6-cm torbiel i krawienie

Moze podpowiecie mi cos w sprawie mojej siostry… choc problem nieco inny niz te czesto spotykane w tym dziale, to moze jednak cos bedziecie wiedzialy… z doswiadczenia wiem, ze starajace sie – maja ogromna wiedze…

Siostra rodzila w lutym (cc), w 2. cyklu po porodzie krawienie trwalo 2 tygodnie, towarzyszyl mu silny bol. Wlasnie lekarz wykryl 6 cm torbiel na jajniku.
Siostra musi odstawic karmienie piersia… dostala jakies leki (potem napiszę nazwe) i propozycje, ze mozna to od razu operowac. Uslyszalam ze torbiel moze sie przekręcac i strasznie bolec.

Kompletnie nie wiem nic o torbielach. A raczej kojarza mi sie tak, ze u mamy spowodowaly natychmiastową operacje i wycięcie jajnikow – wiec skojarzenia nieciekawe… wiem, ze torbiele bywają mniej niebezpieczne, ze czesto wchlaniaja sie same.
Ale nie wiem, jak jest tu – czy 6 cm to duzo? Czy takie krwawienie to cos normalnego w tym stanie?
Jak Wy bylyscie leczone? (Nie ukrywam, ze mieszkam w malym miescie i nie zawsze tutejsze metody sa.. najbardziej nowoczesne…)

7 odpowiedzi na pytanie: 6-cm torbiel i krawienie

  1. Re: 6-cm torbiel i krawienie

    Ja miałam przepisane leki ( niepamiętam jaka nazwa) na wchłonięcie torbiela. Mój był mniejszy więc może dlatego lekarz wybrał taką metodę leczenia, 6 cm to wcale nie mało… ale lekarz może powinien najpierw spróbować leków a jak to nie pomoże to dopiero operacja. Ale tak to tridno mi jest powiedzieć.
    Osobiście powiem ci że ja niemiło wspominam tego “pana” gdyż toważyszy mu nieprzyjemny ból, jak dlamnie porównywalny do zapalenia wyrostka oraz zapalenie.

    Pełen relaks aż do maja 😀

    • Re: 6-cm torbiel i krawienie

      Wiesz co moja koleżanka całkiem niedawno też miała takiego torbiela na jajniku, bardzo się wystraszyła, bo lekarka jej powiedziała, że też ma 6 cm i jest wielkości kurzego jajka. Przepisała jej luteinę dopochwowo i coś jeszcze, nie pamiętam, oraz zaleciła wizytę u super specjalisty od tych spraw w Białymstoku. Ten super specjalista zdziwił się dlaczego ona do niego przyszła (stwierdził, że to nie jest nic niepokojącego) kazała leczyć to luteiną i czymś tam, okazało się, ze po 2-3 tygodniach torbiel znacznie się zmniejszył i potem znikł. Zresztą moja mama miała kiedyś to samo (też 6cm.) i też sam znikł bez żadnej interwencji chirurga. Także nie należy zbytnio panikować, być może da się to szybko wyleczyć.
      Pozdrawiam

      Basia i kwietniowy Ludzik – 08.04.2006

      • Re: 6-cm torbiel i krawienie

        mialam o wiele mniejsze i wiecej niz jedna sztuka.Leczenie farmakologiczne trwalo ponad rok.Ale oplacilo sie.

        Anna i Maksiu 12.01.2003

        • Re: 6-cm torbiel i krawienie

          Jakies 10-12 lat temu moja kolezanka miala torbiele na jajnikach: na jednym wielkosci pomaranczy, na drugim – orzecha wloskiego. Lekarz jej powiedzial ze one w 100% kwalifikuja sie do wyciecia, szczegolnie ten wiekszy, ale poniewaz ona pracuje w sluzbie zdrowia (jest polozna, zreszta kolezanka tego lekarza) to sprobuja podleczyc farmakologicznie. W kazdej chwili miala sie jednak spodziewac “skrecenia” jajnika i wtedy od razu na stol. Po 3 miesiecznej kuracji tabletkami, po torbielach nie bylo sladu :).
          Troche smutne, ze gdyby np. mi sie to przytrafilo to nie leczyliby mnie farmakologicznie bo ja nie jestem ze sluzby zdrowia 🙁

          Natalia(26.01.03) i Ola (9.07.05)

          • Re: 6-cm torbiel i krawienie

            Najczesciej spotykamy sie z torbielemi, powstałymi jako skutek niepęknietego pęcherzyka. To nic strasznego. Zwykle wchlaniają sie bądz samoistnie, bądz po lekach (progesteron). Operacyjnie usuwa sie je od kiedy osiągają największy wymiar 5 cm (zwykle cysty sa owalne, wiec pozostałe wymiary mogą byc mniejsze). jeszcze niedawno do operacji kwalifikowały sie torbiele 4 cm. W przypadku mlodych kobiet jest to przeprowadzane laparoskopowo, jako zabieg mniej inwazyjny, a do tego diagnostyczny, co ma ogromne znaczenie, jesli kobieta planuje, badz stara sie o dziecko. Czesto starsze kobiety, czyli te, ktore nie sa w okresie rozrodczym operuje sie laparotomowo, czyli tradycyjnie, rozcinając powłoki brzuszne. Zazwyczaj (niezależnie od metody)usuwaja tylko torbiel, cały jajnik “leci” tylko, gdy jest to bezpieczniejsze dla kobiety i zazwyczaj w przypadku starszych pań.
            Moja torbielowa historia:
            Na początku roku dostalam koszmarny ból w prawej częsci podbrzusza. Bolało jak diabli, promieniowało do odbytu, nerki i wzdłuż uda. Wylądowałam w szpitalu, na oddziale ginekologicznym. Mialam mieć usuniętą torbiel laparoskopowo. W dzień operacji, po zacewnikowaniu i podaniu glupiego jasia dostałam okres (szlag by to…..). Zgłosiłam się za tydzień, ale wtedy zepsuła sie głowica aparatu. POjechałam wiec do ICZMP. Tam, w wyniku koszmarnego badania, torbiel pękła. Wyszłam ze szpitala z ogromnym uśmiechem na buzi, ciesząc sie, że umknęłam operacji. Niestety nie trwało to długo. Już dwa miesiące później znowu torbiel się pojawiła. W ciągu dwóch miesięcy wchłonęła sie, by po miesiącu znowu sie pojawić. I znowu pękła i znowu się pojawiła. Dzieje sie tak dlatego, że owszem – torbiel pęka, ale jej torebka zostaje i chętnie trzyma pęcherzyk. Teraz zła jestem na całą sytuację z początku mojej przygody z torbielą, bo prawdopodobnie gdybym miała laparoskopię to teraz nie mialabym z tym klopotu. Pomijajac fakt, że podczas tego zabiegu przeprowadzają diagnostykę (drożność jajowodow, endometrioza…), wiec wiedzialabym jak ze mna jest tak naprawdę.

            Torbiele to zmora, ale w 90% nie sa niebezpieczne. Nie martw się o siostrę. Torbiel 6 cm ma szanse peknąc i wchlonąć w organizm swoja zawartość. Lekarze wcale tak chętnie nie kirują na operacje, najpierw leczą farmakologicznie. A nawet jesli lekarz Twojej siostry zdecyduje sie wyslac pacjentke do szpitala…..moim zdaniem będzie to tylko z korzyścia 🙂
            pozdrawiam

            karkoj

            • Re: 6-cm torbiel i krawienie

              Hehe, nieee 🙂 Ja juz norme wyrobilam ;)))
              Z sentymentu zagladam i po cichu kibicuje 🙂
              A TY? Co tu robisz? 😉 Starasz sie?

              Natalia(26.01.03) i Ola (9.07.05)

              • Re: 6-cm torbiel i krawienie

                Ja miałam torbiel na 8 cm, po leczeniu nastapiło samoistne wchłoniecie, tez mnie straszyli wycieciem, operacja itp, ale pamiętam że pojechałam do takiego strszego lekarza i on stwierdził że nalezy zacząc od lerczenia farmakologicznego. Miałam wtedy 16 lat. Obeszło sie bez operacji. Od tamtego czasu powtarzaja sie torbiele, któryś lekarz stwierdził, że juz taki mój urok, więc jak wychodzi w badaniu torbiel to się nawet nie przejmuje już. Natomiast jeśli chodzi o twoją siostrę to moim zdaniem powinna trochę powalczy o to żeby operacji nie było. Mi tez nie dawali szans na leczenie nieoperacyjne.

                Znasz odpowiedź na pytanie: 6-cm torbiel i krawienie

                Dodaj komentarz

                Angina u dwulatka

                Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                Czytaj dalej →

                Mozarella w ciąży

                Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                Czytaj dalej →

                Ile kosztuje żłobek?

                Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                Czytaj dalej →

                Dziewczyny po cc – dreny

                Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                Czytaj dalej →

                Meskie imie miedzynarodowe.

                Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                Czytaj dalej →

                Wielotorbielowatość nerek

                W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                Czytaj dalej →

                Ruchome kolano

                Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                Czytaj dalej →
                Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                Logo
                Enable registration in settings - general