2 malych dzieci, praca i studia

Dzisiaj mialam egzamin na studia magisterskie, których wcześniej nie podjęłam przez ciąże. Zdałam ten egzamin z dobrą oceną, więc jestem pewna, że od października wracam na studia – wieczorowe. Od września z kolei wracam do pracy, do szkoły. Czyli moj tydzień będzie wyglądał tak, że od pon do piątku szkoła, piątek po południu i sobota studia. Do tego jeszcze chłopcy.

Jestem lekko przestraszona tym, jak to będzie. Przez 2.5 roku nie robilam praktycznie nic, poza zajmowaniem się dzieckiem/dziećmi. Nie lada to wyzwanie, a teraz dojdą nowe obowiązki.

Jak ja sobie dam radę? Czy zaniedbam dzieci, czy pracę, czy studia? Jak to wszystko pogodzić? I czy w ogóle da się pogodzić?

Była któraś z Was w takiej sytuacji? Może jakieś cenne rady rzucicie? A może chociaż pocieszycie troszkę?

Jestem szczęśliwa, że zdalam egzamin, ale jednocześnie skołowana. Bo czy nie wymagam od siebie zbyt dużo? 🙁

23 odpowiedzi na pytanie: 2 malych dzieci, praca i studia

  1. Re: 2 malych dzieci, praca i studia

    Ja tez bylam w podobnej sytuacji. Co prawda mam tylko jedno dziecko, ktore urodzilam na 4 roku studiow ale ten okres dal mi troche popalic. Praca, szkola, dom i tak w kolko.
    Ale na szczescie przy pomocy rodzicow udalo sie pogodzic i jakos przelecialy te 2 lata. Mysl zawsze, ze robisz to dla Ciebie i dla dzieci. Kiedys moze bedzie wam lepiej. A studia w koncu nie trwaja cale zycie!! Zycze powodzenia i trzymam kciuki 🙂

    • Re: 2 malych dzieci, praca i studia

      eh,ja wlasnie tego strasznie sie boje….korci mnie by isc w tym roku na mgr zaocznie,ale…boje sie….boje sie ze nie dam rady w pracy i ze cos zawale…. A najbardziej nie chce zawalic ze tak powiem Hubiego:(
      do tego nie bylo by mnie wtedy praktycznie w caly weekend:(

      eh. sama nie wiem co robic…..
      Do tego to cholerne gardlo mnie dobija…juz nei wiem co mam robic…ryczec mi sie chce,,,,

      przepraszam, mialam cos doradzic,a tylko cie doluje!

      • Re: 2 malych dzieci, praca i studia

        bosz… współczuje, ja przy studiach i jednym dziecku, bez pracywysiadałam psychicznie i fizycznie, ale moze to kwestia zorganizowania 🙂
        W każdym razie zycze powodzenia 🙂

        • Re: 2 malych dzieci, praca i studia

          Jestem pewna, że dasz radę choć pewnie będzie cięzko. Trzymam kciuki żeby wszyscy wokoło Ci pomogli 🙂

          • Re: 2 malych dzieci, praca i studia

            Pewnie lekko nie będzie…. Ja mam studia dzienne, 1 dziecko a w ramach pracy daję korepetycje i są dni kiedy wysiadam….Ale przy dobrej organizacji dadsz radę. Będzie dobrze Krzemianko, nie zamartwiaj się na zapas. I wypocznij sobie trochę póki co

            Monika & Nina ( 19 m-cy)

            • Re: 2 malych dzieci, praca i studia

              Dobra organizacja, piszesz? Czy to znaczy, że jesteś w mairę zorganizowana? Jeśli tak 😉 mogłabyś mi przybliżyć jak sobie radzicie?

              I masz rację, trzeba odpocząć póki można 🙂

              • Re: 2 malych dzieci, praca i studia

                Figa, a napisz, czy Twój synek (albo córcia ;)) jakoś ucierpial na tym, że byłaś też zajęta pracą i nauką? bo ja się tego chyba boję najbardziej – że czasu dla chłopcow nie będę miała 🙁 I ze babcia stanie się im bliższa niż ja 🙁

                • Re: 2 malych dzieci, praca i studia

                  aniu

                  gratuluje!!

                  będziedobrze – musisz to wszystko sprawie zorganizować – zaangazowac męża i rodzinę do chłopców i do pomocy i dasz radę…
                  im człowie kma wiecej obowiązków tym lepiej potrafi zaplnowac czas !!
                  i nie zakładaj że coś zawalisz!!
                  będzie dobrze:-)

                  ja dałam rade – studiowac psychologie – fakt – z jednym dzieckiem – ale dojeżdżałam z olkusza do krakowa na zajecia – a kubek siedziałz babcią….i wierzę że ty też dasz radę:-)

                  ILONA I KUBEK 3 lata

                  • Re: 2 malych dzieci, praca i studia

                    Ano, to dopiero jest pocieszenie i otucha 😉

                    • Re: 2 malych dzieci, praca i studia

                      A wiesz, ja stwierdzilam – teraz albo nigdy. Bo wiem, że im dłużej będę odwlekać tą niezamkniętą sprawę, tym będzie trudniej. A teraz bylo naprawdę ciężko zabrać się za naukę. Ty masz o tyle dobrze, że jesteś świeżo po licencjacie, więc te kilka lat w odwodzie masz 🙂 Ja licencjat zrobilam 4 lata temu.

                      Jak się nie czujesz na silach i nie musisz, poczekaj z rok. Ja w sumie nie czuję się na silach, ale czuję, że muszę. Tu chyba rozsądek wziął górę (o dziwo ;))

                      A co z gardlem? Pogorszylo się? Myślalam, że zmierza ku lepszemu, że dziewczyny Cię pocieszyly 🙁 Nie?

                      • Re: 2 malych dzieci, praca i studia

                        Tego mi było trzeba 🙂 Od razu czuję, że dam radę 🙂

                        Oby Twoje slowa byly prorocze 😉

                        • Re: 2 malych dzieci, praca i studia

                          Aniu jeżeli będziesz miała pomoc w postaci męża czy rodziców to na pewno dasz sobie radę.
                          Może nie będzie łatwo, ale myślę że kiedyś opłaci Ci się ten trud
                          Kciuki trzymamy za Wasze powodzenie…życzymy wytrwałości i wiary we własne siły!!

                          Beata i Maciek 11.02.04.

                          • Re: 2 malych dzieci, praca i studia

                            No proszę, brawo!
                            A z czego miałaś konkretnie ten egzamin? Wybrałaś już specjalizacje?Na jaka uczelnie sie zdecydowałas? Sto pytań do…:)

                            A jesli chodzi o Twoje rozterki, to na pewno nie bedzie łatwo. Troche zależy też od Twojego męża, czy Ci pomaga w prowadzeniu domu. Jesli nie, to zacznij go juz teraz przyzwyczajać:)
                            jakos to już jest, ze jak mamy dużo do zrobienia, potrafimy sobie tak poukładać i zaplanować dzień, że na wszystko starczy czasu, gorzej z siłami.
                            Ja w kazdym razie życze Ci powodzenia i przesyłam energię ( zacznij juz kumulowac na później ;))

                            rita25 i Sonia 03.07.03

                            • Re: 2 malych dzieci, praca i studia

                              Aniu, GRATULACJE jestem z Ciebie bardzo dumna no i jestem pewna, że dasz radę, nie raz juz nam udowodniłaś, że świetnie stawiasz czoła nowym wyzwaniom.
                              Teraz odpoczywaj ile się da, zbieraj energię a od września do dzieła. Trzymam kciuki. Wszystko będzie OK
                              Powodzenia,Ania


                              Mati 19.4.2004

                              • Re: 2 malych dzieci, praca i studia

                                nieeee, ja to niestety wszystko odkladam na ostatnia chwilę i potem zostaję z masą rzeczy do zrobienia na studia, korepetycjami do przygotowania na za chwilkę i jęczącą Nina na kolanach. Ale ogólnie jakoś sobie radzimy, może jest nam o tyle łatwiej że mieszkamy u rodziców i w nagłych wypadkach mogę podrzucić Ninę babci pod opiekę. No ale nie chcę tego robic za często, tym bardziej że moja mama i tak jest z Nina jak jestem na zajęciach…. Staram sie wymieniać jakos z mężem kiedy oboje jesteśmy w domu – co prawda przez to mało czasu spędzamy razem, no ale coś za coś, niestety. Uczę się głównie wieczorem i w nocy, to samo z przygotowywaniem korepetycji. Jak wracam z zajęć to staram się być głównie dla Niny…. Nie chce żeby cała ta sytuacja źle się na niej odbijała.

                                Monika & Nina ( 19 m-cy)

                                • Re: 2 malych dzieci, praca i studia

                                  niby jest lepiej,albo po prostu sie przywyczailam do bolu.
                                  Co prawda latwiej mi sie mowi i tak czesto nie mam chrypki.
                                  we wtorek koncze jonoforeze to pojde do laryngologa i zobacze co mi powie.
                                  na szczescie sprawa badan pracowniczych jest juz zalatwiona i mam to z glowy.
                                  Mi rozsadek tez podpowiada ze lepiej teraz,ale finanse pokazuja ze nie mam na to szansy.
                                  maz otwiera teraz wlasny interes i cala kase w to wtopilismy…tak wiec musze przez rok uzbierac:(

                                  • Re: 2 malych dzieci, praca i studia

                                    No może przesadziłam 😉 dasz radę, jestes silana baba przezyłaś dwójke małych dzieci na raz to wszyskiemu dasz radę 🙂 zreszta dzieciaczki coraz bardziej samodzielne będą, tylko męza pędź żeby pomagał 🙂

                                    • Re: 2 malych dzieci, praca i studia

                                      Zdawalam na Uniwersytet Wrocławski, a zdecydowalam się na literaturę amerykańską, co okazało się strzalem w 10 🙂 Dałam sobie spokój z lingwistyką i dobrze na tym wyszłam 🙂
                                      A na tym uni jest tak, że trzeba napisać tzw. projekt pracy badawczej – a potem, na egzaminie walkuja z tej pracy. Nie bylo łatwo, bo gadali ze mną ok. godziny. Ale udalo się 🙂

                                      Mój mąż na szczęście z tych, co radzą sobie równie świetnie jak żona. CZyli o jego pomoc się nie boję, bo wiem, źe stanie na wysokości zadania. Do tego zawsze mogę liczyc na pomoc teściowej. Więc może faktycznie aż tak źle nie będzie 🙂

                                      • Re: 2 malych dzieci, praca i studia

                                        jeszcze raz gratulacje! Bedzie ok:)

                                        rita25 i Sonia 03.07.03

                                        • Re: 2 malych dzieci, praca i studia

                                          Hej hej
                                          Całkiem niedawno ( w marcu, no to jednak jakiś czas temu….)skończyłam studia (zaocznie sob-niedz)
                                          Do pracy wróciłam w styczniu po dość długiej przerwie….dałam sobie 2 tyg,,okresu ochronnego” i kazałam ludziom w pracy dać mi spokój. W rezultacie wdrożenie się w rytm praca-dom-studia zajęło mi jakieś 3 miechy….szczególnie że doszło mi w robocie sporo obowiązków
                                          Grunt to dobra organizacja…daj sobie trochę czasu… Nic na siłę, nie każdy od razu opanuje wszystko….ja cały czas myślałam o małym, co robi, czy śpi, czy płacze….wogóle nie umiałam się skupić na robocie…..
                                          Dziś po 7 miechach mogę rzec, że sytuacja jest całkiem nieźle opanowana

                                          A po główce już mi chodzi kolejne bobo, o czym już poinformowałam szefa – żeby sobie na przyszły rok kogoś na zastępstwo zaplanował

                                          Pozdrawiam

                                          Gosia i Filip – mój Majowy Cud

                                          Znasz odpowiedź na pytanie: 2 malych dzieci, praca i studia

                                          Dodaj komentarz

                                          Angina u dwulatka

                                          Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                                          Czytaj dalej →

                                          Mozarella w ciąży

                                          Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                                          Czytaj dalej →

                                          Ile kosztuje żłobek?

                                          Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                                          Czytaj dalej →

                                          Dziewczyny po cc – dreny

                                          Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                                          Czytaj dalej →

                                          Meskie imie miedzynarodowe.

                                          Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                                          Czytaj dalej →

                                          Wielotorbielowatość nerek

                                          W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                                          Czytaj dalej →

                                          Ruchome kolano

                                          Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                                          Czytaj dalej →
                                          Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                                          Logo
                                          Enable registration in settings - general