32 tydzień i za mała waga dziecka

Mam ogromną prośbę o parę słów na temat za małej wagi dzidzi w stosunku do tygodnia ciąży. Jestem w 32 tyg a moja córcia ma dopiero 1516g a lekarz stwierdził że to zdecydowanie za mało z OM mam termin na 22.01 a z usg wyszedł na 7.02 także różnica bardzo duża. Lekarz kazał mi przyjść za dwa tygodnie dodatkowo zaznaczył obserwację w kierunku IUGR,chciałabym dowiedzieć czy miałyście może podobne doświadczenia, czy wasze dzieci nadrobiły wagę do końca ciąży. Nadmienie że wyniki mam ok ilość wody płodowej to ok 9,58 cm. Jednocześnie napisze że należę do osób szczupłych, przed ciążą ważyłam 54 kg/175cm teraz ważę 68 kg także trochę przytyłam i nie mogę narzekać na brak apetytu.
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

20 odpowiedzi na pytanie: 32 tydzień i za mała waga dziecka

  1. Re: 32 tydzień i za mała waga dziecka

    Na pewno nie jestem ekspertem, nie mam pojecia, co to takiego IUGR, ale mialam troszke podobna sytuacje do Twojej.
    Wg OM mialam termin na okolice 20 grudnia, wg wskazan usg, nawet na 15.stycznia. Rozbieznosci byly potezne. Lekarz raczej mnie uspokajal, bo termin wyliczony z OM jest obarczony bledem sam w sobie (nieregularne miesiaczki ten blad jeszcze bardziej poglebiaja), usg zas to tylko maszyna, ktora rowniez nie jest nieomylna. Rozmiary dziecka trudno okreslic, przesuniecie dloni nawet o milimetr moze spowodowac spora roznice. Waga jest rowniez wartoscia orientacyjna, usg okresla ja na podstawie wymiarow dziecka i trzeba na nia patrzec +/- 500g. Dla przykladu powiem Ci, ze moj synek wg usg wazyl 10 grudnia 2990g a urodzil sie 12 grudnia z waga 2600g. Raczej malo prawdopodobne, ze schudl.
    A moze Twoje dzieciatko jest po prostu drobniutkie? Przeciez dzieci rodza sie w tak poteznym przedziale wagowym a sa donoszonymi noworodkami.
    Nie zadreczaj sie wiec, spokojnie zrob wszystkie badania i badz dobrej mysli.
    Trzymam kciuki!

    • Re: 32 tydzień i za mała waga dziecka

      ja bylam dzisiaj u lekarza i moja coreczka wazy 1500g.Jestem w 30 tygodniu ciazy i gin mowil ze waga okreslana za pomoca usg nigdy nie bedzie dokladna…za duze rozbieznosci. Takze sie nie denerwuj na zapas. Jesli rodzice sa drobni to dziecko tez takie bedzie, nie trzeba zaraz rodzic kolosow 5 kilowych

      • Re: 32 tydzień i za mała waga dziecka

        Ja w pierwszej ciąży miałam za to w drugę stronę. Cały czas miałam normalne wagowo dziecko. Na dzień przed porodem lekarz określił wagę na 3500 g a urodziło się 4370. Wagę określają na podstawie różnych obwodów a dziecko może mieć np. ciężkie kości.
        Moje dziecko do dzisiaj z wyglądu należy do tych raczej drobnych a na siatce centylowej mieści się aż na 75 centylu. Zawsze mówię że ma ołów w tyłku bo dodatkowo jest jeszcze niejadkiem.
        Teraz też moje dziecko już o 2 tygodnie wyprzedza wg USG termin ostatniej miesiączki. I martwię się, że noszę kolejnego kolosa. A nie należę do jakiś tam otyłych. Moja waga sprzed ciąży 56-57 kg.

        • Re: 32 tydzień i za mała waga dziecka

          Moja Aśka też zawsze była “za mała”, a urodziła się 3,25kg, więc średniak. Dodatkowo zawsze miała za małą głowę, za mały brzuch i za długie nogi (skrajnie długość nóg wyprzedzała obwód głowy o 6 tygodni). I taka się urodziła… Ma proporcje po ojcu, z czego się cieszę, bo ja z krótkonogich 🙂

          Kojarzy mi się (ale musiałabym sprawdzić), że w 31 tc wyszło, że waży 1,3 kg (właśnie przez ten chudy brzuch – waga na USG określana jest z kilku pomiarów). Lekarz na USG stwierdził, że mało, moja gin stwierdziła, że sama jestem drobna (nie taka znowu drobna – 163cm, 55 kg przed ciążą), to nie powinnam się spodziewać, że kolosa urodzę :).

          Pozdrawiam,

          • Re: 32 tydzień i za mała waga dziecka

            Mam podobnie 28 tydzień i dwa tyg temu waga ok 800gr czyli za mała facet chce mnie na święta położyć w szpitalu wyniki oprócz hemoglobiny idealne,dał mi zelażo i magnez i witaminy idę do niego 18 grudnia i już z nerwów nie śpię pio nocach aha umówił się ze mną na pomiary przepływów

            • Re: 32 tydzień i za mała waga dziecka

              aż musiałam sprawdzić jak to bylo u mnie. no i tak, usg w 30tc wykazało, że Zośki było 1120g, lekarz robiący usg powiedział, że ciut mało ale mam się nie przejmować, bo jestem drobna. usg w 37tc pokazało 2800g….dwa dni później urodziła się filigranowa Zosia 2300g i 47 cm….. podejrzewam, że Frań podobnie do Zośki przybierał na wadze, bo usg w 32 tc pokazało 1400g, ale że w brzuchu maminym spędzil niemal 5 tygodni więcej to się do prawie 3,5 kg podtuczł:)
              a jak Zosia wygląda po 4 miesiącach widać w podpisie:) 6 kg kobiety:)
              nie ma się co martwić na zapas, nie każda mama rodzi pięcio kilowe kolosy:)

              buźka

              Effcia i dzieciaki

              • Re: 32 tydzień i za mała waga dziecka

                ja w pierwszej ciąży ciąghle słyszałam że za małe ciąża… a ostatecznie jagoda ważyła 3.300… a te 2 tygodnie różnicy w terminie na tym etapie to nieproblem, jedne dziueci rodzą się 2600 i jest ok a inne prawie 5000 i teź ok….

                gorzej gdyby okazało się starzejące przedwcześnie łożysko a dzidzia zaczełą by tracić na wadze… jeśli nie to się niemartw

                • Re: 32 tydzień i za mała waga dziecka

                  właśnie u mnie tak jest mam wizytę na 13 grudnia (eż datę mi wybrał) 🙁 i stwierdził że jeśli dziecko nie dobierze swojej wagi położy mnie do szpitala także nie jest to optymistyczna wiadomość. Jednakże ze względu na dobro dziecka staram sie być dobrej myśli dlatego szukam opinni jak było u Was.
                  Dziękuję za wszystkie słowa otuchy :))

                  • Re: 32 tydzień i za mała waga dziecka

                    Dodaję, że IUGR to tzw. wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrastanie płodu

                    • Re: 32 tydzień i za mała waga dziecka

                      NA ogół termin z USG jest bliższy prawdy (chocaiż wyjątki się zdarzają). Jełi jesteś w 32 tygodniu licząc z OM, to faktycznie możesz być dopiero w 30, a wtedy na pewno dziecko nei jest za małe. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze błąd pomiarów… Zresztą nawet jak na 32 tydzień, to chyba nei jest bardzo mało… Mnie na początku 34 tyg. wyszło, że dziecko waży 2kg i to było “przeciętnie”. Jeśłi założyć, że rośnie 200 gram na tydzień, a tak podobno jest, to w 32 powinno ważyć 1600. Więc dużo Wam nie brakuje…
                      Ale co do za małęj wagi w stosunku do wieku ciąży, to mogę się wypowiedzieć. Mój Marcelek urodził się w 39 tygodniu z wagą 2.3kg (chociaż, jak pisałam, w 34 miał 2 kilo). Po prostu przez ostatnie 1.5 miesiaca ciąży nie rósł. Przyczyną było totalnie niewydolne (i w ogóle patologiczne) łożysko. Więc jeśli chcesz się uspokoić, to poproś lekarza, żeby ocenił na USG stan łożyska. Jeśłi będzie ok, to nei ma problemu.
                      A na Twoją wagę bym tego nie zwalała… Ja przed ciążą ważyłam 50kg/173cm. I wprawdzie Marcelek urodził się malutki i chudziutki, ale za to WIktorek był od niego cięższy o 1.3kg i dłuższy o 9cm. Więc z całą pewnośćią moja waga, czy też budowa nie miała tu nic do rzeczy…


                      Kra+Wiktorek(3l)+Marcelek(16m)

                      • Re: 32 tydzień i za mała waga dziecka

                        to tak jak u mnie moj synus tez jest o 2 tyg wiekszy z wymiarow USG i tak od pierwszego USG.W 31 tyg wazyl 2300g. Corcia urodzila sie 3500 g.

                        Nikola 11.01.02 i synek 04.02.07

                        • Re: 32 tydzień i za mała waga dziecka

                          jakie fajne rodzinne zdjęcie w podpisie :))

                          Iwcia i

                          • Re: 32 tydzień i za mała waga dziecka

                            Gaba urodziła się w 39 tc z wagą 2500 kg, stwierdzono u niej hipotrofię. Miałam za małe łożysko, jak się okazało. Usg może się mylić ale badania np. przepływu łożyska warto zrobić.

                            Kaszanna i Gabrysia (13.01.04)

                            • Re: 32 tydzień i za mała waga dziecka

                              Jeśli chodzi o przepływy i inne bbadania usg doppler są w porządku, II stopień dojrzałości łożyska, bez ryzyka przodowania, bez ognisk oddzielania, przepływy prawidłowe.

                              • Re: 32 tydzień i za mała waga dziecka

                                Ach ci lekarze… Moja Natusia tez przez cala ciaze byla podobno za mala i jak sie wyrazila moja lekarka (dzis mam juz inna, na szczescie) “3 kg to dziecko nie ma szans osiagnac”, bardzo sie martwilam, a Natusia po porodzie wazyla 3650g!
                                wiec nie przejmuj sie za bardzo…

                                iwi27 i Natalka ur.06.11.2003+czerwcowa niespodzianka!

                                • Re: 32 tydzień i za mała waga dziecka

                                  Ja się urodziłam w 31tc. i ważyłam 1300g


                                  i lipcowy dzidziol

                                  • Re: 32 tydzień i za mała waga dziecka

                                    Nie masz sie co martwic, bo ja mialam podobna sytuacje – moja lekarka nawet do szpitala mnie skierowala, gdzie w pierwszym dniu zrobili mi badania, a pozniej bez sensu do konca tygodnia trzymali. A okazalo sie, ze moja Paula urodzila sie dokladnie w dniu terminu z waga 2900 🙂 Takze glowa do gory i sie nie stresuj (ja przeryczalam 3 dni, jak si3e dowiedzialam, ze Mala za malo rosnie!, a nerwy okazaly sie bezpodstawne!)
                                    Pozdrowionka
                                    Asia, Paulinka (08.11.2004) i sierpniowa Kruszynka (08.08.2007)

                                    • Re: 32 tydzień i za mała waga dziecka

                                      Ja tak mialam. W 33 tc moj starszy syn wazyl 1500 g. Lekarze stanowczo orzekli, ze jest za maly. Najprawdopodobniej dzialo sie tak przez nieleczona infekcje. Moj syn, tak jak Effci urodzil sie z waga 2300 g.
                                      Warto sprawdzic przeplywy i okreslic stan lozyska.

                                      • ja w 32 tc mam córeczkę 1600g. i bardzo się zdziwiłam bo sama przytyłam książkowo a bobas nagle spowolniał. wcześniej wszystko szło idealnie miarowo mimmo,że mialam osłabiony apetyt czy stres. na opak jakby

                                        • ja dziś na badaniu dowiedzialam się że moja córeczka waży 1600g w 32 tc. lekarz mnie zmartwi bo wczensniej wszystko szło idealnie miarowo, nawet gdy mialam oslabiony apetyt lub dłuższe przeziębienie. a teraz sama przytyłam książkowo a bobas spowolniał… nie wiem czy się martwić czy to kwestia żelaza czy czego ale sytuacja na opak jakby.

                                          Znasz odpowiedź na pytanie: 32 tydzień i za mała waga dziecka

                                          Dodaj komentarz

                                          Angina u dwulatka

                                          Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                                          Czytaj dalej →

                                          Mozarella w ciąży

                                          Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                                          Czytaj dalej →

                                          Ile kosztuje żłobek?

                                          Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                                          Czytaj dalej →

                                          Dziewczyny po cc – dreny

                                          Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                                          Czytaj dalej →

                                          Meskie imie miedzynarodowe.

                                          Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                                          Czytaj dalej →

                                          Wielotorbielowatość nerek

                                          W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                                          Czytaj dalej →

                                          Ruchome kolano

                                          Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                                          Czytaj dalej →
                                          Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                                          Logo
                                          Enable registration in settings - general