3-latek z pampersem na noc?

Jak się do tego zabrać? Mam juz dość pieluchowania go na noc. Jaka jest zasada: budzić go w nocy na sikanie czy sam ma dojrzeć do wołania?
Michał pierwsze godziny śpi jak kamień, jestem pewna, że nie dociera do niego “wołanie” pecherza… Powinnam go zacząć wysadzać koło północy? Czy może należy czekać aż sam zaskoczy z tym nocnym sikaniem?
Dodam, że pielucha rano najczęściej jest zsikana, czasami tylko zdarza się sucha.

Jak sobie z tym poradziłyście? Pomóżcie…

!

Ania, Michałek (24.09.2003) i Basia (15.07.2005)

34 odpowiedzi na pytanie: 3-latek z pampersem na noc?

  1. Re: 3-latek z pampersem na noc?

    U nas przed pójściem spać trzeba zrobic dwie rzeczy:
    1. umyć zęby
    2. zrobic siku
    Czasami kolejność jest inna, ale to stały wieczorny rytuał.
    Trzyletnie dziecko jest już na tyle duże, że powinno już kontrolować swoje odruchy. Jeżeli w ciągu dnia nie ma z tym problemu, to nie zakładaj pieluchy na noc. Pod prześcieradło podłuż ceratkę i czekaj. Dziecko jest przyzwyczajone do tego, że jak śpi i robi siku nic się nie dzieje, bo ma pieluchę. Kilka wpadek da mu do myślenia. Trzeba wtedy tłumaczyć, że jak mu się chce siku musi wołać, inaczej będzie mokra piżamka i łużeczko i może się przeziębić itd.


    Olek (23.01.2003)

    • Re: 3-latek z pampersem na noc?

      to że ma trzy latka to nie znaczy że powinno kontrolować.

      Kilka wpadek aby dało do myslenia?
      moja potrafiła spac w zlanym łóżku do samego rana
      Tłumaczenia??
      ona wiedziala przed pójściem spać że jak zachce jej się siusiu w nocy to ma się budzić i nie robiła tego. To ja budziłam się w nocy i zmieniałam mokrą posciel bo nie trafiłam w nocy z natrzymaniem, lub mialam rano zmarzniete dziecko w zlanym łóżku. Na siłe założyłam Zu z powrotem pieluchy i odczekałam jeszcze rok.
      Całe mieszkanie miałam o zapachu moczu.

      To że jedno dziecko piękni zaskoczyło z nocnym trzymaniem moczu nie znaczy że inne będzie miało tak samo.

      Izka i Zuzia 4 latka

      • Re: 3-latek z pampersem na noc?

        napisze ci tak. Zu jak miała 3-latka zbuntowała się z nocną pieluchą. Ale co z tego jak ona wogóle nie czuła w nocy siusiu :(. natrzymywałam ją przed moim pójściem spać, nastawiałam sobie budzik na kilka pobudek w nocy. Raz udało mi się, ale przeważnie Zuzanka była już zskiana. Co najgorsze ona wogóle nie cziła ze spi w mokrej poscieli. Po jakimś czasie zrezygnowałam. Po 1. bałam się ze w końcu się naziębi, po. 2. chodziłam jak ćma, po 3. mieszkanie zaczęło mi smierdzieć w nocy.
        Codziennie rano przed wyjściem z pracy musiałam ściągnąć prześcieradło, poszwy i wypłukać. Już nie mówię o zlanych poduchach czy kołdrze.

        W tym roku zrobiłam podejście nr. 2, a Zu ma 4-latka. Przez piewrszy miesiąc było nieciekawie. Natrzymywałam ją w godz.: 23.00-24.00, 02.00-03.00, ok. 06.00. Potem wystarczyły dwa natrzymywania, teraz prawie po trzech miesiacach wysadzam ją tylko raz przed pójsciem spać, a czekam specjalnie do 24.00, bo jak wysadzę wcześniej to i tak zleje mi sie do łózka. W przeciagu tych paru miesięcy na palcach jednej reki mogłabym policzyć ile razy sama się obudziła na nocne siusiu. Jak nie wysadzę to sie zleje, a jak sie zleje to w mokrym łożku spi smacznie do rana.

        A z dziennym kontrolowaniem siusiu jak skończyła 2-latka nie mielismy prawie problemów

        Ukróciłam wieczorne picie. Przed pójściem spać, ok. 21.00 obowiązkowo na sedes. Na nocne wysadzanie wybudzałam ją aby była świadoma gdzie idzie i co robi. A ile razy zaspana buntowała mi się że nie chce siusiu….

        możesz spóbować.

        Izka i Zuzia 4 latka

        • Re: 3-latek z pampersem na noc?

          Skoro w dzień nie chodzi z pieluchą to znaczy, że umie kontrolować. Oczywiście, że nie każde dziecko musi od razu załapać tak jak moje. Dziewczyna chciała rady, więc jej dałam taką jaką uważałam za najlepszą, bo u mnie to działało.


          Olek (23.01.2003)

          • Re: 3-latek z pampersem na noc?

            są dzieci które w dzień kontrolują a w nocy nie.

            takie niekontrolowanie moze mieć m.in. podłoze chorobowe

            Izka i Zuzia 4 latka

            • Re: 3-latek z pampersem na noc?

              Było ostatnio kilka wątków na temat nocnego siusiania. Tego nie da się nauczyć, dopóki układ hormonalny i nerwowy dziecka do tego nie dojrzeje. Jasne, możesz nie zakładać pieluszki i budzić w nocy, ale po co? W ten sposób i tak niczego się nie nauczy. Jak dojrzeje do tego, po prostu będzie się budził z suchą pieluszką. Oczywiście dobrze jest nie podawać wieczorem moczopędnych pokarmów i dużej ilości płynów. Nawet dorosły z przepełnionym pęcherzem nie prześpi całej nocy. Tyle, że dorosłego obudzi parcie na mocz, a dziecka nie.
              Dopiero u pięciolatka częste moczenie się w nocy może być niepokojące. Twój synek ma jeszcze mnóstwo czasu.

              Magda i Konrad (trzy lata)

              • Re: 3-latek z pampersem na noc?

                Żartujesz? Konia z rzędem temu, kto wytłumaczy trzyletniemu dziecku, że jak w nocy przez sen poczuje parcie na mocz, to ma się świadomie obudzić i zasuwać do łazienki…
                Dzieci śpią tak mocno, że nawet jak zamoczą wszystko to potrafią tak spać aż do rana. Są dzieci, które bardzo szybko robią siusiu do nocniczka, a w nocy moczą się do piątego, szóstego roku życia. Inne zaś niemal od urodzenia zdolne są do zagęszczania moczu w nocy, a długo nie potrafią świadomie kontrolować się w ciągu dnia.

                Magda i Konrad (trzy lata)

                • 4-latek z pampersem na noc

                  Agniesia spi w pampersie
                  nic nie dalo wysadzanie jej kolo 24ej – wysikala sie do nocnika
                  ale potem o 3ciej juz bylo lozeczko zasikane
                  nastawialam budzik 2, 3 razy w ciagu nocy i czasem udalo sie a czesem nie
                  ale to bylo bez sensu bo ona nawet nie budzila sie do tego nocnika, tylko po prostu prawie na spiaco
                  dodam ze nie budzila sie jak bylo mokro wiec jak nie wyczulam ze jest lozeczko zasikane to tak by spala do rana
                  dalam sobie spokoj bo to uciazliwe bylo
                  teraz sa dni kiedy pampers jest suchy ale sa dni kiedy nie
                  wiec dalej spi w pampersie
                  w dzien nie ma problemu
                  A Adrianek mlodszy i juz od 2 roku spi bez pampersa

                  Agniesia ’02 +Adrianek ’04

                  • Re: 3-latek z pampersem na noc?

                    święta prawda
                    też chcialam czekać aż sama dojrzeje bo nie widziałam w tym problemu. I dojrzala psychicznie, ale nie fizycznie…

                    Psychicznie mój 4-latek powiedział NIE pieluchom i nie przegadasz.
                    Fizycznie na początku pozostał mi dzwoniacy budzik 3 razy w nocy ;-)).

                    jestem ciekawa jak długo bedę musiała kontrolować za nią, bo pieluchy już za nic na świecie nie założy.

                    Izka i Zuzia 4 latka

                    • Re: 3-latek z pampersem na noc?

                      Moja panna przestała korzystać z pieluchy jak miała 16 miesięcy, zaraz potem był bunt przeciwko pieluszce nocnej. Pozwoliłam jej spać bez pieluchy, bo nadał jeszcze budziła się na jedno jedzonko w nocy, wtedy też było sikanko( wpadek kilka oczywiście było, ale każda próba założenia pieluchy wywoływała histerie).
                      W nocy budzi się do dnia dzisiejszego 1-2 razy, na śpiąco idzie do nocniczka.
                      Gdybym dziś miała podejmować taką decyzje, zostawiłabym pieluchę na noc, szkoda mojego i jej snu.

                      • Re: 3-latek z pampersem na noc?

                        No to ja tu napiszę i podepne sie z naszym małym “problemem”
                        Iza 3 miechy spała bez pieluszki i nie sikała w ogóle w nocy. Mało tego rano nawet nie biegła od razu na siusiu tylko dopiero po pół godzinie gdzieś. A teraz co druga noc sika w ózko:( Zbiegło sie to z pójsciem do przedszkola. I nie wiem czy to jest efekt stresu (mądre ksiązki mówią ze rzadko sikanie nocne jest wynikiem stresu przedszkolnego) czy po prostu jakis regres, a może jakas choroba np. zapalenie pecherza albo co?
                        Głupia jestem…
                        Iza wczoraj zażadała pieluszki:( Założyłam jej za co mąż mnie zjechał że ją cofam w rozwoju… Co ja powinnam robić? Zakładac pieluchę? Nie zakładać tylko wysadzac w nocy? Amoże przeczekać zmieniając przescieradła i piżamke jak sie posika?
                        Kurcze…

                        Monika i Iza – 3 i 3/12

                        • Re: 3-latek z pampersem na noc?

                          Borys w lipcu skończył 3 latka i miałam nerwa z odpieluchowaniem na noc. poczytaj sobie:
                          [Zobacz stronę]

                          Paula, Borys i Maksiu

                          • Re: 4-latek z pampersem na noc

                            Tez mam pewne porównanie na przykladzie wlasnych dzieci. Podejscie nasze-rodzicowe do sprawy odpieluszania bylo raczej takie samo, a efekty i reakchja dzieci jednak rózna. Julka zawsze chetnie siadala na nocnik, byla z nim oswojona, natomiast Antek uparciuch stawial dlugo opór. Jego odpieluszanie odbylo sie generalnie niestandardowo.
                            Moze to kwestia samych dzieci, a moze dziewczyny maja troche inaczej niz chlopcy. U nas bylo tak ze Julka zrezygnowala dosc latwo z pieluchy w ciagu dnia juz przed 2 rokiem zycia, ale w nocy jeszcze jakis czas spala z pielucha. Potem bylo podobnie jak piszesz, wysadzanie ja na nocnik, bo niestety nie udawalo jej sie dotrwac z pełnym pecherzem do rana. Pilnowanie, czuwanie, sprawdzanie, raz zdazylam, dwa razy nie…. Moze ok. 3 roku to sie juz unormowalo, teraz juz sama nie pamietam, ale majac jeszcze 4-5-6 lat miala podlozona certake pod przescieradlo i zdazalo jej sie raz na 2-3 m-ce jeszcze podsikac, moze z przeziebienia, a moze taka byla jej natura…
                            Natomiast Antek z pieluchy zrezygnowal pozniej bo w ferie tego roku, a wiec mial 2 lata i 3 m-ze, ale jak juz zalapal o co chodzi, to od razu pozbylismy sie pieluchy w dzień i w noc. I zadna wpadka nie zdarzyla mu sie do dzis.

                            Monika + Julka 05.98 i Antoś 11.03

                            • Re: 4-latek z pampersem na noc

                              i oby u nas tak sie skonczylo:)
                              a przy okazji:
                              po wczorajszej wizycie u ortopedy – Agniesia nozki same sie wyprostowaly:) czyli to co przypuszczal ze z wiekiem wroci do normy, u Adrianka czekamy i z plaskim stopkami i z nozkami — ma tylko siadac po turecku a nie podkrzywiac nogi i nosic obuwie dobrze trzymajace kostke, za kostke, z poduszka tu przy wew. itd generalnie takie jakie zawsze kupuje, bo moje dzieci po domu chodza w sanadlkach /Np te w ccc guffo sa fajne i niedrogie/

                              Agniesia ’02 +Adrianek ’04

                              • Re: 4-latek z pampersem na noc

                                o to fajnie, czyli pewnie te zalecenia moge podpijac pod Antka. Dzis dzwonilam na Stok, jestem zapisana na 2 pazdziernika, to termin calkiem przyzwoity. Musze jeszcze skoczyc po skierowanie do lekarza rodzinnego.
                                Moje dzieci akurat najchetniej chodzą boso po domu, tzn w skarpetkach… To siedzenie Antosia po turecku musze koniecznie przypilnowac

                                pozdrawiam

                                Monika + Julka 05.98 i Antoś 11.03

                                • Re: 3-latek z pampersem na noc?

                                  Oto moje doświadczenie z oduczaniem mojej trzylatki (z ostatnich dwóch tygodni). Dzienne pieluchowanie odstawiłyśmy już grubo ponad 1,5 roku temu a w nocy ciągle brakowało zapracia raczej z mojej strony. Aż na koniec wakacji, z ostatnią sztuką pieluszkik postanowiłam: koniec. Kupiłam ceratkę a raczej ceratkowy obrus kuchenny – bo nie chwasczy. Wkładam ją pomiędzy koc aby się nie ślizgała. Nakładam to na prześcieradło. Około godziny 22:30 – 23:00 nasadzam małą na nocnik. I czekam. Od kilku dni reaguje w miarę od razu siusianiem. Jeżeli nie siusia to próbuję za chwilę. Przyznam, że zdarzyło się na kocyk ale cóż takie ryzyko. Kilka razy udało się, że zawołała w nocy siusiu ale do północy nie mam się co łudzić bo spi jak kamień.
                                  I jeszcze jedno: ograniczam mleko przed snem. Staram sie tak aby przed zaśnięciem piła tyle co jest w stanie wysiusiać przed zaśnięciem. Oczywiście jeżeli dziecko chce pić to dostaje, żeby nie było że okrutna jestem… 😉
                                  I tak walczę od 2 tyg. pełna optymizmu.
                                  Żałuję jedynie, że nie odstawiłam od razu jak w dzień zrezygnowałam z pieluchy bo kiedy mała nauczyła się siusiać na nocniczek to w nocy też wołała a ja głupia kazałam w pieluchę – z lenistwa bo matce się wstać nie chciało. A trzeba było wykorzystać sytuację. No ale trudno.
                                  Życzę powodzenia i siły.

                                  Laura(15.09.2003

                                  • Re: 4-latek z pampersem na noc

                                    do Potasza???
                                    fajnie – jesli do niego to z rad praktycznych, lepiej np przyjsc kolo 14ej juz, wczoraj byl 30 min wczesniej, jest wtedy mniej ludzi i szybciej wejdziecie, my jak poprzednio dotarlismy na 15:30 to weszlismy o 17:20, ludzi jest duzo a kazdy troche siedzi, wiec lepiej przed czasem to i tak krocej bedziesz czekac

                                    Agniesia ’02 +Adrianek ’04

                                    • Re: 4-latek z pampersem na noc

                                      wlasnie zapomnialm sie zapytac o nazwisko.. Czy Ty bylas Na Stoku w tej przychodni panstwowej specjalistycznej czy tej prywatnej nowo wybudowanej (chyba Medica sie nazywa)? Tam maja podpisana umowe z Kasa Chorych i przyjmuja panstwowo. Ja jestem umówiona w tej drugiej, tam jest Poradnia Wad Postawy, przyjmuje lekarz tylko w poniedzialki chyba od 14 albo 15. Pewnie ze wzgledow czasowych (po pracy) wpadniemy tam w ostatniej chwili, moze tlum juz sie przewali…

                                      Monika + Julka 05.98 i Antoś 11.03

                                      • Re: 3-latek z pampersem na noc?

                                        U nas jest to samo.Wydaje mi sie,że jeszcze im wolno w nocy spac w pieluszce. Mi to nie przeszkadza. Najważniejsze,że w ciągu dnia Julka pieknie woła.W nocy podobnie do twojego spi jak “kamień”

                                        Julia 3 latka i Patryk 9 lat

                                        • Re: 3-latek z pampersem na noc?

                                          kurcze może jakiś kryzys ma co??? Przeciez na poczatku edukacji też są kryzysy, wiem bo Zu pare przechodziła, ale w nocnych kryzysach to raczej nie mam za dużo do powiedzenia, bo jak na razie to ja kontroluję za Zuzię nocne potrzeby :((

                                          Izka i Zuzia 4 latka

                                          Znasz odpowiedź na pytanie: 3-latek z pampersem na noc?

                                          Dodaj komentarz

                                          Angina u dwulatka

                                          Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                                          Czytaj dalej →

                                          Mozarella w ciąży

                                          Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                                          Czytaj dalej →

                                          Ile kosztuje żłobek?

                                          Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                                          Czytaj dalej →

                                          Dziewczyny po cc – dreny

                                          Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                                          Czytaj dalej →

                                          Meskie imie miedzynarodowe.

                                          Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                                          Czytaj dalej →

                                          Wielotorbielowatość nerek

                                          W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                                          Czytaj dalej →

                                          Ruchome kolano

                                          Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                                          Czytaj dalej →
                                          Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                                          Logo
                                          Enable registration in settings - general