Spacery w śniegu, czyli jak wybrać wózek do zadań specjalnych

Zima jest zdecydowanie jedną z piękniejszych (i bardziej fotogenicznych) pór roku – szczególnie ta prawdziwa, mroźna i śnieżna. Problem tylko w tym, że głęboki śnieg może czasami poważnie utrudniać spacerowanie z dzieckiem… chyba, że wybierzemy wózek, dla którego trudne warunki terenowe to żadna przeszkoda. Przedstawiamy zatem najbardziej pożądane cechy takich wózków, a także kilka konkretnych modeli, stworzonych przez ekspertów z mroźnej północy – projektantów szwedzkiej firmy Thule.

Jaki powinien zatem być idealny wózek na trudne warunki? Przede wszystkim doprecyzujmy – w tym przypadku jako owe warunki rozumiemy dużo śniegu, zalegającego na chodnikach, alejkach czy w parkach. Ale tak naprawdę bardzo podobny mi kryteriami będziemy kierować się poszukując np. wózka, który dobrze poradzi sobie w błocie (nie zawsze wszak mamy złotą polską jesień czy pogodną wiosnę), piasku plaży czy nierównych górskich szlakach.

Kluczowe cechy – komfort i bezpieczeństwo

Jakich cech powinniśmy więc poszukiwać? Przede wszystkim, kluczowe będą duże koła – takie, które nie zakopią się w sypkim czy mokrym śniegu, tylko pewnie i stabilnie będą się po nim przetaczały, bez grzęźnięcia i blokowania się lodowo-śniegową breją. W takich warunkach idealnie wybrać wózek, który będzie miał min. kilkunastocalowe koła, i to najlepiej pompowane – bo takie doskonale radzą sobie z tłumieniem wszelkich nierówności (kolein, ukrytych pod śniegiem kamieni, krawężników, itp.).

Dobrze byłoby też, żeby taki „pojazd” miał odpowiednio wysoki prześwit – czyli odległość od podłoża do „podwozia” (czyli, w większości przypadków, kosza bagażowego). Dzięki temu wózek nie będzie blokował się w śniegu i bez problemu prześlizgnie się nad mini-zaspami, koleinami itp.

Niezmiernie ważne jest również odpowiednio komfortowe zawieszenie – większości z nas jazda w śnieżnych warunkach kojarzy się z gładkim puchem, ale miejskie realia są takie, że zwykle mamy do czynienia z mieszaniną śniegu, błota i lodu, pod którą mogą ukrywać się najróżniejsze nierówności. Nagłe wjechanie w kamień czy bryłę lodu może być dla dziecka (i rodzica) nieciekawą niespodzianką – odpowiednio efektywny system amortyzacji może skutecznie zredukować ten problem.

Oczywiście, w kontekście zimowym istotny jest też komfort termiczny małego pasażera – dlatego poszukując wózka „polarnego”, warto zwrócić uwagę czy i jakie dostępne są dla niego akcesoria, pozwalające zadbać o ów komfort (osłony, śpiworki, etc).

Na jaki wózek warto postawić?

Jeśli chodzi o przykłady konkretnych modeli, spełniających wszystkie opisane powyżej kryteria, to idealnie wpisuje się w nie np. Thule Glide 2 – sportowy wózek szwedzkiej marki, zaprojektowany dla osób, które chcą ze swoimi maluchami nie tylko spacerować, ale też zabierać je na treningi biegowe. Wszystkie cechy, które czynią Thule Glide 2 doskonałym wózkiem do uprawiania sportu, jednocześnie pozwalają by idealnie sprawdzać się zimą, podczas spacerów w głębokim śniegu.

Wózek ma 3 duże, pompowane koła (przednie o średnicy 16”, dwa tylne – 18”), świetny system amortyzacji, bezpieczny i wygodny fotelik z wyściełanymi 5-punktowymi pasami bezpieczeństwa i zintegrowanym systemem wentylacji, duży, wysoko zawieszony kosz bagażowy oraz całą gamę dostępnych akcesoriów (w tym śpiworek oraz kilka różnych osłon). Co istotne, Thule Glide 2 może służyć rodzicom od dnia narodzin dziecka – dzięki możliwości dokupienia obszernej, wentylowanej a gdy już nie potrzebnej, łatwej w złożeniu gondoli.

Alternatywną propozycją może być nieco bardziej miejski model Thule Urban Glide 2, który ma większość cech i zalet Thule Glide 2, a podstawową różnicą jest fakt, że przednie koło jest ruchome (co ułatwia manewrowanie w ciasnych przestrzeniach; w razie potrzeby można zablokować) i nieco mniejsze (ale wciąż wystarczająco duże do sprawnego i wygodnego manewrowania na śniegu i innych niestabilnych nawierzchniach).

Dla osób, które zimową porą nie mogą usiedzieć w mieście i poszukują dla swoich dzieci prawdziwie zimowo-terenowego pojazdu, idealnym rozwiązaniem będzie któryś z wielofunkcyjnych wózków sportowych z rodziny Thule Chariot. W podstawowej wersji, to doskonałe połączenie przyczepki rowerowej oraz wózka miejskiego – jednak możemy doposażyć je w zestaw biegowy oraz zestaw narciarski. Ten drugi pozwala zmienić przyczepkę w luksusowe, zamknięte sanie, idealne do zabrania na wycieczkę na narty biegowe (w zestawie znajduje się również specjalna uprząż, która pozwala rodzicowi wygodnie i bezpiecznie holować za sobą przyczepkę).

Więcej informacji o wózkach Thule znaleźć można na stronie firmy.


Dorota Czaja – mama, aktorka, modelka:

Uwielbiamy rodzinne zimowe spacery, a Thule Urban Glide 2 na śniegu spisuje się świetnie – wędrowałam z nim i w mieście, i w górach… i nawet na lodzie radził sobie doskonale. Wózek jest stabilny, koła pewnie jadą nawet w głębokim śniegu – naprawdę trudno wymagać więcej.


Jacek Zbieraj – autor bloga Zbierajsie.pl

Nasz Thule Chariot Cross 2 to prawdziwy kameleon. Może być wózkiem, przyczepką rowerową, przyczepką do nart biegowych, a także saniami. Jeśli aktywność to cecha waszej rodziny, warto o niej pomyśleć – niezależnie od pory roku. Naszej przyczepki zaczęliśmy używać późną jesienią i zimą. W trudnych warunkach radziła sobie zdecydowanie lepiej niż zwykła spacerówka i pozwoliła nam pozostać aktywną rodziną także w czasie niepogody.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo