Wybity, złamany czy tylko stłuczony palec u dziecka?

Stłuczony palec u dziecka to dość częste zjawisko. Ciekawskie maluchy często są bardzo ruchliwe i „pakują się” w miejsca, w których zdecydowanie nie powinno ich być. W ten sposób może dojść do różnych urazów palców, które zazwyczaj są jedynie stłuczeniem, ale mogą okazać się również wybiciem lub nawet złamaniem. Sprawdź, jak sprawdzić, czy palec jest wybity czy złamany. Jaki okład zastosować na stłuczony palec?

Wybity, złamany czy tylko stłuczony palec u dziecka?
elements.envato.com
Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Stluczenie palca to inaczej uszkodzenie tkanek miękkich.
 • Objawami stłuczenia są obrzęk, krwiaki, ostry ból, upośledzenie lub ograniczenie ruchu.
 • Na stłuczenie palca zaleca się zimne okłady, które zmniejszą obrzęk.
 • Wybity palec najczęściej zdarza się u dzieci w wieku szkolnym. To przemieszczenie kości w stawie.
 • Objawy wybitego palca to obrzęk, krwiaki, silny ból, ograniczenie możliwości poruszania palcem, widoczne zniekształcenie stawu.
 • Na skutek urazu mechanicznego może też dojść do przerwania ciągłości tkanki kostnej tj. złamania palca.
 • Złamaniu towarzyszy obrzęk, bardzo silny ból, zasinienie, zniekształcenie lub nienaturalne ułożenie palca, a przy złamaniu otwartym również otwarta rana.

Jak rozróżnić stłuczenie, wybicie i złamanie palca u dziecka?

Siny lub spuchnięty palec u dziecka wcale nie musi oznaczać stłuczenia, z którym można poradzić w domowych warunkach. Krwiaki i obrzęki są bowiem objawami pojawiającymi się również przy zwichnięciach i złamaniach. Jak w takim razie rozróżnić stłuczenie, wybicie i złamanie palca u dziecka ?

Przede wszystkim, należy skupić się na bólu. Wszystkie urazy są co prawda dosyć bolesne, ale wybicie i złamanie palca daje się we znaki znacznie bardziej niż zwykłe stłuczenie. Jeśli chodzi o możliwość ruchu fragmentem ciała, który uległ wypadkowi, może być on ograniczony nie tylko w przypadku złamania, lecz także nieco delikatniejszego urazu, czyli stłuczenia. Nie jest to zatem wyznacznik doznanej kontuzji, co stanowi popularny mit rozpowszechniający się wśród rodziców. Z tego powodu określenie doznanego urazu może wymagać szybkiej wizyty u lekarza. Samodzielne próby wyleczenia stłuczenia, które w rzeczywistości okazuje się zwichnięciem nigdy nie kończą się dobrze.

Stłuczony palec – objawy

Stłuczenie pojawia się często po upadku na twarde podłoże lub uderzeniu tępym przedmiotem. Jest to uszkodzenie tkanek miękkich, które zostały zgniecione pod wpływem nacisku. Podczas takiego urazu powstają również krwiaki będące wynikiem rozerwania naczyń krwionośnych. Oto objawy, dzięki którym możesz rozpoznać stłuczenie:

 • obrzęk,
 • krwiaki,
 • ostry ból (tylko w sytuacji, jeśli uszkodzeniu ulegnie staw lub okostna),
 • upośledzenie lub ograniczenie ruchu.

Co na zbity palec ?

Stłuczenie palca można leczyć w domowych warunkach poprzez przykładanie zimnych okładów lub specjalnych, żelowych opatrunków. W ten sposób powinien zniknąć obrzęk, a krwiaki – wchłonąć się. Na początku nie wolno stosować gorących okładów, które jedynie nasilą nieprzyjemne skutki wypadku. Dopiero po upływie co najmniej doby od zdarzenia możliwe jest zastosowanie ciepłych opatrunków pozwalających na wchłonięcie resztek krwi.

W bardzo poważnych przypadkach może okazać się, że konieczne będzie przeprowadzenie zabiegu krioterapii polegającej na poddawaniu opuchniętego miejsca działaniu ciekłego azotu o temperaturze kilkadziesiąt razy niższej niż w przypadku żelowych opatrunków. Na ogół jednak zwykłe stłuczenie można wyleczyć w domowych warunkach w ciągu zaledwie kilku dni.

Zobacz też:

Wybity palec – objawy

Wybity palec oznacza przemieszczenie kości w stawie, przez co uraz ten jest wyjątkowo bolesny. Najczęściej dochodzi do niego podczas gry w siatkówkę lub koszykówkę i jest ono zmorą rodziców posiadających dzieci w wieku szkolnym, które uczestniczą w zajęciach wychowania fizycznego. Oto objawy towarzyszące zwichnięciu palca:

 • obrzęk,
 • krwiaki,
 • silny ból,
 • ograniczenie możliwości ruchowych,
 • widoczne zniekształcenie stawu.

Złamany palec – objawy

Złamanie palca to przerwanie ciągłości tkanki kostnej na skutek urazu mechanicznego. W przypadku naruszenia skóry mówimy o złamaniu otwartym, natomiast w sytuacji, gdy do kontuzji doszło wewnątrz ciała, jest to złamanie zamknięte. Ten rodzaj urazu charakteryzuje się następującymi objawami:

 • obrzęk,
 • bardzo silny ból,
 • upośledzenie możliwości ruchowych,
 • zasinienie,
 • widoczne zniekształcenie,
 • nienaturalne ułożenie
 • widoczna rana (tylko przy złamaniu otwartym).

Co robić, gdy palec jest wybity lub złamany?

Zarówno w przypadku zwichnięcia, jak i złamania palca objawy są dosyć podobne. Leczenie również nie odbiega zbytnio od siebie i wymaga udania się do lekarza najszybciej, jak to możliwe. Nie należy samodzielnie nastawiać uszkodzonej kości, ponieważ może się to skończyć bardzo poważnymi konsekwencjami, które utrudnią życie dziecku również w kolejnych latach. Zarówno w przypadku złamania, jak i zwichnięcia konieczne jest także unieruchomienie kończyny i sąsiednich stawów na okres nawet kilku tygodni. Podczas tego pierwszego urazu jest to zazwyczaj gips, ale w razie wybicia można zastosować także szynę.

Warto jednak wiedzieć, że poważniejsze urazy mogą wymagać przeprowadzenia operacji. W dłoni znajduje się znacznie więcej kości, niż w wielu innych częściach ciała, a ich silne przemieszczenie lub uszkodzenie może nie być możliwe do naprawienia od zewnątrz.

Nieleczone złamanie palca – konsekwencje

Złamanie palca u ręki lub u stopy musi zostać skonsultowane z lekarzem. W innym przypadku może dojść do różnych powikłań, w wyniku których poruszanie tym fragmentem ciała stanie się niemożliwe lub będzie znacznie utrudnione. Palce wykorzystujemy do tysięcy codziennych czynności, dlatego niewłaściwe podejście do leczenia może sprawić, ze twoje dziecko będzie borykało się z problemem niesprawnej dłoni przez resztę swojego życia.

Zobacz też:

Rodzice pytają o urazy palców u dzieci:

Jak sprawdzić czy palec jest wybity?

Często wybite palce są nieco zniekształcone i jest to w zasadzie jedyna różnica pomiędzy stłuczeniem, a zwichnięciem. W przypadku palca, czyli stosunkowo cienkiego fragmentu ciała takie zjawisko jest dosyć dobrze widoczne.

Stłuczony palec – jak długo boli ?

To, jak długo boli stłuczony palec zależy wyłącznie od tego, czy uraz był poważny, czy może nieco delikatniejszy. Zwykle trwa to od kilku do kilkunastu dni, ale jeśli obrzęk nie zmniejsza się, konieczne jest udanie się do lekarza, a więc czas leczenia może się wydłużyć.

Co zrobić żeby stłuczony palec nie bolał ?

Zmniejszenie bólu stłuczonego palca jest możliwe poprzez zastosowanie chłodnych okładów przez pierwszą dobę po wypadku. W ten sposób zahamujesz również tworzenie się opuchlizny i bolesnych krwiaków.

Czy stłuczony palec puchnie ?

Tak, stłuczony palec może spuchnąć i dzieje się to bardzo często. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest stosowanie chłodnych okładów.

Czy stłuczenie palca jest urazem ?

Wszelkie zjawiska mechaniczne wpływające na ograniczenie możliwości ruchowych oraz powstawanie ran i opuchlizny są urazem. Stłuczenie również.

Ile czasu boli stłuczony palec ?

Ból jest kwestią bardzo indywidualną i zależy również od tego, jak poważna jest dana kontuzja. Często przestaje on być dokuczliwy wraz ze znikaniem opuchlizny i krwiaków, które są głównym źródłem bólu po takich urazach. Nie trwa to zwykle dłużej niż 3-5 dni.

Ile odszkodowania za stłuczony palec ?

Wszystko zależy od posiadanej polisy ubezpieczeniowej, stopnia uszkodzenia palca i okoliczności, w których doszło do wypadku. Na ogół odszkodowanie może wynieść nawet kilkaset złotych, ale nie ma stałej wartości takiego zadośćuczynienia.

Jaki okład na stłuczony palec?

Stłuczone palce zazwyczaj można leczyć samodzielnie za pomocą okładów. W pierwszej dobie po doznaniu urazu powinno się stosować chłodne okłady, ale pod koniec leczenia można pozwolić sobie również na te ciepłe, które przyspieszą wchłanianie krwi w siniakach.

Dodaj komentarz

Ważne Okazje
Co się odpowiada na kondolencje?
Jak odpowiedzieć na kondolencje? Jest to dosyć delikatny temat, a gdy przychodzi nam się z nim zmierzyć, nie zawsze wiemy, jak powinniśmy się zachować. Warto jednak zorientować się w kilku
Czytaj dalej
Porady Kulinarne
Jak zrobić drożdże? [domowe, piekarskie oraz spożywcze]
Jak zrobić drożdże? Produkt ten jest kojarzony głównie z kupnymi kostkami lub formą w proszku. Istnieje jednak opcja samodzielnego wyhodowania drożdży, które posłużą Ci do przyrządzenia wielu potraw. Z czego
Czytaj dalej
Kleszcze
Grudka po kleszczu: kiedy znika i czy trzeba ją smarować?
Grudka po kleszczu może budzić zaniepokojenie. Wiele osób zastanawia się, czy nie stanowi ona problemu z którym należy wybrać się do lekarza. Kleszcz po wbiciu się w skórę  może pozostawić
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Zdrowie rodziców
Mniszek a mlecz: Jak odrożnić mniszka lekarskiego od mlecza?
Mniszek a mlecz - te dwie rośliny, choć bardzo do siebie podobne, różnią się kilkoma szczegółami. Obie pochodzą z jednej rodziny - astrowatych. Jedna z nich wykazuje cenne właściwości i
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Przytrzaśnięty palec u dziecka: Jak leczyć? Kiedy udać się do lekarza?
Jak leczyć przytrzaśnięty palec u dziecka? Kiedy udać się do lekarza? Co robić, gdy dziecko przytrzasnęło palec oraz czy krwiak pod paznokciem u dziecka może być niebezpieczny. Sprawdź, co robić,
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Sucha skóra w uszach: przyczyny i sposoby na łuszczącą się skórę w uchu
Sucha skóra w uszach to dokuczliwa przypadłość, która może dotknąć zarówno osobę dorosłą, jak i dziecko. Objaw ten często występuje razem z łuszczeniem się i zaczerwienieniem skóry, a także jej
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Zdrowie rodziców
Jak wyjąć drzazgę? Nie tylko u małego dziecka…
Jak wyciągnąć drzazgę? Istnieje kilka sposobów na drzazgi. Pozostawienie jej w palcu może bowiem nieść za sobą bardzo poważne skutki, takie jak zarażenie laseczkami tężca lub bolesne stany zapalne. Sprawdź,
Czytaj dalej
Choroby dzieci Pielęgnacja niemowląt
Suche dłonie u dziecka: Przyczyny oraz sposoby na suchą skórę na dłoniach
Suche dłonie to zmora nie tylko osób dorosłych narażonych na działanie chemicznych substancji lub pracujących fizycznie, lecz także małych dzieci. Jakie są przyczyny takich problemów i w jaki sposób można
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
26 niezwykle ważnych pytań do pediatry na temat dzieci w czasie koronawirusa [Wywiad z pediatrą Łukaszem Grzywaczem #tatapediatra]
W Polsce mamy coraz większe ograniczenia związane z wybuchem pandemii koronawirusa COVID-19. Informacji na jego temat przybywa coraz więcej, choć to nie zmniejsza niepokoju społecznego. Dr n. med. Paweł Grzesiowski
Czytaj dalej
Kleszcze
Co odstrasza kleszcze? Domowe sposoby na kleszcze
W sezonie wiosenno-letnim warto zaopatrzyć się w sprawdzone środki odstraszające kleszcze, które pomogą zminimalizować ryzyko bycia ugryzionym przez tego pajęczaka. Które z nich działają, a które są nieskuteczne? Co odstrasza kleszcze?
Czytaj dalej