Rozstępy na piersiach w ciąży i nie tylko [przyczyny, zapobieganie, usuwanie]

Jak wyglądają rozstępy na biuście? Jakie są przyczyny ich pojawiania się? Jak zapobiegać powstawaniu rozstępów na piersiach po ciąży i jak się ich pozbyć? W którym momencie ciąży najczęściej pojawiają się rozstępy na biuście? Sprawdziliśmy!

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Rozstępy na piersiach to jedna z najczęściej występujących "pamiątek" po okresie ciąży, ale i dojrzewania.
  • Świeże rozstępy są w kolorze czerwonym. Z czasem, kiedy zupełnie się zabliźnią, zmieniają barwę na białą.
  • Przyczyny powstawania rozstępów są dwie: hormonalne i związane z nagłym naciąganiem skóry, np. przy skokach wagi czy zwiększaniu się rozmiaru piersi w czasie dojrzewania.
  • Usuwanie rozstępów jest możliwe, ale jedynie w formie zabiegów medycyny estetycznej: z wykorzystaniem lasera frakcyjnego lub mezoterapii mikro-igłowej.

Jak wyglądają rozstępy na piersiach?

Rozstępy na biuście najczęściej mają postać drobniejszych lub odrobinę grubszych kresek na skórze, biegnących w jednym kierunku. Ponieważ rozstępy najczęściej pojawiają się tam, gdzie skóra poddawana jest największej pracy, występują w miejscach jej najmocniejszego naciągnięcia. W przypadku piersi, jest to okolica sutków od strony zewnętrznej, ale i wewnętrznej (od sutka w stronę pachy i od sutka w stronę mostka).

Białe rozstępy na piersiach to u dorosłych kobiet najczęściej pozostałość nie po ciąży, ale jeszcze z okresu dojrzewania. Biały kolor rozstępów sugeruje bowiem, że powstały one stosunkowo dawno i zdążyły się już mocno zabliźnić. Świeże, niedawno powstałe rozstępy są w kolorze czerwonym i te mogą u siebie zaobserwować młode mamy, które albo spodziewają się malucha, albo już zaczęły karmić piersią. Chociaż rozstępy wpływają na wygląd piersi, nie są niebezpieczne dla zdrowia.

Rozstępy na piersiach: przyczyny powstawania

Przyczyny powstawania rozstępów najczęściej są dwie: zmiany hormonalne i nagłe skoki wagi. Najprostsza odpowiedź na pytanie, skąd się biorą rozstępy na biuście brzmi następująco: pod wpływem mechanicznych napięć (naciągania się skóry) lub zmian w tkankach (ze względu na działanie hormonów) dochodzi do mikrouszkodzeń skóry właściwej. W ciąży wysokie stężenie kortyzolu blokuje aktywność komórek, które wytwarzają włókna kolagenowe, przez co skóra jest bardziej podatna na tego typu uszkodzenia. Z kolei w okresie dojrzewania często dochodzi do szybkich zmian np. w zwiększaniu się rozmiaru piersi, co powoduje naciąganie się skóry i tym samym, powstawanie rozstępów.

Jak pozbyć się rozstępów na piersiach?

Zapobieganie rozstępom na piersiach nie zawsze jest skuteczne. Na szczęści na ratunek kobietom niezadowolonym z wyglądu piersi przychodzi kosmetologia estetyczna. Usuwanie rozstępów na piersiach nie wymaga inwazyjnych zabiegów – doskonale w tym celu sprawdza się terapia laserem frakcyjnym lub mezoterapia mikroigłowa. To, kiedy zabieg może być przeprowadzony zależne jest od kilku czynników: m.in. od tego, czy młoda mama jeszcze karmi, czy choruje przewlekle, czy ma skłonności do powstawania bliznowców. Chcąc poddać się stosownej terapii warto udać się do sprawdzonego gabinetu medycyny estetycznej i porozmawiać ze specjalistą, który na podstawie wywiadu i oględzin rozstępów stwierdzi, która metoda (laser czy mezoterapia) będzie najlepsza do usunięcia zmian oraz ile zabiegów będzie niezbędnych do osiągnięcia satysfakcjonującego efektu.

Jak zapobiegać rozstępom na piersi?

Chociaż z pewnością nie jest to informacja pocieszająca, zapobieganie rozstępom na biuście niekiedy może nie przynieść spodziewanych rezultatów. Po pierwsze dlatego, że skłonność do powstawania rozstępów jest genetyczna – przyszłe mamy mogą zatem zechcieć porozmawiać ze swoimi matkami na temat tego, czy u nich w czasie ciąży pojawiły się tego typu blizny. Nie oznacza to jednak, że profilaktyka nie jest ważna. Jako działania zapobiegawcze powstawaniu rozstępom poleca się:

  • stosowanie zbilansowanej diety, bogatej w witaminy i minerały zawarte w surowych warzywach i owocach.
  • unikanie nagłych wahań wagi – w przypadku ciąży może być to trudne. Należy zaznaczyć, że jakiekolwiek działania odchudzające w ciąży nie powinny być stosowane inaczej, jak ze względu na zalecenia lekarskie!
  • aktywność fizyczna – pływanie, spacery, pilates czy yoga dla ciężarnych, a w przypadku kobiet niebędących w ciąży wszystkie inne formy aktywności dostosowane do temperamentu i możliwości przynoszą niezliczone korzyści zdrowotne, w tym większą wytrzymałość skóry.
  • masaż – zarówno ręczny masaż, jak i hartowanie piersi (naprzemienny ciepły i zimny prysznic) to dobry sposób na profilaktykę rozstępów. W przypadku naprzemiennych pryszniców warto jednak skonsultować ich stosowanie w czasie w ciąży z ginekologiem.
  • kosmetyki – dobrej jakości, nawilżające kremy na rozstępy na piersiach pozwalają uniknąć przesuszenia skóry i pomagają ją wzmocnić. Przyszłe mamy powinny jednak uważnie czytać składy tego typu specyfików – niektóre mogą zawierać kwasy w wysokich stężeniach oraz witaminę A, a substancje te są niedozwolone w ciąży.

Przyszłe mamy pytają o rozstępy na piersiach w ciąży

Czy rozstępy na piersiach znikną?

Rozstępy to trwałe uszkodzenia tkanek skóry właściwej, które niestety, ale “same z siebie” nie znikają. W tym celu niezbędne okazuje się poddanie odpowiedniej terapii kosmetologicznej, dostosowanej do obszaru występowania, rozległości i głębokości rozstępów. Rodzaj terapii oraz ilość niezbędnych do wykonania zabiegów w serii ustala kosmetolog w czasie pierwszej wizyty w dobrym gabinecie medycyny estetycznej.

Jak zatuszować rozstępy na piersiach?

Nie istnieje sposób na kosmetyczne zakrycie rozstępów. Jedynym sposobem ich zniwelowania jest poddanie się serii zabiegów kosmetologicznych, takich jak terapia laserem frakcyjnym czy mezoterapia mikro-igłowa. Opalanie obszarów dotkniętych rozstępami nie jest zakazane, jednak nie przynosi rezultatu w postaci wygładzenia kolorytu skóry. Rozstępy pozostają widoczne, a jeśli opalanie odbywa się bez odpowiednich filtrów UV (czego absolutnie się nie zaleca!), mogą w skrajnych przypadkach nawet się pogłębić.

Czy rozstępy na piersiach bolą?

Rozstępy na piersiach, ale również na udach czy brzuchu nie bolą, ponieważ nie są ranami. Rozstępy to głębokie uszkodzenia skóry właściwej, które zachodzą na poziomie tkankowym, a konkretnie pozostałość po tych uszkodzeniach. Tkliwość piersi w czasie ciąży czy laktacji, również w miejscach pojawienia rozstępów, jest związana z pracą gruczołów mlekowych i wahaniami hormonalnymi, a nie samymi rozstępami.

W którym momencie ciąży najczęściej pojawiają się rozstępy na biuście?

Rozstępy na piersiach mogą pojawić się w dowolnym momencie ciąży. Nie da się tutaj ustalić żadnej konkretnej tendencji. U niektórych kobiet ciężkie i nabrzmiałe piersi to jeden z pierwszych objawów ciąży i rozstępy mogą mu towarzyszyć. U innych rozstępy występują dopiero na końcówce ciąży, gdy ciało przyszłej mamy jest już w pełni przygotowane do laktacji.

Źródła:
  • Answers to Your Questions About Stretch Marks on Breasts, Healthline.com, dostęp 09.03.2020

Dodaj komentarz

2 komentarzy: Rozstępy na piersiach w ciąży i nie tylko [przyczyny, zapobieganie, usuwanie]

  1. najlepiej zacząć je jak najszybciej zacząć smarować dobrym kremem na rozstępy. Ja zaregowałam odpowiednio szybko i już znikają

    • właśnie mi się ostatnio pojawiły i czytałam, że póki są czerwone to w zasadzie nawet łatwo da się ich pozbyć. Smaruje jakimś kremem teraz, kupionym w sumie w biegu i nie widzę poprawy niestety

      Muzyka na wesele

      Piosenki dla rodziców

      Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

      Czytaj dalej →
      Planowanie ślubu oraz wesela

      Kto finansuje ślub i wesele?

      Kto finansuje ślub i wesele? Najtrudniejszym podczas przygotowań wesela i mogącym być powodem nieporozumień tematem jest podział kosztów. Istnieje wiele możliwości takiego podziału od najbardziej tradycyjnych do zupełnie nowatorskich. Niezależnie...

      Czytaj dalej →
      Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
      Logo