Szósty miesiąc życia dziecka

Szósty miesiąc życia dziecka to moment, gdy jest ono już zdolne wykonywać wiele ruchów. Potrafi pełzać i turlać się, przewracać z pleców na brzuszek i unosić główkę. Część dzieci w tym okresie zaczyna przymierzać się do raczkowania i próbuje siadać. To również czas, w którym maluch staje się bardzo przywiązany do bliskich osób i zaczyna rozumieć sens wypowiadanych słów.

Ćwiczenia dla niemowlaka: sześć miesięcy

Znakomitym ćwiczeniem dla malucha jest leżenie na brzuszku. Mimo tego, że dziecko nie musi już uczyć się unosić główkę, leżąc na brzuszku ćwiczy mięśnie i rozwija umiejętności motoryczne. Świetnym ćwiczeniem jest położenie maluszka na brzuchu i rozłożenie wokół niego kolorowych zabawek. Dzięki temu Twoja pociecha będzie zmobilizowana do pełzania i sięgania po przedmioty. Niektóre dzieci około szóstego miesiąca mogą zaczynać próby siadania. Jeśli widzisz, że Twój maluch chce już usiąść, połóż wokół niego poduszki – zabezpieczą maleństwo przed upadkiem.

Szósty miesiąc życia dziecka to czas, w którym będzie zaczynało naukę przekładania różnych przedmiotów z jednej rączki do drugiej. Zachęcaj je do tego i dawaj do rąk różne przedmioty, o różnorodnych kształtach i kolorach. Do zabawy świetnie sprawdzą się przedmioty wydające dźwięki, ponieważ w ten sposób maluch będzie ćwiczył współpracę zmysłów wzroku i słuchu, a co więcej, będzie miał z tego mnóstwo radości.

Gorączka niemowlaka w szóstym miesiącu

Szósty miesiąc życia dziecka to czas, w którym niemowlak może miewać podwyższoną temperaturę, co jest najczęściej spowodowane ząbkowaniem. U niektórych dzieci pierwsze ząbki już się pojawiły. Już od pierwszych dni należy je delikatnie myć za pomocą specjalnej szczoteczki dla niemowląt, nakładki na palec lub po prostu zwilżonego gazika nawiniętego na palec.

Sprawdź: kolejność wychodzenia ząbków u niemowlęcia

Szczepienie noworodka w szóstym miesiącu

W szóstym miesiącu może minąć 6 – 8 tygodni od ostatniego szczepienia, a jest to czas, aby powtórzyć szczepienia przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, zakażeniom haemophilus influenzae typu b oraz poliomyelitis.

Rozwój niemowlaka: szósty miesiąc

Do tej pory maluch głównie głużył i wydawał dźwięki podobne do spółgłosek i samogłosek. W szóstym miesiącu głużenie jest powoli zastępowane przez gaworzenie. W przeciwieństwie do głużenia, gaworzenie jest odruchem warunkowym, więc dziecko je kontroluje. Na tym etapie maluch powtarza zasłyszane dźwięki, bawi się wydawaniem różnych odgłosów poprzez odpowiednie ułożenie ust. Taka zabawa jest dla malucha naprawdę fascynująca, więc mów do niego i dawaj szanse na powtarzanie dźwięków. Rozmawianie z maluszkiem jest niezwykle ważne, ponieważ mimo tego, że na początku dziecko będzie odpowiadało jedynie monosylabami, z dnia na dzień będzie rozumiało coraz więcej, co ułatwi i przyspieszy naukę mówienia.

Gdy maluch skończy pół roku bardzo dobrze rozpoznaje już znajome osoby i żywiołowo na nie reaguje machając rączkami i nóżkami czy śmiejąc się. Na tym etapie rozwoju maluch bardzo lubi spędzać czas z bliskimi, a ich obecność daje mu poczucie bezpieczeństwa. Z kolei osoby obce zaczynają wywoływać w maluchu niepokój, dlatego nie zdziw się, jeżeli Twoje maleństwo przestraszy się kogoś kogo nie zna, pomimo tego, że jeszcze niedawno nie reagowało na widok obcych płaczem.

Dieta niemowlaka: sześć miesięcy

Gdy dziecko ukończy pół roku, można pomyśleć o stopniowym wprowadzaniu do jego diety nowych produktów. Najlepiej rozpocząć rozszerzanie diety od podawania małych ilości kaszek oraz przecierów warzywnych i owocowych. Co jakiś czas do przecieru jarzynowego można dodać odrobinę mięsa lub ryby. Mimo tego, że takie potrawy mogą Ci się wydawać bez smaku, do dań przyrządzanych dla niemowlaka nie dodawaj cukru ani soli.

Sprawdź: rozszerzanie diety alergika

Powinnaś się również uzbroić w cierpliwość, ponieważ być może Twoja pociecha wcale nie będzie chciała próbować nowych smaków. W takiej sytuacji nie zmuszaj dziecka do jedzenia nowych dań, jedynie zachęcaj. Być może Twoje maleństwo będzie wyjątkowo ciekawe nowych potraw i po kilku dniach jedzenia przecierów znudzi się i nie będzie chciało ich więcej próbować. Wtedy możesz spróbować podać maluchowi gotowane na parze warzywa pokrojone na małe kawałki.

Zobacz także:
Pierwszy miesiąc życia dziecka
Drugi  miesiąc życia dziecka
Trzeci miesiąc życia dziecka
Czwarty miesiąc życia dziecka
Piąty miesiąc życia dziecka
Siódmy miesiąc życia dziecka
Ósmy miesiąc życia dziecka
Dziewiąty miesiąc życia dziecka
Dziesiąty miesiąc życia dziecka
Jedenasty miesiąc życia dziecka
Dwunasty miesiąc życia dziecka

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo