Szatka do chrztu – co symbolizuje? Kto ją kupuje i kiedy nakłada?

Chrzest jest jednym z najważniejszych sakramentów dla wszystkich chrześcijan. Zgodnie z tradycją nie tylko wprowadza do wspólnoty Kościoła, ale także oczyszcza z grzechu. Zazwyczaj ceremonia ta odbywa się, gdy dziecko ma zaledwie kilka miesięcy. Przed rozpoczęciem uroczystości trzeba jednak zadbać o przygotowanie kilku symbolicznych elementów. Jednym z nich jest biała szatka na chrzest. Jakie jest jej znaczenie? Jak położyć szatkę na chrzcie i kto powinien ją kupić? Czy szatka do chrztu musi być nowa?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Biała szatka jest jednym z najważniejszych elementów chrztu, ponieważ stanowi symbol wejścia na nową ścieżkę życia w duchu wiary, obmycie duszy z grzechu i przemianę człowieka.
  • Szatka musi być koniecznie w kolorze białym, ponieważ biel jest symbolem czystości, niewinności, a także światła i życia.
  • Najczęściej kupuje ją matka chrzestna, ponieważ to właśnie ona odpowiada za nałożenie jej na maluszka podczas ceremonii.

Po co szatka do chrztu?

Chrzest Święty bardzo często kojarzy się w pierwszej kolejności z jedną z ważniejszych uroczystości rodzinnych. Chociaż rzeczywiście temu wydarzeniu towarzyszą zazwyczaj drobne przyjęcia w gronie najbliższych, to jednak należy pamiętać o tym, że najważniejsza część ceremonii ma miejsce w kościele. Zgodnie z tradycją rodzice, wychowani w wierze chrześcijańskiej, decydują się na to, aby ich dziecko przyjęło sakrament mniej więcej jeszcze zanim skończy pół roku. Jest to więc głębokie przeżycie duchowe przede wszystkim dla najbliższej rodziny – rodziców, chrzestnych czy też dziadków.

Chrzest odbywa się zwykle w czasie tradycyjnej mszy świętej. Do najważniejszych elementów obrzędu należą oczywiście: polanie głowy wodą oraz wypowiedzenie słów: Ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Chwilę wcześniej rodzice oraz chrzestni muszą zadeklarować, że będą wychowywać dziecko w wierze katolickiej. Do najbardziej charakterystycznych symboli chrztu możemy zaliczyć z pewnością także białą szatkę oraz świecę. Chusta do chrztu ma ogromne znaczenie podczas uroczystości i zgodnie z tradycją jest nieodzownym elementem. Jej nałożenie oznacza – symbolicznie – wstąpienie na nową ścieżkę życia, w jedności z Kościołem i w wierze katolickiej.

Sprawdź: Życzenia na chrzest święty: dla dziewczynki i dla chłopca

Biała szatka do chrztu – znaczenie

Jak wynika z tradycji, biała szata na chrzest symbolizuje nie tylko rozpoczęcie nowego życia w duchu wiary, ale także wewnętrzną przemianę. Sakrament jest przecież przede wszystkim momentem oczyszczenia z grzechu pierworodnego i odrodzenia się duchowego człowieka. Dlatego tak ważne jest, aby materiał miał odpowiedni śnieżnobiały kolor. W naszej kulturze już od wieków biel uchodzi za symbol czystości i niewinności, a w Biblii jest także oznaką światła i życia. Nałożenie szatki o takiej barwie na maluszka nawiązuje zatem do odejścia od grzechu i oczyszczenia z niego duszy.

Zobacz: Chrzestna czy chrzestny, czyli kto co kupuje?

Szatka do chrztu: jak się zakłada?

Obrzęd chrztu ma bardzo ściśle ustalony porządek i każdy jego element jest niezwykle ważny i znaczący. Jak nakazuje tradycja, nałożenie dziecku białej szatki jest zadaniem matki chrzestnej. W odpowiednim momencie musi położyć tkaninę na klatce piersiowej maluszka – ma to charakter symboliczny, a więc nie ma konieczności rzeczywistego zakładania szatki. Ponieważ chrzest odbywa się zazwyczaj w trakcie lub tuż po zakończeniu Mszy Świętej, to właśnie chrzestna powinna trzymać szatkę aż do tego momentu.

Kiedy kładzie się szatkę na chrzcie?

Przed ceremonią często pojawia się pytanie, kiedy chrzestna nakłada szatkę. Wątpliwości dotyczą zwłaszcza tych kobiet, które po raz pierwszy będą występowały w tej ważnej roli. Nie ma jednak powodu do stresu, moment nakładania szatki jest ściśle określony i zazwyczaj ksiądz wskazuje, kiedy należy to zrobić. Odbywa się to po słowach kapłana: [imię dziecka], stałeś się nowym stworzeniem i przyoblekłeś się w Chrystusa, dlatego otrzymujesz białą szatę. Niech twoi bliscy słowem i przykładem pomogą ci zachować godność dziecka Bożego, nieskalaną aż po życie wieczne. Po wypowiedzeniu tej formuły chrzestna powinna położyć szatkę na klatce piersiowej maluszka.

Kto kupuje szatkę i świecę do chrztu?

Ze względu na to, że za nałożenie szatki podczas ceremonii odpowiedzialna jest zazwyczaj matka chrzestna, to właśnie ona najczęściej odpowiada także za zakup. Tutaj pojawia się jednak dylemat – jaka szatka do chrztu będzie odpowiednia dla chrześniaka/chrześnicy. Podczas wyboru trzeba naturalnie w pierwszej kolejności mieć na uwadze kolor, który ma ogromne symboliczne znaczenie. Pozostałe elementy mają jednak charakter dobrowolny. Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych rodzajów i modeli, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś zgodnego z własnym gustem. Do wyboru są szatki z rozmaitymi dodatkami, np. delikatną koronką czy przepięknym haftem, które prezentują się naprawdę uroczo. Niezwykle popularne są szczególnie dodatki w kolorze złotym, np. kokardki, wyszywane grafiki czy hafty. Bardzo często spotykane są również szatki personalizowane, np. z wyhaftowanymi imieniem dziecka oraz datą uroczystości. Może to więc stanowić także wspaniałą pamiątkę tego ważnego wydarzenia.

Natomiast świeca na chrzest kupowana jest zazwyczaj przez ojca chrzestnego, ponieważ to on w czasie ceremonii odpowiedzialny jest za jej odpalenie od paschału.

Sprawdź: Kto nie może zostać rodzicem chrzestnym? Jakie są wymogi dla matki i ojca chrzestnego?

Kto trzyma dziecko do chrztu?

Nie ma w tej kwestii jednoznacznych, ścisłych zasad we wszystkich parafiach. Najczęściej robi to ojciec dziecka, ale są w Polsce świątynie, które wymagają, aby maluszek znajdował się podczas obrzędu w ramionach matki. Najlepiej jednak dopytać o to dokładnie księdza i sprawdzić, jakie reguły panują w tym konkretnym kościele.

Rodzice pytają, co oznacza biała szatka na chrzcie

Szatka do chrztu po co?

Biała szatka na chrzest jest symbolem przemiany duchowej, rozpoczęcia nowego życia w duchu wiary oraz oczyszczenia duszy z grzechu.

Kiedy matka chrzestna nakłada szatkę?

Najczęściej po następujących słowach księdza: [imię dziecka], stałeś się nowym stworzeniem i przyoblekłeś się w Chrystusa, dlatego otrzymujesz białą szatę. Niech twoi bliscy słowem i przykładem pomogą ci zachować godność dziecka Bożego, nieskalaną aż po życie wieczne.

Gdzie się kładzie szatkę na chrzcie?

Szatkę należy nałożyć delikatnie dziecku na klatkę piersiową.

Kiedy chrzestny zapala świece?

Zazwyczaj po słowach kapłana: Przyjmijcie światło Chrystusa.

Kto kupuje świecę i szatkę na chrzest?

Świecę najczęściej kupuje ojciec chrzestny, a szatkę – matka chrzestna.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo