3 dzień pozytywnego testu owu

Dziewczyny, help. Co to może znaczyć? Miałam 2 kreski na teście owu ok 10 dc, potem bledziocha, a dziś 3 dzień jest, kiedy ten test mi wyszedł pozytywny. I to testowa krecha znacznie jest ciemniejsza od kontrolnej, nawet po piciu! Jakieś 3 miesiące temy jak testowałam, to tylko raz mi wyszedł pozytywny, a przed i po już kreska była blada. Wogóle, cykle mam 24-28 dniowe od długiego czasu, więc już owu dawno powinna być….

43 odpowiedzi na pytanie: 3 dzień pozytywnego testu owu

moni-ka Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez Minka:Dziewczyny, help. Co to może znaczyć? Miałam 2 kreski na teście owu ok 10 dc, potem bledziocha, a dziś 3 dzień jest, kiedy ten test mi wyszedł pozytywny. I to testowa krecha znacznie jest ciemniejsza od kontrolnej, nawet po piciu! Jakieś 3 miesiące temy jak testowałam, to tylko raz mi wyszedł pozytywny, a przed i po już kreska była blada. Wogóle, cykle mam 24-28 dniowe od długiego czasu, więc już owu dawno powinna być….

minka zrob test plytkowy
ja robilam paskowy i plytkowy i paskowe pokazywaly 2 krechy (testowa jasniejsz, ale jednak byla) a plytkowy pokazywal 1 krecha
pani w aptece mowila ze wiele kobiet prosi o plytkowe, wiec moze warto przeplacic

fakt, troche to dziwne …. :Hmmm…:

minka wlasnie doczytalam ze mozna miec w cyklu dwie owulacje
moze u ciebie tak wlasnie bylo :Hmmm…:

cyt. ……. z resztek pęcherzyka, z którego zostało uwolnione jajeczko, powstaje tzw. ciałko żółte (corpus luteum) – gruczoł wewnętrznego wydzielania. Następuje to ok. 28-32 godziny po owulacji. Ciałko żółte produkuje hormon potrzebny do utrzymania ewentualnej ciąży – progesteron – i w mniejszych ilościach estrogeny. Progesteron wstrzymuje dojrzewanie kolejnych pęcherzyków w cyklu, dlatego też niemożliwa jest podwójna owulacja, chyba że w tzw. 24-godzinnym oknie, kiedy występowały pęcherzyki o podobnej wielkości. Nawet jeśli pierwszy pękł, nie zostało nagromadzone wystarczająco dużo progesteronu, aby zablokować uwolnienie kolejnej komórki.

minka Dodane ponad rok temu,

Dzięki dziewczyny. Może faktycznie spróbuję ten płytkowy jutro. Przed chwilą zrobiłam jeszcze raz paskowy i dalej krecha ciemniejsza… No i wiecie, to już 17 dzień przecież, a okres max co 27/28 dni miewam.

tori75 Dodane ponad rok temu,

Minko, może tak być, że OWU jest 17 dnia a potem np. tylko 9/10 dni fazy lutealnej, co akurat nie jest zbyt dobre, bo oznacza zbyt niski poziom progesteronu do utrzymania zarodka……. robiłaś badania poziomu progesteronu kiedyś???

Zamieszczone przez Tori75:Minko, może tak być, że OWU jest 17 dnia a potem np. tylko 9/10 dni fazy lutealnej, co akurat nie jest zbyt dobre, bo oznacza zbyt niski poziom progesteronu do utrzymania zarodka……. robiłaś badania poziomu progesteronu kiedyś???

Nie robiłam jeszcze. Tylko wiesz co, jak testowałam kiedyś, to test owu pokazał w jednym dniu wynik pozytywny (takie same testy) i @ miałam równo po 14 dniach od spodziewanej owu. Tempka teżmi skoczyła. Że się nie udało, to inna sprawa, ale nie miałam raczej wątpliwości, że owu była.

nadii Dodane ponad rok temu,

Minka mi kiedyś przez 6 dni test owu wychodził pozytywny. I cały czas czułam, że jajniki pracują pełną parą. Śmiałam się, że jestem super płodna 😀 😀 :D. A potem jak zbadałam progesteron to był olbrzymi, świadczący o owulacji.
Może po prostu owulacja jest później i będziesz miała dłuższy cykl.

dziunia800 Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez Minka:Dziewczyny, help. Co to może znaczyć? Miałam 2 kreski na teście owu ok 10 dc, potem bledziocha, a dziś 3 dzień jest, kiedy ten test mi wyszedł pozytywny. I to testowa krecha znacznie jest ciemniejsza od kontrolnej, nawet po piciu! Jakieś 3 miesiące temy jak testowałam, to tylko raz mi wyszedł pozytywny, a przed i po już kreska była blada. Wogóle, cykle mam 24-28 dniowe od długiego czasu, więc już owu dawno powinna być….

Cześć dziewczyny. Pierwszy raz jestem na tym wątku.
Ja w tym cyklu po raz pierwszy robie testy owulacyjne. w 10dc wyszły mi dwie kreski ale testowa bardzo blada. w 11dc wyszła jedna kreska wczoraj w 12dc znowu dwie krechy ale znowy testowa bardzo blada. Co to może oznaczać? wczoraj miałam więcej śluzu ale to nie był raczej śluz płodny

Zamieszczone przez dziunia800:Cześć dziewczyny. Pierwszy raz jestem na tym wątku.
Ja w tym cyklu po raz pierwszy robie testy owulacyjne. w 10dc wyszły mi dwie kreski ale testowa bardzo blada. w 11dc wyszła jedna kreska wczoraj w 12dc znowu dwie krechy ale znowy testowa bardzo blada. Co to może oznaczać? wczoraj miałam więcej śluzu ale to nie był raczej śluz płodny

Musisz nauczyć się swojego organizmu. Porób testy jeszcze przez jakiś czas i zobacz czy kreska będzie ciemnieć. Możliwe, że owulacja się zbliża, dlatego jeszcze jest jaśniejsza.

Zamieszczone przez nadii:Musisz nauczyć się swojego organizmu. Porób testy jeszcze przez jakiś czas i zobacz czy kreska będzie ciemnieć. Możliwe, że owulacja się zbliża, dlatego jeszcze jest jaśniejsza.

dzięki. Zawsze byłąm pewna, że znam swój organizm i wiem kiedy mam dzień owulacji ale ostatnio właśnie w te dni współżyłam i nie zaszłam w ciąże i trochę zgłupiałam. wiec teraz robie testy i mierze tempke

Zamieszczone przez dziunia800:Cześć dziewczyny. Pierwszy raz jestem na tym wątku.

testuj przez kilka dni
testowa powinna ściemnieć
i polecam testy płytkowe a nie paskowe
płytkowe są dokładniejsze, sprawdzilam na sobie :Kciuki:

Zamieszczone przez moni_ka:testuj przez kilka dni
testowa powinna ściemnieć
i polecam testy płytkowe a nie paskowe
płytkowe są dokładniejsze, sprawdzilam na sobie :Kciuki:

dzięki za dobre rady. Ale kupiłam już zapas na cały miesiąc testów paskowych więc je chyba już wykorzystam. Ale jak teraz nie zaciąze to w następnym miesiącu kupie w aptece testy płytkowe

Ja używałam paskowych i byłam z nich zadowolona. Tylko, że kupowałam takie z apteki a nie np. z allegro. One są nieco droższe, ale nie zarejestrowałam, żeby z nimi coś było nie tak.
No ale faktycznie, jak ktoś jest niezadowolony z paskowych, to warto spróbować płytkowe i samemu przekonać się czy jest różnica.

przed chwilą zrobiłam test owulacyjny. Dzisiaj 13dc wyszły znowu dwie krechy ale testowa zdecydowanie widoczna. Nie tak bardzo jak kontrolna ale dość mocna. Jajnki trochę czuję ale ogólnie wszystko w porządku. Martwi mnie tylko śluz bo powinno go być więcej i powinien być rozciągliwy a ja mam go nie zbyt dużo. Biorę od kilku dni Wiesiołek więc ten śluz powinien być tym bardziej większy……
Czy to więc może być owulacja czy raczej nie możliwe może któraś z Was tak miała kiedyś?

Zamieszczone przez dziunia800:przed chwilą zrobiłam test owulacyjny. Dzisiaj 13dc wyszły znowu dwie krechy ale testowa zdecydowanie widoczna. Nie tak bardzo jak kontrolna ale dość mocna. Jajnki trochę czuję ale ogólnie wszystko w porządku. Martwi mnie tylko śluz bo powinno go być więcej i powinien być rozciągliwy a ja mam go nie zbyt dużo. Biorę od kilku dni Wiesiołek więc ten śluz powinien być tym bardziej większy……
Czy to więc może być owulacja czy raczej nie możliwe może któraś z Was tak miała kiedyś?

co do sluzu
ja nie zauwazylam zebym go miala jakies mega ilosci
a na monitoring gin powiedzial ze jest go duze
wiec nie martw sie na zapas
a co do kreski, to sprawdz jutro rano, tylko nie z pierwszego moczu
ja na paskowym mialam testowa kolory kontrolnej
a na plytkowym zdecydowanie ciemniejsza, wiec moze i u ciebie jest tak ze ta testowa jest taka sama jak kontrolna
ale sprobuj jutro rano i zobaczysz czy sciemniala

Zamieszczone przez nadii:Minka mi kiedyś przez 6 dni test owu wychodził pozytywny. I cały czas czułam, że jajniki pracują pełną parą. Śmiałam się, że jestem super płodna 😀 😀 :D. A potem jak zbadałam progesteron to był olbrzymi, świadczący o owulacji.
Może po prostu owulacja jest później i będziesz miała dłuższy cykl.

To ja Cię gonię – kończy się 4 dzień pozytywnego testu:-(.
No i dziwi mnie jeszcze ta przerwa – 10 dc pozytyw, potem nie, a teraz 15, 16, 17 i 18 dc znowu pozytyw….

sonia-pp Dodane ponad rok temu,

Dziewczyny opowiem Wam moją historyjkę sprzed ponad miesiąca. Jak już niektóre z Was wiedzę kupiłam teściki owu z allegro ( jakieś 3 m-ce stosowałam je z zerowym skutkiem- pokazywały 2 dni dwie krechy, potem jedną ) i dodatkowo ponad miesiąc temu zakupiłam z apteki. Robiłam dwa jednocześnie. I jakie było moje zdziwienie gdy te z allegro standardowo pokazały dwie kreski przez 2 dni a te z apteki pokazywały mi przez prawie 5 dni dwie krechy!! Zgłupiałam całkowicie….. ale staranka były codziennie, bo w końcu II kreski były….. no i mam tego efekt:):) fASOLKA ROŚNIE w moim brzuszku:)
Dlatego dziewczyny- jak tylko widzicie II to nie ma co kombinowac – do dzieła kochane!!

Zamieszczone przez sonia.pp:no i mam tego efekt:):) fASOLKA ROŚNIE w moim brzuszku:)

:Hura!: :Hura!: :Hura!:

Sonia gratuluję!!! 😀 😀 😀 Dużo zdrówka i spokoju życzę!!!

Zamieszczone przez sonia.pp:Dziewczyny opowiem Wam moją historyjkę sprzed ponad miesiąca. Jak już niektóre z Was wiedzę kupiłam teściki owu z allegro ( jakieś 3 m-ce stosowałam je z zerowym skutkiem- pokazywały 2 dni dwie krechy, potem jedną ) i dodatkowo ponad miesiąc temu zakupiłam z apteki. Robiłam dwa jednocześnie. I jakie było moje zdziwienie gdy te z allegro standardowo pokazały dwie kreski przez 2 dni a te z apteki pokazywały mi przez prawie 5 dni dwie krechy!! Zgłupiałam całkowicie….. ale staranka były codziennie, bo w końcu II kreski były….. no i mam tego efekt:):) fASOLKA ROŚNIE w moim brzuszku:)
Dlatego dziewczyny- jak tylko widzicie II to nie ma co kombinowac – do dzieła kochane!!

Przede wszystkim GRATULACJE!!!!!!!!!!!!!!!

a co do testów to ja kupiłam też z alegro ale dzisiaj kupie te z apteki płytkowe i zobaczymy jaki będzie efekt

Zamieszczone przez sonia.pp:Dziewczyny opowiem Wam moją historyjkę sprzed ponad miesiąca. Jak już niektóre z Was wiedzę kupiłam teściki owu z allegro ( jakieś 3 m-ce stosowałam je z zerowym skutkiem- pokazywały 2 dni dwie krechy, potem jedną ) i dodatkowo ponad miesiąc temu zakupiłam z apteki. Robiłam dwa jednocześnie. I jakie było moje zdziwienie gdy te z allegro standardowo pokazały dwie kreski przez 2 dni a te z apteki pokazywały mi przez prawie 5 dni dwie krechy!! Zgłupiałam całkowicie….. ale staranka były codziennie, bo w końcu II kreski były….. no i mam tego efekt:):) fASOLKA ROŚNIE w moim brzuszku:)

No właśnie kupiłam testy z apteki alepaskowe. I przed chwilą zrobiłam sobi testy (z apteki i z alegro) i na tym z apteki były II krechy mocno widoczne a na tym z alegro nie!!
I no teraz nie wiem czy zbliża sie ta owulacja czy już była Bo tak jak pisałam wczesniej to na tych z alegro juz wcześniej wyszły II krechy.

Zamieszczone przez dziunia800:No właśnie kupiłam testy z apteki alepaskowe. I przed chwilą zrobiłam sobi testy (z apteki i z alegro) i na tym z apteki były II krechy mocno widoczne a na tym z alegro nie!!
I no teraz nie wiem czy zbliża sie ta owulacja czy już była Bo tak jak pisałam wczesniej to na tych z alegro juz wcześniej wyszły II krechy.

A jakie masz te z apteki? Ja miałam paskowe – LH testy firmy Hydrex. Dzisiaj, 5 dnia, pokazały wreszcie, jakby nigdy nic, jedną krechę bez śladu drugiej. No i nie wiem, kiedy była owu. Przytulakno ostatnie w niedzielę rano, więc nie wiem, czy trafione…

Zamieszczone przez Minka:A jakie masz te z apteki? Ja miałam paskowe – LH testy firmy Hydrex. Dzisiaj, 5 dnia, pokazały wreszcie, jakby nigdy nic, jedną krechę bez śladu drugiej. No i nie wiem, kiedy była owu. Przytulakno ostatnie w niedzielę rano, więc nie wiem, czy trafione…

zeby bylo trafione :Kciuki:

sonia-pp Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez dziunia800:No właśnie kupiłam testy z apteki alepaskowe. I przed chwilą zrobiłam sobi testy (z apteki i z alegro) i na tym z apteki były II krechy mocno widoczne a na tym z alegro nie!!

No to identycznie jak u mnie!! Ja zaufałam tym z apteki i bzykanko aż do 18 dc ( tak pokazywały te z apteki, przy 27 cyklu ). No i ciąża jest:):)
Trzymam kciuki za Was wszystkie i dziękuję za gratulacje:)

Zamieszczone przez Minka:A jakie masz te z apteki? Ja miałam paskowe – LH testy firmy Hydrex. Dzisiaj, 5 dnia, pokazały wreszcie, jakby nigdy nic, jedną krechę bez śladu drugiej. No i nie wiem, kiedy była owu. Przytulakno ostatnie w niedzielę rano, więc nie wiem, czy trafione…

Mam dokładnie takie jak napisałaś.
Myśle że powinnas trafic a temperaturke mierzyłaś?

Zamieszczone przez sonia.pp:No to identycznie jak u mnie!! Ja zaufałam tym z apteki i bzykanko aż do 18 dc ( tak pokazywały te z apteki, przy 27 cyklu ). No i ciąża jest:):)
Trzymam kciuki za Was wszystkie i dziękuję za gratulacje:)

ja teraz tez codziennie. Nie ma głupich nie przegapie. ale boje się ze wczesniej przegapiłam bo jsli te z allegro nie pokazywały no to nie przytulaliśmy się żeby plemniczki były mocniejsze. A co jeśli te z apteki pokazały by wtedy? Moze to przegapiłam? cholera jasna z tym alegro :((((

Zamieszczone przez dziunia800:ja teraz tez codziennie. Nie ma głupich nie przegapie. ale boje się ze wczesniej przegapiłam bo jsli te z allegro nie pokazywały no to nie przytulaliśmy się żeby plemniczki były mocniejsze. A co jeśli te z apteki pokazały by wtedy? Moze to przegapiłam? cholera jasna z tym alegro :((((

Z tymi z apteki też cholera:-). Ja wyeksploatowałam męża za wcześnie, bo nie sądziłam, że do 5 dnia będzie pozytyw, a on nie taki znów ogier, żeby tyle wytrzymać…
No trudno, będzie co będzie, nie teraz to następnym razem!

No a dziś znowu 2 krechy na teście owu, Testowa tylko lekko jaśniejsza. Ja zwariuję:-). To już chyba piętnasta owulacja w tym miesiącu!;-).

Zamieszczone przez Minka:No a dziś znowu 2 krechy na teście owu, Testowa tylko lekko jaśniejsza. Ja zwariuję:-). To już chyba piętnasta owulacja w tym miesiącu!;-).

ja też mam dzisiaj II krechy a na tych z alegro ani śladu. Chyba zrezygnuje z tych testów bo i tak nic z nich nie wiem.
Poza tym popadłam w mega doła. pokłóciłam się z męzem na śmierc i zycie. i chyba ten cykl już sobie odpuszcze. Potem M. wyjeżdza do pracy i do sierpnia moge sobie dzidzię odpuścic. Potem pewnie też się nie uda 🙁

Całą noc ryczałam jak głupia.

Zamieszczone przez dziunia800:ja też mam dzisiaj II krechy a na tych z alegro ani śladu. Chyba zrezygnuje z tych testów bo i tak nic z nich nie wiem.
Poza tym popadłam w mega doła. pokłóciłam się z męzem na śmierc i zycie. i chyba ten cykl już sobie odpuszcze. Potem M. wyjeżdza do pracy i do sierpnia moge sobie dzidzię odpuścic. Potem pewnie też się nie uda 🙁

Całą noc ryczałam jak głupia.

A który masz teraz dzień? Może już jest po owu i możecie od siebie odpocząć?:-). Ja tam nie wierzę już testom, które mam.
A my z mężem też się kłócimy i mi się wtedy odechciewa – seksu, nie dziecka, niestety.

Zamieszczone przez Minka:A który masz teraz dzień? Może już jest po owu i możecie od siebie odpocząć?:-). Ja tam nie wierzę już testom, które mam.
A my z mężem też się kłócimy i mi się wtedy odechciewa – seksu, nie dziecka, niestety.

chyba kazda tak ma
ale mozna sie pogodzic ….. nawet na pare chwil :Kciuki:

….. cel uświęca środki 😉 😀

Zamieszczone przez Minka:A który masz teraz dzień? Może już jest po owu i możecie od siebie odpocząć?:-). Ja tam nie wierzę już testom, które mam.

dzsiaj 15dc. ale wczoraj nie przytulaliśmy sie bo mojemu m. się nie chciało

Porażka

Zamieszczone przez moni_ka:chyba kazda tak ma
ale mozna sie pogodzic ….. nawet na pare chwil :Kciuki:

….. cel uświęca środki 😉 😀

pogodzic to ja się z nim mogę ale dzień już stracony

Zamieszczone przez dziunia800:pogodzic to ja się z nim mogę ale dzień już stracony

natura czasem plata figle, niby za pozno …. a jednak niektorym sie udaje
tobie tez sie moze udac
nie marudzic mi tylko godzic sie szybciutko :Hyhy:

dziewczyny kochane
dzisiaj juz piąty dzien wychodza II krechy na tescie owulacyjnym. jajnik boli i ogólnie czuje się cała obolała a śluzu jest bardzo mało i nie jest rozciągliwy.

Czy jest możliwe ze juz miałam owulacje Dzisiaj mam 17dc.
Poradzcie cos kochane bo ja juz nic nie wiem i trace nadzieje ze tym razem sie uda

Zamieszczone przez dziunia800:dziewczyny kochane
dzisiaj juz piąty dzien wychodza II krechy na tescie owulacyjnym. jajnik boli i ogólnie czuje się cała obolała a śluzu jest bardzo mało i nie jest rozciągliwy.

