Ślub konkordatowy

Ślub konkordatowy obowiązuje zgodnie z umową pomiędzy Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską. Dzięki temu związek małżeński zawarty w Kościele jest uznawany również przez polskie prawo.

Ślub konkordatowy a potrzebne dokumenty

Ślub konkordatowy to rozwiązanie, dzięki któremu małżeństwo zostaje uznane zarówno przez Kościół jak i państwo polskie. Przed jego zawarciem należy przygotować następujące dokumenty:

 • dowody osobiste
 • metryki chrztu (nie starsze niż 3-miesięczne)
 • zaświadczenia o bierzmowaniu (jeżeli nie zaznaczono tego na świadectwie chrztu)
 • świadectwa nauki religii
 • zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego
 • potwierdzenie nauk przedmałżeńskich i odbycia spotkań w poradni rodzinnej
 • zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi jeżeli głoszone były w innej parafii
 • zaświadczenia o spowiedzi

Reklama

Co? Jak? Kiedy?

Przygotowania do ślubu konkordatowego zacznijcie od zrobienia kursu przedmałżeńskiego. Możecie go zrobić nawet na pół roku czy rok przed ślubem konkordatowym. Kurs będzie obejmował około 10 spotkań z księdzem oraz trzy spotkania w poradni małżeńskiej (z psychologiem i lekarzem ginekologiem).

Formalności związane ze ślubem konkordatowym najlepiej jest załatwiać na dwa miesiące przed planowaną datą ślubu. Zdarza się, że księża wymagają pierwszej wizyty w danym Kościele na trzy miesiące przed ślubem. Najpierw należy iść do Kościoła i zarezerwować datę ślubu. Potem obydwoje powinniście iść do parafii, w której byliście chrzczeni i poprosić o skrócony odpis aktu chrztu i zaświadczenia o bierzmowaniu. Poinformujcie księdza, że dokument jest wam potrzebny do ślubu. Informacja o bierzmowaniu może być zaznaczona na akcie chrztu.

Następnie idźcie do właściwego wam miejscowo Urzędu Stanu Cywilnego. Obydwoje powinniście mieć przy sobie skrócony odpis aktu urodzenia. Jeśli nie macie go w domu, dostaniecie taki odpis w USC. Nie zapomnijcie również zabrać ze sobą dowodów osobistych. W USC urzędnik wystawi dokument o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa. Jest on ważny przez trzy miesiące. Musicie liczyć się z tym, że w niektórych urzędach dokument dostaniecie, od razu a w innych będziecie musieli na niego czekać do 7 dni.

Reklama

Jeśli macie już wszystkie potrzebne dokumenty, spiszcie w kancelarii parafialnej protokół przedślubny. Ksiądz będzie wymagał przedstawienia następujących dokumentów:

 • dowodów osobistych
 • metryki chrztu
 • zaświadczeń o bierzmowaniu
 • świadectw nauki religii
 • może wymagać potwierdzenia ukończenia kursu przedmałżeńskiego.

Po spisaniu protokołu zostaną wygłoszone zapowiedzi przedślubne. Zaświadczenie o ich wygłoszeniu należy zanieść do parafii, w której odbędzie się ślub. Przed pierwszą zapowiedzią powinna się odbyć pierwsza spowiedź przedślubna. Po raz drugi do spowiedzi będziecie musieli przystąpić na dzień przed ślubem.

Jeśli bierzecie ślub w parafii innej niż parafia panny młodej po wygłoszeniu zapowiedzi dostaniecie od proboszcza wszystkie potrzebne dokumenty oraz licencję (pozwolenie na zawarcie ślubu w innej parafii), z którymi musicie udać się do Kościoła w którym planujecie wziąć ślub.

W dniu ślubu powinniście na 15 min przed uroczystością zgłosić się do zakrystii w celu podpisania dokumentów.

Ślub konkordatowy a opłaty

W Urzędzie Stanu Cywilnego będziecie musieli wnieść opłatę 84 zł za znaczki skarbowe. Jeśli nie macie odpisu aktu urodzenia, znaczki na ten dokument kosztują 22 zł. Dokładne informacje o ewentualnych zmianach w opłatach otrzymacie u urzędnika.

W Kościele obowiązują opłaty „co łaska”. W praktyce jednak powinniście przygotować się na wydatek rzędu 1000 zł (ksiądz, organista, kościelny, kwiaty…).

Reklama

Ślub konkordatowy to dosyć czasochłonna procedura… Zaczęliście już załatwianie pierwszych formalności?

Sprawdź:  Wydatki ślubne

Dodaj komentarz

Sukienki na wesele dla gości Sukienki na wesele dla mamy
Sukienki na wesele 2015
Jak będą wyglądały sukienki weselne w 2015 roku. Na ślubach obowiązuje zasada mówiąca, iż nikt nie powinien przyćmić Panny Młodej. Pomimo tego każda z zaproszonych kobiet chce wyglądać w tym
Czytaj dalej
Sukienki na wesele Suknie Ślubne
Sukienka na poprawiny
Sukienka na poprawiny powinna być elegancka, ale znacznie mniej szykowna od sukni ślubnej. Panna młoda musi się w niej przede wszystkim dobrze czuć. Poprawiny są imprezą, która zaczyna się po południu i
Czytaj dalej
Planowanie ślubu oraz wesela
Co zamiast kwiatów na wesele?
Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,
Czytaj dalej
Planowanie ślubu oraz wesela
Jak przystroić dom Panny Młodej?
Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli
Czytaj dalej
Planowanie ślubu oraz wesela
Ciekawe pomysły na zaręczyny
Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w
Czytaj dalej
Planowanie ślubu oraz wesela
Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny
Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są organizowane zmówiny? Zmówiny
Czytaj dalej