Kalendarz liturgiczny Kościoła katolickiego pełen jest rozmaitych uroczystości. Nie wszystkim jednak nadano tę samą rangę. Można wśród nich wyróżnić tzw. święta nakazane, czyli te szczególnie ważne z punktu widzenia każdej wierzącej osoby. Zgodnie z obowiązującymi zasadami i tradycją w wyznaczone dni wierni mają obowiązek wziąć udział w nabożeństwie. O które uroczystości chodzi? W jakie święta trzeba iść do kościoła? Które dni nakazane w kościele katolickim mają najwyższą rangę?
Święta kościelne nakazane – dni, w które trzeba iść do kościoła
W Kościele katolickim obchodzi się mnóstwo uroczystości liturgicznych związanych z chrześcijańską tradycją. Część z nich ma jednak wyjątkowy charakter, w związku z czym należą do grupy świąt nakazanych, inaczej mówiąc – obowiązkowych. Lista tychże świat została wyznaczona przez Kodeks prawa kanonicznego, gdzie znajdują się również regulacje dotyczące ich obchodów.
Zgodnie z zasadami wierni w trakcie trwania obchodów świąt nakazanych mają obowiązek wziąć udział w mszy świętej oraz powstrzymywać się (w miarę możliwości) od wykonywania prac niekoniecznych. Obowiązek uczestniczenia w nabożeństwie zostaje wypełniony przez wzięcie udziału w jakimkolwiek obrządku katolickim – najlepiej w dokładnie w ten sam dzień, ale można przyjść na mszę również wieczorem poprzedniego dnia, tj. w wigilię danego święta. Msze nakazane z punktu widzenia katolika mają szczególne znaczenie, dlatego wierni powinni podchodzić do tego obowiązku bardzo poważnie.
Zobacz: Jaka modlitwa na cmentarz? Odwiedzając groby bliskich, warto pamiętać o tych modlitwach
Kiedy trzeba iść do kościoła?
Co ważne, do grona świąt nakazanych zalicza się nie tylko specjalne uroczystości liturgiczne, ale również każdą niedzielę w roku. W praktyce oznacza to więc, że wszyscy katolicy mają obowiązek co tydzień uczestniczyć w nabożeństwie oraz powstrzymywać się od prac niekoniecznych.
Aktualna lista świąt nakazanych obowiązuje od 1983 roku. Oprócz wszystkich zwykłych niedzieli, znajdziemy na niej dziewięć niezwykle ważnych kościelnych uroczystości – wśród nich aż cztery mają ruchomą datę. Z listy wynika, że obowiązkowe msze św. w kościele katolickim 2022 przypadają na następujące dni:
- 1 stycznia – Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki
- 6 stycznia – Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli)
- Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego – Wielkanoc
- Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego – VII Niedziela Wielkanocna
- Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – VIII Niedziela Wielkanocna (Zielone Świątki)
- Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa (Boże Ciało)
- 15 sierpnia – Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
- 1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych
- 25 grudnia – Uroczystość Narodzenia Pańskiego.
Wyżej wymienione uroczystości to obowiązkowe święta kościelne i chociaż to tylko wtedy wierni zobowiązani są do pójścia do kościoła, to jednak polscy biskupi zachęcają do udziału w liturgii również w trakcie innych ważnych świąt, mających głęboką tradycją. Należą do nich:
- Ofiarowanie Pańskie / Matki Boskiej Gromnicznej (2 lutego)
- Uroczystość św. Józefa (19 marca)
- Poniedziałek Wielkanocny
- Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła
- Uroczystość św. Piotra i Pawła (29 czerwca)
- Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia)
- Boże Narodzenie (26 grudnia).
Czytelnicy pytają o obowiązkowe święta kościelne
Tak, obowiązkowe msze św w kościele katolickim to również Uroczystość Wszystkich Świętych. Wierni mają obowiązek wziąć wtedy udział we mszy świętej.
Święta obowiązkowe nakazane to: 1 stycznia – Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki; 6 stycznia – Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli); Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego – Wielkanoc; Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego – VII Niedziela Wielkanocna; Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – VIII Niedziela Wielkanocna (Zielone Świątki); Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa (Boże Ciało); 15 sierpnia – Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny; 1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych; 25 grudnia – Uroczystość Narodzenia Pańskiego.
Msze św obowiązkowe w styczniu wypadają 1 i 6 stycznia (Nowy Rok i Trzech Króli).
Święta obowiązkowe kościelne to m.in. uroczystości związane z Wielkanocą. Wierni powinni uczestniczyć we mszy w dzień Zmartwychwstania Pańskiego, a więc w Niedzielę Wielkanocną.
Msze św nakazane, które mają ruchomą datę, to Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego – Wielkanoc; Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego – VII Niedziela Wielkanocna; Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – VIII Niedziela Wielkanocna (Zielone Świątki), a także Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa (Boże Ciało).
Zobacz też: