Amniopunkcja – Czy amniopunkcja może się mylić?

Amniopunkcja to jedno z badań prenatalnych, które wykonuje się w celu potwierdzenia lub wykluczenia wady genetycznej u rozwijającego się w łonie matki maluszka. Jest to badanie zaliczane do grupy badań prenatalnych inwazyjnych.

Amniopunkcja polega na pobraniu do badania płynu owodniowego. Znajdują się w nim żywe komórki, które pochodzą z owodni, a także bezpośrednio z organizmu maluszka: m.in. z jego skóry, układu pokarmowego, układu nerwowego. Pobrane komórki są następnie poddawane wnikliwym badaniom w warunkach laboratoryjnych. Na podstawie kariotypu dziecka da się określić czy występują jakiekolwiek nieprawidłowości genetyczne.

Amniopunkcja pozwala na wykrycie u dziecka jednego z zespołów, pod kątem których jest wykonywana, czyli: Downa, Pataua, Edwardsa, Turnera. Wskazuje również choroby metaboliczne, w tym mukowiscydozę czy rdzeniowy zanik mięśni.

Amniopunkcja: wskazania

Amniopunkcję wykonuje się zazwyczaj wtedy, gdy podczas badań nieinwazyjnych ich wyniki zaniepokoją lekarza prowadzącego. Ponadto amniopunkcja wykonywana jest, gdy ciężarna ma więcej niż 35 lat, w rodzinie jej lub męża rodziły się dzieci z wadami genetycznymi, urodziła wcześniej dziecko z wadą genetyczną, ciężką chorobą metaboliczną lub z wadami ośrodkowego układu nerwowego.

Amniopunkcja: kiedy?

Zabieg amniopunkcji wykonuje się pomiędzy 13 a 20 tygodniem ciąży. Zbyt wczesne badanie może nie wykryć jeszcze wad u dziecka, które rozwiną się w ciągu kilku następnych tygodni, a także wiąże się z większą szansą wystąpienia powikłań. Z kolei zbyt późne wykonanie zabiegu może nie dać jednoznacznego obrazu sytuacji, ponieważ w płynie znajduje się coraz mniej komórek pochodzących od płodu.  Lekarze rekomendują, żeby badanie robić w okolicach 15 tygodnia, lecz nie wcześniej niż w 13 i nie później niż w 20 tygodniu.

Amniopunkcja: jak wygląda zabieg?

Amniopunkcja jest zabiegiem inwazyjnym, ponieważ polega na nakłuciu brzucha ciężarnej kobiety i pobraniu igłą płynu owodniowego. Zabieg wykonywany jest przy stałym monitorowaniu dziecka za pomocą USG, dzięki czemu lekarz może na bieżąco śledzić ruchy maluszka, wie gdzie dokładnie jest on zlokalizowany i jak pokierować igłą, by nie zrobić dziecku krzywdy. Powłoki brzuszne nakłuwa w miejscu najbardziej oddalonym od dziecka. Zabieg trwa niedługo, zajmuje zazwyczaj nie więcej niż 10 minut. W czasie amniopunkcji lekarz pobiera do strzykawki niewielką ilość płynu – zazwyczaj około 20-30 mililitrów.

Kobiety czekające na to badanie zastanawiają się czy amniopunkcja boli. Zabieg nie jest bolesny, ale nie jest przyjemny – jak każde badanie polegające na wkłuwaniu igły. Amniopunkcję wykonuje się bez znieczulenia miejscowego.

Czy po amniopunkcji trzeba leżeć?

Po zabiegu wskazane jest trzygodzinne leżenie, jednakże wielu lekarzy zwalnia pacjentkę do domu od razu po badaniu. Nie ma natomiast konieczności pozostania w łóżku w kolejnych po zabiegu dniach.

Amniopunkcja nie musi być wykonywana na czczo. Na badanie nie ma wpływu ani posiłek ani napoje spożywane tuż przed nim. Warto jednak przed badaniem opróżnić pęcherz.

Amniopunkcja: powikłania

Panuje powszechne przekonanie, że amniopunkcja jest groźna dla dziecka. Wiele kobiet, które zostały na to badanie skierowane, rozważają czy w ogóle wykonać to badanie. Amniopunkcja złą sławę zyskała w czasie, gdy wykonywano ją bez towarzyszącego jej badania USG. Ryzyko zranienia dziecka było wówczas dosyć duże, lecz spadło praktycznie do zera, gdy obecnie jednocześnie śledzi się pozycję dziecka za pomocą ultrasonografu. Badanie wykonane przez doświadczonego lekarza specjalizującego się w badaniach prenatalnych obciążone jest naprawdę minimalnym ryzykiem uszkodzenia płodu.

Są również możliwe inne powikłania, ale ryzyko ich wystąpienia jest bardzo niskie, oscyluje wokół 1%. Są to powikłania, takie jak uszkodzenie łożyska lub pępowiny, uszkodzenie pęcherza płodowego, który może przedwcześnie pęknąć, wysączanie się wód płodowych z worka owodniowego. Jest również ryzyko, że wystąpi infekcja wewnątrzmaciczna spowodowana złymi warunkami higienicznymi podczas zabiegu.

Amniopunkcja: wyniki

Wszyscy przyszli rodzice drżą o wyniki amniopunkcji. Czekanie jest niestety nieco długie, ponieważ trwa od 10 do nawet 30 dni. Dłuższy czas oczekiwania nie oznacza wcale, że coś jest nie w porządku. Może być tak, że pobrane podczas zabiegu komórki potrzebują więcej czasu do namnożenia się.

Zazwyczaj u 96 na 100 kobiet okazuje się, że ich dziecko jest zupełnie zdrowe i nie ma powodów do niepokoju. Jeżeli wyniki badania nie są jednoznaczne, może być konieczna interpretacja ich przez specjalistę.

Czy amniopunkcja może się mylić?

Amniopunkcja jest badaniem bardzo dokładnym. Może zdarzyć się, że jej wyniki nie będą jednoznaczne i będą wymagały specjalistycznej interpretacji. Jeśli jednak wyniki będą jednoznaczne, to istnieją praktycznie zerowe możliwości pomyłki. Na ponad 99% szacuje się czułość tego badania w wykrywaniu zespołu Downa oraz innych anomalii chromosomalnych.

Jeżeli wyniki amniopunkcji będą nieprawidłowe, przed rodzicami stoi możliwość wyboru, prawdopodobnie jednego z najcięższych w życiu – czy zdecydować się na przerwanie ciąży. Zgodnie z polskim prawem w przypadku ciężkiego, nieodwracalnego uszkodzenia płodu istnieje taka możliwość.

Należy jednak pamiętać, że amniopunkcja może potwierdzić wynik chorób, które podlegają leczeniu farmakologicznemu lub operacyjnemu. Dzięki wczesnemu rozpoznaniu wady, specjaliści mają szansę się przygotować na natychmiastowe zajęcie się maluszkiem tuż po jego urodzeniu, dzięki czemu zwiększają się jego szanse na przeżycie oraz na normalne życie. Nie należy więc odrzucać definitywnie skierowania na to badanie zgodnie ze swoim wewnętrznym przekonaniem, że nie ma potrzeby, ponieważ chcesz urodzić nawet chore dziecko. Wczesne wykrycie wady pomaga w wybraniu odpowiedniego szpitala do porodu, obecności przy nim specjalistów, a także gotowości do zajęcia się maluchem tuż po jego narodzinach.

Amniopunkcja: cena

Zabieg mniopunkcji jest wykonywany za darmo tylko w przypadkach badania, na które skierował lekarz prowadzący mający podpisaną umowę z NFZ. Jeżeli robisz badanie w prywatnej placówce to musisz się liczyć z kosztem rzędu 1500-2000 złotych.

Dowiedz się więcej o innych badaniach prenatalnych:

Dodaj komentarz

6 komentarzy: Amniopunkcja – Czy amniopunkcja może się mylić?

  1. Miałam bardzo złe wyniki testów biochemicznych krwi i wskazanie do amniopunkcji ktora jak wiadomo wiąże się z ryzykiem poronienia. Moja ginekolog poleciła zrobić aniopunkcję tylko u zaufanego lekarza który robi tych amniopunkcji dużo. Pan doktor Cnota z Rudy Śląskiej poswiecil mi duzo czasu, pomimo ze na korytarzu byla juz spora kolejka. Bardzo mnie uspokoil, dodal otuchy i bardzo profesjonalnie wykonal zabieg amniopunkcji. Caly czas powtarzal ze jest to badanie ktore ma na celu potwierdzic ze dziecko jest zdrowe. Strach był ogromny, ale odważyłam się na to badanie tylko ze względu na to że miał je wykonać właśnie dr Cnota. Tylko w pewnych rękach ryzyko poronienia jest minimalne. Dostałam już wyniki i kariotyp jest prawidłowy 🙂 to była najwspanialsza wiadomość jaką otrzymałam w tej ciązy. Dziewczyny jeśli zastanawiacie się nad amniopunkcją to dr Cnote polecam.

    • Ja jestem przerażona! Mam amniopunkcję 27 grudnia zaraz po świętach. W badaniach krwi wyszło ryzyko 50/50 (duże) ;(. Pragniemy z mężem tego dziecka i mam ogromną nadzieję na narodziny zdrowego maleństwa. Samej amniopunkcji się nie boję natomiast wyników bardzo.

