Czy strajk opóźni wypłatę 500 Plus? Świadczenie na pierwsze dziecko przelało szalę goryszy

500 Plus na pierwsze dziecko i jednoczesne obcięcie finansowania obsługi wypłaty świadczeń przelały szalę goryczy. Jak pisze Rzeczpospolita już wkrótce tysiące urzędników może rozpocząć strajk paraliżując tym samym wypłatę 500 Plus. A to przed wyborami będzie poważnym ciosem dla PiS…

Czy strajk opóźni wypłatę 500 Plus? Świadczenie na pierwsze dziecko przelało szalę goryszy
  • Do strajku może przystąpić nawet 40 tys. pracowników pomocy społecznej.
  • Bezpośrednią przyczyną protestu jest zapowiedź wypłaty 500 Plus na pierwsze dziecko przy jednoczesnym zmniejszeniu środków zaplanowanych na wypłaty dla urzędników przyjmujących i rozpatrujących wnioski.
  • Pracownicy socjalni domagają się nie tylko podwyżek, ale również reform związanych z obowiązującym systemem pomocy społecznej, który nie zapobiega powstawaniu patologii, a jedynie oferuje doraźną pomoc.
  • Strajk pracowników odpowiedzialnych za przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków może oznaczać poważne opóźnienia w wypłacie 500 Plus.

Wypłata 500 Plus opóźniona przez strajk

Jak donosi Rzeczpospolita istnieje ryzyko, że do protestujących nauczycieli już wkrótce dołączy 40 tys. pracowników społecznych obsługujących przyznawanie i rozpatrywanie wniosków o wypłatę świadczeń, w tym wniosków o 500 Plus na dziecko. W przypadku strajku pracowników socjalnych wypłata pieniędzy może być poważnie opóźniona, a chaos przed wyborami mógłby mieć poważne konsekwencje dla partii rządzącej.

Sprawdź:

500 Plus na pierwsze dziecko przelało szalę goryczy

Ten zawód nigdy nie był dowartościowany, a wymagania stawiane kandydatom do tej pracy są ogromne. Ale teraz czara goryczy się przelała. Tak jak dla nauczycieli tą kroplą było ogłoszenie 500 zł na krowę, dla pracowników socjalnych było rozszerzenie 500+ na pierwsze dziecko – mówi Rzeczpospolitej prof. Piotr Broda-Wysocki z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych. – Pracownicy socjalni mają ogromne poczucie niesprawiedliwości, że w kraju więcej pieniędzy należy się tym, którzy nic nie robią i żyją z zasiłków, niż im, którzy te pieniądze przyznają.

Pracownicy pomocy społecznej zarabiają średnio 1902 zł na rękę. Jak podkreśla cytowany przez Rzeczpospolitą Paweł Maczyński, przewodniczący Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej do protestu by nie doszło, gdyby rząd w ciągu ostatniego pół roku podjął rozmowy z przedstawicielami Federacji.

Dolaniem oleju do ognia było ogłoszenie rozszerzenia 500 Plus na pierwsze dziecko przy jednoczesnym obcięciu kwoty przeznaczonej na obsługę świadczeń. W praktyce może to oznaczać zwolnienia wśród pracowników pomocy społecznej lub obcięcie ich i tak bardzo niskich pensji przy zwiększeniu ilości pracy. Obecnie co roku na rozpatrzenie czeka niemal 5 mln wniosków o 500 Plus. Od 1 lipca 2019 będzie ich o 2 mln więcej!

Nie chodzi wyłącznie o pensje…

Za jedną z przyczyn strajku nauczycieli można uznać przyznawanie kolejnych świadczeń socjalnych, a powodem zaostrzenia protestu niewątpliwie było przyznanie 500 zł dopłaty na krowy przy jednoczesnym braku negocjacji z nauczycielami. Jak można było przewidzieć pracownicy opłacani z pieniędzy pochodzących z budżetu państwa ostatecznie się zbuntowali żądając podwyżek. Przyczyny strajku 40 tys. pracowników socjalnych są dość podobne. Inne są jednak żądania urzędników.

O ile nauczyciele skupili się przede wszystkim na czynniku ekonomicznym zapominając o licznych bolączkach systemu edukacji, a tym samym tracąc poparcie wielu rodziców, o tyle pracownicy społeczni podnoszą kwestię sprawiedliwości społecznej. Urzędnicy domagają się bowiem zmiany systemu udzielania pomocy, ponieważ obecnie skupia się on jedynie na doraźnym reagowaniu na największe patologie nie dając jednocześnie narzędzi, które by pozwoliły zapobiegać ich powstawaniu.

Czy postulaty związane nie tylko z pensjami, ale również z uzdrowieniem niedomagającego systemu pozwolą urzędnikom na zachowanie przychylności rodziców pomimo opóźnień w wypłacie 500 Plus na pierwsze i każde kolejne dziecko? Tego prawdopodobnie dowiemy się wkrótce.


Zdjęcie główne: Depositphotos.com

Źródło: https://www.rp.pl/Urzednicy/304229960-Strajk-pracownikow-pomocy-spolecznej-zablokuje-swiadczenia-500-plus.html

Dodaj komentarz

Wychowanie
5 rad dziadków, których nie powinnaś słuchać
1. Dziecko z gorączką powinno się "wygrzać" Dodatkowy koc, jeszcze jeden sweterek - kiedyś chore dziecko musiało być ciepło ubrane. Dziś wiemy, że gdy gorączka przestaje rosnąć, malca należy ubrać w
Czytaj dalej
Karmienie niemowląt
Karmienie mieszane noworodka i niemowląt
Karmienie mieszane to sposób żywienia niemowląt polegający na jednoczesnym stosowaniu mleka kobiecego i mleka modyfikowanego. Jest ono zwykle zalecane w przypadku niedostatecznej produkcji pokarmu, a także dzieciom, które nie przybierają
Czytaj dalej
Edukacja Turystyka Newsy
Jakie są terminy ferii 2020. Sprawdź kiedy wypadają ferie zimowe 2020? W jakim terminie zaplanować wyjazd na ferie 2020?
Ferie zimowe 2020 niektóre województwa zaczną chwilę po feriach świątecznych. Kiedy wypadają ferie zimowe 2020 i kiedy wyjechać na zimowisko? Jakie są terminy ferii dla poszczególnych województw? Sprawdź już teraz!
Czytaj dalej
Newsy
Mamy dziewczynek pokochają list tej matki: “Nie przepraszaj!”
"Nie przepraszaj, gdy ktoś na Ciebie wpadnie". Zdanie to wygląda na uniwersalną poradę, której powinniśmy się trzymać każdego dnia. Te mądre słowa pochodzą z listu pewnej mamy, która radzi swojej córeczce,
Czytaj dalej
Finanse Newsy
5 rodzajów dofinansowania przysługujących rodzicom uczniów
Program 500+ jest najbardziej znanym programem rządowym. Ale nie jedynym. Rodzice uczniów mogą liczyć na różne rodzaje wsparcia finansowego. Jakie? Darmowe podręczniki 2019/2020 Rodzice uczniów szkół podstawowych i klas gimnazjalnych nie muszą
Czytaj dalej
Przedszkolak Newsy
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka 2019
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka jest stosunkowo "młodym" świętem, a mimo to jest hucznie obchodzony przez wszystkie maluchy wraz z rodzicami i opiekunami. Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka: historia święta Skąd się wziął w ogóle pomysł
Czytaj dalej
Rozrywka dla dzieci Newsy
Bajki 2019: Kinowe premiery filmów animowanych [PRZEGLĄD]
O ile rok 2018 nie był zbyt łaskawy dla miłośników filmów animowanych, o tyle w 2019 roku żaden z nich nie ma powodów do narzekania. Niemalże w każdym miesiącu tego
Czytaj dalej