Wybity, złamany czy tylko stłuczony palec u dziecka?

Stłuczony palec u dziecka to dość częste zjawisko. Ciekawskie maluchy często są bardzo ruchliwe i “pakują się” w miejsca, w których zdecydowanie nie powinno ich być. W ten sposób może dojść do różnych urazów palców, które zazwyczaj są jedynie stłuczeniem, ale mogą okazać się również wybiciem lub nawet złamaniem. Sprawdź, jak sprawdzić, czy palec jest wybity czy złamany. Jaki okład zastosować na stłuczony palec?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Stluczenie palca to inaczej uszkodzenie tkanek miękkich.
  • Objawami stłuczenia są obrzęk, krwiaki, ostry ból, upośledzenie lub ograniczenie ruchu.
  • Na stłuczenie palca zaleca się zimne okłady, które zmniejszą obrzęk.
  • Wybity palec najczęściej zdarza się u dzieci w wieku szkolnym. To przemieszczenie kości w stawie.
  • Objawy wybitego palca to obrzęk, krwiaki, silny ból, ograniczenie możliwości poruszania palcem, widoczne zniekształcenie stawu.
  • Na skutek urazu mechanicznego może też dojść do przerwania ciągłości tkanki kostnej tj. złamania palca.
  • Złamaniu towarzyszy obrzęk, bardzo silny ból, zasinienie, zniekształcenie lub nienaturalne ułożenie palca, a przy złamaniu otwartym również otwarta rana.

Jak rozróżnić stłuczenie, wybicie i złamanie palca u dziecka?

Siny lub spuchnięty palec u dziecka wcale nie musi oznaczać stłuczenia, z którym można poradzić w domowych warunkach. Krwiaki i obrzęki są bowiem objawami pojawiającymi się również przy zwichnięciach i złamaniach. Jak w takim razie rozróżnić stłuczenie, wybicie i złamanie palca u dziecka ?

Przede wszystkim, należy skupić się na bólu. Wszystkie urazy są co prawda dosyć bolesne, ale wybicie i złamanie palca daje się we znaki znacznie bardziej niż zwykłe stłuczenie. Jeśli chodzi o możliwość ruchu fragmentem ciała, który uległ wypadkowi, może być on ograniczony nie tylko w przypadku złamania, lecz także nieco delikatniejszego urazu, czyli stłuczenia. Nie jest to zatem wyznacznik doznanej kontuzji, co stanowi popularny mit rozpowszechniający się wśród rodziców. Z tego powodu określenie doznanego urazu może wymagać szybkiej wizyty u lekarza. Samodzielne próby wyleczenia stłuczenia, które w rzeczywistości okazuje się zwichnięciem nigdy nie kończą się dobrze.

Stłuczony palec – objawy

Stłuczenie pojawia się często po upadku na twarde podłoże lub uderzeniu tępym przedmiotem. Jest to uszkodzenie tkanek miękkich, które zostały zgniecione pod wpływem nacisku. Podczas takiego urazu powstają również krwiaki będące wynikiem rozerwania naczyń krwionośnych. Oto objawy, dzięki którym możesz rozpoznać stłuczenie:

  • obrzęk,
  • krwiaki,
  • ostry ból (tylko w sytuacji, jeśli uszkodzeniu ulegnie staw lub okostna),
  • upośledzenie lub ograniczenie ruchu.

Co na zbity palec ?

Stłuczenie palca można leczyć w domowych warunkach poprzez przykładanie zimnych okładów lub specjalnych, żelowych opatrunków. W ten sposób powinien zniknąć obrzęk, a krwiaki – wchłonąć się. Na początku nie wolno stosować gorących okładów, które jedynie nasilą nieprzyjemne skutki wypadku. Dopiero po upływie co najmniej doby od zdarzenia możliwe jest zastosowanie ciepłych opatrunków pozwalających na wchłonięcie resztek krwi.

W bardzo poważnych przypadkach może okazać się, że konieczne będzie przeprowadzenie zabiegu krioterapii polegającej na poddawaniu opuchniętego miejsca działaniu ciekłego azotu o temperaturze kilkadziesiąt razy niższej niż w przypadku żelowych opatrunków. Na ogół jednak zwykłe stłuczenie można wyleczyć w domowych warunkach w ciągu zaledwie kilku dni.

Zobacz też:

Wybity palec – objawy

Wybity palec oznacza przemieszczenie kości w stawie, przez co uraz ten jest wyjątkowo bolesny. Najczęściej dochodzi do niego podczas gry w siatkówkę lub koszykówkę i jest ono zmorą rodziców posiadających dzieci w wieku szkolnym, które uczestniczą w zajęciach wychowania fizycznego. Oto objawy towarzyszące zwichnięciu palca:

  • obrzęk,
  • krwiaki,
  • silny ból,
  • ograniczenie możliwości ruchowych,
  • widoczne zniekształcenie stawu.

Złamany palec – objawy

Złamanie palca to przerwanie ciągłości tkanki kostnej na skutek urazu mechanicznego. W przypadku naruszenia skóry mówimy o złamaniu otwartym, natomiast w sytuacji, gdy do kontuzji doszło wewnątrz ciała, jest to złamanie zamknięte. Ten rodzaj urazu charakteryzuje się następującymi objawami:

  • obrzęk,
  • bardzo silny ból,
  • upośledzenie możliwości ruchowych,
  • zasinienie,
  • widoczne zniekształcenie,
  • nienaturalne ułożenie
  • widoczna rana (tylko przy złamaniu otwartym).

Co robić, gdy palec jest wybity lub złamany?

Zarówno w przypadku zwichnięcia, jak i złamania palca objawy są dosyć podobne. Leczenie również nie odbiega zbytnio od siebie i wymaga udania się do lekarza najszybciej, jak to możliwe. Nie należy samodzielnie nastawiać uszkodzonej kości, ponieważ może się to skończyć bardzo poważnymi konsekwencjami, które utrudnią życie dziecku również w kolejnych latach. Zarówno w przypadku złamania, jak i zwichnięcia konieczne jest także unieruchomienie kończyny i sąsiednich stawów na okres nawet kilku tygodni. Podczas tego pierwszego urazu jest to zazwyczaj gips, ale w razie wybicia można zastosować także szynę.

Warto jednak wiedzieć, że poważniejsze urazy mogą wymagać przeprowadzenia operacji. W dłoni znajduje się znacznie więcej kości, niż w wielu innych częściach ciała, a ich silne przemieszczenie lub uszkodzenie może nie być możliwe do naprawienia od zewnątrz.

Nieleczone złamanie palca – konsekwencje

Złamanie palca u ręki lub u stopy musi zostać skonsultowane z lekarzem. W innym przypadku może dojść do różnych powikłań, w wyniku których poruszanie tym fragmentem ciała stanie się niemożliwe lub będzie znacznie utrudnione. Palce wykorzystujemy do tysięcy codziennych czynności, dlatego niewłaściwe podejście do leczenia może sprawić, ze twoje dziecko będzie borykało się z problemem niesprawnej dłoni przez resztę swojego życia.

Zobacz też:

Rodzice pytają o urazy palców u dzieci:

Jak sprawdzić czy palec jest wybity?

Często wybite palce są nieco zniekształcone i jest to w zasadzie jedyna różnica pomiędzy stłuczeniem, a zwichnięciem. W przypadku palca, czyli stosunkowo cienkiego fragmentu ciała takie zjawisko jest dosyć dobrze widoczne.

Stłuczony palec – jak długo boli ?

To, jak długo boli stłuczony palec zależy wyłącznie od tego, czy uraz był poważny, czy może nieco delikatniejszy. Zwykle trwa to od kilku do kilkunastu dni, ale jeśli obrzęk nie zmniejsza się, konieczne jest udanie się do lekarza, a więc czas leczenia może się wydłużyć.

Co zrobić żeby stłuczony palec nie bolał ?

Zmniejszenie bólu stłuczonego palca jest możliwe poprzez zastosowanie chłodnych okładów przez pierwszą dobę po wypadku. W ten sposób zahamujesz również tworzenie się opuchlizny i bolesnych krwiaków.

Czy stłuczony palec puchnie ?

Tak, stłuczony palec może spuchnąć i dzieje się to bardzo często. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest stosowanie chłodnych okładów.

Czy stłuczenie palca jest urazem ?

Wszelkie zjawiska mechaniczne wpływające na ograniczenie możliwości ruchowych oraz powstawanie ran i opuchlizny są urazem. Stłuczenie również.

Ile czasu boli stłuczony palec ?

Ból jest kwestią bardzo indywidualną i zależy również od tego, jak poważna jest dana kontuzja. Często przestaje on być dokuczliwy wraz ze znikaniem opuchlizny i krwiaków, które są głównym źródłem bólu po takich urazach. Nie trwa to zwykle dłużej niż 3-5 dni.

Ile odszkodowania za stłuczony palec ?

Wszystko zależy od posiadanej polisy ubezpieczeniowej, stopnia uszkodzenia palca i okoliczności, w których doszło do wypadku. Na ogół odszkodowanie może wynieść nawet kilkaset złotych, ale nie ma stałej wartości takiego zadośćuczynienia.

Jaki okład na stłuczony palec?

Stłuczone palce zazwyczaj można leczyć samodzielnie za pomocą okładów. W pierwszej dobie po doznaniu urazu powinno się stosować chłodne okłady, ale pod koniec leczenia można pozwolić sobie również na te ciepłe, które przyspieszą wchłanianie krwi w siniakach.

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka, Zdrowie niemowlaka

Alternaria [objawy uczulenia, okres pylenia]

Grzyby z rodzaju Alternaria stanowią różnorodną i bardzo dużą grupę. Jej przedstawicieli łączy jedno: Alternaria alternata są jedną z najczęstszych przyczyn alergii wziewnych oraz skórnych. Dosyć powszechnie występują w polskim...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

3 rady na bolesne ząbkowanie

Większość rodziców musi przez to przejść. Ząbkowanie potrafi być bolesne nie tylko dla dziecka, ale także dla rodziców i innych domowników lub sąsiadów. W jaki sposób można ulżyć dziecko w...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Ile trwa gorączka przy grypie u dzieci?

Grypa to jedna z najczęściej występujących chorób zakaźnych układu oddechowego, a jednocześnie jedna z najczęściej lekceważonych chorób. Wielu osobom kojarzy się ona i jest przez nich mylona z przeziębieniem. Jak...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Mononukleoza u dzieci: objawy i leczenie

Gdy przeziębienie ciągnie się w nieskończoność, maluch czuje się osłabiony, a kolejne badania nic nie wykazują w końcu ktoś zadaje pytanie: czy to aby nie mononukleoza? Sprawę rozstrzygnie badanie krwi...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Choroba ADD

Twoje dziecko ma problemy z koncentracją? Podejrzewasz ADHD, ale inne objawy nie pasują do tej choroby? Być może zaburzenia koncentracji to oznaka innej, popularnej u dzieci choroby, czyli tzw. ADD....

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Bilans czterolatka

Twoje dziecko zdmuchnęło właśnie 4 świeczki na torcie? Nie zapomnij o jego badaniach bilansowych. Dzięki nim dowiesz się czy maluch prawidłowo się rozwija. Bilans czterolatka ocenia nie tylko stan jego...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Syrop Stodal: stosowanie u dzieci

Stodal jest syropem reklamowanym przez producenta jako środek na uporczywy kaszel, niezależnie od jego rodzaju – zarówno na ten mokry, jak i na kaszel suchy. Jest to środek homeopatyczny, a więc wyrób...

Czytaj dalej →
Zdrowie rodziców, Zdrowie dziecka, Choroby niemowląt

Zapalenie migdałków

Zapalenie migdałków, znane również jako angina, swoje żniwo zbiera głównie w sezonie jesienno-zimowym, ale zdarza się, że atakuje również latem, pośród największych upałów. Zapalenie migdałków: czym są migdałki? Wyjaśnijmy najpierw co...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Choroby niemowląt

Alergia na gluten: Gdy pieczywo szkodzi

“Gluten” to modne ostatnio słowo, które jest na ustach wszystkich. Z całkiem niszowej substancji stał się wrogiem publicznym, który negatywnie wpływa na organizm, a dodatkowo sprawia, że się tyje. Ile...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Świadkowie

Rola świadków na weselu

Z racji tego, że już za dwa tygodnie będę świadkową na weselu siostry, postanowiłam przyjrzeć się tej roli i jej obowiązkom troszeczkę bliżej, a tym, co się nauczyłam, chętnie podzielę...

Czytaj dalej →
Szczepienia

Kalendarz szczepień + analiza SWOT

We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general