Samotne matki nagle straciły 500 plus. Z programu wypadło 150 tys. dzieci

Program 500 Plus jest najbardziej potrzebny dzieciom żyjącym na granicy ubóstwa. Z tym, że to właśnie one najszybciej go tracą. Dlaczego?

Samotne matki tracą 500 Plus

Po raz pierwszy samotne matki zostały odprawione z urzędów z kwitkiem, gdy okazało się, że składając wniosek o 500 Plus muszą przedstawić sądowe orzeczenie o alimentach. Zmiana miała uderzyć w osoby żyjące w konkubinacie i niesłusznie pobierające 500 zł na dziecko, a de facto zaszkodziła tym matkom, które pomocy najbardziej potrzebują. Rząd argumentował, że chodzi o dowód, iż rodzice dziecka nie mieszkają razem i nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego.

By uzyskać świadczenie, do wniosku o 500+ wystarczy załączyć ugodę zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd, protokół z posiedzenia sądu zawierający treść ugody, czy nawet umowę mającą postać aktu notarialnego. Tylko co w sytuacji, gdy ojciec dziecka jest nieznany lub notorycznie nie stawia się w sądzie? Matki nie są w stanie przedstawić w urzędzie wymaganych dokumentów i pozostają bez alimentów i bez 500 Plus.

Zobacz też:

150 tys. dzieci nie dostało 500 Plus

Powodem często jest zaledwie kilka złotych wynikających z podniesienia pensji minimalnej przez ustawodawcę. W wakacje po raz kolejny składaliśmy wnioski o 500 zł na dziecko. Ubiegające się o świadczenie samotne matki muszą przedstawić informację o dochodach, które w ostatnim czasie minimalnie wzrosły. Dodatkowe środki nie wpłyną znacząco na sytuację rodziny, pozbawiają ją natomiast 500 zł, które przy pensji minimalnej są realną wartością i mogą decydować o przeżyciu do 1-szego kolejnego miesiąca. Jak podaje portal Polityka.pl z urzędów z kwitkiem zostało odprawionych 150 tys. mam!

500 Plus dla samotnych matek w 2019

Decyzje o przyznaniu 500 Plus na najbliższy rok, który będzie trwał od 1 października 2018 do 30 września 2019 były wydawane na podstawie wyliczenia dochodu z 2017 roku. W minionym roku płaca minimalna wzrosła o 150 zł w stosunku do roku poprzedniego i wyniosła 2000 zł brutto. Kolejne podwyżki płacy minimalnej przewidziane są na 1 stycznia 2019 roku. Od tego momentu zarobimy co najmniej 2250 zł brutto, czyli 14,70 zł na godzinę.

Podjęliśmy decyzję na Radzie Ministrów żeby zarekomendować wyższą niż planowaliśmy płace minimalną na poziomie 2250 złotych- powiedział premier Morawiecki w Idzikowicach koło Łodzi.

Komu potrzebne jest 500 zł na dziecko?

Oczywiście mało kto przyzna, że dodatkowe 500 zł na dziecko nie robi różnicy w jego budżecie domowym. Są jednak rodzice, którzy tych pieniędzy potrzebują jak mało kto. Samotne matki, rodzice dzieci niepełnosprawnych – oni na co dzień borykają się nie tylko z biurokracją, ale też często z poważnymi problemami finansowymi. I o ile 500 Plus na drugie dziecko przyznawane jest bez najmniejszych zastrzeżeń, o tyle rodziny znajdujące się na granicy ubóstwa są pierwszymi, które zostają pozbawione świadczenia.

Zobacz też:

[Jako pierwsza napisała o tym: Polityka.pl, zdjęci główne: depositphotos.com]

 

Dodaj komentarz

2 komentarzy: Samotne matki nagle straciły 500 plus. Z programu wypadło 150 tys. dzieci

  1. A ja uważam, że dobrze, że są wprowadzane te obostrzenia. Koniec z oszustwem!! I mam jeszcze inne pomysły na zaostrzenia wymagań w tym programie;) które mogłyby zostać wprowadzone:)

    • Wystarczy we wniosku napisać jaki jest faktyczny STAN PRAWNY (nie mylić z faktycznym np ze nie mieszkacie ze sobą). To jest, że się pozostaje w konkubinacie, jeśli nie chciało się tego uregulować prawnie. I już jest 500 plus. Ja tak zrobiłam. Nota bene, załatwienie ugody alimentacyjnej za pośrednictwem mediatora sadowego trwa miesiąc, polecam.

      Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
      Logo