20 tyg. macierzyńskiego…

Dziewczyny czy wiecie jakie są szanse że ustawa o zmianie wymiaru urlopu macierzyńskiego z 16 tyg. na 20 – wejdzie w życie od 2004r???

“Jeśli coś uparcie gaśnie, zufaj iskierce nadziei”
ZORZA
Termin: 17 marca 2004

12 odpowiedzi na pytanie: 20 tyg. macierzyńskiego…

  1. Re: 20 tyg. macierzyńskiego…

    mnie też to bardzo interesuje. Kto ma jakies wieści na ten temat?

    Kate, IV 2004!

    • Re: 20 tyg. macierzyńskiego…

      Dłuższy urlop macierzyński
      Powrót do 26-tygodniowego urlopu macierzyńskiego w przypadku pojedynczych
      urodzeń i 38-tygodniowego urlopu w przypadku urodzeń mnogich przewiduje
      poselski projekt nowelizacji kodeksu pracy.

      ALE TO NARAZIE TYLKO PROJEKT USTAWY MOZE TAK BYĆ (OBY!!) ALE MOZE NIE

      Sejm obecnej kadencji w grudniu 2001 r. wprowadził obowiązujące obecnie
      (zmniejszone) wymiary urlopów macierzyńskich. Zmniejszenie to było spowodowane
      szukaniem oszczędności w wydatkach publicznych, według wyliczeń rządu skrócone
      urlopy macierzyńskie pozwoliły rocznie na oszczędności rzędu 300 mln zł.

      Przywrócenie dłuższych urlopów macierzyńskich ma być elementem walki z kryzysem
      demograficznym. Krótsze urlopy macierzyńskie są jedną z przyczyn
      systematycznego spadku narodzin w naszym kraju. W przyszłości zjawisko to może
      zagrozić całemu systemowi emerytalnemu.

      Pierwsze niekorzystne skutki kryzysu demograficznego najprawdopodobniej będą
      odczuwalne za 25-30 lat, kiedy wejdzie w wiek emerytalny pokolenie wyżu
      demograficznego z połowy ubiegłego wieku, a jednocześnie w wiek produkcyjny
      wejdzie pokolenie niżu demograficznego z lat 90. Taka sytuacja może spowodować
      załamanie finansów publicznych i ograniczenie świadczeń emerytalnych bądź
      podniesienie wieku emerytalnego.

      Poselski projekt zakłada rozłożenie procesu wydłużania urlopów macierzyńskich
      na okres 3 lat. Proponuje się, aby wymiar urlopu macierzyńskiego wynosił:

      w 2004 r. – 20 tygodni przy pierwszym i następnym porodzie i 32 tygodnie w
      przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie;

      w 2005 r. – 24 tygodnie przy pierwszym i następnym porodzie i 36 tygodni w
      przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie;

      od 1 stycznia 2006 r. – 26 tygodni przy pierwszym i następnym porodzie i 38
      tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.

      Rozwiązanie takie ma złagodzić wzrost kosztów świadczeń wypłacanych osobom
      korzystającym z urlopów. Zakłada się, że wzrost kosztów w pierwszych dwóch
      latach będzie wynosił 120-140 mln zł i około 60-70 mln zł w trzecim roku.

      Obecnie projekt czeka na pierwsze czytanie w Sejmie.

      Aga już nie lutówka

      • Re: 20 tyg. macierzyńskiego…

        jestem pod wrazeniem!!
        Jesteś prawnikiem czy tak dokladnie śledzisz to co sie dzieje w naszym wspaniałym rzadzie?

        • Re: 20 tyg. macierzyńskiego…

          Brzmi interesująco. Skąd takie wieści masz Agnieszko?

          Kate, IV 2004!

          • Re: 20 tyg. macierzyńskiego…

            moja kuzynka jest radca prawnym i napisałam do niej przez neta to pytanie mam z nia stały prawie dostep bo rozmawiamy przeaz gg i mi to przysłała a ona sledzi wszystko co sie dzieje zreszta musi

            Aga już nie lutówka

            • Re: 20 tyg. macierzyńskiego…

              agnieszko81 właśnie o ten tekst mi chodzi, też go wyczytałam…. tylko że to wszystko na razie “na wodzie pisane” i zastanawiam się jakie są szanse że ta ustawa wejdzie w życie… ;(
              Nasi politycy zajęcie są tylko aferami i nie maja czasu na takie “bzdury” 😉
              PRZYKRE ;(

              “Jeśli coś uparcie gaśnie, zufaj iskierce nadziei”
              ZORZA
              Termin: 17 marca 2004

              • Re: 20 tyg. macierzyńskiego…

                Rozumiem, ze osoby które urodzą do stycznia, nawet jak ustawa wejdzie w życie, na dłuższy urlop macierzyński nie mają szans? No cóz moja dzidzia nie będzie chciaął tam siedzieć jeszcze 4-5 miesięcy, to takie niesprawiedliwe :(, pozdrowionka, moze Wam się chociaż uda…

                redzia33 + maleństwo (~1.09.)

                • Re: 20 tyg. macierzyńskiego…

                  a czy nie jest tak, że jak już bedziemy na macierzyńskim i jeśli wejdą nowe przepisy, to nam automatycznie przedłużą urlop do 20 tyg.???

                  Marta i Mateuszek (26.X.2003)

                  • Re: 20 tyg. macierzyńskiego…

                    nie, raczej liczy sie kiedy urodzisz tak jak było przed ostania zmiana jesli kobieta urodziła kiedy juz weszły nowe przepisy ale zaszła w ciaze przy trwaniu starych wiec mogła wybrac ale jak juz jestes na macierzynskim to raczej ci nie przedłuza chyba ze sie myle papapa

                    Aga już nie lutówka

                    • Re: 20 tyg. macierzyńskiego…

                      Z tego co wiem, jeśli ta ustawa wejdzie w życie z dniem 1/01/2004 to obejmie kobiety które urodzą po 31/12/2003r
                      Zatem niestety mamusie które już będą w tym czasie na macierzynskim mają tylko 16 tyg.

                      “Jeśli coś uparcie gaśnie, zufaj iskierce nadziei”
                      ZORZA
                      Termin: 17 marca 2004

                      • Cos na pocieszenie Was wszystkich!

                        Zgodnie z regulaminem firmy, w ktorej pracuje przysluguje mi tylko 12 tyg. bezplatnego macierzynskiego urlopu, ktory moge wziasc w dowolnym czasie ciazy i po niej. Urlop ten gwarantuje mi jedynie to, ze nie zostane usunieta z obecnie zajmowanego stanowiska. Mysle, ze ja bym i z tych 16-tu platnych tygodni sie cieszyla, bo moze byc gorzej :-)) !

                        • Re: 20 tyg. macierzyńskiego…

                          Oto całą logika naszych polityków – najpierw na chybił trafił coś zmieniają a potem dopiero pojawiają się refleksje, które przecież nie są nagłym odkryciem Ameryki!!! Budzenie się w z ręką w nocniku to chyba też nasza narodowa cecha… Niemniej mam nadzieję, że to przejdzie w Sejmie…
                          Jak dla mnie – ponieważ jestem wczesną grudiówką – to i tak przyjdzie się obejść smakiem ale może dzięki temu decyzja o następnej dzidzi przyjdzie łatwiej… Czekamy

                          Sprezynka i dzidzia (7/12)…po USG 8/12

                          Znasz odpowiedź na pytanie: 20 tyg. macierzyńskiego…

                          Dodaj komentarz

                          Angina u dwulatka

                          Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                          Czytaj dalej →

                          Mozarella w ciąży

                          Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                          Czytaj dalej →

                          Ile kosztuje żłobek?

                          Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                          Czytaj dalej →

                          Dziewczyny po cc – dreny

                          Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                          Czytaj dalej →

                          Meskie imie miedzynarodowe.

                          Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                          Czytaj dalej →

                          Wielotorbielowatość nerek

                          W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                          Czytaj dalej →

                          Ruchome kolano

                          Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                          Czytaj dalej →
                          Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                          Logo
                          Enable registration in settings - general