Czy jest możliwe ze juz miałam owulacje Dzisiaj mam 17dc.
Poradzcie cos kochane bo ja juz nic nie wiem i trace nadzieje ze tym razem sie uda

Doradzić, to Ci jeszcze nie doradzę, ale wesprę, mam nadzieję. Coś z tymi testami LH Hydrexu jest nie halo! Ja też 4,5 dnia miałam 2 krechy i to mocne. Ja przynajmniej już ich więcej nie kupię. Nie wierzę, że nagle z 25-27 dniowych cykli zrobi mi się 18 (bo 18 dnia pokazał wreszcie 1 krechę) +14 dni. Podejrzewam, że owu była po pierwszym pozytywnym teście, bo termin byłby wtedy sensowny. Tak naprawdę to więcej będziemy wiedziały, jak @ przylezie (chociaż może powinnam teraz splunąć przez lewe ramię?;-)).

Zamieszczone przez Minka:Doradzić, to Ci jeszcze nie doradzę, ale wesprę, mam nadzieję. Coś z tymi testami LH Hydrexu jest nie halo! Ja też 4,5 dnia miałam 2 krechy i to mocne. Ja przynajmniej już ich więcej nie kupię. Nie wierzę, że nagle z 25-27 dniowych cykli zrobi mi się 18 (bo 18 dnia pokazał wreszcie 1 krechę) +14 dni. Podejrzewam, że owu była po pierwszym pozytywnym teście, bo termin byłby wtedy sensowny. Tak naprawdę to więcej będziemy wiedziały, jak @ przylezie (chociaż może powinnam teraz splunąć przez lewe ramię?;-)).

Wiesz Minka ja tez nie kupie już zadnych testów bo nie możliwe jest ze jedne pokazują II a inne w tym samym czasie I.
Ale jesli chodzi o owulke to moze byc ze jest pożniej tzn. mi sie wydaje ze miałam ją wczoraj lub dzisiaj w nocy z kilku powodów:
1) od kilku dni bolał mnie brzuch a dzisiaj nic nie czuje
2) miałam dużo śluzu
3) mierzyłam rano teperaturke i była o 0,5st wyższa
Przytulałam się z mężem 2 ni temu i dzisiaj rano. Może coś z tego będzie?
może u Ciebie tez owulka wystąpiła później? Po południu zrobie testy i zobacze co dzisiaj pokażą

NO

olusia Dodane ponad rok temu,

Ja już w testy też nie wierzę… Jedne pokazują tak ,drugie inaczej, szkoda kasy.
Teraz stawiam na tempkę, ale raczej z ciekawości 🙂

Zamieszczone przez olusia26:Ja już w testy też nie wierzę… Jedne pokazują tak ,drugie inaczej, szkoda kasy.
Teraz stawiam na tempkę, ale raczej z ciekawości 🙂

Ja chyba, poprostu, pójdę do lekarza…. chociaż mam jeszcze kilka dni nadziei w tym cyklu..

Zamieszczone przez Minka:Ja chyba, poprostu, pójdę do lekarza…. chociaż mam jeszcze kilka dni nadziei w tym cyklu..

Ja tez się wybieram do lekarza.

W tym cyklu przytulaliśmy się dość często (najdłuższa przerwa 2,5 dnia). Od trzech dni testy pokazują I krechę,. Wiec owulka chyba już była. I tak sobie myślę ze jesli teraz się nie uda to chyba coś jest nie tak z naszym zdrówkiem i trzeba jak najszybciej to stwierdzić i zacząć leczyć.

Chociaz czasem mam jeszcze trochę nadzieji że jednak fasolka juz rośnie w moim brzuszku.

olusia Dodane ponad rok temu,

Ja też jestem umówiona z ginem, będziemy robic monitoring, ale tempkę będę mierzyc sama dla siebie.

Znasz odpowiedź na pytanie: 3 dzień pozytywnego testu owu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecam
Jaki wózek wybrać?
Witam. Juz niedługo przyjdzie na swiat moje maleństwo (chłopczyk), jaki wózek proponujecie kupic, po moim pierwszym dziecku wiem ze nie chce wielofunkcyjnych bo są bardzo cieżkie a jak mam je
Czytaj dalej
Nasze związki
a mój mąż powiedział...
Dziewczyny, tydzień temu mąż mi powiedział, że jestem upasioną krową...a jestem w 9 m-cu ciąży z 3 dzieckiem. Dzisiaj usłyszałam, że jestem po...dolona, bo w lokalu, który niedawno kupiliśmy na
Czytaj dalej