20 misięcy i nic nie mówi

A ja zaczynam sie martwić i wiem ze dzieci sie nie porównuje ale koledzy Gabika w tym samym wieku zaczynają powtarzać słowa a Gabi nic kompletnie nic nie mówi tylko mama i tata ale ciągiem i tylko wtedy gdy dzieje się mu jakaś krzywda. Ile razy już prosiłam żeby powiedział coś a on nic tylko bulgocze coś po swojemu. Jeszcze nigdy nie powiedział żadnego prawdziwego słowa. Jest mądrym chłopcem wszystko rozumie pokaże co chcesz przyniesie co chcesz tylko to mówienie. Już koszmary snią mi się po nocach. A może niepotrzebnie się martwię? Poradzcie coś proszę albo pocieszcie.
Aha podobno mój tata też długo nic nie mówił aż babcia zawiozła go do lekarza który podciął mu język od spodu i wtedy dopiero zaczął mówić ale to było ponad 50 lat temu. Słyszałyście o czymś takim? Chyba że w dzisiejszych czasach już nie stosuje się takich metod.

Julia i Gabi 20m

Edited by Eli25 on 2005/12/04 14:29.

11 odpowiedzi na pytanie: 20 misięcy i nic nie mówi

  1. Re: 20 misięcy i nic nie mówi

    Witaj Julia:-)
    Mam nadzieję że Cię pocieszę:-)
    Moja córa nie mówiła prawie nic do trzeciego roku życia. Takie pojedyńcze dziecinne słowa tylko.
    Potem ruszyła z kopyta a z pomocą logopedy w III grupie przedszkolnej ( dopiero wtedy poszła) bardzo szybko nadrobiła wszelkie zaległości:-) Dziś pięknie mówi ( aż za dużo czesem) i najlepiej w całej klasie czyta:-)
    Gabi jest jeszcze malutka, gwarantuje że jak pójdzie do przedszkola to jeszcze będziesz tęskniła do obecnych chwil;-)
    Jeżeli Cię to bardzo niepokoi to polecam wizytę u logopedy, on powinien rozwiać Twoje wątpliwości, a w razie czego zaleci ćwiczenia.

    W odpowiedzi na:


    Aha podobno mój tata też długo nic nie mówił aż babcia zawiozła go do lekarza który podciął mu język od spodu i wtedy dopiero zaczął mówić ale to było ponad 50 lat temu. Słyszałyście o czymś takim? Chyba że w dzisiejszych czasach już nie stosuje się takich metod.


    Nie słyszałam o takich metodach… Na szczęście
    Nie wierzę w jego skuteczność!

    Pozdrawiam:-)

    Kinga 10 l i Igor 8 m-cy

    • Re: 20 misięcy i nic nie mówi

      Moi obaj siostrzeńcy zaczeli mówić dopiero po drugim roczku i to też z oporami, dopiero tak ok 3 lat mówili jakieś proste zdania. Teraz mają ponad 4 i 5 lat i są naprawdę wyszczekani. I w ogóle to bardzo sprytne dzieciaki, starszy już trochę czyta, obaj potrafią już bardzo dobrze liczyć. Ja słyszałam że chłopcy zaczynają trochę później mówić niż dziewczynki. Myślę że na razie nie masz się czym martwić. Spokojnie poczekaj jeszcze parę miesięcy i najwyżej wtedy udaj się z nim do logopedy. Ale wydaje mi się że do tego czasu sytuacja się wyjaśni. Siostrzeniec mojego męża jest w tym samym wieku co twoja dzidzia i również jeszcze nic nie mówi, chociaż to niezły mały spryciarz.

      Edited by ivoonna on 2005/12/04 14:45.

      • Re: 20 misięcy i nic nie mówi

        W odpowiedzi na:


        babcia zawiozła go do lekarza który podciął mu język od spodu i wtedy dopiero zaczął mówić ale to było ponad 50 lat temu. Słyszałyście o czymś takim? Chyba że w dzisiejszych czasach już nie stosuje się takich metod.


        tak, słyszałam.
        robi sie taki zabieg w przypadku, kiedy więzadełko pod językiem jest za krótkie. wadę stwierda logopeda. do logopedy chyba trzeba mieć skierowanie.
        niedawno była akcja logopedów w całym kraju. pisałam o tym na forum. szkoda, że nie byłaś.

        my byliśmy i okazało się, że moje dziecko ma trochę za krótkie więzadełko. ale przez trzy miesiące mamy ćwiczyć język, bo to może się samo uregulowac. tylko potrzeba trochę pracy i chęci dziecka do ćwiczeń, a z tym czasem kiepsko.

        • Re: 20 misięcy i nic nie mówi

          A czy on ma przyrośnięte wiązadełko pod językiem?.
          Koleżanki syn nie mówił zupełnie nic do 3 lat dopiero póżniej mu się język rozwiązał i zaczął mówic wszystko od razu. Myślę,że powinnaś jeszcze uzbroic się w cierpliwośc przecież to dziecko nie ma jeszcze 2 lat,a nawet 3
          pozdrawiam

          • Re: 20 misięcy i nic nie mówi

            No niestety nie wiem co z tym wiązadełkiem i wiem że powinnam być cierpliwa ale chciałabym usłyszeć choć jedno slowo i zastanawiam się jak długo mam jeszcze czekać i to mnie martwi.

            Julia i Gabi 20m

            • Re: 20 misięcy i nic nie mówi

              20 miesięczny chłopiec, który jeszcze niewiele mówi nie jest rzadkością. Ja mam 26 miesięcznego chłopca, który mówi 7 słów, reszta to wyrazy dźwiękonaśladowcze. Też śniły mi się koszmary, zainteresowałam się tematem i dowiedziałam się, że jeśli dziecko ma prawidłowo rozwiniętą mowę bierną, tzn. rozumie co się do niego mówi, wykonuje polecenia; wtedy nie należy się marttwić. 3 r.z. to taka granica, kiedy warto odwiedzić logopedę.
              My na razie spokojnie czekamy, obserwuję Igora, nie martwię się już.

              A to co miał podcinane Twój mąż, to pewnie wędzidełko. Teraz też wykonuje się takie zabiegi, ale ich zasadność musi potwierdzić chirurg. Zreszta, wstępnie można spytać pediatry, niech obejrzy.

              Igor(2l) i Hubert(1r)

              • Re: 20 misięcy i nic nie mówi

                Mój bąbel do tej pory prawie nic nie mówi. Bardzo ładnie mówi mama, tata, koko, baba, dziadzia, jaja. Ot, cały wielki słownik! A rozumie wszystko, co się do niego mowi. Koszmary też mi się snily, nawet podejrzewalam autyzm i ryczalam po kątach (pisałam o tym na forum). Odwiedziła nas pani neurolog i stwierdziła, że z tą mową to u dzieci jest bardzo różnie. Nawet jej bratanek zaczął mówić dopiero po ukończeniu 3 r.ż. I my też czekamy do tego czasu. Choć u logopedy już byliśmy. Ale niestety, żeby zacząć jakiekolwiek ćwiczenia z logopedą, trzeba wykonać badanie słuchu (mimo naszych potwierdzeń, że dziecko słyszy, reaguje i rozumie). Olo kategorycznie zaparł się, nawrzeszczał i nie dał się zbadać. Kazali nam przyjść za jakiś czas powtórzyć badanie. Ale z tego co ja widzę i z jego charakterku, to nieprędko da się zbadać. Póki co czekamy do trzecich urodzinek.

                Agnieszka i Aleksander (17.04.2003)

                • Re: 20 misięcy i nic nie mówi

                  Nie wiem czy Cie to pocieszy, ale mój synek, który za tydzień skończy 22 miesiące też niewiele mówi.
                  Standardowe “mama”, “tata”, “baba”, “auto”… Niedawno nauczył się mówić “kółko”, “pan”, “halo”, “dzidzi” – ze wskazaniem na siebie.
                  Głownie posługuje sie gestami…czasem tworzy ze zlepek sylab jakieś nieznajome wyrazy.
                  Nie powtarza słów, wydaje sie być tym niezainteresowany…
                  Ale świetną zabawą dla niego jest takie gadanie do siebie
                  Widzę, że bawi się słowami ale raczej prywatnie…
                  Wciąż czekam aż się rozgada

                  Beata i Maciek (11.02.2004)

                  • Re: 20 misięcy i nic nie mówi

                    mój ma jak widac w podpisie
                    i na wszytsko woła
                    tatatatatata

                    :(( zaczynam sie chyba martwić

                    Aga i Wojtuś (23.07.2003)

                    • Re: 20 misięcy i nic nie mówi

                      28 m-cy
                      i nie mówi :((

                      Aga i Wojtuś (23.07.2003)

                      • Re: 20 misięcy i nic nie mówi

                        my też mamy troche przykrótkie węzadełko i mamy ćwiczyć.i tu własnie jest problem: kilogramy czekolady na wargach nie działają na mojego synka:((( w domu wogóle ni chce ćwiczyć, ma inne zajęcia.
                        dobrze że chociaż w żłobku troche ćwiczy.
                        Pozdrowienia

                        Anita i Filip ur.25.09.03

                        Znasz odpowiedź na pytanie: 20 misięcy i nic nie mówi

                        Dodaj komentarz

                        Angina u dwulatka

                        Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                        Czytaj dalej →

                        Mozarella w ciąży

                        Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                        Czytaj dalej →

                        Ile kosztuje żłobek?

                        Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                        Czytaj dalej →

                        Dziewczyny po cc – dreny

                        Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                        Czytaj dalej →

                        Meskie imie miedzynarodowe.

                        Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                        Czytaj dalej →

                        Wielotorbielowatość nerek

                        W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                        Czytaj dalej →

                        Ruchome kolano

                        Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                        Czytaj dalej →
                        Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                        Logo
                        Enable registration in settings - general