmiar pieluszki ma znaczenie. Jak dobrać i kiedy zmienić jej wielkość?

Wybór odpowiedniego modelu pieluszki dla malucha może sprawić trudność zwłaszcza na początku przygody rodzicielskiej. Jednak odpowiednio dopasowany rozmiar i fason wpływa zarówno na komfort noszenia, jak i na funkcjonalność. Rodzaj pieluch zmienia się wraz z rozwojem dziecka.

Jak wybrać odpowiednie pieluszki jednorazowe?

Odpowiednio dopasowany rozmiar i fason pieluszki ma duże znaczenie dla komfortu noszenia i wpływa na funkcjonalność. To ważne, by maluch dobrze czuł się zarówno w ciągu dnia, jak i w trakcie snu. Podczas kupowania pieluszek dla dzieci najbezpieczniej kierować się wagą dziecka. Tylko właściwy model pieluszki jednorazowej chłonie w całości wilgoć i nieprzyjemne zapachy, ogranicza kontakt ze skórą, długo pozostaje na swoim miejscu, a także nie powoduje odcisków czy odparzeń. Źle dopasowana pielucha przysparza wiele problemów. Noszenie zbyt ciasnej jest nieprzyjemne i niewygodne, a maluch może niecierpliwie kręcić się podczas przebierania lub starać się ją zdjąć czy poluzować. Z kolei za duży rozmiar wygląda nieestetycznie i sprzyja zsuwaniu się jej czy przeciekaniu zawartości. Dopasowując pieluchę, nie warto sugerować się cyfrowymi skalami rozmiarów stosowanych przez producentów, ponieważ to, że maluch dobrze czuł się w rozmiarze 2 jednej firmy, nie oznacza, że podobnie będzie w pieluszkach tej samej wielkości od innego producenta. 

Zwykle na opakowaniach pod oznaczeniem cyfrowym jest zamieszczony zakres wagowy malucha, dla którego przeznaczono dany model. Można także spotkać oznaczenie cyfrowe ze znakiem „+” co sugeruje, że widełki wagowe są szersze niż standardowo. Warto także zwrócić uwagę na fason, który często wpływa na funkcjonalność. Modele zapinane na rzepy to dobre rozwiązanie dla mniejszych dzieci, z kolei wsuwane poleca się dla starszych i bardziej aktywnych maluchów.

Cechy idealnej pieluszki

Dobrze dopasowana pieluszka jednorazowa ma ściśle, ale niezbyt ciasno przylegać do ciała. Dla pewności można zrobić test kontrolny, wkładając dwa palce pod zapięcie lub krawędź. Ponadto pielucha nie może się marszczyć ani zgniatać, powinna natomiast proporcjonalnie otulać ciało z każdej strony i być zapięta lub naciągnięta tuż poniżej pępka. Kiedy rzepy układają się niesymetrycznie w miejscach wyznaczonych do zapięcia bądź kiedy elastyczne boki nie zapewniają już swobody zakładania, to sygnał, że trzeba zmienić rozmiar na większy. Cechą odpowiedniej wielkości i fasonu pieluszki są również szczelne otwory na nogi. Zakładając pieluchę, warto pamiętać o wywinięciu mankiecików na zewnątrz. Falbanki zawinięte do środka mogą stanowić przyczynę dyskomfortu i ulewania się przez nogawkę. 

Najlepszy moment na zmianę pieluchy na większą jest wtedy, kiedy waga dziecka zbliża się do górnej granicy przewidzianej dla danego rozmiaru pieluchy. Noszenie zbyt ciasnej jest nie tylko uciążliwe dla malucha, ale także przysparza wielu problemów rodzicom, ponieważ wkład nie jest już wystarczająco chłonny, a tylna część pieluchy nie obejmuje w całości pośladków. Ponadto mała pielucha sprzyja zaczerwienieniom wokół pasa i ud.

Dodaj komentarz

Sukienki na wesele dla świadkowej

Sukienka dla świadkowej

Wybór sukienki dla świadkowej jest sporym wyzwaniem. Zwraca ona na siebie uwagę prawie tak samo jak Panna Młoda. Sukienka musi być więc elegancka i nietuzinkowa. Sukienka dla świadkowej Zostałaś poproszona...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo