Puzzle Edukacji

puzzle edukacji

PUZZLE EDUKACJI to projekt, który ma na celu ukazanie edukacji jako przestrzeni społecznej o wielu zróżnicowanych aspektach. Zadaniem projektu jest ukazanie czytelnikom jak ważną rolę odgrywa edukacja we współczesności i jak różne może mieć oblicza. Głównym założeniem projektu jest przedstawienie edukacji jako niezwykle szerokiego i niejendoznacznego zagadnienia, który uwzględnia fakt, iż nauka to aktywna percepcja w różnorodnej, dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, która wymaga nie tylko zdobywania wiedzy ale również szeregu kompetencji.

W przestrzeni edukacyjnej definiuje się osiem podstawowych kompetencji:
1. porozumienie się w języku ojczystym,
2. porozumienie się w językach obcych,
3. kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne,
4. kompetencje informatyczne,
5. umiejętności uczenia się,
6. kompetencje społeczno-obywatelskie,
7. inicjatywność i przedsiębiorczość,
8. świadomość i ekspresja kulturalna.

Czy istnieją inne kompetencje, które zdobywane są w procesie edukacyjnym?

Czy instytucje edukacyjne i oświatowe są w stanie stworzyć miejsce, w którym nauka dzieci, młodzieży czy dorosłych przebiega na całkiem innych, dopiero odkrywanych zasadach?

Czy kadry pedagogiczne, dzieci i ich rodzice są gotowi na takie zmiany?

To tylko trzy spośród morza pytań, które stawia przed nami współczesne podejście do edukacji. Odpowiedzi na nie będziemy szukać wraz z ludźmi zawodowo zanurzonymi w tej tematyce.

Różnorodność spojrzeń na temat danych kompetencji zostaną przedstawione poprzez cykl wywiadów z ludźmi, którzy aktywnie działają na rzecz edukacji i w edukacji. Będą to też rozmowy z rodzicami, którzy wybrali różnorodne formy realizacji obowiązku szkolnego swoich dzieci.

Jako zespół portalu RODZICE.PL mamy nadzieję, że takie spojrzenie pozwoli wskazać cele, priorytety i główne obszary edukacji niezbędne do kształtowania osobowości przyszłego pokolenia – naszych dzieci.

Wszystkie materiały z cyklu “PUZZLE EDUKACJI”:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general