Czy stosować suplementy w ciąży? Odpowiedź nie jest jednoznaczna!

Wiele kobiet, zwłaszcza będących w ciąży po raz pierwszy, nie wie, czy powinny przyjmować dodatkowe witaminy i czy nie wyrządzą one więcej szkód, niż pożytku. Jak się jednak okazuje, suplementy w ciąży warto brać, ale z głową!

Czy stosować suplementy w ciąży? Odpowiedź nie jest jednoznaczna!
depositphotos.com

Witaminy w ciąży

Przyszłe mamy chcą dla maluszka wszystkiego, co najlepsze. Nic więc dziwnego, że często zasięgają porady lekarza odnośnie zażywania suplementów w czasie ciąży. Pytania stosowanie witamin pojawiają się też na naszym forum internetowym, na którym przyszłe mamusie zastanawiają się, czy powinny stosować dodatkowe witaminy w czasie cięży oraz od którego trymestru należy je stosować:

Tak sobie wszędzie czytam i czytam i już sama nie wiem czy brać witaminy czy nie brać (nie mówię o kwasie foliowym, bo to to brać) ale te Materny czy inne. Ja biorę od 7 tyg, ale co lekarz to inna opinia. W każdym razie mam nadzieję że nie szkodzą i że dużo przyszłych mamuś je bierze:) – pisze na forum Rodzice.pl agnesg.

Jak jest w rzeczywistości? Czy witaminy w ciąży są dobre dla przyszłej mamy i rozwijającego się dziecka? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista i jednoznaczna!

Czy stosować suplementy diety w ciąży?

Witaminy w ciąży mogą mieć bardzo dobry wpływ na rozwój płodu, jednak jak mówi prof. Krzysztof Preis, kierownik Kliniki Położnictwa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego dla portalu dziecko.trojmiasto.pl, wcale nie są koniecznością:

Są substancje, o których wiemy, że powinny być przyjmowane wcześniej i w trakcie ciąży, np. kwas foliowy, gdyż udowodniono, że jest on w stanie obniżyć ryzyko wady płodu o połowę, zwłaszcza jeśli chodzi o wady typu rozszczep wargi podniebienia czy rozszczep kręgosłupa. Jeśli chodzi o inne suplementy, to należy zdać sobie sprawę z tego, że jesteśmy pod presją reklam. Znakomita większość ciąż przebiega prawidłowo fizjologicznie i nie potrzeba tu niczego więcej. Większość kobiet nie potrzebuje żadnych suplementów, wystarczy zdrowo i wielowariantowo się odżywiać. Mowa oczywiście o kobietach zdrowych, które nie wymiotują w ciąży i nie mają zespołu złego wchłaniania. W dobrej żywności powinno znaleźć się wszystko, czego kobieta ciężarna i jej płód potrzebują.

Warto, więc zwracać szczególną uwagę na dietę w ciąży. Zdrowy i zbilansowany plan posiłków powinien dostarczyć zarówno matce, jak i maluszkowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych.

Sprawdź:  Antybiotyk w ciąży: czy jego stosowanie jest bezpieczne?

Kiedy suplementacja witamin w ciąży jest konieczna?

Zdarza się jednak, że suplementacja jest konieczna, ze względu na stan zdrowia matki, lub stosowaną przez nią dietę np. wegetarianizm. W takim wypadku dobrze poradzić się lekarza, jakie witaminy należy zażywać oraz w jakich dawkach, bo choć suplementy mają nam pomagać, ich nadmierne stosowanie może nam zaszkodzić.

Nie ma jednego szablonu dla każdej kobiety, dlatego rola lekarza w przypadku suplementów jest ważna. Jeżeli u danej pacjentki coś się wcześniej działo w rodzinie czy w poprzednich ciążach, to być może pigułka wielowitaminowa w jakiś sposób zmniejszy szansę na powtórkę patologii. Zawartość mikroelementów jest w nich tak dobrana, że jest śladowa z punktu widzenia leczenia. Jeśli jednak mamy coś leczyć, to podajemy leki na receptę, a nie suplementy. Suplementację zaleca się też w sytuacjach, gdy kobieta wymiotuje na początku ciąży, czyli nie wchłania, albo jeśli ciężarna ma biegunki, boryka się z tzw. zespołem złego wchłaniania lub kiedy jest na dietach – tłumaczy dalej prof. Krzysztof Preis w wypowiedzi dla dziecko.trojmiasto.pl.

Istnieje również związek między przyjmowaniem witamin a wagą dziecka. Zaleca się, by matki ograniczyły zażywanie suplementów w drugiej połowie ciąży, aby płód nie przybrał zbyt mocno na wadze, co wcale nie jest dobre dla jego rozwoju, a także może utrudnić poród.

Wzrastanie płodu ma miejsce zwłaszcza w drugiej połowie ciąży, a w zasadzie w trzecim trymestrze. Jeśli w tym czasie profilaktycznie zażywamy suplementy i witaminy to promujemy właśnie wzrost masy płodu, bo ten wykorzysta do wzrostu wszystkie możliwości, jakie mu dajemy. Dlatego lepiej odstawić suplementy w drugiej połowie ciąży i pozostać na dobrej diecie. Warto podkreślić, że poród dużego dziecka jest obarczony większym ryzykiem fizycznych obrażeń okołoporodowych u kobiet i dziecka, a w skrajnych wypadkach może zmusić do wykonania niepotrzebnego cesarskiego cięcia – tłumaczy prof. Preis.

Należy, więc przede wszystkim działać z głową i nie ulegać presji reklam oraz mody. Organizm kobiety od tysiącleci jest przystosowany do rodzenia dzieci, a choć drobna suplementacja nie zaszkodzi, najważniejsze to dbać o zdrową, zbilansowaną dietę.

Sprawdź:  Kwas foliowy przed ciążą i w ciąży – wskazania, zagrożenia, dawkowanie

Zobacz też:

[Zdjęcie główne: depositphotos.com]

Dodaj komentarz

Rozszerzanie diety niemowlaka
Rozszerzanie diety niemowlęcia karmionego piersią
Prawidłowe żywienie dziecka ma kluczową rolę dla jego rozwoju. Istotne jest, by dieta malucha była dopasowana do jego potrzeb żywieniowych oraz dostarczała mu składników odżywczych ważnych dla prawidłowego kształtowania się
Czytaj dalej
Finanse Newsy
Wzrośnie zasiłek macierzyński. Ale tylko dla nielicznych!
W 2019 roku ma wejść w życie wiele zmian, na których skorzystają również kobiety w ciąży i na urlopie macierzyńskim. Dotyczy to jednak jedynie wąskiej grupy przyszłych mam... Na 2019 rok
Czytaj dalej
Leki w ciąży
Tabletki przeciwbólowe w ciąży: jakie stosować, żeby były bezpieczne dla przyszłej mamy i dziecka?
Ciąża to okres aż 9 miesięcy, więc bardzo prawdopodobne jest, że w tym czasie dopadnie Cię ból – głowy, pleców, zęba – możliwości jest wiele. W takiej sytuacji wiele kobiet
Czytaj dalej
Leki w ciąży Zdrowie w ciąży
Paracetamol w ciąży
W czasie ciąży stosowanie leków, nawet tych przyjmowanych wcześniej bez zastanowienia, staje się wielką niewiadomą. Przyszłe mamy nie są pewne czy dany środek nie zaszkodzi rozwijającemu się maleństwu. Wyjaśnimy w
Czytaj dalej
Dieta w ciąży Leki w ciąży
Czy suplementować kwasy DHA w ciąży?
Kwasy DHA należą do nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Są bardzo ważnym elementem zdrowej i zbilansowanej diety każdego człowieka, jednak kobiety spodziewające się dziecka powinny w sposób szczególny zadbać o odpowiednią
Czytaj dalej
Leki w ciąży
Opioidy: Czym są leki opioidowe i jak wygląda zatrucie opioidami?
Opioidy to jedne z najsilniejszych substancji przeciwbólowych, wykorzystywane przede wszystkim u pacjentów z nowotworami, po operacjach oraz poważnych urazach. Choć pozwalają pacjentom na szybszy powrót do zdrowia i znacznie poprawiają
Czytaj dalej