Stół wielkanocny – inspiracje i pomysły

Wielkanoc to wspaniała okazja do spędzenia czasu w gronie najbliższych. Zasiadamy do stołu, ciesząc się wspólnie świątecznym klimatem i zbliżającą się wiosną. To właśnie stół pozostaje centralnym punktem tych rodzinnych spotkań. To wokół niego siadamy z naszymi gośćmi, by wspólnie jeść, rozmawiać i celebrować święta. Warto więc zadbać o to, by pięknie się prezentował. Uroczystą atmosferę oraz wiosenny klimat możemy wyczarować dzięki odpowiedniej aranżacji stołu wielkanocnego. Jak sprawić, by wygląd stołu przykuł uwagę?

Dekoracja stołu wielkanocnego – dlaczego jest tak ważna?

Świąteczny stół i jego oprawa to równie ważny element Wielkanocy, co znajdujące się na nim potrawy. Nic tak nie podkreśli uroczystego charakteru posiłków w rodzinnym gronie, jak eleganckie naczynia, oryginalne ozdoby oraz dobrej jakości tekstylia. To właśnie one nadadzą klimatu i wprowadzą odświętną atmosferę.

Warto zaplanować wcześniej to, w jakim stylu chcesz przygotować tegoroczne święta i dekorację stołu. To pozwoli uniknąć niepotrzebnych nerwów i pośpiechu, a Ty udekorujesz stół wielkanocny w spójny i przemyślany sposób. Poniżej przedstawiamy inspiracje, które pomogą Ci w jego zaaranżowaniu.

Stół wielkanocny – co musi się na nim znaleźć?

Aby zapewnić odpowiednią oprawę świąt wielkanocnych, pomyśl o aranżacji stołu. Możesz udekorować go w stylu tradycyjnym, nowoczesnym, eleganckim czy modnym ostatnio stylu rustykalnym. Niezależnie od tego, na jaką estetykę się zdecydujesz, pewne elementy stołu wielkanocnego pozostają niezmienne.

Na wielkanocnym stole muszą się znaleźć przede wszystkim talerze, sztućce, szklanki oraz półmiski z potrawami. Teoretycznie bez innych elementów możemy się obejść, ale utracimy wtedy wielkanocny charakter wspólnych posiłków. Dlatego warto zadbać o to, by dzięki odpowiednio dobranym dekoracjom stworzyć świąteczny klimat.

Kluczową rolę w dekoracji stołu odgrywają detale. Warto zadbać o to, by na stole wielkanocnym znalazły się świąteczne obrus i serwetki. Kompozycję mogą dopełnić świeczniki, pisanki oraz kwiaty i gałązki umieszczone w wazonie. Możesz również wykonać samodzielnie rozmaite świąteczne ozdoby, wykorzystując do tego na przykład naturalne materiały. Pięknie będą się prezentować wiosenne wieńce albo ceramiczne figurki. Często dekoracją stołu wielkanocnego zostają palma wielkanocna, kompozycja z bazi albo koszyk
ze święconką ozdobiony bukszpanem.

Jak przygotować elegancką dekorację stołu wielkanocnego?

Klasyka to zawsze dobry wybór. Wielkanocny stół urządzony w eleganckim stylu na pewno zachwyci Twoich gości. Przygotowując dekoracje w takiej konwencji, postaw na klasyczny biały obrus, rodzinną zastawę oraz wiosenne kwiaty. Dekorację stołu uzupełnij pisankami. Najlepiej sprawdzą się subtelne ozdoby wielkanocne. Na stole obowiązkowo umieść też serwetki – w ich przypadku pamiętaj o kolorystyce: muszą tworzyć spójną całość z obrusem oraz naczyniami.

Upewnij się też, czy Twoja świąteczna zastawa nie wymaga uzupełnienia lub wymiany. Być może jest wyszczerbiona albo podniszczona? Nic tak nie zepsuje elegancko udekorowanego stołu, jak zdekompletowany zestaw talerzy czy zużyte kieliszki. Jeśli uznasz, że w tym roku trzeba kupić nowe naczynia, sprawdź komplety talerzy. Do stołu wielkanocnego w stylu eleganckim doskonale sprawdzą się klasyczne białe naczynia ze złotymi zdobieniami lub wzorem w kwiaty.

Pamiętaj o dopasowanych do talerzy łyżkach, widelcach oraz nożach. Jeśli talerze mają złote detale, możesz zdecydować się na złote sztućce, które pięknie dopełnią całość. Zadbaj także o kieliszki do wina – na stół wielkanocny w stylu tradycyjnym wybierz takie o eleganckim, delikatnym designie.

Stół wielkanocny w stylu eleganckim to nie tylko połączenie bieli i złota. Zamiast nich możesz zdecydować się na dekoracje i naczynia w pastelowych kolorach. Do aranżacji stołu w takim klimacie korzystnie będzie wyglądał lniany obrus. Dobierz także kolorystycznie pasujące pisanki oraz serwetki. Istotnym elementem będą także sezonowe kwiaty, które na pewno zachwycą gości. Pamiętaj, że dekoracja stołu wielkanocnego w stylu eleganckim powinna być przede wszystkim spójna. Jeden niedograny dodatek i gryzące się kolorystycznie detale mogą zrujnować kompozycję na wielkanocnym stole.

Wielkanocny stół w nowoczesnym stylu – czy to możliwe?

Elegancka zastawa i klasyczne ozdoby to nie jedyny pomysł na udekorowanie stołu wielkanocnego. Doskonałym wyborem będzie także jego aranżacja w stylu nowoczesnym. Tradycyjną zastawę stołową zastąp wówczas naczyniami w oryginalnym, nietypowym kształcie. Nowoczesny charakter na wielkanocnym stole uzyskasz na przykład, decydując się na talerze w ciemnych kolorach, o niejednolitej strukturze lub z pionowymi krawędziami.

Aranżacja stołu wielkanocnego w stylu nowoczesnym wymaga także doboru odpowiednich sztućców. Tutaj także, podobnie jak w przypadku stylu tradycyjnego, pięknie mogą się prezentować złote sztućce, pod warunkiem że dobrze będą się komponowały z pozostałymi elementami świątecznego stołu.

Na wielkanocny stół w nowoczesnym stylu postaw także filiżanki. Choć najczęściej kojarzą się one z elegancko zastawionym stołem, możesz znaleźć pośród nich takie o nowoczesnym wzornictwie, z ciekawymi żłobieniami i w odważnych kolorach. Poobiednia kawa w gronie najbliższych będzie w nich smakowała wyjątkowo.

Innym bardzo ważnym elementem stołu wielkanocnego w stylu nowoczesnym są żywe rośliny. Umieszczenie świeżych kwiatów w przezroczystym wazonie wprowadzi do wnętrza wiosenny klimat. Nie tylko żywe kwiaty sprawdzą się jako dekoracja stołu – urządzając go w stylu nowoczesnym, możesz sobie pozwolić na gałązki. Rozmieść je w pozornym nieładzie wśród półmisków z potrawami.

Nie rezygnuj z kolorowych pisanek, które także mogą kojarzyć się z tradycyjnym stołem wielkanocnym. W tym przypadku zadbaj po prostu o to, by były one kolorystycznie i stylistycznie dobrane do innych elementów. Pisanki możesz kupić albo wykonać samodzielnie. Warto umieścić je na dużym płaskim talerzu o geometrycznych kształcie, a kompozycję uzupełnić gałązkami.

Styl elegancki czy nowoczesny – która z aranżacji stołu wielkanocnego przypadła Ci bardziej do gustu?

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo