Święty Mikołaj nie istnieje? W naszych sercach gości zawsze!

Duży brzuszek, długa biała broda i czapka z pomponem. Charakterystyczna postać, będąca symbolem świątecznych tradycji z całego świata, od zawsze budzi emocje, zarówno wśród starszych, jak i młodszych. Przywołuje również piękne, ciepłe wspomnienia, szczególnie te z dzieciństwa. Dlaczego zajmuje tak ważne miejsce nie tylko w naszej kulturze, ale także w sercach?

Wyjątkowe momenty zawsze trwają w sercach

Badania dowodzą, że pięcio- czy siedmiolatki potrafią odtworzyć od 63% do 72% wydarzeń ze swojego dzieciństwa. Procent ten zmniejsza się z każdym kolejnym rokiem życia. Pamięć 9-latków sięga już tylko 35% pierwszych lat życia. Najczęściej są to pewne specyficzne, pojedyncze zdarzenia. Co zatem sprawia, że jedne wydarzenia zakotwiczają się w pamięci dzieci „na zawsze”, a inne toną w niepamięci? Najbardziej trwały ślad w pamięci odciskają przeżycia, które wzbudzały emocje – zarówno pozytywne, jak i negatywne. Odwiedziny świętego Mikołaja z pewnością należą do kręgu tych pozytywnych. Zapach choinki, odgłosy kolęd, wypatrywanie pierwszej gwiazdki – kto z nas nie potrafi odtworzyć pojedynczych klatek ze swojego dzieciństwa z okresu świąt Bożego Narodzenia?

Jak rozmawiać z dziećmi o Mikołaju?

Postać Świętego Mikołaja to w wyobrażeniach dzieci postać kultowa. Pozytywne świąteczne zdarzenia zapisują się w naszej pamięci tak mocno ze względu na wywołane emocje, atmosferę i ciepłe wspomnienia. Nic więc dziwnego, że zazwyczaj równie mocno zapada nam w pamięć moment rozczarowania, gdy cały bożonarodzeniowy spisek wychodzi na jaw i okazuje się, że Święty Mikołaj nie istnieje. Nie ma niestety jednego skutecznego sposoby, jak i kiedy rozmawiać o tym z dzieckiem, ale warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów:

  • dziecku należy się szacunek. Poznanie prawdy może przerodzić się w gniew lub zawód, do którego dziecko ma prawo. Emocje te można jednak przekierować na inne aspekty, wspominając o dojrzałości i gotowości dziecka do poznania prawdy o tej świątecznej tradycji.
  • jeśli o tradycji mowa jest to również doskonała okazja do rozmowy na temat prawdziwej historii biskupa z Mira oraz świątecznych legendach. Pomocne w tym będą książeczki jak „Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie” Moniki Utnik-Strugały,
  • warto również wykorzystać tę okazję do omówienia magii świąt oraz aspektu mikołajowej misji, którą wciąż niesiemy wokół, dzieląc się dobrem, spełniając uczynki czy obdarowując potrzebujących.

Poziom rozmowy musi być dostosowany do wieku, poziomu emocjonalnego oraz dojrzałości dziecka. Niezależnie jednak, czy ma 5 czy 9 lat dialog ten powinien być poprowadzony rzeczowo, przy zachowaniu szacunku do świątecznych wyobrażeń dziecka. W ten sposób nie zniechęcimy do bożonarodzeniowych tradycji i magii świąt, a wręcz przeciwnie – będzie dalej chętnie dbać o magiczną nastrój i pogodę ducha, która pozostanie w nim na wiele lat. A – jak wiadomo – ta potrafi zdziałać cuda – niezależnie od wieku.

Przystań Świętego Mikołaja w Pięknej Górze – przestrzeń pełna magii

Obserwując Gości odwiedzających Przystań Świętego Mikołaja w Pięknej Górze, koło Giżycka, która jest jedynym miejscem o takiej skali w naszym kraju, musimy przyznać, że magii świąt potrafi ulec nawet największy twardziel. Nie ma to jednocześnie związku z religijnym aspektem świąt. Wystarczy dobra aura, radosny klimat, zjawiskowa scenografia, nietypowe aktywności, obecność elfów, aby rozbudzić nastrojowy klimat. Zachwycają się nim zarówno dzieci, jak i ich rodzice.

W Przystani Świętego Mikołaja mamy jednocześnie świadomość, jak ważną rolę taka wizyta będzie odgrywać we wspomnieniach dzieci, dlatego skupiamy się na wzbudzeniu silnych, pozytywnych emocji, które jak klatki filmowe pozostaną z nimi na lata – komentuje Aneta Jaworska, Dyrektor Zarządzająca Gwarek Mazury. Jesteśmy bowiem przekonani, że Święty Mikołaj istnieje w każdym z nas, w naszych sercach, dając radość nam samym i niosąc inspirującą aurę dalej w świat. Poczciwy staruszek z długą, siwą brodą to przecież również bardzo ważny symbol – dzielenia się, pomagania, obdarowywania i po prostu czystego dobra.

Więcej na temat weekendu rodzinnego w Przystani Świętego Mikołaja: https://www.gwarek-mazury.pl/wypoczynek-rodzinny/weekend-w-przystani-sw-mikolaja-2/

Dodaj komentarz

Rozrywka dla dzieci, Rozrywka

Sezon letni w Energylandii wystartował!

Z wielką radością można ogłosić, że sezon letni został oficjalnie otwarty w największym parku rozrywki w Polsce – Energylandii w Zatorze. Na mapie tego miejsca naliczyć można aż 123 atrakcje,...

Czytaj dalej →
Rozrywka dla dzieci

Atrakcje na imprezy dla dzieci

W czasie deszczu dzieci się nudzą? Nie! Wystarczy zorganizować im imprezę, na której znajdzie się kilka dodatkowych atrakcji. Sobota, 2 września. Synoptycy zapowiadali ostatni piękny i słoneczny weekend. Niestety od...

Czytaj dalej →
Rozrywka dla dzieci, Rozrywka

Wielki start letniego sezonu w Energylandii!

6 stref zabawy, 123 atrakcje i mnóstwo radości! Tym właśnie charakteryzuje się Energylandia, czyli największy w Polsce rodzinny Park Rozrywki, który już 1 kwietnia rozpoczyna następny sezon pełen radości i...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo