14 miesięcy i nie chodzi!

Zaczynam się na prawdę martwić. Julka nie wykazuje w ogóle ochoty do samodzielnego chodzenia. Co prawda raczkuje juz parę ładnych miesięcy i chodzi za jedną rączkę, ale sama nie chce. Kilka dni temu podjęła pierwsze próby przechodzenia od jednego przedmiotu do drugiego. Juz tak się cieszyłam… Ale teraz w ogóle o tym zapomniała 🙁 Cały czas na kolanach, nawet jak cos jest bardzo blisko. Martwię się. Może to już czas iść do ortopedy lub (i) neurologa?

17 odpowiedzi na pytanie: 14 miesięcy i nie chodzi!

  1. Re: 14 miesięcy i nie chodzi!

    NIE MARTW SIĘ !!!

    Na pewno niedługo zacznie biegac (będziesz marzyc o tym, aby sie na chwilę zatrzymała 😉 )

    Dziecko ma czas na opanowanie tej umiejętności do 18 m-ca zycia.

    Ja zaczełam chodzić mając prawie 16 m-cy…

    Juleczka 17 m-cy

    • Re: 14 miesięcy i nie chodzi!

      jak chodzi za jedną rączkę to nie masz się czym martwić.
      u nas minęło dużo czasu od samodzielnego stania do chodzenia. był tez okres kiedy kuba nie chciał stać, chociaż potrafił. jak go puszczałam to był ryk i zaraz na czworaka.
      nie martw się, lada dzień będziesz wolała niechodzące dziecko 🙂

      marchewkowa i kubełek

      • Re: 14 miesięcy i nie chodzi!

        Witaj
        Fifi poszedł jak miał właśnie 14 miesięcy. I wcale nie uważam że to późno 🙂
        Juleczka ma jeszcze czas, szczególnie że chodzi za rączkę – jeszcze trochę i z pewnością się,,puści”
        Ja dostrzegam same plusy późniejszego chodzenia – Fifi był bardzo ostrożny, nie biegł na łeb na szyję (córa mojej siostry poszła w 10 miesiącu i do dziś nie umie się zatrzymać – głowę miała już 2 razy szytą….) On widząc jakąś przeszkodę – od razu na czworaka. Był bardzo ostrożny (wnioskuję że im starszy tym bardziej kumaty i nie pamiętam by dużo się wywracał. Poszedł latem i kolanka były całe

        Naprawdę nie martw się, maksymalnie za miesiąc pochwalisz się nam tym że Julcia biega 🙂

        Pozdrawiam

        Filip i Igor

        • Re: 14 miesięcy i nie chodzi!

          Gosia ruszyla na 3 dni przed ukonczeniem 14 miesiecy…. A teraz smiga tak, ze nie da rady jej dogonic;)

          Ala i Gosia (16.12.2003)

          • Re: 15 miesięcy i nie chodzi!

            A Dominika zaraz skonczy 15 m-cy i:
            – nie wstaje sama
            – nie ma ochoty na chodzenie za rączki
            – raczkuje dopiero od 2 m-cy
            Więc nie martw się, bo MY to dopiero mamy opóźnienie :))
            (fakt, że jest pod kontrola neurologa i ortopedy)

            Koralka i Dominika (05.03.2005)

            • Re: 14 miesięcy i nie chodzi!

              W odpowiedzi na:


              córa mojej siostry poszła w 10 miesiącu i do dziś nie umie się zatrzymać


              cos w tym jest…A. poooooszedl na przelomie 9/10 i…. do dziś nie umie się zatrzymać

              k8, Adaś i Maja_Z_Brzucha

              • Re: 14 miesięcy i nie chodzi!

                Iść do lekarza można, ale skoro Julka raczkuje i chodzi przy meblach to moim zdaniem nie masz żadnych powodów do niepokoju.

                • Re: 14 miesięcy i nie chodzi!

                  nie martw się, jak próbuje chodzić to ok, mój Dorianek poszedł w wieku 15 miesięcy

                  • Re: 15 miesięcy i nie chodzi!

                    Koralko a jak wygląda ta wizyta u neurologa czy ortopedy? Czy trzeba zrobic jakieś specjalistyczne badania.
                    Wiem że dzieci nawet mogą zacząć chodzić w wieku 16 miesiecy, ale ja się właśnie zaczęłam martwić, bo widziałam już pierwsze próby chodzenia Julki, a teraz jakby w ogóle o tym zapomniała. Jakby się zaczęła cofać w rozwoju 🙁

                    • Re: 15 miesięcy i nie chodzi!

                      Ja poszłam z Dominiką do przychodni neurologicznej przy oddziale neurologii dzięcięcej w szpitalu. Tam zrobili jej wszystkie badania: krew (dosłownie WSZYSTKO: nie tylko morfologię, ale tez rózyczke, toxo, wątrobowe, nerkowe itp…) mocz, usg głowki i ten nieszczęsny RTG kręgoslupa z podejrzeniem rozszepu. Poza tym badali “sposobem macanym” 🙂 odruchy itp.. Byłyśmy też na rehabilitacji, ale przestałyśmy tam chodzic gdy Dominika zaczęła raczkować.
                      Teraz Domiska jest włączona do takiego specjalnego programu neurolog. i będą kontolować jej rozwój do starości :)) Chodzimy na kontrolę co 6 tygodni.
                      Według lekarzy ze zdrowiem Dominiki wszystko w porządku. Pozostaje nam tylko czekać 🙂
                      Jeżeli się denerwujesz, to idź do lekarzai sprawdź to. Zawsze będziesz miała spokojniejsze sumienie 🙂

                      Koralka i Dominika (05.03.2005)

                      • Re: 15 miesięcy i nie chodzi!

                        koralka a co mówi Ci neurolog i ortopeda? bo Kacper tez nie chce sam wstawać, jakby sie bał, jak wezmę go za rączki, gdzie praktycznie staram się nic nie pomagac wstaje bez problemu, a sam potwornie sie boi, no i chodzic za raczki uwielbia, przy mebelkach tez drepcze samodzielnie, ale sam niestety jeszcze nie ma ochotki chodzic , trochę się pocieszyłam tym, że nie jestem odosobniona 🙂 pozdrawiam:)


                        Kacper- 06.03.2005r.

                        • Re: 14 miesięcy i nie chodzi!

                          ruszył jak mial 17 miesięcy i tydzień

                          Ewa z Przemkiem i Mileną

                          • Re: 15 miesięcy i nie chodzi!

                            Dominika nie chodzi przy meblach, ani za rączki. Kiedy ja stawaim od razu zgina nózki, albo przeciwnie – usztywnia i nie próbuje zrobić kroku. Tak więc Kacper jest bardziej “do przodu” od Dominiki 🙂
                            Lekarze mówia, że na razie czekamy do 18 m-ca. Jak do tego czasu nie ruszy, to zobaczymy. Ale wierzę, że ruszy :))

                            Koralka i Dominika (05.03.2005)

                            • Re: 15 miesięcy i nie chodzi!

                              Oj ruszy ruszy, teraz to juz nie ma wyjścia:)

                              • Re: 15 miesięcy i nie chodzi!

                                Beatek to normalne, ze zapomniała. Moja Hania też tak miała pare razy zapominała, ze umie juz drepatac sama.A jak juz poszła na dobre i cały dzień chodziła to na drugi dzień rano bardzo cięzko było jej sobie przypomnieć ale zanim wróciłam z pracy już nie pamiętała jak to jest jak się chodzić nie umie 🙂

                                • Re: 14 miesięcy i nie chodzi!

                                  ja wiem że łatwo się mówi ale nie martw się. Z tego co wiem to powód do zmartwień jest jeśli nie chodzi dziecko 18-miesięczne. A Julci do “osiemnastki” jeszcze trochę brakuje. Ale ja jestem z tych panikujących więc pewnie na Twoim miejscu już bym 10 lekarzy odwiedziła

                                  Ewcia i Asieńka (4.03.2005)

                                  • Re: 15 miesięcy i nie chodzi!

                                    Ostatnio jak byłam u lekarki po receptę na Vigantol, powiedziala mi, ze powinnam iśc z Małym do lekarza, bo ma ponad rok i nie chodzi, sama słyszałam, że dzieci same decyduja o tym kiedy maja iśc samemu, my możemy je jedynie mobilizowac do tego, Kacper drepcze i to nieźle przy mebelkach, za raczki smiga az,,dudni”, i dzisiaj zrobił mi niespodzianke, wstał w końcu sam w łóżeczku, i leżąc na podłodze, też sam wstał, przytrzymując sie tapczanu, czyli zrobił postęp, co mnie bardzo cieszy, tym bardziej, że własciwie wypadły mu dwa miesiące z powodu przepuklin pachwinowych i operacji, no i wczesniak- mysle, że wszystkie nasze szkraby niebawem same podrepczą, a o tym, że dziaciaczki zapominaja umiejętności tez słyszałam- pozdrawiam- ignorkowa


                                    Kacper- 06.03.2005r.

                                    Znasz odpowiedź na pytanie: 14 miesięcy i nie chodzi!

                                    Dodaj komentarz

                                    Angina u dwulatka

                                    Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                                    Czytaj dalej →

                                    Mozarella w ciąży

                                    Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                                    Czytaj dalej →

                                    Ile kosztuje żłobek?

                                    Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                                    Czytaj dalej →

                                    Dziewczyny po cc – dreny

                                    Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                                    Czytaj dalej →

                                    Meskie imie miedzynarodowe.

                                    Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                                    Czytaj dalej →

                                    Wielotorbielowatość nerek

                                    W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                                    Czytaj dalej →

                                    Ruchome kolano

                                    Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                                    Czytaj dalej →
                                    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                                    Logo
                                    Enable registration in settings - general