Zabawy ruchowe świąteczne dla dzieci do przedszkola i domu. Jak spędzić aktywnie czas z maluchami?

Okres przedświąteczny i Boże Narodzenie to czas, który wszyscy chcieliby spędzić w jak najbardziej wyjątkowy sposób. Rozmaite świąteczne aktywności uwielbiane są szczególnie przez dzieci, ponieważ to właśnie najmłodsi najbardziej doceniają ten magiczny klimat. Dlatego zabawy ruchowe świąteczne dla maluchów to doskonały sposób na wykorzystanie nadchodzących dni. W jaki sposób aktywnie spędzić aktywnie czas z najmłodszymi? Poznaj kilka ciekawych propozycji na kreatywne zabawy ruchowe świąteczne dla dzieci w przedszkolu i nie tylko.

Zabawy świąteczne dla dzieci przedszkole

Dzieci kochają świąteczną atmosferę, a zatem na pewno zareagują z entuzjazmem na wszelkie propozycje tematycznych zabaw związanych z Bożym Narodzeniem. Tego rodzaju aktywności doskonale sprawdzą się podczas zajęć w przedszkolu w okresie przedświątecznym, ale pomysły te śmiało można wykorzystać także w czasie zimowej przerwy w gronie rodzinnym.

Świąteczne zabawy w przedszkolu to doskonała okazja, żeby wczuć się w klimat nadchodzących wydarzeń, a więc najczęściej są organizowane w ostatnim tygodniu zajęć. Można je zaplanować np. podczas grupowej Wigilii i wykorzystać jako pretekst do zapoznania maluchów z najważniejszymi tradycjami i historią Bożego Narodzenia. Warto także wcześniej zadbać o dodatkowy nastrój na czas zabawy i poprosić dzieci o wspólne dekorowanie sali oraz założenie świątecznych elementów stroju, np. czapki Mikołaja, rogów renifera czy po prostu czerwonego szalika. Dzięki takim szczegółom świąteczne zabawy mogą przynieść jeszcze więcej frajdy i przyjemności.

Jeśli dopisała zimowa aura, najlepiej oczywiście zabrać dzieci na świeże powietrze i zorganizować im zabawy w śniegu. Klasyczna bitwa na śnieżki czy lepienie bałwana to dla każdego malucha gwarancja niezapomnianej rozrywki i mnóstwa śmiechu.

Zobacz: Filmy świąteczne dla całej rodziny. Sprawdź najlepsze propozycje na świąteczny seans

Świąteczne zabawy ruchowe dla dzieci w przedszkolu

Święta niestety nie sprzyjają aktywności fizycznej, ze względu na tradycje i zimową aurę. Większość tego czasu spędzamy w domu w otoczeniu, najczęściej siedząc przy stole lub przed telewizorem przy świątecznym seansie. Warto więc zadbać o to, aby świąteczne zabawy – niezależnie od tego, czy w przedszkolu, czy w domu – zapewniły najmłodszym nieco ruchu. Tym bardziej, że maluchy w wieku przedszkolnym mają naprawdę niespożyte zasoby energii i dobrze by było dać im ujście. Sprawdź kilka pomysłów na świąteczne zabawy ruchowe dla dzieci, które pozwolą im się wyszaleć i poczuć radosny bożonarodzeniowy klimat w pełni.

Konkurencje świąteczne. Świąteczne zabawy integracyjne dla dzieci:
  • Taniec z bałwankami – wyjątkowa świąteczna zabawa ruchowa! Każde dziecko dostaje napompowanego białego balona, z którym tańczą w rytm wybranej świątecznej melodii/piosenki. Kiedy muzyka się zatrzyma dzieci muszą dobrać się w trójki i ułożyć ze swoich bałwanów Mikołaja. Zabawa jednak nie jest taka prosta, ponieważ każdy balon ma swoje wyjątkowe symboliczne oznaczenie (np. słoneczko), taki sam symbol mają po trzy balony i na tej podstawie dzieci muszą się dobrać.
  • Świąteczne kalambury – dzieci mają za zadanie za pomocą gestów lub rysunków pokazać reszcie grupy swoje ulubione świąteczne tradycje.
  • Poszukiwanie bombek/śnieżynek – przed rozpoczęciem zabawy należy w całym pomieszczeniu poukrywać przygotowane wcześniej śnieżynki lub bombki (najlepiej plastikowe), a zadaniem dzieci jest odnalezienie jak największej ich liczby, najlepiej jakby pracowali w grupach lub w parach.
  • Taniec śnieżynek – świetna zabawa świąteczna dla dzieci! Maluchy tańczą w rytm świątecznych melodii, udając śnieżynki (mogą się przebrać np. w białe prześcieradła), najlepiej przy przygaszonym świetle – kiedy muzyka cichnie stają nieruchomo (jako dodatek można wprowadzić zasadę, że to dziecko, które się poruszy odpada).

Wymienione propozycje sprawdzą się również doskonale jako zabawy na spotkanie wigilijne w przedszkolu.

Sprawdź: Przerwa świąteczna 2023. Kiedy uczniowie pójdą do szkoły ostatni raz w tym roku? Czeka ich aż 10 dni wolnego

Świąteczne zajęcia dla dzieci – zabawy świąteczne dla dzieci w szkole

Aby zorganizować naprawdę kreatywne zajęcia świąteczne dla dzieci, wcale nie trzeba wiele. Wystarczy odrobina chęci, zaangażowania i wyobraźni. Zabawy bożonarodzeniowe dla dzieci sprawdzą się nie tylko w dużej grupie przedszkolnej, ale spokojnie można je wykorzystać także podczas rodzinnych bożonarodzeniowych spotkań, szczególnie jeśli w naszym najbliższym gronie jest sporo maluchów z nadmiarem energii.

Gry i zabawy świąteczne dla dzieci:

  • Opowieść ruchowa święta Bożego Narodzenia – spróbujmy zaaranżować dzieciom prawdziwą, niezapomnianą przygodę! Udajemy, że wybieramy się na wyprawę do lasu po choinkę (wyznaczamy do tego jakąś część pomieszczenia), cała wyprawa musi się odbyć w absolutnej ciszy (w lesie mieszkają wilki i inne groźne postacie); za choinkę może posłużyć np. doniczkowy kwiat, który dzieci muszą przetransportować z jednego końca pomieszczenia na drugi. Grupa lub dziecko, które zrobi to najszybciej wygrywa! Opcjonalnie można dodać także tor przeszkód
  • Worek Mikołaja – przygotowujemy duży worek, w którym umieszczamy różne przedmioty (mogą to być zwykłe rzeczy codziennego użytku, np. łyżka, klocki, samochodziiki), następnie na karteczkach przygotowujemy rysunki umieszczonych w worku przedmiotów. Zadaniem dzieci będzie wylosowanie karteczki z rysunkiem, a następnie znalezienie wylosowanego przedmiotu w worku, wyłącznie za pomocą zmysłu dotyku, bez patrzenia.

Boże Narodzenie – zabawy dla dzieci

Z okazji zbliżających się Świąt warto zorganizować specjalne zabawy świąteczne dla dzieci w przedszkolu i w szkołach, aby odpowiednio przygotować ich do celebrowania i pomóc się wczuć w magiczną atmosferę. Okres przedświąteczny to jednak również dobry moment, aby porozmawiać o tradycjach, opowiedzieć dzieciom, skąd się wzięły i jak ważne jest ich kultywowanie. W tym celu świetnie sprawdzi się bożonarodzeniowy quiz z pytaniami dotyczącymi najważniejszych elementów grudniowego świętowania.

Przykładowe pytania:

  • Co masz zrobić, gdy znajdziesz się pod jemiołą? 
  • Co tradycyjnie kładziemy pod obrusem na stole wigilijnym?
  • Co łamiemy między sobą, składając życzenia świąteczne?
  • Co tradycyjnie stawiamy na samej górze choinki?

A nasi Czytelnicy, jakie zabawy na Święta uważają za najciekawsze i organizują we własnych domach?

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt, Rodzice

Ojcowskie “Bucket List”

Jak tylko Sylwia zaszła w ciążę zacząłem przeglądać blogi parentingowe, głównie ojców. Mój znajomy twierdzi, że blogowanie powinno być zakazane, a mnie za tatasap.pl chciał zastrzelić.:) Blogowanie według niego zabija...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general