Sposób na niegrzeczne dziecko

9 sposobów by Twoje dziecko było grzeczne

Czy istnieje skuteczny sposób na niegrzeczne dziecko? Wielu rodziców już dawno straciło na to nadzieję. Na szczęście, niesforne dziecko można okiełznać. Co więcej, osiągnięcie tego celu nie musi być trudne.

Sposób na niegrzeczne dziecko

Jak nauczyć dziecko posłuszeństwa?

  1. Twórz zasady, a potem ich przestrzegaj.
  2. Ucz panowania nad emocjami.
  3. Chwal nawet za drobne rzeczy.
  4. Mów o konsekwencjach.
  5. Sprawiaj, że obowiązek stanie się zabawą.
  6. Pozwalaj dziecku dokonać wyboru.
  7. Stawiaj na krótkie komunikaty.
  8. Nie bądź wymagający.
  9. Krytykuj zachowanie, nie dziecko.

1. W świecie zasad

Dziecko, wbrew przeświadczeniu wielu dorosłych, z reguły wcale nie chce być niegrzeczne. Często po prostu nie wie, czego się od niego oczekuje. Najlepszy sposób na niegrzeczne dziecko polega więc na konkretnych informacjach odnoszących się do naszych oczekiwań. Dziecko powinno wiedzieć, co ma robić, dlaczego jest to ważne, a także, co się stanie, jeśli będzie łamało zasady.

2. Trudna sprawa – uczucia

Przed rodzicami piętrzą się wyzwania, a jedno z najważniejszych zakłada nauczenie dzieci, jak panować nad uczuciami. O tym, że nie jest to proste, wiedzą nawet dorośli, którym nie zawsze się to udaje. Warto więc podkreślać, że dostrzega się uczucia, jakie targają dzieckiem i podpowiadać, jak walczyć z tymi, które są destrukcyjne. O uczuciach należy też pamiętać krytykując. Krytyka jest potrzebna. To właśnie ona pozwala dziecku na odkrycie, gdzie popełnia błędy. Musi ona jednak dotyczyć jego zachowania, a nie samego malucha.

3. Magia pochwał

Grzeczne zachowanie wynika po części z wiary w siebie. Dziecko wie, że jest kochane i akceptowane i nie musi zwracać na siebie uwagi. Jeśli więc komentujemy zachowanie dziecka, gdy nie jest ono właściwe, nauczmy się zwracać na nie uwagę i wtedy, gdy jest powodem do dumy. Raz na jakiś czas warto też pochwalić dziecko przy świadkach. To bardzo motywujące.

4. Świadomość konsekwencji

Dziecko bywa nieposłuszne między innymi dlatego, że nie rozumie, czego się od niego wymaga. Wie, że ma nie ciągnąć kotka za ogon, nie ma jednak świadomości tego, że sprawia zwierzęciu ból i naraża je na cierpienie. Jeśli będziemy uzasadniali swoje polecenia, maluchowi łatwiej będzie ich przestrzegać. Podobna zasada obowiązuje i wtedy, gdy mówimy o konsekwencjach łamania zasad. Dziecko musi wiedzieć, że jeśli jeszcze raz uderzy braciszka łopatką, nie obejrzy swojej ulubionej bajki. Co ważne, w przypadku nieposłuszeństwa należy dotrzymać słowa.
Pamiętajmy też, że krótkie komunikaty są znacznie bardziej efektywne niż wielominutowe wywody. Z tych ostatnich maluch najprawdopodobniej nic nie zapamięta.

5. Zabawa zamiast obowiązku

Niektóre czynności, takie, jak sprzątanie po sobie, wydają się dziecku nudne i właśnie dlatego maluch najczęściej nie chce się ich podjąć. Jeśli jednak wykażemy się kreatywnością, zmienimy nawet tak męczące obowiązki w zabawę. Dziecko będzie posłuszne, bo przecież kto nie lubi się bawić? Nawet, jeśli jest to zabawa w sprzątanie pokoju.

6. Radość z wyboru

Każdy z nas irytuje się, gdy ktoś inny próbuje podejmować za niego decyzję. Dziecko nie jest tu wyjątkiem. Skłaniając je do wykonywania poleceń można więc dawać mu szansę na dokonanie wyboru. Może najpierw posprzątać klocki, a my pozbieramy z nim puzzle? A może woli zacząć od puzzli, a my pomożemy mu z klockami?

7. Walka z presją oczekiwań

Niekiedy okazuje się, że niegrzeczny pięciolatek w rzeczywistości wcale nie jest dzieckiem nieposłusznym. Właśnie tak postrzegają go rodzice, ci jednak wymagają od niego tego, z czym nie poradziłoby sobie nawet znacznie starsze dziecko. „Grzeczność nie jest nauką łatwą ani małą” – pisał Mickiewicz, może więc warto wziąć sobie do serca słowa Wieszcza i dać dziecku nieco czasu?

Nauka dobrych manier i posłuszeństwa trwa od najmłodszych lat i często nie jest łatwa. To, czy znajdziemy sposób na niegrzeczne dziecko, w dużej mierze zależy przy tym od nas – rodziców.

Dodaj komentarz

Karmienie niemowląt
Co warto wiedzieć o sterylizacji?
Sterylizacja od A do Z Układ immunologiczny i pokarmowy małego dziecka dopiero dojrzewa, więc sterylizacja laktatora, wyparzanie butelek i smoczka są dla rodziców chlebem powszednim. Częsty dylemat stanowi skrupulatność przy tych
Czytaj dalej
Noworodek Choroby niemowląt
Kręcz szyi u niemowląt
Jak leczyć kręcz szyi u niemowlaka? Kręcz szyi u niemowlaka to jeszcze nie koniec świata. Jeśli Twoje dziecko cierpi na tę wadę, nie panikuj - skup się na tym, jak możesz
Czytaj dalej
Wychowanie Prawo
Prawa dziecka, które warto znać!
Janusz Korczak, znany pedagog, napisał w jednej ze swoich książek: „Nie ma dzieci – są ludzie; ale o innej skali pojęć, innym zasobie doświadczenia, innych popędach, innej grze uczuć.” Mimo
Czytaj dalej
Wychowanie Newsy
Rzeźnik Praw Dziecka: “Absolutnie nie wolno bić dzieci, ale… klaps nie zostawia wielkiego śladu”
"Rzeźnik" w tytule to nie freudowska pomyłka. To pierwsze słowa naszej redakcyjnej koleżanki po zapoznaniu się z wywiadem pana Mikołaja Pawlaka. Trudno bowiem rzecznikiem dzieci nazwać osobę, która "z estymą"
Czytaj dalej
Wychowanie
5 rad dziadków, których nie powinnaś słuchać
1. Dziecko z gorączką powinno się "wygrzać" Dodatkowy koc, jeszcze jeden sweterek - kiedyś chore dziecko musiało być ciepło ubrane. Dziś wiemy, że gdy gorączka przestaje rosnąć, malca należy ubrać w
Czytaj dalej
Wychowanie
Pokolenie samotnych dzieci i nieobecnych rodziców?
Dla większości dzieci rodzic jest wzorem. Zwłaszcza dla tych najmłodszych, mama i tata to bohaterzy. Jaki wpływ ma więc ich nieobecność na życie dziecka? Coraz częściej w codziennym pędzie potrzeby
Czytaj dalej