Rzeżucha na Wielkanoc. Kiedy wysiać rzeżuchę na Wielkanoc?

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów związanych z Wielkanocą jest rzeżucha. W wielu domach jej zasiewanie jest nieodłącznie związane z przedświąteczną tradycją. Niezwykle ważne jest jednak, aby zasiać ją w odpowiednim momencie – ani zbyt wcześnie (bo zwiędnie), ani zbyt późno (bo nie zdąży urosnąć), dzięki czemu będzie gotowa wprost do koszyczka czy na wielkanocny stół. Sprawdź, kiedy wysiać rzeżuchę na Wielkanoc? Ile dni rośnie rzeżucha? Jakie dekoracje wielkanocne z rzeżuchą można wykonać, by przystroić stół i dom na święta? 

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Najlepiej zasiać rzeżuchę na około 7 dni przed Wielkanocą.
  • Rzeżuchę można posiać na wacie, ligninie, ręczniku papierowym lub gazie w płaskim naczyniu, np talerzu lub podstawce. Można też tradycyjnie zasiać ją w ziemi, ale niezbyt głęboko.
  • Rzeżucha musi rosnąć w jasnym i ciepłym miejscu.
  • Roślina potrzebuje do wzrostu wilgoci, ale nie może stać w wodzie.

Kiedy wysiać rzeżuchę na Wielkanoc?

Kiedy siać rzeżuchę, żeby wyrosła na Wielkanoc? I jak to zrobić we właściwy sposób? Metod jest wiele, a każdy może zdecydować się na najodpowiedniejszą dla siebie – w zależności od chęci i okoliczności.

Rzeżucha jest prawdziwym symbolem wiosennych świąt – nie tylko jest dodawana do potraw, ale służy również jako ozdoba świątecznego stołu czy domu. Choć wydaje nam się, że to rzeżucha wielkanocna, można posiać ją w domu w dowolnym momencie i cieszyć się jej smakiem. Rzeżucha wyrasta z nasion – trzeba je zatem nabyć by umieścić je w ziemi, na ligninie czy gazie. 

Zobacz też: Naturalne barwniki do jajek – znajdziesz je w kuchni!

Na czym wysiać rzeżuchę?

Na czym zasiać rzeżuchę? Na pewno trzeba wybrać jakieś płaskie naczynie – na przykład talerzyk czy podstawkę. Oczywiście, rzeżucha w ziemi również wyrośnie, jednak popularniejsze jest sadzenie rzeżuchy na gazie czy ligninie.

Rzeżucha na wacikach również szybko wykiełkuje i będzie tak samo pyszna. Uda się też rzeżucha w słoiku, która w zasadzie będzie również piękną dekoracją. Ważne jest zwilżenie podłoża wodą – w taki jednak sposób, by było ono wilgotne, ale by woda nie stała w naczyniu. 

Ile czasu rośnie rzeżucha?

Kiedy posiać rzeżuchę na święta, by zdążyła nie tylko wykiełkować, ale by była już gotowa do zebrania? Jak długo kiełkuje rzeżucha?

Warto wiedzieć, że pieprzyca siewna – bo taka jest oficjalna nazwa tej rośliny – może wykiełkować już po 2 czy 3 dniach. Już w kolejnym dniu po zasianiu nasiona powinny napęcznieć – czasem już wtedy zaczynają kiełkować. Oczywiście, roślina do szybkiego wzrostu potrzebuje optymalnych warunków.

Należy wybrać jasne i ciepłe miejsce oraz codziennie podlewać nieco nasionka. Kiełki są gotowe do zbioru gdy urosną na wysokość 4-5 centymetrów. Zwykle trwa to 5-6 dni, ale czasem zajmuje to więcej czasu i rzeżucha będzie gotowa do zbierania po 7 czy 8 dniach.

Zobacz też: Wielkanoc dla dzieci: Jak przygotować dziecko na Wielkanoc? Symbole, przepisy, gry i zabawy na Wielkanoc

Ile rośnie rzeżucha na wacie?

Jednym z najczęściej wybieranych sposobów na zasianie rzeżuchy jest użycie jako podkładu zwykłej waty. Wystarczy wyłożyć nią talerz lub jakąś podstawkę – ważne jest jednak, aby była bardzo dokładnie namoczona wodą. Kiedy już wata zostanie rozłożona, należy rozprowadzić na niej nasiona równomiernie i dosyć gęsto. Przez następnie dni należy co jakiś czas zraszać wszystko wodą ze spryskiwacza, aby wata podłoże pozostało mokre.

Tak zasiana rzeżucha powinna wyrosnąć w ciągu 5-6 dni, niekiedy jednak może się zdarzyć, że gotowa do ścięcia będzie dopiero siódmego dnia po zasianiu.

Sprawdź: Drugi dzień świąt wielkanocnych 2022. Czy trzeba iść do kościoła?

Kiedy posiać rzeżuchę na święta?

Ile przed świętami zasiać rzeżuchę? Trzeba to zrobić najpóźniej 5-6 dni przed świętami. Nasiona kiełkują 1-3 dni, a później potrzebują jeszcze czasu żeby wyrosnąć. Żeby zatem rzeżucha mogła ozdobić świąteczny stół w Wielką Niedzielę lub w Poniedziałek Wielkanocny trzeba wysiać ją wcześniej. Wysiew rzeżuchy powinien nastąpić około 7 dni przed jej zbiorem, maksymalnie do 10 dni przed świętami. Ścięte łodyżki bez korzeni są w stanie wytrzymać w lodówce do 24 godzin. 

Ozdoby z rzeżuchy na Wielkanoc

Rzeżucha na wielkanocny stół powinna być wysiana około 5-7 dni wcześniej. Wówczas będzie się nadawała do spożycia na wielkanocnym śniadaniu oraz w Lany Poniedziałek. Warto jednak pamiętać, że ta zielona roślina jest piękną ozdobą! Dekoracje wielkanocne z rzeżuchą są przeróżne! Można skorzystać ze specjalnych, porcelanowych ozdób (na przykład królików) z miejscem do jej wysiania. Jako ozdoba sprawdzi się też rzeżucha w wydmuszce czy w słoiku. 

Zobacz też: Jak zaangażować dzieci w kuchni?

Rodzice pytają, kiedy wysiać rzeżuchę na Wielkanoc

Jak wysiać rzeżuchę w domu?

Sianie rzeżuchy nie jest trudne. Wystarczy wziąć płaskie naczynie, wyłożyć je watą lub ligniną, namoczyć i umieścić na nich nasionka (gęsto, ale nie jedno na drugim). Potem trzeba ustawić pojemnik w słonecznym, ciepłym miejscu i codziennie odrobinę podlewać, by wyściółka była wilgotna. 

Jak długo rośnie rzeżucha w ziemi?

Rzeżucha ogrodowa zwykle po 5-6 dniach od zasiania jest już gotowa do ścięcia. Jeśli chce się ją zasiać w ziemi, trzeba tylko pamiętać by leżała w niej płytko – wystarczy tylko lekko ją ziemią oprószyć. 

Kiedy siać rzeżuchę na święta?

Tydzień przed Wielkanocą – to optymalny moment na zasianie rzeżuchy, jeśli chcemy by była świeża i smaczna w Wielką Niedzielę czy Wielki Poniedziałek. Ostatnia chwila to czas 5-6 dni przed Wielkanocą. 

Kiedy sadzić rzeżuchę przed świętami?

Rzeżucha potrzebuje około 5-6 dni na wyrośnięcie, a zatem należy zasiać ją najpóźniej około tygodnia przed świętami.

Ile wcześniej zasiać rzeżuchę?

Najlepiej zrobić to około 6 dni przed świętami, do tygodnia.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo