Rzucanie palenia w ciąży – Jak rzucić palenie w ciąży?

Kobiety, które wiedzą, że są w ciąży zazwyczaj starają się od razu rzucić palenie, co wcale nie jest taką prostą sprawą. Uzależnienia od nikotyny nie jest łatwo zwalczyć, a odstawienie papierosów z dnia na dzień często powoduje frustrację, rozdrażnienie i napady głodu. Chociaż motywacja jest ogromna, to wielu ciężarnym kobietom bardzo ciężko odstawić palenie z dnia na dzień. Jak zacząć rzucanie palenia w ciąży?

Rzucanie palenia w ciąży

Palenie papierosów w ciąży jest bezwzględnie przeciwwskazane. Nikotyna i substancje chemiczne zawarte w papierosach wpływają niekorzystnie na zdrowie matki oraz płodu. Mogą powodować poronienia, porody przedwczesne, wewnątrzmaciczne obumarcie płodu, przedwczesne odklejenie łożyska, a także indukują nieprawidłowy rozwój psychofizyczny dziecka w przyszłości.

Jak rzucić palenie w ciąży?

W momencie uzyskania informacji o ciąży, kobieta powinna przestać palić od razu. Najlepiej zerwać z nałogiem jeszcze na etapie planowania ciąży. U pacjentek silnie uzależnionych od nikotyny natychmiastowe rzucenie palenia może okazać się trudne. Należy wówczas stopniowo ograniczać palenie, czyli codziennie zmniejszać ilość wypalanych papierosów.

Warto pozbyć się przedmiotów związanych z paleniem, tzn. zapalniczek, popielniczek, rzeczy przesiąkniętych dymem papierosowym. Należy unikać sytuacji generujących chęć sięgnięcia po papierosa oraz sytuacji stresowych. Pomocna może być zmiana nawyków,  rytuałów związanych z paleniem – np. zamiast sięgania po papierosa po posiłku wybrać spacer lub inną czynność, która odwróci uwagę. Jeśli inni domownicy są również uzależnieni, trzeba poprosić ich o niepalenie w otoczeniu ciężarnej.

Kobiety w ciąży często pytają “co zrobić, jeśli nie mogę rzucić palenia w ciąży?” W przypadku, gdy pojawiają się napady głodu w związku z odstawieniem papierosów warto  zaopatrzyć się w zdrowe przekąski, owoce, orzechy, warzywa.

Z uwagi na negatywny efekt palenia papierosów należy pamiętać, żeby nie zatajać faktu palenia przed lekarzem prowadzącym ciążę. Rozmowa z lekarzem może też ułatwić podjęcie decyzji o odstawieniu używki. 

Z punktu widzenia medycznego ciężarne nie powinny wspierać się żadnymi preparatami ułatwiającymi rzucenie palenia, środki te zawierają nikotynę, której to z organizmu należy się pozbyć. Niekorzystny i nieprawdziwy jest także mit, że palenia w ciąży nie powinno się rzucać z dnia na dzień, a jedynie powoli ograniczając ilość wypalanych papierosów. Palenie powinno się rzucić od razu – jednak nie jest to takie proste. Przyszłe mamy, które palą, często spotykają się z niezrozumieniem i niechęcią – a przecież palenie jest nałogiem, a one mają to do siebie, że ciężko je rzucić z dnia na dzień.

WAŻNE! Nie stosuj żadnych preparatów wspomagających rzucanie palenia! Plastry, gumy do żucia, tabletki i inhalatory są niewskazane. Nie ma danych dotyczących tego, jaki mają wpływ na płód.

Kobieta, która planuje ciążę, powinna zawczasu pomyśleć o rzuceniu palenia. Jeśli ma z tym problem, może umówić się na wizytę u lekarza – nie musi być ona stacjonarna, może być to konsultacja telefoniczna lub przez czat, np. na portalu HeyDoc.pl. Dostępni na portalu lekarze interniści, ginekolodzy i psycholodzy pomogą kompleksowo wesprzeć kobietę w rzucaniu palenia. A to wsparcie jest właśnie w takiej sytuacji najważniejsze. Niechęć, społeczny ostracyzm mogą tylko niepotrzebnie stresować przyszłą mamę. Rzucenie palenia w ciąży nie jest łatwe, ale warto się postarać.

Skutki palenia w ciąży – Co powoduje palenie papierosów w ciąży?

Palenie papierosów w ciąży może powodować:

  • Niską masę urodzeniową dziecka;
  • Może doprowadzić do poronienia;
  • Niedotlenienie płodu;
  • Zwiększone jest ryzyko śmierci łóżeczkowej u dzieci, których matki paliły całą ciążę;
  • Dzieci matek palących są zagrożone chorobami układu sercowo naczyniowego;
  • Palenie sprzyja rozwojowi wad genetycznych;
  • Płód jest narażony na działanie substancji rakotwórczych zawartych w dymie papierosowym.

Wiadomo, że papierosy są szkodliwe, dlatego należy je rzucić jak najszybciej. Pomogą Ci w tym specjaliści – zarejestruj się na portalu HeyDoc.pl i skorzystaj z pomocy doświadczonych lekarzy!

Dodaj komentarz

Suknie Ślubne

Ceny sukien ślubnych

Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Obyczaje ślubne

Obyczaje ślubne mimo, że nie zmieniają się zbyt często to jednak można w nich zaobserwować pewne trendy. Sprawdź co takiego się zmienia w najważniejszych elementach ślubu oraz wesela. Suknie ślubne...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Co zamiast kwiatów na wesele?

Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo