Szkoła rodzenia online

Szkoła rodzenia to miejsce, w którym przyszli rodzice mogą uzyskać fachową wiedzę przekazywaną przez specjalistów. Dotyczy ona nie tylko przygotowania do samego porodu, ale również ostatnich tygodni ciąży i pierwszych miesięcy po porodzie. Od pewnego czasu coraz większą popularnością cieszą się szkoły rodzenia online. Czym się różnią od tradycyjnych, kiedy odbywają się zajęcia i ile kosztują?

Szkoła rodzenia: czy warto?

Często przyszłe mamy zastanawiają się czy warto skorzystać z usług szkoły rodzenia – i nie chodzi tylko o szkoły internetowe, ale również o stacjonarne. Z pewnością jest to miejsce, w którym można nabyć rzetelną wiedzę na temat ciąży, rozwoju wewnątrzmacicznego dziecka, porodu, połogu i pierwszych tygodni życia maluszka. Co prawda prawdziwą kopalnią wiedzy na ten temat jest obecnie Internet, artykuły w nim zawarte, komentarze pod nimi, blogi parentingowe i fora dla rodziców, ale warto pamiętać, że w sieci niemal każdy może napisać prawie wszystko. Znalezionych na stronach www informacji nie należy traktować jako źródła wiedzy objawionej. Spora część tych rzeczy nie ma przełożenia na opinie lekarzy i specjalistów, a słuchanie niektórych porad może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Z całą pewnością szkoła rodzenia jest lepszym miejscem do nabywania wiedzy.

Zajęcia w szkole rodzenia trwają przeważnie pięć tygodni. Warto zapisać się do niej, gdy skończył się już 24-26 tydzień ciąży. Zajęcia odbywają się zazwyczaj dwa razy w tygodniu i trwają od godziny do dwóch.

Bezpłatna szkoła rodzenia?

To, co najczęściej powstrzymuje przyszłych rodziców przed zapisaniem się do szkoły rodzenia, są opłaty z nią związane. Przeważnie zajęcia w nich są płatne, ponieważ Narodowy Fundusz Zdrowia ich nie refunduje. Warto jednak dobrze poszukać w swojej okolicy, bo często zdarza się, że przy dużych szpitalach funkcjonują bezpłatne szkoły rodzenia finansowane przez lokalne samorządy.

Internetowa szkoła rodzenia

Założeniem internetowych szkół rodzenia jest to, by przekazywały taką samą porcję wiedzy, jak szkoły stacjonarne. Wszystkie wykłady są nakręcone w postaci filmów, a dodatkowo udostępnione zostają materiały w postaci artykułów i zdjęć.

Zajęcia prowadzą doświadczone położne, lekarze, psychologowie i fizjoterapeuci. Omawiane są na nich zagadnienia związane ze zdrowiem przyszłej mamy, rozwojem malucha, porodem i pielęgnacją dziecka po jego przyjściu na świat. Wykłady dotyczą m.in.:

 • zasad prawidłowego odżywiania mamy
 • pracy zawodowej w ciąży i wysiłku fizycznego
 • bezpieczeństwa ciężarnej w samochodzie
 • rozwoju maluszka podczas życia wewnątrzmacicznego
 • oceny ruchów dziecka
 • przygotowania do porodu
 • omówienia wszystkich faz porodu
 • łagodzenia bólu porodowego
 • technik relaksacyjnych w czasie porodu
 • prawidłowego oddychania w czasie porodu
 • roli osoby towarzyszącej przy porodzie
 • higieny w czasie połogu
 • etapów gojenia się krocza
 • dbania o dziecko po porodzie
 • laktacji i metod karmienia
 • spraw urzędowych związanych z rejestracją dziecka

To tylko niektóre z kwestii poruszanych podczas zajęć online. Tematyka jest naprawdę szeroka.

Internetowa szkoła rodzenia ma wiele zalet, które sprawiają, że korzystanie z niej jest łatwiejsze niż uczęszczanie na zajęcia do szkoły tradycyjnej. Przede wszystkim nie trzeba nigdzie dojeżdżać. Wykłady można obejrzeć w dowolnym miejscu, również leżąc wygodnie we własnym łóżku. Co więcej – można do nich wracać, powtarzać w całości lub przewijać do wybranych fragmentów, a to jest bardzo wygodnym rozwiązaniem w przypadku części praktycznej kursu, czyli filmów instruktażowych. I dodatkowo równie ważna rzecz – nie ograniczają otwarcia takiej szkoły żadne konkretne godziny. Do materiałów użytkownicy mają dostęp przez całą dobę.

Szkoła rodzenia online jest zazwyczaj bezpłatna – w przeciwieństwie do szkół tradycyjnych. Wszystkie materiały są udostępnione całkowicie za darmo. Serwis taki utrzymuje się z reklam na stronie i umieszczonych w filmikach. Ich twórcy zarabiają również na tzw. lokowaniu produktów w materiałach oglądanych przez użytkowników. Dzięki temu przyszli rodzicie nie ponoszą kosztów związanych z zajęciami w takiej szkole.

Internetowe szkoły rodzenia mogą również zaoferować znacznie bogatszą ofertę edukacyjną. Specjalista wypowiadający się bowiem na dany temat jest potrzebny jeden raz – do nakręcenia materiału. W szkole tradycyjnej musiałby uczestniczyć w zajęciach każdorazowo, gdy dana grupa miałaby spotkanie z nim w swoim rozkładzie, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami dla szkół, przez co nie rozważają one nawet włączenia danego zagadnienia do swojego programu.

To, co jest minusem szkoły rodzenia online, jest fakt, że nie można zadawać pytań. Co prawda wiele takich szkół udostępnia możliwość czatu ze specjalistą, ale nie zastąpi on kontaktu z żywym człowiekiem. Podobnie jest w przypadku wykonywania ćwiczeń praktycznych – brakuje wówczas osoby, które podpowie co jest robione źle i jak należy to zmienić.

Dodaj komentarz

Szczepienia

Kalendarz szczepień + analiza SWOT

We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Błogosławieństwo rodziców

Błogosławieństwo od rodziców to jedna z najważniejszych tradycji w dniu ślubu dla osób, które są katolikami. Symbolizuje przekazanie przez rodziców tuż przed ślubem władzy rodzicielskiej mężowi kobiety i zgodę na...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo