Młodzi rodzice często zauważają ślinotok u niemowlaka. Istnieje wiele przyczyn, a znalezienie tej konkretnej nie zawsze jest tak oczywiste, jak może się to wydawać. Szczególnie zaniepokoić może występujący równocześnie ze ślinotokiem kaszel. Czy w takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się do lekarza? Jedną z najczęstszych przyczyn ślinotoku jest ząbkowanie maluszka. Poznaj inne ważne wskazówki, które pomogą Ci poradzić sobie z sytuacją i znaleźć przyczynę kaszlu i ślinotoku.
Ślinotok u niemowlaka
Ślinienie się u niemowlaka może być zwiastunem ząbkowania lub poważniejszej choroby. Czy młodzi rodzice powinni zacząć się niepokoić, gdy zauważą to u swojego malucha? Dzieci ślinią się, gdyż ich ślinianki pracują. To gruczoły, które znajdują się na dole, w jamie ustnej maluszka. Ślina ułatwia mu nie tylko jedzenie i trawienie, ale wspomaga utrzymywanie właściwego pH w buzi. Dodatkowo zawiera w sobie związki bakteriobójcze. Produkcja śliny jest naturalna i występuje przez cały czas życia człowieka, jednak jej nadmiar u dziecka może zaniepokoić.
Czy zauważyłeś, że Twoje dziecko ślini się o wiele bardziej, niż na początkowym etapie życia? To dobry znak i w pełni naturalny proces. Maluszek, który dopiero co przyszedł na świat, nie potrzebuje śliny. Odżywia się mlekiem, nie musi przeżuwać, gdyż wszystko, co zjada ma postać płynu. Po kilku tygodniach stopniowo zacznie zwiększać się wydzielanie śliny, a zaraz po 3 trymestrze, ślinianki zaczną naprawdę ciężko pracować. W tym okresie uważni rodzice mogą być świadkami nieraz zabawnych sytuacji, dziecko zaczyna bawić się swoją śliną, puszczać bańki ustami i wypluwać ją z buzi. Nie robi tego specjalnie, maluch po prostu nie umie jej jeszcze połykać. Kiedy w końcu dziecko zacznie ząbkować, znów młodzi rodzice będą mogli zauważyć zwiększoną produkcję śliny. Ząbkowanie sprawia dziecku duży ból, jego dziąsła są nabrzmiałe i swędzące. Ten okres bardzo często nakłada się na czas, w którym należy zadbać o stopniowe rozszerzanie diety. Nadmiar śliny u niemowlaka może się wtedy przydać, ułatwia to przeżuwanie i trawienie.
Poznaj: Domowe sposoby na kaszel? Sięgnij po sprawdzone metody naszych babć!
Ślinotok u niemowlaka a kaszel
Co może bardziej zaniepokoić młodych rodziców, niż ślinotok u niemowlaka? Bardzo często jest kojarzony z ząbkowaniem, jednak istnieje wiele infekcji i schorzeń, które można rozpoznać właśnie po nadmiernej pracy ślinianek. Gdy zauważysz, że niemowlę ślini się i kaszle, zadajesz sobie pytanie, co należy zrobić. W którym przypadku ślinotok u dziecka jest normalny, a kiedy zwiastuje problemy zdrowotne?
Niemowlę ślini się i kaszle? W wielu przypadkach ma to związek z ząbkowaniem i nie powinno niepokoić młodych rodziców. Maluch kaszle, gdyż jego ślinianki pracują zbyt szybko, co wiąże się ze zbyt dużą ilością śliny spływającą do gardła. Dziecko może mieć problemy z jej wykrztuszaniem, lecz nie jest to problem i z czasem powinno to ustąpić. Jeżeli jednak kaszel nasila się, a do tego dochodzą inne objawy takie jak gorączka, natychmiast powinno zgłosić się to lekarzowi.
Co jeszcze jest objawem ząbkowania i może występować u maluszka? Bardzo często rodzice mogą zauważyć lekko podwyższoną temperaturę. Nie powinna jednak przekroczyć granicy 38°C, inaczej należy szybko udać się do lekarza. Gorączka w przypadku tak małego dziecka jest niezwykle niebezpieczna. Jeżeli u swojego malucha zauważyłeś zaczerwienienie, na zewnątrz jamy ustnej, to także objaw ząbkowania. Dziecko może mieć także wysypkę, a buzia w środku często nabiera wtedy czerwonego koloru. Dzieje się tak przez puchnące i nabrzmiałe dziąsła. Jeżeli zauważysz, że maluch próbuje się drapać, znaczy, że naprawdę go boli. Typowym objawem ząbkowania, o którym wielu rodziców zapomina, jest nietypowa zawartość pieluchy. Wiadomo, że po tym młody tata i mama najszybciej poznają, że coś jest nie tak. Jednak rzadka kupa ma związek z nadprodukcją śliny u malucha.
Zobacz też: Kaszel u niemowlaka [rodzaje, przyczyny, leczenie]
Kaszel od śliny u niemowlaka
Dużo śliny u noworodka w okresie ząbkowania nie powinno niepokoić. Kaszel, podwyższona temperatura i wysypka są zupełnie naturalne i po tym okresie, powinny się zakończyć. Jeżeli Twoje niemowlę pluje śliną, bawi się nią i puszcza bańki, także nie ma powodów do niepokoju. Małe dzieci w ten sposób poznają świat, a to, że coś leci im z buzi, musi być niezwykle interesujące. Jak pomóc dziecku, u którego występuje nadmierny ślinotok? Jeż na etapie ciąży warto zabezpieczyć się w odpowiednie produkty, które ułatwią ten czas zarówno dziecku, jak i rodzicom.
Ślinienie wystąpi prędzej czy później, a nie warto dokładać sobie stresu i biegać na zakupy akurat wtedy. Wczesny etap życia dziecka to czas, gdy rodzice powinni przebywać z nim jak najwięcej i troskliwie się opiekować. Jeżeli zauważysz, że na jego buzi pojawiła się wysypka, skorzystaj z aptecznych kremów lub poproś lekarza o poradę. Przed wyjściem na spacery, smaruj buzię maluszka maścią. Dodatkowo wycieraj ją tak często, jak to możliwe. Jeżeli Twoje dziecko ma założony śliniak, nie zapominaj o jego regularnej wymianie. Nadmierne ślinienie u niemowlaka? Pomocny może okazać się także krem na ząbkowanie, którym posmarujesz obolałe i spuchnięte dziąsła.
Co, jednak gdy to dwulatek się ślini? Kiedy jest odpowiedni wiek, aby rodzice zaczęli się martwić? Przyczyn nadmiernego ślinienia może być wiele. Możliwe, że dziecko ma zaburzenia połykania, nieprawidłowe napięcie mięśniowe lub zaburzenie integracji odruchów, które wpływa właśnie na połykanie śliny. Jeżeli po okresie ząbkowania nadal widzisz, że maluch ma problemy z produkcją, lub połykaniem śliny, nie czekaj i skontaktuj się z lekarzem. Tylko w ten sposób dowiesz się, jaka jest przyczyna takiego zachowania. Ślinotok u niemowlaka jest normalny, u kilkulatka świadczy o poważniejszym problemie.
Zobacz również: Kaszel alergiczny u dziecka [objawy, leczenie]
Rodzice pytają o ślinotok u niemowlaka
Już od pierwszego miesiąca życia malucha, rodzice mogą zauważyć wzrost produkcji śliny. Będzie to trwało aż do końca okresu ząbkowania, gdzie ślinianki będą pracowały najszybciej. Ząbkowanie ma także inne objawy, takie jak podwyższona temperatura, wysypka na buzi i zaczerwienienie jamy ustnej. Jeżeli u swojego dziecka zauważysz dalsze ślinienie się, warto skontaktować się z lekarzem.