      • Ale mega kłamstwo w tym artykule. Sam zabieg nie jest bolesny? Był to największy ból w moim życiu, szczególnie jak po wbiciu lekarz szukał odpowiedniego miejsca. Fakt trwa to góra kilkanaście sekund ale bo jest okropny. A wyciąganie samego płynu owodniowego nawet nie już czułam choć jak opisują jest to nie przyjemne. Wczesniejszy ból jest tak ogromny, że później to już ulga.

        • Miałam amniopunkcje 17 grudnia w Bydgoszczy, strasznie się bałam czytając niektóre artykuły, mnie osobiście zabieg nie bolał nic A nic,obserwowałam wszystko na monitorze, teraz z niecierpliwością czekam na wyniki

          • Czy miała Pani amniopunkcję tego samego dnia czy była wyznaczona w innym terminie? U mnie USG ok tylko krew wyszła jak wyszła… niby powinno się ją pobierać w dniu USG ale moja lekarka kazała wcześniej aby w dniu badania wyniki już były, a była to różnica dwóch tygodni… Pozdrawiam.

        • Amniopunkcja !!!!!

          Prawdopodobnie bede miala amniopunkcje 🙁 strasznie sie obawaim tego badania czy sa osoby ktore mialy wykonywana? Prosze napiszcie mi jak wyglada to badanie i czy jest bezpieczne pa

          • Re: Amniopunkcja !!!!!

            Badanie to jest dosc bezpieczne,ale zawsze jest ten maly procent kiedy moze dojsc do poronienia.Kilka lat temu bylam juz pod drzwiami gabinetu gdzie mialam miec robiona amniopunkcje,gdy moj maz wraz ze slynnym profesorem Z. z Warszawy zapytali mnie:czy jesli wyniki beda nie po naszej mysli bede cos robila (aborcja)-wiedzialam juz wtedy, ze nie i dziecko sie i tak urodzi.Wiec gdzie jest sens,odpowiedzielismy nasza trojka!!! Moja dziecinka urodzila sie zdrowa, a teraz TY musisz sobie odpowiedziec na to pytanie.

            Magda

          • Re: Amniopunkcja !!!!!

            Sama nie mialam amniopunkcji, ale moja siostra w pierwszej ciazy zostala na nia skierowana. Byla dosc przestraszona, zaczelysmy wiec goraczkowo przeszukiwac zrodla i oto co podaje broszurka, ktora siostra dostala u gina. Statystycznie powiklania wystepuja w jednym na 100 przypadkow, wiec nie jest to zabieg bardzo ryzykowny, ale tak, jak wspomniala poprzedniczka, trzeba rozwazyc, czy korzysci na pewno przewyzszaja nad zagrozeniami. Znaczenie ma tez czas przeprowadzania zabiegu, najczesciej miedzy 16 a 18 tc. Zabiegi wykonywane przed 14 tc niosa ze soba znacznie wieksze ryzyko powiklan. A sama zabieg zwykle wymaga znieczulenia miejscowego i polega na wprowadzeniu dlugiej igly do worka plodowego i pobraniu odrobiny plynu. Brzmi co nieco strasznie. Siostra zrezygnowala, urodzila zdrowego chlopczyka, a potem jeszcze zdrowa dziewczynke. Pozdrawiam.

        • amniopunkcja

          W środę mam amnio i bardzo sie denerwuję. Co prawda miałam już robiony ten zabieg w poprzedniej ciąży więc wiem jak to wyglada ale mimo to nerwy mnie nie opuszczają. A potem 3 tygodnie czekania na wynik.
          Trzymajcie za mnie kciuki

          • Re: amniopunkcja

            zaciskam kciuki z całej siły i wierzę wszystko będzie dobrze

            Ewike i lipcowa Poziomka

        Niemowlę, Karmienie niemowląt

        Czy piwo Karmi wpływa na laktację?

        Piwo Karmi i bardziej obfita laktacja Pierwszą rzeczą jaką usłyszałem od mojej mamy gdy ta dowiedziała się o tym blogu było: Koniecznie napisz o odgazowanym Karmi, które wpływa na laktację....

        Czytaj dalej →
        Dodatki ślubne

        Bukiety ślubne

        Bukiety ślubne są dobierane do sukni, dodatków i makijażu Panny Młodej oraz do garnituru Pana Młodego. Mogą też nawiązywać do wystroju sali lub kościoła. Na rozmowę z florystą albo kwiaciarką powinnaś...

        Czytaj dalej →
        Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
        Logo