Święta nakazane w Polsce. Kiedy trzeba iść do kościoła na mszę? Nie wszystkie uroczystości są równie ważne

Kalendarz liturgiczny Kościoła katolickiego pełen jest rozmaitych uroczystości. Nie wszystkim jednak nadano tę samą rangę. Można wśród nich wyróżnić tzw. święta nakazane, czyli te szczególnie ważne z punktu widzenia każdej wierzącej osoby. Zgodnie z obowiązującymi zasadami i tradycją w wyznaczone dni wierni mają obowiązek wziąć udział w nabożeństwie. O które uroczystości chodzi? W jakie święta trzeba iść do kościoła? Które dni nakazane w kościele katolickim mają najwyższą rangę?

Święta kościelne nakazane – dni, w które trzeba iść do kościoła

W Kościele katolickim obchodzi się mnóstwo uroczystości liturgicznych związanych z chrześcijańską tradycją. Część z nich ma jednak wyjątkowy charakter, w związku z czym należą do grupy świąt nakazanych, inaczej mówiąc – obowiązkowych. Lista tychże świat została wyznaczona przez Kodeks prawa kanonicznego, gdzie znajdują się również regulacje dotyczące ich obchodów.

Zgodnie z zasadami wierni w trakcie trwania obchodów świąt nakazanych mają obowiązek wziąć udział w mszy świętej oraz powstrzymywać się (w miarę możliwości) od wykonywania prac niekoniecznych. Obowiązek uczestniczenia w nabożeństwie zostaje wypełniony przez wzięcie udziału w jakimkolwiek obrządku katolickim – najlepiej w dokładnie w ten sam dzień, ale można przyjść na mszę również wieczorem poprzedniego dnia, tj. w wigilię danego święta. Msze nakazane z punktu widzenia katolika mają szczególne znaczenie, dlatego wierni powinni podchodzić do tego obowiązku bardzo poważnie.

Zobacz: Jaka modlitwa na cmentarz? Odwiedzając groby bliskich, warto pamiętać o tych modlitwach

Kiedy trzeba iść do kościoła?

Co ważne, do grona świąt nakazanych zalicza się nie tylko specjalne uroczystości liturgiczne, ale również każdą niedzielę w roku. W praktyce oznacza to więc, że wszyscy katolicy mają obowiązek co tydzień uczestniczyć w nabożeństwie oraz powstrzymywać się od prac niekoniecznych.

Aktualna lista świąt nakazanych obowiązuje od 1983 roku. Oprócz wszystkich zwykłych niedzieli, znajdziemy na niej dziewięć niezwykle ważnych kościelnych uroczystości – wśród nich aż cztery mają ruchomą datę. Z listy wynika, że obowiązkowe msze św. w kościele katolickim 2022 przypadają na następujące dni:

  • 1 stycznia – Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki
  • 6 stycznia – Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli)
  • Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego – Wielkanoc
  • Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego – VII Niedziela Wielkanocna
  • Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – VIII Niedziela Wielkanocna (Zielone Świątki)
  • Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa (Boże Ciało)
  • 15 sierpnia – Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
  • 1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych
  • 25 grudnia – Uroczystość Narodzenia Pańskiego.

Wyżej wymienione uroczystości to obowiązkowe święta kościelne i chociaż to tylko wtedy wierni zobowiązani są do pójścia do kościoła, to jednak polscy biskupi zachęcają do udziału w liturgii również w trakcie innych ważnych świąt, mających głęboką tradycją. Należą do nich:

  • Ofiarowanie Pańskie / Matki Boskiej Gromnicznej (2 lutego)
  • Uroczystość św. Józefa (19 marca)
  • Poniedziałek Wielkanocny
  • Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła
  • Uroczystość św. Piotra i Pawła (29 czerwca)
  • Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia)
  • Boże Narodzenie (26 grudnia).

Sprawdź: Formuła spowiedzi dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Formuła pierwszej spowiedzi dla dzieci komunijnych

Czytelnicy pytają o obowiązkowe święta kościelne

Czy we Wszystkich Świętych trzeba iść do kościoła?

Tak, obowiązkowe msze św w kościele katolickim to również Uroczystość Wszystkich Świętych. Wierni mają obowiązek wziąć wtedy udział we mszy świętej.

Kiedy wypadają obowiązkowe msze święte?

Święta obowiązkowe nakazane to: 1 stycznia – Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki; 6 stycznia – Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli); Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego – Wielkanoc; Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego – VII Niedziela Wielkanocna; Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – VIII Niedziela Wielkanocna (Zielone Świątki); Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa (Boże Ciało); 15 sierpnia – Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny; 1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych; 25 grudnia – Uroczystość Narodzenia Pańskiego.

Msze święte obowiązkowe – kiedy w styczniu?

Msze św obowiązkowe w styczniu wypadają 1 i 6 stycznia (Nowy Rok i Trzech Króli).

Kiedy do kościoła na Wielkanoc?

Święta obowiązkowe kościelne to m.in. uroczystości związane z Wielkanocą. Wierni powinni uczestniczyć we mszy w dzień Zmartwychwstania Pańskiego, a więc w Niedzielę Wielkanocną.

Nakazane święta kościelne ruchome – kiedy?

Msze św nakazane, które mają ruchomą datę, to Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego – Wielkanoc; Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego – VII Niedziela Wielkanocna; Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – VIII Niedziela Wielkanocna (Zielone Świątki), a także Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa (Boże Ciało).

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Rodzice

Kalendarz szczepień + analiza SWOT

We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe

Pierścionek zaręczynowy

Bardzo mocno w ostatnim czasie na moim blogu wzrosło zainteresowanie oświadczynami i zaręczynami. Na specjalne życzenie jednej z czytelniczek, opisałam dziś przyjęcia zaręczynowe. Dopiero przed chwilą jednak dotarło do mnie,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo