7-latek na pogrzebie?

Post贸w wy艣wietlanych: 15 - od 1 do 15 (wszystkich: 50)
  • Autor
    Wpisy

kata

Zmar艂 m贸j wujek (brat mamy) 馃檨 za granic膮, znienacka 馃檨

Zastanawiam si臋 czy powinnam zabra膰 Doriana na pogrzeb, on jest bardzo wra偶liwy, wiele rzeczy prze偶ywa, potrafi nagle przed snem rozp艂aka膰 si臋, bo boi si臋 偶e wszyscy umrzemy a on zostanie sam, boj臋 si臋 偶e widok zap艂akanej i zrozpaczonej rodziny, babci, prababci itp, kt贸rych widzi zawsze silnych, m贸g艂by nim za bardzo wstrz膮sn膮膰, z drugiej strony mo偶e dziecko powinno si臋 „oswaja膰” z tak膮 sytuacj膮 jako cz臋艣ci膮 偶ycia?

Ja sama pami臋tam, ze nie pozwolili mi p贸j艣膰 na pogrzeb mojego dziadka, w wieku 8 lat czy co艣 ko艂o tego, do dzi艣 „偶a艂uj臋” 偶e mnie tam nie by艂o… w og贸le nie zabierano mnie na pogrzeby, dopiero w wieku 15 lat…

Co o tym my艣licie, dorad藕cie co艣 m膮drego, mam ok. 10 dni na decyzj臋, zanim zostanie sprowadzone cia艂o 馃檨

anka332

ja mialam 8 lat jak bylam na pogrzebie dziadka i do tej pory bardzo dokladnie pamietam wszystkie szczegoly bylo to bardzo wazne dla mnei wydarzenie i zalowalabym jakby mnie tam nie bylo

yoko

nie por贸wnuj sytuacji z dziadkiem, kt贸ry by艂 Ci bliski do tej sytuacji z wujkiem, kt贸ry D. bliski specjalnie nie jest.
    w skr贸cie – ja bym D. nie bra艂a na ten pogrzeb.
    dlaczego? jw. sama napisa艂a艣.

meva

My艣l臋, 偶e je偶eli masz mo偶liwo艣膰 zostawienia dzieci u kogo艣 to lepiej to zr贸b.
    Takie prze偶ycie mo偶e by膰 dla dziecka bardzo traumatyczne.
    Ja do tej pory wypominam rodzicom, 偶e kazali mi stan膮膰 przy trumnie babci jak zmar艂a. Mia艂am 6 lat.
    To jest ten wiek gdzie dziecko wszystko juz zauwa偶a, ale jeszcze nie wszystko potrafi zrozumie膰, mo偶e to by膰 dla niego bardzo bolesne…

dziewiatka

A zna艂 wujka… mia艂 z nim kontakt..?

Bo je艣li nie, to mo偶liwe, 偶e nie prze偶yje tego a偶 tak bardzo….

艢wiadomo艣膰 艣mierci IMO jest potrzebna w 偶yciu cz艂owieka… wa偶ne jest jak膮 kontr臋 si臋 przedstawi, tzn,偶e 偶ycie mo偶e by膰 pi臋kne mimo,偶e kiedy艣 cz艂owiek umiera…

Ja bym zabra艂a c贸r臋 na pogrzeb (tak jak zabiera si臋 dzieci na 艣luby i chrzciny…)

asik

W zesz艂ym roku zmar艂 m贸j dziadek
    J. mia艂a 5,5 roku – nie zabra艂am jej na pogrzeb

dziewiatka

Zamieszczone przez Meva
    My艣l臋, 偶e je偶eli masz mo偶liwo艣膰 zostawienia dzieci u kogo艣 to lepiej to zr贸b.
    Takie prze偶ycie mo偶e by膰 dla dziecka bardzo traumatyczne.
    Ja do tej pory wypominam rodzicom, 偶e kazali mi stan膮膰 przy trumnie babci jak zmar艂a. Mia艂am 6 lat.
    To jest ten wiek gdzie dziecko wszystko juz zauwa偶a, ale jeszcze nie wszystko potrafi zrozumie膰, mo偶e to by膰 dla niego bardzo bolesne…

no w艂a艣nie…. niepotrzebna by艂a a偶 taka blisko艣膰 ma艂ego dziecka…
    Mo偶na by艂o stan膮膰 z Tob膮 dalej….

Wsp贸艂czuj臋.

meva

Zamieszczone przez dziewi膮tka
    no w艂a艣nie…. niepotrzebna by艂a a偶 taka blisko艣膰 ma艂ego dziecka…
    Mo偶na by艂o stan膮膰 z Tob膮 dalej….

Wsp贸艂czuj臋.

No w艂a艣nie.

mam

Dla zdrowia psychicznego dziecka nie wzi臋艂abym.. Piszesz, 偶e synek jest wra偶liwy po co pot臋gowac w nim ten l臋k.. . Doro艣nie, i b臋dzie mia艂 czas na oswajanie si臋.

Chyba , 偶e nie masz wyj艣cia nie b臋dzie mia艂 kto to z nim zosta膰?

Anonim

to zale偶y od wra偶liwo艣ci dziecka, od relacji 艂膮cz膮cych je ze zmar艂ym;
    nie, ja bym swojego 8,5-latka nie zabra艂a :Niepewny:

dziewiatka

5:2 z tego, co zauwa偶y艂am na stron臋 pozostawienia dziecka w domu…

kata

Dorian wujka zna艂, spotkali si臋 w lipcu ostatni raz jak moi rodzice go (m艂odego) wzi臋li nad jezioro, wujek akurat przyjecha艂 do Polski na kilka dni 馃檨

ja raczej jestem na nie, on nawet nie mo偶e bez p艂aczu znie艣膰 my艣li 偶e jak doro艣nie to nie b臋dzie mieszka艂 z nami i martwi si臋 tym, ze w przysz艂ym 偶yciu si臋 nie spotkamy i nie b臋dzie moim dzieckiem (wyja艣nia艂am mu kiedy艣 偶e niekt贸re kultury wierz膮 偶e kiedy艣 urodz膮 si臋 znowu i tak podchwyci艂), pogrzeb m贸g艂by mu spor膮 traum臋 spowodowa膰…

dzi臋kuj臋 za odpowiedzi

monikachorzow

w lutym tego roku zmar艂a m臋偶a babcia i bylismy wszyscy na pogrzebie-marcin tez.na wsi gdzie by艂 pogrzeb w zwyczaju jest modlitwa w kaplicy nad otwarta trumn膮 i ca艂owanie zmar艂ego na po偶egnanie…..tego mu nie zafundowa艂am.byli艣my w kaplicy ale z ty艂u,nie podchodzili艣my do trumny.marcin nie mia艂 traumy,nie przezywa艂 ,nie rozpacza艂.kilka razy zapyta艂 o co艣 tam i tyle.
    my艣l臋 偶e to oswajanie ze 艣wiadomo艣ci膮 艣mierci.7mio latek juz duzo rozumie…

jane

Nie bralabym tak wrazliwego dziecka na pogrzeb. Przykro mi z powodu smierci wujka 馃檨

honey

Ja tez uwa偶am, 偶e to kwestia indywidualna – przy dziecku wra偶liwcu raczej bym sobie odpu艣ci艂a. Mysl臋, 偶e narazie sama informacja mu wystarczy do przetrawienia, na uczestniczenie w ca艂ej oprawie takich uroczysto艣ci ma jeszcze czas.

Post贸w wy艣wietlanych: 15 - od 1 do 15 (wszystkich: 50)

Musisz si臋 zarejestrowa膰 lub zalogowa膰, 偶eby odpowiedzie膰

Close