Świecowanie uszu: na czym polega zabieg i jakie są jego efekty?

Zabieg świecowania uszu był stosowany już w czasach starożytnych przez Greków oraz Egipcjan. Tę metodę znali również Aztekowie i Majowie. Przez kolejne stulecia stosowano ją w coraz to innych zakątkach świata, dotarła również do nas. Od wielu lat cieszy się popularnością wśród naszych rodaków. W Polsce można skorzystać z zabiegu w gabinetach, które zajmują się medycyną naturalną, ale świecowanie uszu można przeprowadzić również w domu.

Na czym polega świecowanie uszu?

Podczas zabiegu świecowania uszu pacjent kładzie się na boku z głową umieszczoną na małej poduszce. Często głowę przykrywa się ręcznikiem albo specjalnym pokrowcem, który ma wycięty otwór na ucho. Przed świecowaniem można wmasować w małżowinę krem, który w połączeniu z krótkim masażem pobudza krążenie. Sam zabieg świecowania polega na umieszczeniu w uchu pacjenta specjalnie przeznaczonej do tego celu świecy. Jest ona wykonana z lnianego włókna, wosku pszczelego oraz ekstraktu miodowego, a czasami jest również nasączona olejkami eterycznymi albo leczniczymi ekstraktami ziołowymi. Świecę zapala się, jednak po chwili płomień gaśnie i knot jedynie delikatnie się żarzy. Dzięki temu cały kanał słuchowy ogrzewa się, przez co powstaje w nim podciśnienie. Sprawia to, że wszelkie zanieczyszczenia oraz nadmiar woskowiny są „wyciągane” z uszu.

Świecowanie uszu: efekty

Najbardziej oczywistym efektem tego zabiegu jest po prostu dogłębne oczyszczenie kanału słuchowego. Poza tym, zwolennicy tej metody twierdzą, że dzięki świecowaniu można się pozbyć wielu dolegliwości związanych ze schorzeniami uszu, nosa czy też gardła. Niekiedy świecowanie wykonuje się w przypadku przeziębienia, zapalenia zatok, częstych bólów głowy, a nawet przewlekłego zmęczenia i niedosłuchu.

Trzeba jednak zaznaczyć, że świecowanie nie jest zabiegiem leczniczym i jego efekty nie są potwierdzone przez specjalistów. Lekarze są co do tej metody bardzo sceptyczni i uważają, że podciśnienie, które wytwarza się w uchu, nie jest w stanie wyciągnąć złogów woskowiny, a zabieg ma jedynie charakter relaksacyjny.

Przeciwwskazania do wykonywania świecowania uszu

Zabiegu tego nie powinno się wykonywać u osób, które cierpią na stany zapalne obejmujące jakiekolwiek obszary głowy lub infekcje ucha. Poza tym, lepiej zrezygnować ze świecowania, jeżeli z ucha sączy się jakakolwiek wydzielina lub istnieje podejrzenie pęknięcia błony bębenkowej. Świecowania nie wykonuje się również u osób z implantami lub aparatami słuchowymi. Zabiegu nie należy przeprowadzać także u osób, które są uczulone na produkty pszczelarskie.

Świecowanie uszu w domu

Specjalne świece do świecowania uszu można kupić w sklepach z naturalnymi produktami lub przez Internet, gdzie dostępne są za dosłownie kilka złotych. Cena zestawu świec, który zawiera 10 sztuk świec, czyli 5 par, do wykonania zabiegu w domu, kosztuje w większości sklepów internetowych poniżej 10 złotych. Podczas wykonywania zabiegu w domu należy zachować szczególną ostrożność. Źle wykonane świecowanie może skutkować poparzeniem, uszkodzeniem błony bębenkowej lub zatkaniem kanału słuchowego przez resztki świecy.

Zobacz też:

Zapalenie ucha i jego nietypowe objawy

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo