Rzucanie palenia w ciąży – Jak rzucić palenie w ciąży?

Kobiety, które wiedzą, że są w ciąży zazwyczaj starają się od razu rzucić palenie, co wcale nie jest taką prostą sprawą. Uzależnienia od nikotyny nie jest łatwo zwalczyć, a odstawienie papierosów z dnia na dzień często powoduje frustrację, rozdrażnienie i napady głodu. Chociaż motywacja jest ogromna, to wielu ciężarnym kobietom bardzo ciężko odstawić palenie z dnia na dzień. Jak zacząć rzucanie palenia w ciąży?

Rzucanie palenia w ciąży

Palenie papierosów w ciąży jest bezwzględnie przeciwwskazane. Nikotyna i substancje chemiczne zawarte w papierosach wpływają niekorzystnie na zdrowie matki oraz płodu. Mogą powodować poronienia, porody przedwczesne, wewnątrzmaciczne obumarcie płodu, przedwczesne odklejenie łożyska, a także indukują nieprawidłowy rozwój psychofizyczny dziecka w przyszłości.

Jak rzucić palenie w ciąży?

W momencie uzyskania informacji o ciąży, kobieta powinna przestać palić od razu. Najlepiej zerwać z nałogiem jeszcze na etapie planowania ciąży. U pacjentek silnie uzależnionych od nikotyny natychmiastowe rzucenie palenia może okazać się trudne. Należy wówczas stopniowo ograniczać palenie, czyli codziennie zmniejszać ilość wypalanych papierosów.

Warto pozbyć się przedmiotów związanych z paleniem, tzn. zapalniczek, popielniczek, rzeczy przesiąkniętych dymem papierosowym. Należy unikać sytuacji generujących chęć sięgnięcia po papierosa oraz sytuacji stresowych. Pomocna może być zmiana nawyków,  rytuałów związanych z paleniem – np. zamiast sięgania po papierosa po posiłku wybrać spacer lub inną czynność, która odwróci uwagę. Jeśli inni domownicy są również uzależnieni, trzeba poprosić ich o niepalenie w otoczeniu ciężarnej.

Kobiety w ciąży często pytają “co zrobić, jeśli nie mogę rzucić palenia w ciąży?” W przypadku, gdy pojawiają się napady głodu w związku z odstawieniem papierosów warto  zaopatrzyć się w zdrowe przekąski, owoce, orzechy, warzywa.

Z uwagi na negatywny efekt palenia papierosów należy pamiętać, żeby nie zatajać faktu palenia przed lekarzem prowadzącym ciążę. Rozmowa z lekarzem może też ułatwić podjęcie decyzji o odstawieniu używki. 

Z punktu widzenia medycznego ciężarne nie powinny wspierać się żadnymi preparatami ułatwiającymi rzucenie palenia, środki te zawierają nikotynę, której to z organizmu należy się pozbyć. Niekorzystny i nieprawdziwy jest także mit, że palenia w ciąży nie powinno się rzucać z dnia na dzień, a jedynie powoli ograniczając ilość wypalanych papierosów. Palenie powinno się rzucić od razu – jednak nie jest to takie proste. Przyszłe mamy, które palą, często spotykają się z niezrozumieniem i niechęcią – a przecież palenie jest nałogiem, a one mają to do siebie, że ciężko je rzucić z dnia na dzień.

WAŻNE! Nie stosuj żadnych preparatów wspomagających rzucanie palenia! Plastry, gumy do żucia, tabletki i inhalatory są niewskazane. Nie ma danych dotyczących tego, jaki mają wpływ na płód.

Kobieta, która planuje ciążę, powinna zawczasu pomyśleć o rzuceniu palenia. Jeśli ma z tym problem, może umówić się na wizytę u lekarza – nie musi być ona stacjonarna, może być to konsultacja telefoniczna lub przez czat, np. na portalu HeyDoc.pl. Dostępni na portalu lekarze interniści, ginekolodzy i psycholodzy pomogą kompleksowo wesprzeć kobietę w rzucaniu palenia. A to wsparcie jest właśnie w takiej sytuacji najważniejsze. Niechęć, społeczny ostracyzm mogą tylko niepotrzebnie stresować przyszłą mamę. Rzucenie palenia w ciąży nie jest łatwe, ale warto się postarać.

Skutki palenia w ciąży – Co powoduje palenie papierosów w ciąży?

Palenie papierosów w ciąży może powodować:

  • Niską masę urodzeniową dziecka;
  • Może doprowadzić do poronienia;
  • Niedotlenienie płodu;
  • Zwiększone jest ryzyko śmierci łóżeczkowej u dzieci, których matki paliły całą ciążę;
  • Dzieci matek palących są zagrożone chorobami układu sercowo naczyniowego;
  • Palenie sprzyja rozwojowi wad genetycznych;
  • Płód jest narażony na działanie substancji rakotwórczych zawartych w dymie papierosowym.

Wiadomo, że papierosy są szkodliwe, dlatego należy je rzucić jak najszybciej. Pomogą Ci w tym specjaliści – zarejestruj się na portalu HeyDoc.pl i skorzystaj z pomocy doświadczonych lekarzy!

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo