Skąpomocz u dziecka

Zdrowy maluch oddaje mocz kilka razy dziennie. Świadczy to o prawidłowej pracy układu moczowego i nerek. Wszelkie niepokojące sygnały związane ze zmniejszeniem ilości wydalanego moczu mogą być sygnałem rozwijającej się choroby lub infekcji. Kiedy należy się niepokoić?

Mało moczu u dziecka

Ilość oddawanego moczu uzależniona jest od ilości przyjmowanych płynów i pokarmów, a także od indywidualnych uwarunkowań. Co właściwie oznacza, że moczu jest za mało? Jakie są prawidłowe wartości?

W pierwszych kilku dniach życia noworodek wysikuje około 50-60 mililitrów. W kolejnych dniach liczba ta wzrasta do 100-150 mililitrów. W okolicach drugiego miesiąca życia dziecko powinno oddawać nie mniej niż szklankę moczu dziennie, czyli około 250 mililitrów. Liczba ta powoli będzie się zwiększała do okolic 450-500 mililitrów, które maluch powinien wysikiwać, gdy będzie świętował pierwsze urodziny.

Mając punkt odniesienia w naszej rozpisce, warto sprawdzić czy Twoje dziecko oddaje prawidłowe ilości moczu. Jeżeli maluch siusia zdecydowanie mniej, dobrze jest skontaktować się z lekarzem.

Skąpomocz

Skąpomocz to zmniejszone ilości wydalanego moczu. Przypadłość ta dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci, również te zupełnie malutkie.

Skąpomocz u niemowląt oznacza, że dziecko wydala mniej niż 1 mililitr na kilogram masy ciała na godzinę. U nieco starszych dzieci jest to pół mililitra na kilogram w ciągu godziny.

Wydalanie moczu jest silnie powiązane z przyjmowanymi płynami. Jeśli ich ilość jest zmniejszona, to również moczu jest mniej. Jeżeli jednak ilość wypijanych płynów nie uległa zmniejszeniu i utrzymuje się na stałym poziomie, a moczu jest wyraźnie mniej, może to świadczyć o skąpomoczu.

Przyczyn skąpomoczu jest wiele. Najczęściej problem leży w nerkach i w zaburzeniach ich pracy. Przyczyną mogą być również zaburzenia krążenia, niewydolność serca, zatrucia, nowotwory. Rzadkie oddawanie moczu u dziecka często również towarzyszy gorączce oraz odwodnieniu organizmu.

Skąpomoczu nie należy ignorować, należy poddać malucha szybkiej diagnozie, by zminimalizować szkody, które może on wyrządzić oraz by szybko zlikwidować źródło problemu.

Zatrzymanie moczu u dziecka

Skąpomocz może łatwo przerodzić się w zatrzymanie moczu, czyli w bezmocz. Jest to stan bardzo groźny dla organizmu, a brak szybkiej interwencji może zakończyć się nawet śmiercią. Dlatego bardzo ważne jest natychmiastowe zdiagnozowanie problemu, by zminimalizować skutki powikłań, do których może doprowadzić zatrzymanie moczu u dziecka.

Bezmocz zazwyczaj spowodowany jest ostrą niewydolnością nerek. Może być ona efektem mocnego odwodnienia lub dużej utraty krwi, ostrym stanem zapalnym nerek czy zapaleniem naczyń. Przyczyny mogą również leżeć, gdzie indziej. W przypadku wystąpienia bezmoczu potrzebna jest natychmiastowa pomoc medyczna.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo