Rozstępy na piersiach w ciąży i nie tylko [przyczyny, zapobieganie, usuwanie]

Jak wyglądają rozstępy na biuście? Jakie są przyczyny ich pojawiania się? Jak zapobiegać powstawaniu rozstępów na piersiach po ciąży i jak się ich pozbyć? W którym momencie ciąży najczęściej pojawiają się rozstępy na biuście? Sprawdziliśmy!

Rozstępy na piersiach w ciąży i nie tylko [przyczyny, zapobieganie, usuwanie]
Pixabay
Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Rozstępy na piersiach to jedna z najczęściej występujących "pamiątek" po okresie ciąży, ale i dojrzewania.
  • Świeże rozstępy są w kolorze czerwonym. Z czasem, kiedy zupełnie się zabliźnią, zmieniają barwę na białą.
  • Przyczyny powstawania rozstępów są dwie: hormonalne i związane z nagłym naciąganiem skóry, np. przy skokach wagi czy zwiększaniu się rozmiaru piersi w czasie dojrzewania.
  • Usuwanie rozstępów jest możliwe, ale jedynie w formie zabiegów medycyny estetycznej: z wykorzystaniem lasera frakcyjnego lub mezoterapii mikro-igłowej.

Jak wyglądają rozstępy na piersiach?

Rozstępy na biuście najczęściej mają postać drobniejszych lub odrobinę grubszych kresek na skórze, biegnących w jednym kierunku. Ponieważ rozstępy najczęściej pojawiają się tam, gdzie skóra poddawana jest największej pracy, występują w miejscach jej najmocniejszego naciągnięcia. W przypadku piersi, jest to okolica sutków od strony zewnętrznej, ale i wewnętrznej (od sutka w stronę pachy i od sutka w stronę mostka).

Białe rozstępy na piersiach to u dorosłych kobiet najczęściej pozostałość nie po ciąży, ale jeszcze z okresu dojrzewania. Biały kolor rozstępów sugeruje bowiem, że powstały one stosunkowo dawno i zdążyły się już mocno zabliźnić. Świeże, niedawno powstałe rozstępy są w kolorze czerwonym i te mogą u siebie zaobserwować młode mamy, które albo spodziewają się malucha, albo już zaczęły karmić piersią. Chociaż rozstępy wpływają na wygląd piersi, nie są niebezpieczne dla zdrowia.

Rozstępy na piersiach: przyczyny powstawania

Przyczyny powstawania rozstępów najczęściej są dwie: zmiany hormonalne i nagłe skoki wagi. Najprostsza odpowiedź na pytanie, skąd się biorą rozstępy na biuście brzmi następująco: pod wpływem mechanicznych napięć (naciągania się skóry) lub zmian w tkankach (ze względu na działanie hormonów) dochodzi do mikrouszkodzeń skóry właściwej. W ciąży wysokie stężenie kortyzolu blokuje aktywność komórek, które wytwarzają włókna kolagenowe, przez co skóra jest bardziej podatna na tego typu uszkodzenia. Z kolei w okresie dojrzewania często dochodzi do szybkich zmian np. w zwiększaniu się rozmiaru piersi, co powoduje naciąganie się skóry i tym samym, powstawanie rozstępów.

Jak pozbyć się rozstępów na piersiach?

Zapobieganie rozstępom na piersiach nie zawsze jest skuteczne. Na szczęści na ratunek kobietom niezadowolonym z wyglądu piersi przychodzi kosmetologia estetyczna. Usuwanie rozstępów na piersiach nie wymaga inwazyjnych zabiegów – doskonale w tym celu sprawdza się terapia laserem frakcyjnym lub mezoterapia mikroigłowa. To, kiedy zabieg może być przeprowadzony zależne jest od kilku czynników: m.in. od tego, czy młoda mama jeszcze karmi, czy choruje przewlekle, czy ma skłonności do powstawania bliznowców. Chcąc poddać się stosownej terapii warto udać się do sprawdzonego gabinetu medycyny estetycznej i porozmawiać ze specjalistą, który na podstawie wywiadu i oględzin rozstępów stwierdzi, która metoda (laser czy mezoterapia) będzie najlepsza do usunięcia zmian oraz ile zabiegów będzie niezbędnych do osiągnięcia satysfakcjonującego efektu.

Jak zapobiegać rozstępom na piersi?

Chociaż z pewnością nie jest to informacja pocieszająca, zapobieganie rozstępom na biuście niekiedy może nie przynieść spodziewanych rezultatów. Po pierwsze dlatego, że skłonność do powstawania rozstępów jest genetyczna – przyszłe mamy mogą zatem zechcieć porozmawiać ze swoimi matkami na temat tego, czy u nich w czasie ciąży pojawiły się tego typu blizny. Nie oznacza to jednak, że profilaktyka nie jest ważna. Jako działania zapobiegawcze powstawaniu rozstępom poleca się:

  • stosowanie zbilansowanej diety, bogatej w witaminy i minerały zawarte w surowych warzywach i owocach.
  • unikanie nagłych wahań wagi – w przypadku ciąży może być to trudne. Należy zaznaczyć, że jakiekolwiek działania odchudzające w ciąży nie powinny być stosowane inaczej, jak ze względu na zalecenia lekarskie!
  • aktywność fizyczna – pływanie, spacery, pilates czy yoga dla ciężarnych, a w przypadku kobiet niebędących w ciąży wszystkie inne formy aktywności dostosowane do temperamentu i możliwości przynoszą niezliczone korzyści zdrowotne, w tym większą wytrzymałość skóry.
  • masaż – zarówno ręczny masaż, jak i hartowanie piersi (naprzemienny ciepły i zimny prysznic) to dobry sposób na profilaktykę rozstępów. W przypadku naprzemiennych pryszniców warto jednak skonsultować ich stosowanie w czasie w ciąży z ginekologiem.
  • kosmetyki – dobrej jakości, nawilżające kremy na rozstępy na piersiach pozwalają uniknąć przesuszenia skóry i pomagają ją wzmocnić. Przyszłe mamy powinny jednak uważnie czytać składy tego typu specyfików – niektóre mogą zawierać kwasy w wysokich stężeniach oraz witaminę A, a substancje te są niedozwolone w ciąży.

Przyszłe mamy pytają o rozstępy na piersiach w ciąży

Czy rozstępy na piersiach znikną?

Rozstępy to trwałe uszkodzenia tkanek skóry właściwej, które niestety, ale “same z siebie” nie znikają. W tym celu niezbędne okazuje się poddanie odpowiedniej terapii kosmetologicznej, dostosowanej do obszaru występowania, rozległości i głębokości rozstępów. Rodzaj terapii oraz ilość niezbędnych do wykonania zabiegów w serii ustala kosmetolog w czasie pierwszej wizyty w dobrym gabinecie medycyny estetycznej.

Jak zatuszować rozstępy na piersiach?

Nie istnieje sposób na kosmetyczne zakrycie rozstępów. Jedynym sposobem ich zniwelowania jest poddanie się serii zabiegów kosmetologicznych, takich jak terapia laserem frakcyjnym czy mezoterapia mikro-igłowa. Opalanie obszarów dotkniętych rozstępami nie jest zakazane, jednak nie przynosi rezultatu w postaci wygładzenia kolorytu skóry. Rozstępy pozostają widoczne, a jeśli opalanie odbywa się bez odpowiednich filtrów UV (czego absolutnie się nie zaleca!), mogą w skrajnych przypadkach nawet się pogłębić.

Czy rozstępy na piersiach bolą?

Rozstępy na piersiach, ale również na udach czy brzuchu nie bolą, ponieważ nie są ranami. Rozstępy to głębokie uszkodzenia skóry właściwej, które zachodzą na poziomie tkankowym, a konkretnie pozostałość po tych uszkodzeniach. Tkliwość piersi w czasie ciąży czy laktacji, również w miejscach pojawienia rozstępów, jest związana z pracą gruczołów mlekowych i wahaniami hormonalnymi, a nie samymi rozstępami.

W którym momencie ciąży najczęściej pojawiają się rozstępy na biuście?

Rozstępy na piersiach mogą pojawić się w dowolnym momencie ciąży. Nie da się tutaj ustalić żadnej konkretnej tendencji. U niektórych kobiet ciężkie i nabrzmiałe piersi to jeden z pierwszych objawów ciąży i rozstępy mogą mu towarzyszyć. U innych rozstępy występują dopiero na końcówce ciąży, gdy ciało przyszłej mamy jest już w pełni przygotowane do laktacji.

Źródła:
  • Answers to Your Questions About Stretch Marks on Breasts, Healthline.com, dostęp 09.03.2020

Dodaj komentarz

Edukacja i psychologia Newsy
Czy wypożyczanie komputerów do nauki zdalnej będzie możliwe? Rozporządzenie MEN budzi kontrowersje...
Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej, od 25 marca obowiązuje w Polsce nauka zdalna. Oznacza to, że zajęcia mają być prowadzone z wykorzystaniem technik i metod kształcenia na odległość. Jako
Czytaj dalej
Czytanocka
Twoje dziecko nie lubi czytać? Pewnie nie słyszałeś o tych 5 trikach!
Dzieci mają ogromny potencjał poznawczy i od samego początku ich życia szczególną uwagę poświęcają interakcjom z innymi ludźmi. Proces tworzenia nawyku czytania, przede wszystkim determinują kontakty z najbliższymi osobami. Czytanie
Czytaj dalej
Ciąża
Niemowlę połknęło włos. Co robić?
Wielu rodziców odczuwa poważne obawy, kiedy spostrzegą, że ich dziecko zjadło włos. Często reagują paniką, obawiając się o zdrowie i życie swojej pociechy. Czy połknięcie włosa przez niemowlę jest niebezpieczną
Czytaj dalej
Poród
Poród francuski – co to jest i na czym polega?
Poród francuski po raz pierwszy przeprowadzono w Polsce 7 marca 2020 roku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie. Wcześniej był on wykonywany w placówkach na terenie Francji oraz Izraela. Metoda
Czytaj dalej
Poród
Poród: Oczekiwania a rzeczywistość. Co najczęściej zaskakuje przyszłą mamę?
Oczekiwanie na poród z pewnością jest ekscytującym, ale również i stresującym przeżyciem - szczególnie, jeśli czekasz na pojawienie się na świecie swojego pierwszego dziecka. Nie każda przyszła mama ma w
Czytaj dalej
Kalendarz ciąży
37 tydzień ciąży – Ułożenie i waga dziecka, dolegliwości, poród
37 tydzień ciąży to już prawie koniec. Jakie jest ułożenie oraz waga dziecka w 37 tygodniu ciąży? Jakie dolegliwości najczęściej dolegają przyszłej mamie oraz czy poród w trzydziestym siódmym tygodniu
Czytaj dalej
Ciąża Imiona dla dzieci
Najpopularniejsze imiona 2020: Imiona dla dziewczynek 2020
To, jakie imiona są najpopularniejsze w danym roku kalendarzowym, ogłaszane jest z reguły na początku kolejnego. Takie statystyki publikują zarówno Urzędy Stanu Cywilnego w poszczególnych miastach, jak i Ministerstwo Cyfryzacji.
Czytaj dalej
Poród
Poród chłopca boli bardziej niż dziewczynki? Naukowcy potwierdzają wpływ płci dziecka na przebieg porodu
Obawy przed bólem porodowym towarzyszą niemal każdej przyszłej mamie. Szczególnie, jeśli ma rodzić po raz pierwszy. Istnieje wiele przeświadczeń i mitów dotyczących tego, co wpływa na ból porodowy. Naukowcy sprawdzili,
Czytaj dalej
Zdrowie w ciąży
Czy kobiety w ciąży muszą nosić maseczki? W jakich przypadkach zakrywanie ust i nosa jest obowiązkowe podczas porodu?
Obowiązek zasłaniania ust i nosa został wprowadzony w Polsce już 16 kwietnia. Oznacza to, że w miejscach publicznych każdy, obowiązkowo musi nosić maseczkę lub w inny sposób zasłonić usta i
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży Poród naturalny
Nietrzymanie moczu po porodzie [przyczyny, leczenie, ćwiczenia]
Badania Międzynarodowego Towarzystwa ds. Kontynencji (ang. International Continence Society – ICS) wskazują, że na nietrzymanie moczu po ciąży skarży się od 15 do nawet 30% kobiet. Prawdopodobnie jednak problem z
Czytaj dalej