Tarnów: Noworodek oddany do “okna życia”. Za 6 tygodni rozstrzygną się losy dziecka

W Tarnowie “okno życia” działa od 10 lat. W tym czasie oddanych zostało czworo dzieci. Jedno z nich, świeżo urodzona dziewczynka, trafiła do domu sióstr zakonnych w czwartek. Dziewczynka nazwana Anna Maria jest zdrowa, a teraz zaczną się procedury, mające na celu znalezienie jej nowej, kochającej rodziny.

Noworodek oddany do okna życia

Mała dziewczynka, najprawdopodobniej urodzona parę godzin wcześniej, została oddana do “okna życia” w czwartek około godziny 22. Okno znajduję się w domu sióstr zakonnych józefitek. Zdarzenie postawiło na nogi siostry, po chwili wezwano policję i pogotowie, co jest standardową procedurą w takim przypadku. Przy dziewczynce nie znaleziono karteczki, co zdarzało się we wcześniejszych trzech przypadkach oddania dziecka do “okna życia” w Tarnowie.

Jak podały siostry, dziecko było czyste i zadbane. Noworodek trafił do szpitala św. Łukasza, gdzie stwierdzono, że ogólnie jego stan jest dobry. Mała ważyła 2.3 kg.

Damian Mika, rzecznik szpitala św. Łukasza, mówił “Gazecie Krakowskiej” o stanie zdrowia dziecka:

Była nieznacznie wychłodzona, ale generalnie w bardzo dobrym stanie. Noc spędziła w inkubatorze.

Policja prowadzi dochodzenie, czy matka dziewczynki oddała ją dobrowolnie. W przypadku, kiedy kobieta nie zgłosi się w przeciągu sześciu tygodni, sąd nada dziecku PESEL i imię oraz odda do adopcji. Siostry wybrały już imię dla dziewczynki: Anna Maria, ponieważ trafiła do ich domu w imieniny Anny.

Sprawdź też:

Nadzieja na dobre życie

Siostra Zachariasza Kalinowska w rozmowie z “Gazetą Krakowską” tłumaczy:

To nie tylko okno życia, ale też okno nadziei. Dzięki niemu ta mała istota ma szansę nie tylko na życie, ale też na znalezienie nowej, kochającej rodziny.

Cała idea “okien życia” jest inicjatywą niemieckiej pastorki Gabriele Stangl. Pierwsze okno w Polsce powstało w 2006 roku. Utworzone zostało przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Jak można przeczytać na stronie Caritasu:

Okno Życia to miejsce, w którym matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko bez narażania jego życia i zdrowia. Okna życia są ogrzewane i zaopatrzone w dzwonek. Obecnie w całym kraju jest 55 takich okien. Dziecko pozostawione w Oknie przekazywane jest bezzwłocznie do szpitala, a jego opiekunowie jednocześnie informują o pozostawionym dziecku ośrodek adopcyjny, który natychmiast powiadamia o tym sąd, występując równocześnie z dwiema prośbami: o wydanie postanowienia w sprawie zarządzeń opiekuńczych dotyczących dziecka oraz o nadanie dziecku tożsamości, czyli imienia i nazwiska. Odpowiadając na prośbę ośrodka, sąd wydaje decyzję o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej typu pogotowie rodzinne.

Od 2006 roku w Polsce aż 86 dzieci zostało oddanych do “okien życia”.

 

 

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo