Szkoła rodzenia – dlaczego warto się zapisać?

Zastanawiasz się, jak przygotować się do roli rodzica? Zapisz się do szkoły rodzenia, w której możesz skonfrontować i uporządkować swoją wiedzę na temat ciąży, porodu, połogu i opieki nad noworodkiem. Program obejmuje nie tylko zajęcia teoretyczne, lecz także praktyczne, podczas których przyswoisz szereg umiejętności. Sprawdź, dlaczego warto skorzystać z takiego rozwiązania!

Jak wyglądają zajęcia w szkole rodzenia?

Wykłady zazwyczaj prowadzone są przez ginekologów-położników i położne, którzy poruszają ważne zagadnienia związane z fizjologią ciąży, porodem i połogiem. Ciężarne dowiadują się, jakie objawy nie muszą wzbudzać u nich niepokoju, a kiedy należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem prowadzącym. 

Ginekolog tłumaczy, dlaczego warto wykonać badania prenatalne. Wyjaśnia również, jak przebiegają poród naturalny i cesarskie cięcie. Wskazuje, kiedy należy wykonać cesarkę. Lekarz przygotowuje także przyszłe mamy do tego, co będzie działo się z nimi podczas połogu.

Szkoła rodzenia w Warszawie zazwyczaj organizuje spotkania z psychologiem. W trakcie nich ciężarne dowiadują się, skąd bierze się lęk przed porodem i jak sobie z nim poradzić. Dużo uwagi poświęca się psychologicznym aspektom połogu. Specjalista wyjaśnia, co oznacza płacz dziecka i jak na niego reagować.

Czego można nauczyć się podczas spotkań z położną?

Zajęcia z położną koncentrują się na zrozumieniu mechanizmu porodowego. Ciężarne dowiadują się, jak wygląda procedura od momentu przyjęcia pacjentki do szpitala. Ponadto położna tłumaczy, jakie prawa przysługują przyszłej mamie. Podczas spotkań uczestniczki poznają pozycje, które powinny ułatwić im poród. 

Ciężarne uczą się, jak prawidłowo oddychać, aby złagodzić ból i przyspieszyć akcję porodową. Specjalistka omawia z ciężarnymi, jak rozpoznać sygnały, że maluszek jest już gotowy do przyjścia na świat. Kładzie też nacisk na to, jak powinna wyglądać torba do porodu, kiedy należy pojechać do szpitala i jakie badania trzeba mieć ze sobą.

Kiedy zapisać się do szkoły rodzenia?

Chociaż uczestnictwo w szkole rodzenia nie jest obowiązkowe, warto zapisać się na zajęcia. Niektóre ciężarne uczestniczą w nich same, podczas gdy inne przychodzą na spotkania z partnerem, siostrą, mamą, ciocią czy przyjaciółką. Szkoły rodzenia cieszą się coraz większą popularnością w Polsce, ponieważ wyniesiona z nich wiedza naprawdę pomaga przyszłym rodzicom.

Zajęcia warto rozpocząć w 22.–24. tygodniu ciąży na wypadek, gdyby maluszek zechciał wcześniej przyjść na świat. W tym przypadku możesz spokojnie chodzić na zajęcia raz w tygodniu. Jeśli pracujesz, a ciąża przebiega prawidłowo, możesz poczekać do 30. tygodnia, ale wówczas zarezerwuj sobie 2 dni w tygodniu. Pamiętaj jednak, żeby nie zostawiać zapisów na ostatnią chwilę, w przeciwnym razie możesz nie zdążyć z realizacją całego programu. Niekiedy bywa też tak, że w wybranej szkole nie ma już miejsc. 

Uczestnictwo w szkole rodzenia może zapewnić Ci wewnętrzny spokój, a wiedza przekazana przez specjalistów z pewnością pomoże Ci przetrwać kolejne tygodnie. Takie sprawy, jak przygotowanie torby do szpitala, nie będą stanowiły dla Ciebie źródła stresu.

Dodaj komentarz

Poród

Poród lotosowy w Polsce

Poród lotosowy budzi wiele kontrowersji i sprzecznych uczuć. Dla niektórych jest jedyną odpowiednią formą przyjścia malucha na świat. Ma mu zapewnić bezpieczny start i poczucie stabilizacji. Dla innych jest nowomodnym...

Czytaj dalej →
Poród

Ruchy dziecka przed porodem

Czy wzmożone ruchy dziecka przed porodem są powodem do niepokoju? Jak zachowuje się dziecko przed porodem i jakie są oznaki tego, że rozwiązanie ciąży jest tuż tuż? Ruchy dziecka przed porodem Chyba...

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Ceny sukien ślubnych

Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Karmienie niemowląt

Ile mleka dla noworodka?

Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general