Rzeżucha na Wielkanoc – kiedy i jak siać rzeżuchę wielkanocną?

Nieodłącznym elementem wiosennych świąt jest rzeżucha na Wielkanoc – kiedy i jak siać rzeżuchę wielkanocną by móc ją zebrać w święta? Rzeżucha na Wielkanoc będzie gotowa, jeśli zasieje się ją w odpowiednim momencie – ani zbyt wcześnie (bo zwiędnie), ani zbyt późno (bo nie zdąży urosnąć). Ile dni rośnie rzeżucha i jak siejemy rzeżuchę? Czy są na to jakieś szczególne sposoby? Jakie dekoracje wielkanocne z rzeżuchą można wykonać, by przystroić stół i dom na święta? 

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Najlepiej zasiać rzeżuchę na około 7 dni przed Wielkanocą.
  • Rzeżuchę można posiać na wacie, ligninie, ręczniku papierowym lub gazie w płaskim naczyniu, np talerzu lub podstawce. Można też tradycyjnie zasiać ją w ziemi, ale niezbyt głęboko.
  • Rzeżucha musi rosnąć w jasnym i ciepłym miejscu.
  • Roślina potrzebuje do wzrostu wilgoci, ale nie może stać w wodzie.

Rzeżucha na Wielkanoc – Jak siać rzeżuchę?

Kiedy siać rzeżuchę, żeby wyrosła na Wielkanoc? I jak to zrobić we właściwy sposób? Metod jest wiele, a każdy może zdecydować się na najodpowiedniejszą dla siebie – w zależności od chęci i okoliczności.

Rzeżucha jest prawdziwym symbolem wiosennych świąt – nie tylko jest dodawana do potraw, ale służy również jako ozdoba świątecznego stołu czy domu. Choć wydaje nam się, że to rzeżucha wielkanocna, można posiać ją w domu w dowolnym momencie i cieszyć się jej smakiem. Rzeżucha wyrasta z nasion – trzeba je zatem nabyć by umieścić je w ziemi, na ligninie czy gazie. 

Zobacz też: Naturalne barwniki do jajek – znajdziesz je w kuchni!

Na czym wysiać rzeżuchę?

Na czym zasiać rzeżuchę? Na pewno trzeba wybrać jakieś płaskie naczynie – na przykład talerzyk czy podstawkę. Oczywiście, rzeżucha w ziemi również wyrośnie, jednak popularniejsze jest sadzenie rzeżuchy na gazie czy ligninie.

Rzeżucha na wacikach również szybko wykiełkuje i będzie tak samo pyszna. Uda się też rzeżucha w słoiku, która w zasadzie będzie również piękną dekoracją. Ważne jest zwilżenie podłoża wodą – w taki jednak sposób, by było ono wilgotne, ale by woda nie stała w naczyniu. 

Rzeżucha na Wielkanoc – Ile rośnie rzeżucha?

Kiedy posiać rzeżuchę na święta, by zdążyła nie tylko wykiełkować, ale by była już gotowa do zebrania? Jak długo kiełkuje rzeżucha?

Warto wiedzieć, że pieprzyca siewna – bo taka jest oficjalna nazwa tej rośliny – może wykiełkować już po 2 czy 3 dniach. Już w kolejnym dniu po zasianiu nasiona powinny napęcznieć – czasem już wtedy zaczynają kiełkować. Oczywiście, roślina do szybkiego wzrostu potrzebuje optymalnych warunków.

Należy wybrać jasne i ciepłe miejsce oraz codziennie podlewać nieco nasionka. Kiełki są gotowe do zbioru gdy urosną na wysokość 4-5 centymetrów. Zwykle trwa to 5-6 dni, ale czasem zajmuje to więcej czasu i rzeżucha będzie gotowa do zbierania po 7 czy 8 dniach.

Zobacz też: Wielkanoc dla dzieci: Jak przygotować dziecko na Wielkanoc? Symbole, przepisy, gry i zabawy na Wielkanoc

Rzeżucha na Wielkanoc – kiedy siać?

Jak posiać rzeżuchę by była gotowa na święta? Trzeba to zrobić najpóźniej 5-6 dni przed świętami. Nasiona kiełkują 1-3 dni, a później potrzebują jeszcze czasu żeby wyrosnąć. Żeby zatem rzeżucha mogła ozdobić świąteczny stół w Wielką Niedzielę lub w Poniedziałek Wielkanocny trzeba wysiać ją wcześniej. Wysiew rzeżuchy na Wielkanoc powinien nastąpić około 7 dni przed jej zbiorem. Ścięte łodyżki bez korzeni są w stanie wytrzymać w lodówce do 24 godzin. 

Ozdoby z rzeżuchy na Wielkanoc

Rzeżucha na wielkanocny stół powinna być wysiana około 5-7 dni wcześniej. Wówczas będzie się nadawała do spożycia na wielkanocnym śniadaniu oraz w Lany Poniedziałek. Warto jednak pamiętać, że ta zielona roślina jest piękną ozdobą! Dekoracje wielkanocne z rzeżuchą są przeróżne! Można skorzystać ze specjalnych, porcelanowych ozdób (na przykład królików) z miejscem do jej wysiania. Jako ozdoba sprawdzi się też rzeżucha w wydmuszce czy w słoiku. 

Zobacz też: Jak zaangażować dzieci w kuchni?

Rodzice pytają kiedy i jak siać rzeżuchę wielkanocną:

Jak wysiać rzeżuchę w domu?

Sianie rzeżuchy nie jest trudne. Wystarczy wziąć płaskie naczynie, wyłożyć je watą lub ligniną, namoczyć i umieścić na nich nasionka (gęsto, ale nie jedno na drugim). Potem trzeba ustawić pojemnik w słonecznym, ciepłym miejscu i codziennie odrobinę podlewać, by wyściółka była wilgotna. 

Zobacz również: Zajączek Wielkanocny: Co symbolizuje? Kiedy przynosi prezenty?

Jak długo rośnie rzeżucha w ziemi?

Rzeżucha ogrodowa zwykle po 5-6 dniach od zasiania jest już gotowa do ścięcia. Jeśli chce się ją zasiać w ziemi, trzeba tylko pamiętać by leżała w niej płytko – wystarczy tylko lekko ją ziemią oprószyć. 

Jak wysiać rzeżuchę na wacie?

W płytkim pojemniku czy naczyniu umieszczamy wilgotną watę. Na takiej wyściółce umieszczamy nasiona rzeżuchy. Ile kiełkuje rzeżucha? Około 1-3 dni. Później czekamy już tylko aż osiągnie około 4-5 centymetrów i zbieramy. Przez ten czas trzymamy ją w ciepłym, jasnym miejscu i regularnie podlewamy by wata była wilgotna.

Rzeżucha na Wielkanoc – Kiedy wysiać rzeżuchę na Wielkanoc?

Tydzień przed Wielkanocą – to optymalny moment na zasianie rzeżuchy, jeśli chcemy by była świeża i smaczna w Wielką Niedzielę czy Wielki Poniedziałek. Ostatnia chwila to czas 5-6 dni przed Wielkanocą. 

Zobacz również: 3 pomysły na Pisanki Wielkanocne [wzory]

Czy rzeżucha lubi słońce?

Tak, rzeżucha lubi ciepło i wilgoć. Należy ją ustawić w ciepłym i słonecznym miejscu, a kiełkujące nasiona codziennie nieco podlewać. 

Dodaj komentarz

Porady Kulinarne, Wielkanoc

Jak upiec babkę bez formy?

Jak upiec babkę bez formy – takie pytanie stawiają sobie często ci, którzy tuż przed Wielkanocą odkrywają, że ich stare formy do babki z różnych powodów nie nadają się już...

Czytaj dalej →
Porady Kulinarne, Wielkanoc

Jak wyjąć babkę z formy?

Wiedza o tym, jak wyjąć babkę z formy, przyda się z pewnością każdej pani domu – zwłaszcza w okresie świąt wielkanocnych. Warto zatem poznać kilka trików, które pomogą nam obchodzić...

Czytaj dalej →
Porady Kulinarne, Wielkanoc

Jak wlewać zakwas do żurku?

Domowy żurek to pozycja obowiązkowa na wielkanocnym stole. Niepowtarzalny smak tej zupy po prostu nie może się znudzić. Zanim przygotujesz wyśmienite danie dowiedz się, jak wlewać zakwas do żurku. Jak...

Czytaj dalej →
Rozrywka

Top filmy dla niewyspanych

Inspiracją do tego wpisu (oprócz życia) był komentarz Cezarego Pazury, którego kanał na Youtubie ostatni często towarzyszy mi w korkach. Wujek Czarek opowiedział w jednym z materiałów w jaki sposób...

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia

Najważniejsi bogowie greccy i ich atrybuty

Bogowie greccy oraz opowiadająca o nich mitologia to niewyczerpane źródło inspiracji dla twórców europejskiej kultury wszystkich epok. Nawet dzisiaj, w XXI wieku, bez trudu można zaobserwować fascynację mieszkańcami Olimpu, wyrażaną...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general